Klausimas liko be atsakymo

Grįžtame prie istorijos Šilutės kapinėse, kai Klaipėdos rajone gyvenanti Virginija L., atvykusi prie trijų artimųjų kapavietės, ją rado užklotą granito plokšte. Spalva tinka prie paminklo. Gal ką palaidojo, gal ir paminklas dings?..  

Tuokart moteris pasinaudojo prie kapinių nurodytais telefono numeriais: skambino kapinių prižiūrėtojui, bet niekas neatsiliepė. Skambino kitu numeriu, atsiliepusi moteris bendravusi labai nenoriai, vėliau nebeatsiliepusi. Kas ta atsiliepusioji esanti, ką bendro turi su kapinių reikalais, kodėl jos telefono numeris nurodytas viešai, liko neaišku.

Klaipėdiškė iš seniūno išgirdo patarimą kreiptis į policiją.

Intriguojanti istorija

Istorija sudomino. Ją paviešinome. Tikėjomės, gal atsilieps ką nors žinantieji.

Nurodėme, kad istorija yra apie Virginijos L. tėvo Bronislovo Cibausko, brolio Gedimino Cibausko ir senelio Mykolo Remeikio kapavietę.

Sulaukėme tik poros nemalonių komentarų: užkliuvo tai, kad Virginija L. buvo išvykusi į užsienį, ilgokai nelankė artimųjų kapo. Tik tiek. Virginija L. komentatoriams atkirto, kad, nežinant aplinkybių, nedera kaltinti, smerkti. Pritariame jai, nes nežinome jos gyvenimo reikalų, aplinkybių ir visa kita. Į užsienį iš Lietuvos žmonės bėgo ir bėga, tačiau ne todėl, kad yra išlepę ar tinginiai. Dažnai slegia skolos, reikia pinigų, o neturi darbo. Visaip būna. Ir palikime tai kaip privataus gyvenimo detales.

Su Virginija L. bei kapinių prižiūrėtoju daugiau bendravo ir šią istoriją aiškinosi Šilutės seniūnijos vyr. specialistas Algirdas Ivanauskas.  Sulaukėme jo atsakymo: „Kalbėjausi su kapinių prižiūrėtoju. Aiškinomės, tačiau taip ir liko nežinia, kas tą kapavietę uždengė granito plokšte. Tokie darbai nėra registruojami. Užkloti plokštę, pastatyti paminklą leidimų nereikia. Tik jau aišku, kad toje kapavietėje nieko kito nepalaidojo.  Surasti darbų užsakovus ir juos atlikusius asmenis mums nepavyko. Šilutės kapinėse tokias paslaugas teikia ne tik Šilutės rajone esantys paminklų gamintojai, atvyksta ir dirba iš Tauragės, Gargždų ir kitų vietų. Taip yra visoje Lietuvoje. Manau, kad kapaviete greičiausiai bus pasirūpinę kas iš ponios Virginijos giminės“.

A.Ivanauskas pridūrė, kad kapinių prižiūrėtojas jau nebedirba, žmogus gydosi, o Virginijai L. telefonu atsiliepusi moteris buvo kapinių prižiūrėtojo žmona, kuri dirbo kapinių valytoja.

„Uždaroji akcinė bendrovė „Šilutės komunalininkas“  tvarko ir prižiūri Šilutės kapines, jie keičia priežiūros tvarką“, – informavo A. Ivanauskas.

Nauja tvarka

„Šilutės komunalininko“ bendrovės direktorius Audrius Benkunskas paaiškino, kad kapinių priežiūros, laidotuvių reikalais galima skambinti interneto svetainėje bei prie kapinių skelbiamu telefono numeriu 8 685 35 694, bus ir atsakyta, prireikus, atvyks specialistas.

„Kapinių priežiūros reikalais rūpinsimės iš bendrovės kontoros. Su laidojimo namų darbuotojais tvarka suderinta. Kada vyksta laidotuvės, informuojama. Kapinių vartų užrakinimas bei atrakinimas irgi aptartas. Jau įprasta, kad mūsų kelių darbininkų grupė du kartus per savaitę vyksta ir tvarko kapines, tad atskirai valytojų nereikia“, – paaiškino A. Benkunskas. Matyt, jau atgyveno senoji tvarka, kad kapinių prižiūrėtojas turėdavo gyventi netoli kapinių, kad ir jo žmona galėdavo atsiliepti telefonu.

Dar kartą telefonu pasikalbėjome su Virginija L. Moteris sakė jau sulaukusi A. Ivanausko skambučio ir viską žinanti. Jai esą svarbiausia, kad kapavietėje naujai nieko nepalaidota ir leidimo laidoti neduota. Virginija L. tiki, kad ateityje kas nors paaiškės, tik reikia tam laiko.

Beliko priminti, kad kapų priežiūra irgi pakeista, tad nesusipratimų dėl skambučių Šilutėje gal jau nebus.

Pamąstymai

Ši istorija verčia susimąstyti apie bet kurio iš mūsų ryšius su giminėmis. Kai pasvarstai: proseneliai, seneliai, tėvai, vaikai, anūkai… Čia kaip šimtametis ąžuolas su šakomis, šakelėmis ir atžalomis… Ar vieną palietus atsakysite, apie kokį giminaitį kalba?

Ar visus, visus, visus artimus ir tolimus giminaičius bežinome, su visais susitinkame, bendraujame, džiaugsme ar bėdoje būname šalia? Būkime atviri, tikrai ne. Ir ne vien nesutarimai išskiria. Išskiria laikas, savi rūpesčiai.

Virginija L., kai po jos istorijos aprašymo dar kartą bendravome, sakė, jog labai norėtų sužinoti, kas granito plokšte užklojo kapavietę. Bent padėkotų, kad pasirūpino, juk tai ir kainavo…

Užbaikime šią istoriją padėka: ačiū pasirūpinusiems šia kapaviete.

Stasė Skutulienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kepyklose – kūčiukų kepimo įkarštis. Krosnys bus užgesintos tik Kūčių vakarą

kūčiukų

30 sunkvežimių kūčiukų – tiek jų po Lietuvą pasklis vien iš kepyklos Panevėžyje, kur pastarosiomis savaitėmis krosnys negęsta net ir naktį. Išlaikyti lietuvišką kūčiukų kepimo tradiciją – itin atsakinga užduotis. Aukščiausios rūšies miltai ir aguonos, dėmesingai maišoma ir kildinama tešla, tiksliai formuojami mažieji „duonos kepaliukai“ ir jų kelionė į milžinišką krosnį. Kiekvienas kepėjų žingsnis yra gerai pamatuotas ir apskaičiuotas. „Per gana trumpą laikotarpį turime iškepti tiek kūčiukų, kad jų užtektų trims milijonams“, – sako kepyklą Panevėžyje valdančios bendrovės „AR Maistas“

Lumpėnų bibliotekai – 70. Istoriją kuriame kartu…

„2021 m. lapkričio 25 d. Pagėgių savivaldybės administracijos Lumpėnų seniūnijos laisvalaikio salėje atgimsta praeitis ir vėl ataidi iš glūdumos buvę metai“, – šiais žodžiais prasidėjo Pagėgių savivaldybės Vilkyškių Johaneso Bobrovskio gimnazijos 7 klasės mokinio Elijaus Andriukaičio skaityta Lumpėnų bibliotekos istorijos apžvalga, prikėlusi 7-is dešimtmečius menančią bibliotekos praeitį. Istorijos vingiais Renginio metu pakeliauta istorijos vingiais – prisimintos čia dirbusios bibliotekininkės, pastatų, glaudusių Lumpėnų biblioteką, istorija, apžvelgta vykdyta veikla. Išsamios apžvalgos baigiamąjį žodį tarė šventinį jubiliejinį renginį vedusi Pagėgių sav. Vydūno viešosios

Kaip bendrauti su sudėtingais lankytojais?

Kasdien kultūros sferos specialistai neišvengiamai susiduria su sudėtingais lankytojais. Ar išties lankytojas visada būna teisus? Lapkričio 25 dieną įvykusių mokymų „Sudėtingi lankytojai: bendravimas ir aptarnavimas“ metu Šilutės rajono kultūros darbuotojai bei Palangos miesto, Kretingos, Klaipėdos rajonų bibliotekininkai sužinojo, kaip išlikti ramiu bendraujant ir nepatekti į konfliktinę situaciją. Mokymų lektorius, Vilniaus Gedimino technikos universiteto Kūrybinių industrijų fakulteto dėstytojas, verslo vadybos bei socialinės psichologijos profesionalas Juris Belte pateikė konfliktinių situacijų pavyzdžių ir apžvelgė bendravimo su lankytojais kultūros psichologinius aspektus. Dalyviai sužinojo apie

Sulaukėme žiemos: savaitgalį bus šalčio

Penktadienio rytą Šilutėje prireikė atidumo ir atsargumo: po vėjuoto ketvirtadienio, ypač jo vakaro, kai ir snyguriavo, iškritęs šlapias sniegas per naktį sušalo, tapo slidu. Sinoptikai praneša, kad savaitgalį taip pat sulauksime šalčio.  Penktadienio naktį slinkęs ciklonas didelę šalies dalį prausė lietumi, ūžavo smarkus vėjas, Šilutės krašte krito šlapias sniegas. Po tokio atlydžio ėmus plūsti šaltesniam orui pradėjo formuotis plikledis. Dieną irgi plūs vis šaltesnis oras, tad plikledis išsilaikys, prie ledo prišalęs sniegas vers elgtis atsargiau ir vairuotojus, ir pėsčiuosius. Temperatūra

Taip pat skaitykite