Kraštiečio dovana bibliotekai ir jos lankytojams

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Bibliotekininkystės ir kraštotyros skyrius baigė tvarkyti kraštiečio, istorijos tyrinėtojo Vytauto Pupšio (Ukmergė) perduotą dokumentų rinkinį. Dalis dokumentų yra sukaupta paties dovanotojo, kita dalis priklausė jo broliui, socialinių mokslų daktarui, kultūros istorikui, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) veikėjui, politiniam kaliniui, rezistencijos dalyviui Vladui Pupšiui (1934-2009).

Didžiulę rinkinio dalį užima surinkta medžiaga iš šalies ir užsienio periodinės spaudos.

Publikacijų turinys liudija platų ir įvairiapusį Vytauto ir Vlado Pupšių interesų lauką, juos dominančias ir domėjusias temas. Vis tik išskirtinį jų dėmesį galime pajusti istoriniams įvykiams, asmenybėms: daugybėje straipsnių užfiksuoti skaudūs Lietuvos istorijos epizodai (trėmimai, tremtinių, politinių kalinių likimai, rezistencija), partizaninis karas, taip pat Lietuvos kariuomenės kūrimasis, 1989-1991 m. įvykiai Lietuvoje, LPS kūrimosi istorija, veikėjai ir kt. Nemažai publikacijų skirta lietuvių literatūros situacijai persitvarkymo laikotarpiu apžvelgti, žymių literatų, kūrėjų asmenybėms atskleisti.

Surinkta iš spaudos leidinių

Kad Vytautas ir Vladas Pupšiai domėjosi, sekė Šilutės krašto gyvenimą liudija šūsnis surinktos medžiagos apie Šilutę ir rajono gyvenvietes: Vainutą, Žemaičių Naumiestį, Rusnę, Juknaičius, Usėnus, Katyčius, Pašyšius, Kintus, Ventę, apie Pagėgių savivaldybės vietoves (Bitėnai, Lumpėnai, Vilkyškiai, Rambyno kalnas), tilto į Rusnę atidarymo 1974 m. įvykius, nušviestus rajono ir respublikinėje periodinėje spaudoje. Esama  publikacijų apie įžymius įvairių profesijų ir pomėgių Pamario gyventojus (Erčius Jurgenaitis, Egontas Pėteraitis, kt.) ir ne tokius žymius, tačiau vienodai dirbusius savam kraštui. Kai kuriuos sutikti, su jais bendrauti teko ir rinkinio dovanotojui Vytautui Pupšiui.

Švėkšnos vargšų globos draugijos įstatai

Bibliotekininkus nustebino tarp dokumentų rastas ypač retas, vertingas leidinys senąja rusų kalba „Уставъ Швекшнянскаго общества пособiя беднымъ“ („Švėkšnos vargšų globos draugijos įstatai“). Kauno gubernatoriaus Piotro Veriovkino pasirašyti Švėkšnos vargšų globos draugijos įstatai įsigaliojo 1906 m. kovo 26 d. Juose apibrėžiamas draugijos tikslas – gerinti materialinę ir dvasinę Švėkšnos valsčiaus vargšų būklę, nepriklausomai nuo jų lyties, amžiaus, išsilavinimo, tikėjimo. Draugija galėjo šelpti rūbais, maistu, vaistais, suteikti laikiną gyvenamąja vietą, rūpintis našlaičiais ir kt. Jos nariai į organizacijos kasą kasmet turėjo mokėti mokestį, kurio dydis būdavo nustatomas bendrame susirinkime. Paprastai tai buvo ne mažiau nei 3 rubliai arba vienkartinis, ne mažesnis nei 60 rublių, mokestis. Tačiau buvo sąlyga, kada mokesčio iš draugijos nario nebuvo reikalaujama. Tokie asmenys (medikai, pedagogai, vargšų globėjai ir kt.) turėjo geranoriškai, neatlygintinai padėti bendruomenės nariams.

Knyga apie  „Stalag 1A“

Bibliotekos knygų fondą papildys dovanota Marcel‘io Meykens‘o (Belgija) knyga „Les Cles du Tresor“ (su autoriaus autografu profesoriui Pupšiui bei antspaudu „Vytautas Pupšys“). Knyga skirta 1939-1945 m. karo belaisvių, kalėjusių Stablakyje (Rytų Prūsija, nuo 1946 m. Dolgorukovas – gyvenvietė Kaliningrado srities pietvakarinėje dalyje) veikusioje Stalag 1A stovykloje ir jos padaliniuose, prisiminimams išsaugoti. Knygoje pateikta nemažai žinių apie Rytų Prūsijoje veikusiose panašaus pobūdžio stovyklose kalėjusių belaisvių gyvenimą ir likimus.

Šiuos ir kitus vaikystės ir jaunystės metus Pamaryje praleidusio Vytauto Pupšio bibliotekai dovanotus dokumentus galite rasti apsilankę Bibliotekininkystės ir kraštotyros skyriuje (III a.).

Virginija Veiverienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kultūros darbuotojai mokėsi idėjas paversti realybe

Kultūros bendruomenė nuolatos susiduria su naujų idėjų paieškos iššūkiais (ypač projektų rašymo laikotarpiu), nes kartais atrodo, kad viskas jau buvo sugalvota ir sukurta. Tačiau kas iš tiesų yra gera idėja, ko reikia, kad ją pavyktų paversti sėkminga realybe? Šito Šilutės rajono kultūros darbuotojai kartu su Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos bibliotekininkais gegužės 8–9 d. mokėsi vykusiuose mokymuose „Kūrybinis procesas: nuo idėjos iki paraiškos“. Dviejų dienų mokymus vedė kompetentingų ir profesionalių kūrybinės asociacijos „Žuvies akis“ lektorių Godos Giedraitytės ir

Įvyko tradicinės sportinių šokių varžybos „Pamario pora 2024“

Jau 27-eri metai Šilutės sportinių šokių klubas „Lūgnė“, kartu su Lietuvos sportinių šokių federacija (LSŠF) Šilutėje organizuoja Lietuvos sportinių šokių reitingo varžybas „Pamario pora“. Į Pamario kraštą atvyksta varžytis sportinių šokių šokėjai iš įvairių Lietuvos miestų bei užsienio. Šiais metais šokėjus vertino Lietuvos bei tarptautinės kategorijos sportinių šokių vertintojai iš Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos. Varžybose dalyvavo daug talentingų šokėjų iš įvairių Lietuvos miestų ir Liepojos (Latvija). Ne vienoje rungtyje sėkmė lydėjo šilutiškius. Šios varžybos yra net ik gera proga

Projekto „Metai su knyga 2‘‘ ambasadorius Juozas Ališauskas – Vydūno viešojoje bibliotekoje

Pagėgių sav. Vydūno viešojoje bibliotekoje lankėsi jau antrus metus besitęsiančio respublikinio projekto „Metai su knyga 2“ paauglių skaitymo ambasadorius, aktorius, pedagogas, slemeris Juozas Ališauskas. Džiugu, jog šio skaitymo skatinimui skirto projekto ambasadoriai kasmet susitinka su įvairaus amžiaus Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos lankytojais ir supažindina su savo kūryba. Projekto organizatoriai: Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio apskričių viešosios bibliotekos, Ąžuolyno biblioteka ir Lietuvos audiosensorinė biblioteka drauge su Lietuvos savivaldybių viešosiomis bibliotekomis. Kūrybiniame improvizacijų kupiname susitikime su kūrėju Juozu Ališausku dalyvavo Pagėgių Algimanto

Europos tamsiąją medunešę bitę siūloma įrašyti į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą

Lietuvos raudonosios knygos komisija siūlo įrašyti Europos tamsiąją medunešę bitę (Apis mellifera mellifera) į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, vadinamą Lietuvos raudonąja knyga. Į šį sąrašą siūloma įrašyti tik gamtoje (uoksuose ar drevėse) gyvenančias šios bičių rūšies šeimas. Laikomų ir veisiamų nelaisvėje (aviliuose) Europos tamsiųjų medunešių bičių populiacijų dalis į jį nebūtų įtraukta. Netaikant šiam vietinės bitės porūšiui teisinių apsaugos priemonių, nustatytų Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatyme, negalima užtikrinti, kad šio porūšio laukinės populiacijos nebus prarastos.

Taip pat skaitykite