Kokias daržoves ir gėles verta pasėti jau sausį?

Nors už lango pūpso sniego kalnai, metas pradėti rūpintis šiųmečiu derliumi. Sausis – tinkamas metas pasėti kai kurias daržoves, taip pat gėles, kurios atšilus balkonus išpuoš žiedais. Sodininkai, daržininkai jau bruzda. Pasak prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės Vaidos Budrienės, tą išduoda didesnis sėklų, žemių, daigyklų pirkimas.

 

„Pirkėjai nieko nelaukia – sėklas pirkti, kaip ir kasmet, pradeda jau sausį ir aktyvėja kone kasdien. Žmonės ima ruoštis artėjančiam daržininkystės sezonui, rengiasi daiginimui, todėl perka įvairias sėklas, apsirūpina žemėmis, kompostu, daigyklomis, įrankiais. Sėklų pakelių kainos prasideda vos nuo keliasdešimt centų. Kasmet matome, kad pirkėjai nevengia eksperimentuoti. Jie ieško ne tik įprastų pomidorų, agurkų, bet ir egzotinių, mūsų kraštams mažiau įprastų vaisių ar daržovių sėklų“, – pasakoja V. Budrienė.

Anksčiau pasėjęs…

Ankstyvesnė sėja – greitesnis derlius ir ankstesnis žydėjimas. Jau sausį pradėjus rūpintis sėjimu, pirmosiomis šiltomis pavasario dienomis balkone pražys gėlės, bus galima anksčiau pradėti mėgautis šviežiomis daržovėmis.

„Sausio mėnuo yra tinkamas metas pradėti sėti ypač tas daržoves, kurios bus auginamos šiltnamyje, kurių daigams reikia laiko užaugti. Dera jau rūpintis ir tomis, kurių daigai į daržą keliaus gegužės mėnesį“, – sako „Iki“ Šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo.

Pasak jos, sėkmingai galite sėti tokias daržoves:

 • saldžiosias paprikas
 • pomidorus
 • agurkus
 • salierus
 • porus
 • kopūstus (ir žiedinius, ir baltagūžius)
 • brokolius
 • baklažanus

„Ypač patartina anksčiau sėti paprikas. Mat kuo anksčiau jos pradės derėti, tuo didesnė tikimybė sulaukti gausaus derliaus. Nepamirškime, kad sėkloms sudygti reikalinga šiluma ir pakankamai drėgmės. Tad jei turite ankstesnių sezonų sėklų, prieš jas sėdami į vazonėlius, galite greitai patikrinti jų daigumą. Paberkite kelias sėklas ant sudrėkinto popierinio rankšluosčio“, – pataria V. Paukštelo.

Taip pat negalima pamiršti jauniems daigams suteikti pakankamai šviesos, todėl sėjant sausį galima naudoti ir specialias lempas. Jų neturėdami tiesiog parinkite kuo šviesesnę vietą namuose.

„Pradedant sėti taip pat verta pasiruošti ne tik vešliam augalijos augimui, bet ir netikėtam nepageidaujamos faunos pasirodymui. Nuolat drėgnas substratas – tai rojus vabzdžiams. O dirvinės muselės ir amarai – duetas, galintis sunaikinti bet kokį derlių. Todėl verta pasirūpinti preparatais, padedančiais su jais kovoti“, – primena augalų žinovė.

Sėkite ir gėles

Sausį jau galima pradėti sėti ir gėles, kurių žiedai atšilus jau skleisis balkone, terasoje ar sode. V. Paukštelo siūlo savo jėgas išmėginti sėjant šias gėles:

 • petunijas
 • begonijas
 • lobelijas
 • raudonžiedžius šalavijus
 • meksikinius žydrūnius
 • pelargonijas
 • heliotropus
 • hibridines verbenas

 

„Sėja turi būti kontroliuojama, t. y., turi būti tinkama substrato drėgmė ir stipriai teigiama temperatūra. To reikia sėkloms sudygti. Jei turite šildomą plastikinį ar polikarbonatinį šiltnamį, galite sėti ten anksčiau. Jei tokios vietos neturite, galite pasinaudoti namuose esančia palange, labai praverstų ir papildomas apšvietimas“, – sako. V. Paukštelo.

Verta prisiminti, kad ir lobelijų, ir petunijų sėklos yra mikroskopinės, todėl teisingai jas pasėti tereikia lengvai prispausti prie dirvos. Neužberkite jų žemėmis. Geras būdas palaikyti tinkamą substrato drėgmę – sėjant naudoti perlitą kaip dirvožemio priedą. Jis ne tik puikiai išpurena substratą, bet iš dalies ir sulaiko drėgmę bei padeda augalams suformuoti sveiką ir plačią šaknų sistemą.

Pagal prekybos tinklo „Iki“ inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Libertas Klimka: „Gimtoji kalba – didis tautos turtas“

Vasario 21 d. minima Tarptautinė gimtosios kalbos diena. Šia proga per Lietuvos radiją kalbėjo Libertas Klimka, etnologas. Štai apie ką jis kalbėjo – pasiskaitykite. Pasaulyje kalbų vis mažėja Vasario 21-osios kalendoriaus lapelyje įrašyta: „Tarptautinė gimtosios kalbos diena“. Toks įrašas atsirado 2002 m. Jungtinių Tautų rūpesčiu. Tai tam, kad būtų globojamos ir tos kalbos, kurios nėra naudojamos bendravimui tarp valstybių, neįrašomos kaip tarptautinių konferencijų ar renginių kalbos. Tokios dienos įvedimas primena, kad globalėjančiame pasaulyje kalbų skaičius nuolat mažėja. Tai skaudūs praradimai

Dalis būsimųjų kandidatų į Prezidentus netrukus pradės rinkti rinkėjų parašus

Vakar, vasario 20 d., Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) priėmė sprendimą išduoti rinkėjų parašų rinkimo lapus pirmiesiems pareiškinius dokumentus pateikusiems pretendentams į kandidatus Respublikos Prezidento rinkimuose. Tarp kandidatų į Prezidentus – Remigijus Žemaitaitis VRK informacinėje sistemoje iki vasario 20 d. dokumentus pateikė: Giedrimas Jeglinskas, Andrius Mazuronis, Gitanas Nausėda, Ingrida Šimonytė, Valdas Tutkus, Eduardas Vaitkus, Aurelijus Veryga, Ignas Vėgėlė, Dainius Žalimas, Remigijus Žemaitaitis. Jiems parašų lapus VRK numato išduoti trečiadienį, nuo 9 val. Likusiems 4 politinės kampanijos dalyviams (Zenonui Andrulėnui, Gintautui Kniukštai,

Lietuviška statistika negailestinga: į nuotolinių sukčių pinkles patenka kas trečias

Kas trečias Lietuvos gyventojas patiria kibernetinių incidentų. Nuotoliniai sukčiai kelia grėsmę ne tik lengvai pasiekiamiems vartotojų duomenims, bet ir jautriai informacijai, pvz., banko ar asmens duomenys. Ekspertas pasakoja, kad pasitelkus prevencines priemones vien per sausio mėnesį buvo sustabdyta beveik 7 mln. sukčiavimo atvejų. „Mūsų surinkti duomenys rodo, kad nuo rudens internete suaktyvėjo kenkėjiškų atakų skaičius. Vien per pirmąjį šių metų mėnesį žmones apsaugojome nuo daugiau nei 29 mln. kenkėjiškų programų bei užkirtome kelią 7 mln. sukčiavimo atvejų“, – pranešime žiniasklaidai sako

Pinigai sportui

Šilutės rajono savivaldybės taryba svarstys ir apsispręs, kiek šiais metais lėšų skirti sporto reikmėms. Tarybai svarstyti pasiūlyta, kad viešajai įstaigai „Šilutės sportas“ išlaikyti būtų skiriama 602 400 eurų, o rajone veikiantiems sporto klubams, nevyriausybinėms sporto organizacijoms bei sportininkų skatinimui – 60 tūkst. Eur. Iš viso planuojama paskirstyti 662 400 Eur. Šis lėšų krepšelis patenka į Ugdymo kokybės ir sporto plėtros programą, kurios vienas iš tikslų – ugdyti ir skatinti sveiką, stiprų, gerai fiziškai ir dvasiškai susiformavusį pilietį per sportinę ar

Taip pat skaitykite