Klausimas liko be atsakymo

Grįžtame prie istorijos Šilutės kapinėse, kai Klaipėdos rajone gyvenanti Virginija L., atvykusi prie trijų artimųjų kapavietės, ją rado užklotą granito plokšte. Spalva tinka prie paminklo. Gal ką palaidojo, gal ir paminklas dings?..  

Tuokart moteris pasinaudojo prie kapinių nurodytais telefono numeriais: skambino kapinių prižiūrėtojui, bet niekas neatsiliepė. Skambino kitu numeriu, atsiliepusi moteris bendravusi labai nenoriai, vėliau nebeatsiliepusi. Kas ta atsiliepusioji esanti, ką bendro turi su kapinių reikalais, kodėl jos telefono numeris nurodytas viešai, liko neaišku.

Klaipėdiškė iš seniūno išgirdo patarimą kreiptis į policiją.

Intriguojanti istorija

Istorija sudomino. Ją paviešinome. Tikėjomės, gal atsilieps ką nors žinantieji.

Nurodėme, kad istorija yra apie Virginijos L. tėvo Bronislovo Cibausko, brolio Gedimino Cibausko ir senelio Mykolo Remeikio kapavietę.

Sulaukėme tik poros nemalonių komentarų: užkliuvo tai, kad Virginija L. buvo išvykusi į užsienį, ilgokai nelankė artimųjų kapo. Tik tiek. Virginija L. komentatoriams atkirto, kad, nežinant aplinkybių, nedera kaltinti, smerkti. Pritariame jai, nes nežinome jos gyvenimo reikalų, aplinkybių ir visa kita. Į užsienį iš Lietuvos žmonės bėgo ir bėga, tačiau ne todėl, kad yra išlepę ar tinginiai. Dažnai slegia skolos, reikia pinigų, o neturi darbo. Visaip būna. Ir palikime tai kaip privataus gyvenimo detales.

Su Virginija L. bei kapinių prižiūrėtoju daugiau bendravo ir šią istoriją aiškinosi Šilutės seniūnijos vyr. specialistas Algirdas Ivanauskas.  Sulaukėme jo atsakymo: „Kalbėjausi su kapinių prižiūrėtoju. Aiškinomės, tačiau taip ir liko nežinia, kas tą kapavietę uždengė granito plokšte. Tokie darbai nėra registruojami. Užkloti plokštę, pastatyti paminklą leidimų nereikia. Tik jau aišku, kad toje kapavietėje nieko kito nepalaidojo.  Surasti darbų užsakovus ir juos atlikusius asmenis mums nepavyko. Šilutės kapinėse tokias paslaugas teikia ne tik Šilutės rajone esantys paminklų gamintojai, atvyksta ir dirba iš Tauragės, Gargždų ir kitų vietų. Taip yra visoje Lietuvoje. Manau, kad kapaviete greičiausiai bus pasirūpinę kas iš ponios Virginijos giminės“.

A.Ivanauskas pridūrė, kad kapinių prižiūrėtojas jau nebedirba, žmogus gydosi, o Virginijai L. telefonu atsiliepusi moteris buvo kapinių prižiūrėtojo žmona, kuri dirbo kapinių valytoja.

„Uždaroji akcinė bendrovė „Šilutės komunalininkas“  tvarko ir prižiūri Šilutės kapines, jie keičia priežiūros tvarką“, – informavo A. Ivanauskas.

Nauja tvarka

„Šilutės komunalininko“ bendrovės direktorius Audrius Benkunskas paaiškino, kad kapinių priežiūros, laidotuvių reikalais galima skambinti interneto svetainėje bei prie kapinių skelbiamu telefono numeriu 8 685 35 694, bus ir atsakyta, prireikus, atvyks specialistas.

„Kapinių priežiūros reikalais rūpinsimės iš bendrovės kontoros. Su laidojimo namų darbuotojais tvarka suderinta. Kada vyksta laidotuvės, informuojama. Kapinių vartų užrakinimas bei atrakinimas irgi aptartas. Jau įprasta, kad mūsų kelių darbininkų grupė du kartus per savaitę vyksta ir tvarko kapines, tad atskirai valytojų nereikia“, – paaiškino A. Benkunskas. Matyt, jau atgyveno senoji tvarka, kad kapinių prižiūrėtojas turėdavo gyventi netoli kapinių, kad ir jo žmona galėdavo atsiliepti telefonu.

Dar kartą telefonu pasikalbėjome su Virginija L. Moteris sakė jau sulaukusi A. Ivanausko skambučio ir viską žinanti. Jai esą svarbiausia, kad kapavietėje naujai nieko nepalaidota ir leidimo laidoti neduota. Virginija L. tiki, kad ateityje kas nors paaiškės, tik reikia tam laiko.

Beliko priminti, kad kapų priežiūra irgi pakeista, tad nesusipratimų dėl skambučių Šilutėje gal jau nebus.

Pamąstymai

Ši istorija verčia susimąstyti apie bet kurio iš mūsų ryšius su giminėmis. Kai pasvarstai: proseneliai, seneliai, tėvai, vaikai, anūkai… Čia kaip šimtametis ąžuolas su šakomis, šakelėmis ir atžalomis… Ar vieną palietus atsakysite, apie kokį giminaitį kalba?

Ar visus, visus, visus artimus ir tolimus giminaičius bežinome, su visais susitinkame, bendraujame, džiaugsme ar bėdoje būname šalia? Būkime atviri, tikrai ne. Ir ne vien nesutarimai išskiria. Išskiria laikas, savi rūpesčiai.

Virginija L., kai po jos istorijos aprašymo dar kartą bendravome, sakė, jog labai norėtų sužinoti, kas granito plokšte užklojo kapavietę. Bent padėkotų, kad pasirūpino, juk tai ir kainavo…

Užbaikime šią istoriją padėka: ačiū pasirūpinusiems šia kapaviete.

Stasė Skutulienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite