Kviečia prisiminti senuosius sveikinimosi papročius

Nuotrauka daryta 1936 metų spalio 14 d. Maželiuose. Iš Raimundo Juciaus archyvo.

Lapkričio 21-oji – Pasaulinė sveikinimosi diena. Šios dienos proga Etninės kultūros globos taryba priminė senuosius lietuvių sveikinimosi papročius, kurie, be jokios abejonės, mažina žmonių susvetimėjimą ir vienišumo jausmą. 

Daugėja vienišų

Susvetimėjimas ir vienišumas – labai didelės šiuolaikinės visuomenės problemos. Tyrimai rodo vis augantį vienišų žmonių skaičių, dėl vienišumo jausmo vis dažniau kylančius žmonių psichologinius sutrikimus. Kartu galima pastebėti, kad sveikintis su nepažįstamu žmogumi šiuolaikinės Lietuvos miestuose nėra įprasta.

Lietuvių paprotinį elgesį tirianti etnologė Andželika Bylaitė-Žakaitienė teigia, kad Lietuvos kaimuose gyvenantys žmonės iki šiol sveikinasi su kiekvienu sutiktu žmogumi, net jei šis yra atsitiktinis, nepažįstamas praeivis. Pasveikinti kiekvieną sutiktą žmogų – senas, gilias šaknis Lietuvos kultūroje turintis paprotys. Taip kuriantis draugišką nuotaiką ir šiltus tarpusavio santykius, padedantis užmegzti ir palaikyti ryšį su kitu žmogumi.

Remdamiesi XIX-XX a. Lietuvos papročių tyrimais, mokslininkai tvirtina, kad vaikas buvo mokomas sveikintis nuo pat mažumės. To namuose mokė tėvai, vėliau mokykloje – mokytojai. „Anksčiau nepasisveikinti su suaugusiuoju buvo didelis nusikaltimas“, – teigia kai kurie vyresnieji, apgailestaudami, kad dabartiniai vaikai neskuba su jais sveikintis.

Nemėgo nesisveikinančių

Pasitaikydavo, kad vaikas su tuo pačiu žmogumi pasisveikindavo net keletą kartų per dieną. Beje, ir suaugusieji antrąkart per dieną susitikę bent jau nusišypsodavo vienas kitam.

Etnografiniai tyrimai rodo, kad nesisveikinančių Lietuvos kaimo gyventojai nemėgo. Toks žmogus buvo laikomas piktu, keistu, neišprususiu (apibūdindavo jį žodžiais „netašytas“, „surukėlis“, „pasipūtėlis“, „begėdis“). Jei žmogus nepasisveikindavo, iš tokio būdavo pasišaipoma – „nuėjo kaip šuo muilą prarijęs“, arba mestelėjama kandi užuomina: „Ar nematei kiaulės su zvaneliais?“.

Palabinkime ir gatvės šlavėją

Etninės kultūros globos taryba kviečia visus prikelti senuosius papročius Lietuvoje – sveikintis ne tik su draugais, bendradarbiais bei pažįstamais, bet ir su kaimynais (nors juos galbūt pažįstate tik iš matymo), taip pat ir su atsitiktinai sutiktais žmonėmis, jeigu susidūrėte su jais akis į akį lifte, miško takelyje, kaime, miestelyje… Palabinkime gatvės šlavėją, tame pačiame name gyvenantį senolį, kaimynų vaiką, nepažįstamą praeivį… Nuo to visi būsime sveikesni, linksmesni ir laimingesni. Juk sveikinimas turi stebuklingą galią. Ypač mūsiški pasisveikinimai, kuriais linkima labos (geros) dienos bei sveikatos.

Etninės kultūros globos taryba

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Už labai geras demokratijos žinias – kelionė į Belgiją

Šilutės Vydūno gimnazija paviešino Nacionaliniame demokratijos žinių konkurse sėkmės sulaukusio Luko Šilinsko įspūdžius iš apsilankymo Briuselyje, Belgijoje. Kuo ši išvyka gimnazistui Lukui buvo įdomi? Paskaitykime. Gegužės 31 dieną Europos Parlamente, Briuselyje, Belgijoje, dalyvavau susitikime su europarlamentaru Liudu Mažyliu. Susitikimo metu buvo aptarti įvairūs Europai ir Lietuvai aktualūs klausimai, išsamiai pristatyti Parlamento darbo principai ir artimiausi tikslai. Po dienos Parlamente lietuvių delegacija su L. Mažyliu susitiko neoficialioje aplinkoje. Parlamentaras papasakojo apie savo kelią nuo mokyklos suolo iki dabartinių pareigų Europos Parlamente.

Įsivyravus sausrai, miškuose didėja gaisrų pavojus

Nusistovėję sausi orai kelia didelį gaisrų pavojų miškuose.  Birželio 5 d. šalies ugniagesiams teko kelis kartus talkinti Valstybinių miškų urėdijos priešgaisrinėms pajėgoms, gesinant miškuose įsiplieskusius gaisrus. Birželio 5  d. vidudienį, Varėnos rajone, Marcinkonių seniūnijoje, Daržinėlių kaime esančiame miške šėlo ugnis – degė medžiai ir miško paklotė. Gaisras nusiaubė 1,4 ha plotą. Tą pačią dieną, vidurdienį, ugniagesiai skubėjo gesinti ir Kretingos rajone, Rūdaičių kaime esančio Joskaudų miško. Atvykus ugniagesiams, jau degė miško paklotė ir jaunuolynas. Beje, atliekant gesinimo darbus buvo rasti

Ekspertas pataria, kaip apsaugoti senjorus nuo sukčių internete: vien pokalbio neužtenka

Vyresni nei 60 m. nuo kibernetinių atakų nukentėję žmonės per metus patyrė 966 mln. dolerių nuostolių. Tuo tarpu nukentėjusieji iki 20 m. – 71 mln. Tokie duomenys paskelbti 2020 m. JAV Federalinio tyrimų biuro internetinių nusikaltimų ataskaitoje. Panašios tendencijos pastebimos ir Lietuvoje Donatas Drakickas, „Tele2“ produkto vadovas, sako, kad nors su vyresniais šeimos nariais reikia kalbėti apie virtualioje erdvėje tykančias grėsmes, tačiau vien to nepakanka. Būtina diegti ir papildomas priemones, kurios saugotų juos nuo sukčių. „Internetiniai sukčiai stengiasi apgauti įvairių

Vydūno gimnazijos gimnazistų viešnagė Vydūno viešojoje bibliotekoje

Vydūno viešosios bibliotekos bendruomenė visada džiaugiasi savo erdvėse priimdama su nuoširdžiomis šypsenomis ir informacijai atviromis širdimis atkeliavususius svečius. Birželio 5 d. mus savo viešnage nudžiugino itin gausus būrys Šilutės Vydūno gimnazijos I-III g klasių gimnazistų su pedagogais. Ekskursiją po biblioteką vedusi šios įstaigos vadovė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė supažindino jaunuosius svečius su bibliotekos erdvėmis, eksponuojamomis profesionalaus ir mėgėjiško meno parodomis, kraštotyros bei literatūros ekspozicijomis. Taipogi pristatė ir vieną iš bibliotekos sukurtų edukacijų – didelio formato komandinį žaidimą „Mažosios Lietuvos širdy: kelionė po

Taip pat skaitykite