Kitąmet neliks popierinių gimimo, santuokos liudijimų

Kitais metais įsigalios naujas Civilinės būklės aktų įrašų registravimo įstatymas, kurio iki šiol nebuvo. Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Lilija Valaitienė informuoja, kad laukia daug naujovių.

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Lilija Valaitienė teigia, kad emigracija keičia skyriaus veiklą, o naujas įstatymas atveria duris elektroniniams dokumentams. Stasės Skutulienės nuotr.

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Lilija Valaitienė teigia, kad emigracija keičia skyriaus veiklą, o naujas įstatymas atveria duris elektroniniams dokumentams.
Stasės Skutulienės nuotr.

Neliks į rankas įteikiamų gimimo, santuokos bei kitų liudijimų, prašymą tuoktis bus galima atsiųsti ir paštu (iki šiol prašymą įregistruoti santuoką tekdavo teikti asmeniškai, būsimiems sutuoktiniams atėjus į Civilinės metrikacijos skyrių). Duomenis apie gimimus, mirtis Civilinės metrikacijos skyrius gaus per elektroninę sistemą.
Teberengiami poįstatyminiai dokumentai. Netrukus paaiškės visos naujovės, kurių bus nemažai.
Apie gimstamumą
Jeigu abu ar vienas iš tėvų yra Lietuvos piliečiai, vaiko gimimas turi būti įtrauktas į apskaitą Lietuvoje. L. Valaitienė pasakojo, kad užsienyje gimusiam vaikui ten išduodamas gimimo liudijimas, tėvai su vaiku atvyksta į Lietuvą, kai vaikas turi tik laikiną grįžimo į Lietuvą dokumentą. Vaikas vėl išvykti į užsienį galės tik tuomet, kai tėvai Lietuvoje pasirūpins jo gimimo liudijimu, su kuriuo vaikui išduodama asmens tapatybės kortelė (pasas). To nepadarius, nebus galima vaiko išsivežti į užsienį. Jeigu užsienyje gimusio vaiko vienas iš tėvų yra užsienio valstybės pilietis, vaikas į Lietuvą parvažiuoja jau su tos valstybės piliečio pasu.

L. Valaitienė priminė, kad pernai skyriuje buvo įregistruoti 608 naujagimiai, iš šio skaičiaus 184 pagimdyti užsienyje, užpernai jų buvo 180. Šiemet iki spalio vidurio įregistruoti 457 naujagimiai, iš jų 154 pasaulį išvydo užsienyje.

Daugiausiai vaikų į Šilutės rajoną parsiveža iš Jungtinės Karalystės, Airijos, Norvegijos. Kai užsienyje gimusiam vaikui Lietuvoje išduodamas gimimo liudijimas, vaikas įtraukiamas į duomenų bazę. Jeigu tėvai į Lietuvą parsiveža vaiką iki vienerių metų amžiaus, čia gali gauti ir vienkartinę vaiko gimimo pašalpą.
Į registrą įtrauktų naujagimių vis daugėja, esama šeimų, kurios Lietuvoje gimimo liudijimus gavo antram, trečiam, ketvirtam užsienyje pagimdytam savo vaikui. L. Valaitienė pastebėjo, kad vaikų dokumentus paprastai tvarko atostogų į Lietuvą sugrįžę tėvai.
Rugsėjį įregistruoti 36 naujagimiai, 59 mirtys, jų daugiau tebuvo vasarį – 60. Naujagimių gausa išsiskyrė kovas – 50. Tik birželį, liepą ir rugpjūtį įregistruota daugiau naujagimių, visus kitus mėnesius, įskaitant rugsėjį, mirčių būta daugiau.
Miršta išvykę į užsienį
Antradienį L. Valaitienė įregistravo užsienyje gyvenusio vyro mirtį, spalį tai jau trečia mirtis užsienyje. Šiemet užsienyje jau mirė 6 vyrai ir 3 moterys. Pernai užsienyje mirė 16 vyrų ir 7 moterys, 2014 metais įregistruota 8 vyrų ir 6 moterų mirtys užsienyje. Savivaldybė pagal nustatytą tvarką vargingai gyvenantiems artimiesiems kompensuoja mirusiojo užsienyje palaikų parvežimo į Lietuvą kaštus. Tokių paramos atvejų per metus būna 5-6. Maksimali suma šioms išlaidoms padengti vos viršija 2000 eurų.
Mirties užsienyje faktą įregistravus Lietuvoje, gaunama laidojimo pašalpa, skiriama kapo vieta kapinėse, sutuoktinis gauna našlio (-ės) statusą. Lietuvos piliečiui mirus užsienyje, būtina mirtį įregistruoti Lietuvoje. Paprastai tai daroma mirusio asmens paskutinėje

Šiemet jau įregistruota 360 santuokų: 167 bažnytinės, 18 užsienio, 24 – ne Civilinės metrikacijos skyriuje, likusios – šiame skyriuje. Pernai iš viso jų buvo 412, iš jų – 183 buvo bažnytinės, 28 registruotos užsienyje.

deklaruotoje gyvenamojoje vietoje, taip pat tai galima atlikti Vilniaus civilinės metrikacijos skyriuje. Tarkim, velionis gyveno Šilutėje, o jo artimieji dabar gyvena Trakuose – mirties faktą jie gali įregistruoti Vilniuje.
Daugėja bažnytinių santuokų
L. Valaitienė sakė, jog kasmet vidutiniškai sutuokiama 380 porų. Daugėja bažnytinių santuokų. Vis dažniau vestuvių ceremonijai pasirenkama įspūdinga Švėkšnos bažnyčia ir šalia esantis dvaro parkas, vila.
Sumažėjo santuokų, kai tą pačią dieną tuokiamasi ir Civilinės metrikacijos skyriuje ar kitoje pasirinktoje vietoje, ir bažnyčioje. Pastaruosius trejus metus jaunavedžiai renkasi vieną tuoktuvių vietą. Šeimas dažniau kuria 28 metų ir vyresni asmenys. Pernai iš 412 santuokų tik 87 asmenys buvo iki 23 metų amžiaus, nuo 24 iki 30 metų jų buvo 439, vyresni nei 31-erių – 268. Tapo retenybe nepilnamečių bei labai jaunų žmonių santuokos.
L. Valaitienės teigimu, kasmet vidutiniškai 30 santuokų būna įregistruota užsienyje. Jas, taip pat ištuokas užsienyje irgi reikia įtraukti į apskaitą Lietuvoje. Neįregistravus moteris negalės Lietuvoje gauti asmens tapatybės kortelės su nauja pavarde. „Gimimas, mirtis, santuoka, ištuoka – visa ši užsienyje gyvenančio Lietuvos piliečio informacija turi būti įtrauka į registrą Lietuvoje“, –priminė L. Valaitienė.
Renkasi H. Šojaus dvarą
Santuokoms dažnai pasirenkamas H. Šojaus dvaras, jo įspūdinga freskų salė, fotografuotis labai tinka dvaro parkas, vidinis kiemelis ir graži rūmų pagrindinio pastato veranda. Poros santuoką taip pat nori registruoti Rusnėje, Ventės rage, Uostadvaryje prie švyturio, vis dažniau – savo ar artimųjų sodybose.
Šiemet ne Civilinės metrikacijos skyriuje sutuokta 24 poros, pernai jų buvo 22. Skyriuje santuokos įregistravimas kainuoja 20 eurų, bet kur kitur – 60 Eur.
Šiemet įregistruotos 94 ištuokos, pernai jų buvo 135, užpernai – 125. L. Valaitienė pastebi, kad ištuokų mažėja, tačiau taip daro vyresni žmonės. Pernai iširo 31 pora, kartu pragyvenę 25 ir daugiau metų. Vaikai paprastai lieka gyventi su motina, daugiausia ištuokų registruojama abiem sutuoktiniams susitarus.
Civilinės metrikacijos skyriuje tenka taisyti užsienyje išduotus gimimo, kitus liudijimus, nes juose pavardės rašomos be lietuviškų raidžių, pavyzdžiui, ne Šikšnius, bet Siksnius ir t. t. Teisingai parašyta pavardė, vardas labai svarbu ateityje tvarkant paveldėjimo reikalus ir kt. Net vietoj vardo Stanislovas atsiradus Stasiui, gyvenime gali kilti keblumų.
Stasė SKUTULIENĖ

Savivaldybė pasirūpino teritorija prie Civilinės metrikacijos skyriaus: įrengta erdvi automobilių stovėjimo aikštelė, trinkelėmis išgrįstas kiemas, aplinką tebepuošia gėlių kupolai.

Savivaldybė pasirūpino teritorija prie Civilinės metrikacijos skyriaus: įrengta erdvi automobilių stovėjimo aikštelė, trinkelėmis išgrįstas kiemas, aplinką tebepuošia gėlių kupolai.

Hits: 188

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite