Klausimas liko be atsakymo

Grįžtame prie istorijos Šilutės kapinėse, kai Klaipėdos rajone gyvenanti Virginija L., atvykusi prie trijų artimųjų kapavietės, ją rado užklotą granito plokšte. Spalva tinka prie paminklo. Gal ką palaidojo, gal ir paminklas dings?..  

Tuokart moteris pasinaudojo prie kapinių nurodytais telefono numeriais: skambino kapinių prižiūrėtojui, bet niekas neatsiliepė. Skambino kitu numeriu, atsiliepusi moteris bendravusi labai nenoriai, vėliau nebeatsiliepusi. Kas ta atsiliepusioji esanti, ką bendro turi su kapinių reikalais, kodėl jos telefono numeris nurodytas viešai, liko neaišku.

Klaipėdiškė iš seniūno išgirdo patarimą kreiptis į policiją.

Intriguojanti istorija

Istorija sudomino. Ją paviešinome. Tikėjomės, gal atsilieps ką nors žinantieji.

Nurodėme, kad istorija yra apie Virginijos L. tėvo Bronislovo Cibausko, brolio Gedimino Cibausko ir senelio Mykolo Remeikio kapavietę.

Sulaukėme tik poros nemalonių komentarų: užkliuvo tai, kad Virginija L. buvo išvykusi į užsienį, ilgokai nelankė artimųjų kapo. Tik tiek. Virginija L. komentatoriams atkirto, kad, nežinant aplinkybių, nedera kaltinti, smerkti. Pritariame jai, nes nežinome jos gyvenimo reikalų, aplinkybių ir visa kita. Į užsienį iš Lietuvos žmonės bėgo ir bėga, tačiau ne todėl, kad yra išlepę ar tinginiai. Dažnai slegia skolos, reikia pinigų, o neturi darbo. Visaip būna. Ir palikime tai kaip privataus gyvenimo detales.

Su Virginija L. bei kapinių prižiūrėtoju daugiau bendravo ir šią istoriją aiškinosi Šilutės seniūnijos vyr. specialistas Algirdas Ivanauskas.  Sulaukėme jo atsakymo: „Kalbėjausi su kapinių prižiūrėtoju. Aiškinomės, tačiau taip ir liko nežinia, kas tą kapavietę uždengė granito plokšte. Tokie darbai nėra registruojami. Užkloti plokštę, pastatyti paminklą leidimų nereikia. Tik jau aišku, kad toje kapavietėje nieko kito nepalaidojo.  Surasti darbų užsakovus ir juos atlikusius asmenis mums nepavyko. Šilutės kapinėse tokias paslaugas teikia ne tik Šilutės rajone esantys paminklų gamintojai, atvyksta ir dirba iš Tauragės, Gargždų ir kitų vietų. Taip yra visoje Lietuvoje. Manau, kad kapaviete greičiausiai bus pasirūpinę kas iš ponios Virginijos giminės“.

A.Ivanauskas pridūrė, kad kapinių prižiūrėtojas jau nebedirba, žmogus gydosi, o Virginijai L. telefonu atsiliepusi moteris buvo kapinių prižiūrėtojo žmona, kuri dirbo kapinių valytoja.

„Uždaroji akcinė bendrovė „Šilutės komunalininkas“  tvarko ir prižiūri Šilutės kapines, jie keičia priežiūros tvarką“, – informavo A. Ivanauskas.

Nauja tvarka

„Šilutės komunalininko“ bendrovės direktorius Audrius Benkunskas paaiškino, kad kapinių priežiūros, laidotuvių reikalais galima skambinti interneto svetainėje bei prie kapinių skelbiamu telefono numeriu 8 685 35 694, bus ir atsakyta, prireikus, atvyks specialistas.

„Kapinių priežiūros reikalais rūpinsimės iš bendrovės kontoros. Su laidojimo namų darbuotojais tvarka suderinta. Kada vyksta laidotuvės, informuojama. Kapinių vartų užrakinimas bei atrakinimas irgi aptartas. Jau įprasta, kad mūsų kelių darbininkų grupė du kartus per savaitę vyksta ir tvarko kapines, tad atskirai valytojų nereikia“, – paaiškino A. Benkunskas. Matyt, jau atgyveno senoji tvarka, kad kapinių prižiūrėtojas turėdavo gyventi netoli kapinių, kad ir jo žmona galėdavo atsiliepti telefonu.

Dar kartą telefonu pasikalbėjome su Virginija L. Moteris sakė jau sulaukusi A. Ivanausko skambučio ir viską žinanti. Jai esą svarbiausia, kad kapavietėje naujai nieko nepalaidota ir leidimo laidoti neduota. Virginija L. tiki, kad ateityje kas nors paaiškės, tik reikia tam laiko.

Beliko priminti, kad kapų priežiūra irgi pakeista, tad nesusipratimų dėl skambučių Šilutėje gal jau nebus.

Pamąstymai

Ši istorija verčia susimąstyti apie bet kurio iš mūsų ryšius su giminėmis. Kai pasvarstai: proseneliai, seneliai, tėvai, vaikai, anūkai… Čia kaip šimtametis ąžuolas su šakomis, šakelėmis ir atžalomis… Ar vieną palietus atsakysite, apie kokį giminaitį kalba?

Ar visus, visus, visus artimus ir tolimus giminaičius bežinome, su visais susitinkame, bendraujame, džiaugsme ar bėdoje būname šalia? Būkime atviri, tikrai ne. Ir ne vien nesutarimai išskiria. Išskiria laikas, savi rūpesčiai.

Virginija L., kai po jos istorijos aprašymo dar kartą bendravome, sakė, jog labai norėtų sužinoti, kas granito plokšte užklojo kapavietę. Bent padėkotų, kad pasirūpino, juk tai ir kainavo…

Užbaikime šią istoriją padėka: ačiū pasirūpinusiems šia kapaviete.

Stasė Skutulienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Draudikai perspėja apie dažnėjančias automobilių ir jų dalių vagystes

Draudikai atkreipia dėmesį, kad pavasarį kartu su gamta pabunda ir vagys. Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, kovo mėnesį pastebimai išauga automobilių ir jų dalių bei įrangos vagysčių skaičius. Populiariausi tarp ilgapirščių – BMW ir „Toyota“ markių automobiliai, o dažniausiai vagystės įvyksta didžiuosiuose šalies miestuose. „Lietuvos draudimo“ surinkti duomenys rodo, jog bendras lengvųjų automobilių vagysčių skaičius 2023 m. išaugo 35 proc. (lyginant su 2022 m.). Padaugėjo ir dėl automobilių vagysčių patiriami nuostoliai – automobilių vagysčių nuostoliams padengti per metus suma padidėjo 170

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Taip pat skaitykite