Klausimas liko be atsakymo

Grįžtame prie istorijos Šilutės kapinėse, kai Klaipėdos rajone gyvenanti Virginija L., atvykusi prie trijų artimųjų kapavietės, ją rado užklotą granito plokšte. Spalva tinka prie paminklo. Gal ką palaidojo, gal ir paminklas dings?..  

Tuokart moteris pasinaudojo prie kapinių nurodytais telefono numeriais: skambino kapinių prižiūrėtojui, bet niekas neatsiliepė. Skambino kitu numeriu, atsiliepusi moteris bendravusi labai nenoriai, vėliau nebeatsiliepusi. Kas ta atsiliepusioji esanti, ką bendro turi su kapinių reikalais, kodėl jos telefono numeris nurodytas viešai, liko neaišku.

Klaipėdiškė iš seniūno išgirdo patarimą kreiptis į policiją.

Intriguojanti istorija

Istorija sudomino. Ją paviešinome. Tikėjomės, gal atsilieps ką nors žinantieji.

Nurodėme, kad istorija yra apie Virginijos L. tėvo Bronislovo Cibausko, brolio Gedimino Cibausko ir senelio Mykolo Remeikio kapavietę.

Sulaukėme tik poros nemalonių komentarų: užkliuvo tai, kad Virginija L. buvo išvykusi į užsienį, ilgokai nelankė artimųjų kapo. Tik tiek. Virginija L. komentatoriams atkirto, kad, nežinant aplinkybių, nedera kaltinti, smerkti. Pritariame jai, nes nežinome jos gyvenimo reikalų, aplinkybių ir visa kita. Į užsienį iš Lietuvos žmonės bėgo ir bėga, tačiau ne todėl, kad yra išlepę ar tinginiai. Dažnai slegia skolos, reikia pinigų, o neturi darbo. Visaip būna. Ir palikime tai kaip privataus gyvenimo detales.

Su Virginija L. bei kapinių prižiūrėtoju daugiau bendravo ir šią istoriją aiškinosi Šilutės seniūnijos vyr. specialistas Algirdas Ivanauskas.  Sulaukėme jo atsakymo: „Kalbėjausi su kapinių prižiūrėtoju. Aiškinomės, tačiau taip ir liko nežinia, kas tą kapavietę uždengė granito plokšte. Tokie darbai nėra registruojami. Užkloti plokštę, pastatyti paminklą leidimų nereikia. Tik jau aišku, kad toje kapavietėje nieko kito nepalaidojo.  Surasti darbų užsakovus ir juos atlikusius asmenis mums nepavyko. Šilutės kapinėse tokias paslaugas teikia ne tik Šilutės rajone esantys paminklų gamintojai, atvyksta ir dirba iš Tauragės, Gargždų ir kitų vietų. Taip yra visoje Lietuvoje. Manau, kad kapaviete greičiausiai bus pasirūpinę kas iš ponios Virginijos giminės“.

A.Ivanauskas pridūrė, kad kapinių prižiūrėtojas jau nebedirba, žmogus gydosi, o Virginijai L. telefonu atsiliepusi moteris buvo kapinių prižiūrėtojo žmona, kuri dirbo kapinių valytoja.

„Uždaroji akcinė bendrovė „Šilutės komunalininkas“  tvarko ir prižiūri Šilutės kapines, jie keičia priežiūros tvarką“, – informavo A. Ivanauskas.

Nauja tvarka

„Šilutės komunalininko“ bendrovės direktorius Audrius Benkunskas paaiškino, kad kapinių priežiūros, laidotuvių reikalais galima skambinti interneto svetainėje bei prie kapinių skelbiamu telefono numeriu 8 685 35 694, bus ir atsakyta, prireikus, atvyks specialistas.

„Kapinių priežiūros reikalais rūpinsimės iš bendrovės kontoros. Su laidojimo namų darbuotojais tvarka suderinta. Kada vyksta laidotuvės, informuojama. Kapinių vartų užrakinimas bei atrakinimas irgi aptartas. Jau įprasta, kad mūsų kelių darbininkų grupė du kartus per savaitę vyksta ir tvarko kapines, tad atskirai valytojų nereikia“, – paaiškino A. Benkunskas. Matyt, jau atgyveno senoji tvarka, kad kapinių prižiūrėtojas turėdavo gyventi netoli kapinių, kad ir jo žmona galėdavo atsiliepti telefonu.

Dar kartą telefonu pasikalbėjome su Virginija L. Moteris sakė jau sulaukusi A. Ivanausko skambučio ir viską žinanti. Jai esą svarbiausia, kad kapavietėje naujai nieko nepalaidota ir leidimo laidoti neduota. Virginija L. tiki, kad ateityje kas nors paaiškės, tik reikia tam laiko.

Beliko priminti, kad kapų priežiūra irgi pakeista, tad nesusipratimų dėl skambučių Šilutėje gal jau nebus.

Pamąstymai

Ši istorija verčia susimąstyti apie bet kurio iš mūsų ryšius su giminėmis. Kai pasvarstai: proseneliai, seneliai, tėvai, vaikai, anūkai… Čia kaip šimtametis ąžuolas su šakomis, šakelėmis ir atžalomis… Ar vieną palietus atsakysite, apie kokį giminaitį kalba?

Ar visus, visus, visus artimus ir tolimus giminaičius bežinome, su visais susitinkame, bendraujame, džiaugsme ar bėdoje būname šalia? Būkime atviri, tikrai ne. Ir ne vien nesutarimai išskiria. Išskiria laikas, savi rūpesčiai.

Virginija L., kai po jos istorijos aprašymo dar kartą bendravome, sakė, jog labai norėtų sužinoti, kas granito plokšte užklojo kapavietę. Bent padėkotų, kad pasirūpino, juk tai ir kainavo…

Užbaikime šią istoriją padėka: ačiū pasirūpinusiems šia kapaviete.

Stasė Skutulienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Joninių simbolis – papartis: ieškosime jo žiedo…

Jonìnės (šalutinis kirčiavimo normos variantas – Jõninės) – krikščioniška šventė, Jono Krikštytojo gimimo diena, švenčiama birželio 24 d. Joninių šventimas glaudžiai susijęs su vasaros saulėgrįža, kai Šiaurės pusrutulyje būna ilgiausia diena ir trumpiausia naktis. Daugelyje šalių ši šventė ir tam tikros jos tradicijos siejasi su ikikrikščioniškomis vasaros saulėgrįžos šventėmis. Dėl to daugelyje šalių švenčiama šv. Jono išvakarėse, naktį iš 23 į 24 d. Lietuvoje tai Rasos arba Kupolės, Latvijoje – Lyguo. 2003 m. Rasos ir Joninių diena Lietuvoje paskelbta nedarbo

Ar šiemet lis per Jonines?   

Antradienį lijo beveiki visoje Lietuvoje, buvo vėsu. Jau suabejota, ar sinoptikų prognozės, jog ilgasis Joninių savaitgalis bus šiltas, yra tiesa. Tačiau sinoptikai ragina atostogauti, nes artėja karščiai ir gražios vasaros dienos. Tokios Joninės kaip bus šiemet Lietuvoje retai pasitaiko Liaudies išmintis byloja, kad per Jonines visada lyja. Ar tikrai šis faktas teisingas galima patikrinti naudojant lietingų dienų pasikartojimą 1991-2020 m. laikotarpiu, teigia Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistai. Pasak jų, peržiūrėjus duomenis matyti, kad vidutiniškai Lietuvoje birželio 23 ir 24 dienomis dažniau

Birželio 23-ioji – ne tik Valstybės tarnautojo diena              

2002 m. gruodžio 20 d. Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja birželio 23 dieną paskelbė Valstybės tarnautojo diena. Šią dieną siekiama paminėti valstybės tarnybos privalumus ir svarbą visuomenei, apdovanojant viešojo sektoriaus organizacijas už indėlį stiprinant valstybės tarnybos vaidmenį, prestižą ir matomumą. Taip norima pabrėžti valstybės tarnybos vaidmenį šalies plėtros procese, pripažinti valstybės tarnautojų darbą bei paskatinti jaunus žmones siekti karjeros viešajame sektoriuje.   Birželio 23-ioji – ir Birželio sukilimo diena, Tarptautinė olimpinė diena, Tarptautinė našlių diena. 1941 m. birželio 22–28 d. įvyko

Dažniausi klausimai apie miško pirkimo paslaugas

Turite mišką, kuris Jums neneša jokios naudos ir tuo pačiu neturite laiko, kurį galite skirti jo priežiūrai? Tokiu atveju siūlome pasinaudoti miško pardavimo paslaugomis, kurios leis Jums uždirbti daug. Miško pirkimas turėtų būti paliekamas tų rankose, kurie supirkimą atlieka kasdien. Kadangi jie dažniausiai pasiūlo didesnes sumas nei fiziniai asmenys, o natūralu, kad to daugelis ir siekia. Galiausiai, jie su tuo susiduria kasdien, tad ir dirba greičiau nei profesionaliau. Svarbiausia kuo daugiau žinoti apie supirkimą. Tai ramina dėl gaunamų paslaugų. Kiek

Taip pat skaitykite