Kraštiečio dovana bibliotekai ir jos lankytojams

Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Bibliotekininkystės ir kraštotyros skyrius baigė tvarkyti kraštiečio, istorijos tyrinėtojo Vytauto Pupšio (Ukmergė) perduotą dokumentų rinkinį. Dalis dokumentų yra sukaupta paties dovanotojo, kita dalis priklausė jo broliui, socialinių mokslų daktarui, kultūros istorikui, Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) veikėjui, politiniam kaliniui, rezistencijos dalyviui Vladui Pupšiui (1934-2009).

Didžiulę rinkinio dalį užima surinkta medžiaga iš šalies ir užsienio periodinės spaudos.

Publikacijų turinys liudija platų ir įvairiapusį Vytauto ir Vlado Pupšių interesų lauką, juos dominančias ir domėjusias temas. Vis tik išskirtinį jų dėmesį galime pajusti istoriniams įvykiams, asmenybėms: daugybėje straipsnių užfiksuoti skaudūs Lietuvos istorijos epizodai (trėmimai, tremtinių, politinių kalinių likimai, rezistencija), partizaninis karas, taip pat Lietuvos kariuomenės kūrimasis, 1989-1991 m. įvykiai Lietuvoje, LPS kūrimosi istorija, veikėjai ir kt. Nemažai publikacijų skirta lietuvių literatūros situacijai persitvarkymo laikotarpiu apžvelgti, žymių literatų, kūrėjų asmenybėms atskleisti.

Surinkta iš spaudos leidinių

Kad Vytautas ir Vladas Pupšiai domėjosi, sekė Šilutės krašto gyvenimą liudija šūsnis surinktos medžiagos apie Šilutę ir rajono gyvenvietes: Vainutą, Žemaičių Naumiestį, Rusnę, Juknaičius, Usėnus, Katyčius, Pašyšius, Kintus, Ventę, apie Pagėgių savivaldybės vietoves (Bitėnai, Lumpėnai, Vilkyškiai, Rambyno kalnas), tilto į Rusnę atidarymo 1974 m. įvykius, nušviestus rajono ir respublikinėje periodinėje spaudoje. Esama  publikacijų apie įžymius įvairių profesijų ir pomėgių Pamario gyventojus (Erčius Jurgenaitis, Egontas Pėteraitis, kt.) ir ne tokius žymius, tačiau vienodai dirbusius savam kraštui. Kai kuriuos sutikti, su jais bendrauti teko ir rinkinio dovanotojui Vytautui Pupšiui.

Švėkšnos vargšų globos draugijos įstatai

Bibliotekininkus nustebino tarp dokumentų rastas ypač retas, vertingas leidinys senąja rusų kalba „Уставъ Швекшнянскаго общества пособiя беднымъ“ („Švėkšnos vargšų globos draugijos įstatai“). Kauno gubernatoriaus Piotro Veriovkino pasirašyti Švėkšnos vargšų globos draugijos įstatai įsigaliojo 1906 m. kovo 26 d. Juose apibrėžiamas draugijos tikslas – gerinti materialinę ir dvasinę Švėkšnos valsčiaus vargšų būklę, nepriklausomai nuo jų lyties, amžiaus, išsilavinimo, tikėjimo. Draugija galėjo šelpti rūbais, maistu, vaistais, suteikti laikiną gyvenamąja vietą, rūpintis našlaičiais ir kt. Jos nariai į organizacijos kasą kasmet turėjo mokėti mokestį, kurio dydis būdavo nustatomas bendrame susirinkime. Paprastai tai buvo ne mažiau nei 3 rubliai arba vienkartinis, ne mažesnis nei 60 rublių, mokestis. Tačiau buvo sąlyga, kada mokesčio iš draugijos nario nebuvo reikalaujama. Tokie asmenys (medikai, pedagogai, vargšų globėjai ir kt.) turėjo geranoriškai, neatlygintinai padėti bendruomenės nariams.

Knyga apie  „Stalag 1A“

Bibliotekos knygų fondą papildys dovanota Marcel‘io Meykens‘o (Belgija) knyga „Les Cles du Tresor“ (su autoriaus autografu profesoriui Pupšiui bei antspaudu „Vytautas Pupšys“). Knyga skirta 1939-1945 m. karo belaisvių, kalėjusių Stablakyje (Rytų Prūsija, nuo 1946 m. Dolgorukovas – gyvenvietė Kaliningrado srities pietvakarinėje dalyje) veikusioje Stalag 1A stovykloje ir jos padaliniuose, prisiminimams išsaugoti. Knygoje pateikta nemažai žinių apie Rytų Prūsijoje veikusiose panašaus pobūdžio stovyklose kalėjusių belaisvių gyvenimą ir likimus.

Šiuos ir kitus vaikystės ir jaunystės metus Pamaryje praleidusio Vytauto Pupšio bibliotekai dovanotus dokumentus galite rasti apsilankę Bibliotekininkystės ir kraštotyros skyriuje (III a.).

Virginija Veiverienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Apie saulę ir vandenis. Ieškoti išeities paskatino brangstanti elektra

Praėjusių metų elektros kainos svyravimai rinkoje privertė ne vieną atsakingo verslo subjektą ieškoti išeičių. Įvertinusi energetikos kainų kilimo tendencijas, UAB „Šilutės vandenys“ administracija ėmė svarstyti, kas gi bus artimiausioje ateityje. Išvada aiški, kad jų sunaudojamas elektros kiekis, o jie sunaudoja apie 2 mln. kilovatvalandžių per metus, pabrangs maždaug trigubai… Tokiu atveju turės brangti ir gyventojams bei įmonėms tiekiamas vanduo. Kitu atveju „Šilutės vandenų“ lauktų nemenki finansiniai sunkumai. Bendrovės administracija, jausdama atsakomybę dėl nepalankios situacijos, kreipėsi į savo steigėją – Šilutės

Avarijoje žuvo vyras

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasaris prasidėjo skaudžiais įvykiais. Vasario 7 d. rytą šalia Sakūčių k., Kintų sen., apsemtuose laukuose pastebėtas nuo kelio nuvažiavęs ir apvirtęs automobilis „Audi A4“, kurio viduje rastas mirusio vyro, gim. 1974 m., kūnas be išorinių smurto žymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Vasario 7 d. naktį Švėkšnoje sustabdytas automobilis „Mitsubishi Carisma“, kurį vairavo neblaivus (2,29 prom.) ir teisės vairuoti neturintis vyras, gim. 1997 m. Vasario 8 d. naktį namuose Pašyšių k.,

Receptas Picos dienai artėjant: visą būrį pamaitinsite už 15 Eur

pica

Ketvirtadienį, vasario 9-ąją, minėsime Tarptautinę picos dieną. Tądien daugelis jos gerbėjų būtent ją užsisakys kavinėje ar į namus. Tačiau sostinės picerijose maža pica gali kainuoti ir 10 eurų, taigi, norint pamaitinti visą šeimą ar draugų kompaniją susidaro nemenka suma. Norintys sutaupyti gali ją išsikepti namuose –  skaičiuojama, kad ruošiant didesnį kiekį, naminė pica su kumpiu žmogui kainuoja apie 3 eurus. Picą kepti namuose – paprasta ir taupu Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad pica yra vienas populiariausių patiekalų,

Išmaniųjų elektros skaitiklių keitimas. Ką būtina žinoti?

išmanusis-skaitiklis

Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) diegia išmaniuosius elektros skaitiklius, leidžiančius klientams sekti detalų elektros energijos suvartojimą ir pamiršti būtinybę nurašinėti skaitiklių duomenis. Nors naujovės ilgalaikėje perspektyvoje padės taupyti elektrą ir koreguoti vartojimo įpročius, gyventojams gali kilti klausimų dėl skaitiklių keitimo proceso, tikslumo ir suvartotos energijos fiksavimo. Skaitikliai sertifikuoti „Visi išmanieji elektros skaitikliai yra sertifikuoti pagal Europos Sąjungos direktyvose nustatytus standartus ir turi praeiti kokybės patikrą, o atkeliavę į Lietuvą yra dar kartą tikrinami išorinėje nepriklausomoje kokybės laboratorijoje, todėl vartotojai gali

Taip pat skaitykite