Kitąmet neliks popierinių gimimo, santuokos liudijimų

Kitais metais įsigalios naujas Civilinės būklės aktų įrašų registravimo įstatymas, kurio iki šiol nebuvo. Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Lilija Valaitienė informuoja, kad laukia daug naujovių.

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Lilija Valaitienė teigia, kad emigracija keičia skyriaus veiklą, o naujas įstatymas atveria duris elektroniniams dokumentams. Stasės Skutulienės nuotr.

Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Lilija Valaitienė teigia, kad emigracija keičia skyriaus veiklą, o naujas įstatymas atveria duris elektroniniams dokumentams.
Stasės Skutulienės nuotr.

Neliks į rankas įteikiamų gimimo, santuokos bei kitų liudijimų, prašymą tuoktis bus galima atsiųsti ir paštu (iki šiol prašymą įregistruoti santuoką tekdavo teikti asmeniškai, būsimiems sutuoktiniams atėjus į Civilinės metrikacijos skyrių). Duomenis apie gimimus, mirtis Civilinės metrikacijos skyrius gaus per elektroninę sistemą.
Teberengiami poįstatyminiai dokumentai. Netrukus paaiškės visos naujovės, kurių bus nemažai.
Apie gimstamumą
Jeigu abu ar vienas iš tėvų yra Lietuvos piliečiai, vaiko gimimas turi būti įtrauktas į apskaitą Lietuvoje. L. Valaitienė pasakojo, kad užsienyje gimusiam vaikui ten išduodamas gimimo liudijimas, tėvai su vaiku atvyksta į Lietuvą, kai vaikas turi tik laikiną grįžimo į Lietuvą dokumentą. Vaikas vėl išvykti į užsienį galės tik tuomet, kai tėvai Lietuvoje pasirūpins jo gimimo liudijimu, su kuriuo vaikui išduodama asmens tapatybės kortelė (pasas). To nepadarius, nebus galima vaiko išsivežti į užsienį. Jeigu užsienyje gimusio vaiko vienas iš tėvų yra užsienio valstybės pilietis, vaikas į Lietuvą parvažiuoja jau su tos valstybės piliečio pasu.

L. Valaitienė priminė, kad pernai skyriuje buvo įregistruoti 608 naujagimiai, iš šio skaičiaus 184 pagimdyti užsienyje, užpernai jų buvo 180. Šiemet iki spalio vidurio įregistruoti 457 naujagimiai, iš jų 154 pasaulį išvydo užsienyje.

Daugiausiai vaikų į Šilutės rajoną parsiveža iš Jungtinės Karalystės, Airijos, Norvegijos. Kai užsienyje gimusiam vaikui Lietuvoje išduodamas gimimo liudijimas, vaikas įtraukiamas į duomenų bazę. Jeigu tėvai į Lietuvą parsiveža vaiką iki vienerių metų amžiaus, čia gali gauti ir vienkartinę vaiko gimimo pašalpą.
Į registrą įtrauktų naujagimių vis daugėja, esama šeimų, kurios Lietuvoje gimimo liudijimus gavo antram, trečiam, ketvirtam užsienyje pagimdytam savo vaikui. L. Valaitienė pastebėjo, kad vaikų dokumentus paprastai tvarko atostogų į Lietuvą sugrįžę tėvai.
Rugsėjį įregistruoti 36 naujagimiai, 59 mirtys, jų daugiau tebuvo vasarį – 60. Naujagimių gausa išsiskyrė kovas – 50. Tik birželį, liepą ir rugpjūtį įregistruota daugiau naujagimių, visus kitus mėnesius, įskaitant rugsėjį, mirčių būta daugiau.
Miršta išvykę į užsienį
Antradienį L. Valaitienė įregistravo užsienyje gyvenusio vyro mirtį, spalį tai jau trečia mirtis užsienyje. Šiemet užsienyje jau mirė 6 vyrai ir 3 moterys. Pernai užsienyje mirė 16 vyrų ir 7 moterys, 2014 metais įregistruota 8 vyrų ir 6 moterų mirtys užsienyje. Savivaldybė pagal nustatytą tvarką vargingai gyvenantiems artimiesiems kompensuoja mirusiojo užsienyje palaikų parvežimo į Lietuvą kaštus. Tokių paramos atvejų per metus būna 5-6. Maksimali suma šioms išlaidoms padengti vos viršija 2000 eurų.
Mirties užsienyje faktą įregistravus Lietuvoje, gaunama laidojimo pašalpa, skiriama kapo vieta kapinėse, sutuoktinis gauna našlio (-ės) statusą. Lietuvos piliečiui mirus užsienyje, būtina mirtį įregistruoti Lietuvoje. Paprastai tai daroma mirusio asmens paskutinėje

Šiemet jau įregistruota 360 santuokų: 167 bažnytinės, 18 užsienio, 24 – ne Civilinės metrikacijos skyriuje, likusios – šiame skyriuje. Pernai iš viso jų buvo 412, iš jų – 183 buvo bažnytinės, 28 registruotos užsienyje.

deklaruotoje gyvenamojoje vietoje, taip pat tai galima atlikti Vilniaus civilinės metrikacijos skyriuje. Tarkim, velionis gyveno Šilutėje, o jo artimieji dabar gyvena Trakuose – mirties faktą jie gali įregistruoti Vilniuje.
Daugėja bažnytinių santuokų
L. Valaitienė sakė, jog kasmet vidutiniškai sutuokiama 380 porų. Daugėja bažnytinių santuokų. Vis dažniau vestuvių ceremonijai pasirenkama įspūdinga Švėkšnos bažnyčia ir šalia esantis dvaro parkas, vila.
Sumažėjo santuokų, kai tą pačią dieną tuokiamasi ir Civilinės metrikacijos skyriuje ar kitoje pasirinktoje vietoje, ir bažnyčioje. Pastaruosius trejus metus jaunavedžiai renkasi vieną tuoktuvių vietą. Šeimas dažniau kuria 28 metų ir vyresni asmenys. Pernai iš 412 santuokų tik 87 asmenys buvo iki 23 metų amžiaus, nuo 24 iki 30 metų jų buvo 439, vyresni nei 31-erių – 268. Tapo retenybe nepilnamečių bei labai jaunų žmonių santuokos.
L. Valaitienės teigimu, kasmet vidutiniškai 30 santuokų būna įregistruota užsienyje. Jas, taip pat ištuokas užsienyje irgi reikia įtraukti į apskaitą Lietuvoje. Neįregistravus moteris negalės Lietuvoje gauti asmens tapatybės kortelės su nauja pavarde. „Gimimas, mirtis, santuoka, ištuoka – visa ši užsienyje gyvenančio Lietuvos piliečio informacija turi būti įtrauka į registrą Lietuvoje“, –priminė L. Valaitienė.
Renkasi H. Šojaus dvarą
Santuokoms dažnai pasirenkamas H. Šojaus dvaras, jo įspūdinga freskų salė, fotografuotis labai tinka dvaro parkas, vidinis kiemelis ir graži rūmų pagrindinio pastato veranda. Poros santuoką taip pat nori registruoti Rusnėje, Ventės rage, Uostadvaryje prie švyturio, vis dažniau – savo ar artimųjų sodybose.
Šiemet ne Civilinės metrikacijos skyriuje sutuokta 24 poros, pernai jų buvo 22. Skyriuje santuokos įregistravimas kainuoja 20 eurų, bet kur kitur – 60 Eur.
Šiemet įregistruotos 94 ištuokos, pernai jų buvo 135, užpernai – 125. L. Valaitienė pastebi, kad ištuokų mažėja, tačiau taip daro vyresni žmonės. Pernai iširo 31 pora, kartu pragyvenę 25 ir daugiau metų. Vaikai paprastai lieka gyventi su motina, daugiausia ištuokų registruojama abiem sutuoktiniams susitarus.
Civilinės metrikacijos skyriuje tenka taisyti užsienyje išduotus gimimo, kitus liudijimus, nes juose pavardės rašomos be lietuviškų raidžių, pavyzdžiui, ne Šikšnius, bet Siksnius ir t. t. Teisingai parašyta pavardė, vardas labai svarbu ateityje tvarkant paveldėjimo reikalus ir kt. Net vietoj vardo Stanislovas atsiradus Stasiui, gyvenime gali kilti keblumų.
Stasė SKUTULIENĖ

Savivaldybė pasirūpino teritorija prie Civilinės metrikacijos skyriaus: įrengta erdvi automobilių stovėjimo aikštelė, trinkelėmis išgrįstas kiemas, aplinką tebepuošia gėlių kupolai.

Savivaldybė pasirūpino teritorija prie Civilinės metrikacijos skyriaus: įrengta erdvi automobilių stovėjimo aikštelė, trinkelėmis išgrįstas kiemas, aplinką tebepuošia gėlių kupolai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Muziejų naktis Bitėnuose

Šeštadienį, gegužės 14 d., Bitėnus apgobė Tarptautinė muziejų naktis. Nepaisant žvarbos, Martyno Jankaus muziejuje susirinko nemažas būrys svečių. Jaukiai įsitaisę muziejaus edukacinio centro antrame aukšte, žiūrovai stebėjo paruoštą Martyno Jankaus muziejaus programą.   Vakaras prasidėjo grafikės Gražinos Didelytės spalvotų piešinių parodos pristatymu iš ciklo „Dainavo klodai“ ir „Brangiausios vietos“. Pristatyme dalyvavo menininkės kūrybinių teisių paveldėtojas, jos darbų skleidėjas ir atminimo puoselėtojas prof. Vygandas Čaplikas, kartu su parodos kuratore Vida Korn. Šioje parodoje eksponuojami menininkės darbai sukurti jai apsigyvenus Dzūkijoje, Rūdnelės

Įgyvendintas iš ES Socialinio fondo finansuojamas socialinės gerovės projektas      

Asociacija Šilutės Soroptimos klubas ir partneriai Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centras bei Sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Šilutės Viltis“ įgyvendino Europos Socialinio fondo lėšomis finansuojamą projektą „Socialinę gerovę kuriame drauge“ Nr. 08.6.1-ESFA-T-927-01-0433. Projekto tikslas-ugdyti savipagalbos ir socialinius įgūdžius socialinę atskirtį patiriantiems Šilutės gyventojams, kartu ugdant bendruomeniškumą ir savanorystę.  Šiam tikslui pasiekti suorganizuoti 108 užsiėmimai asmenims su negalia, jų šeimų nariams, vyresnio amžiaus Šilutės miesto gyventojams. Įgyvendinant projektą vyko įvadinis seminaras, 5 bendrųjų įgūdžių mokymai, 61 seminaras-praktikumas, 40 lavinamųjų užsiėmimų,

Tarp piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojų – ir ketvirtokė iš Žemaičių Naumiesčio

Paskelbti piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojai: viena iš jų – Ugnė Barakauskaitė, Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio ketvirtos klasės mokinė. Paaiškėjo VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos surengto piešinių konkurso „Saugus eismas kelyje 2022“ nugalėtojai: Šakių „Varpo“ mokyklos penktos klasės mokinė Austėja Pužauskaitė, Alytaus r. Butrimonių gimnazijos septintos klasės mokinys Grantas Grudzinskas, Tauragės „Versmės“ gimnazijos pirmos gimnazinės klasės mokinė Kamilė Savickaitė, Šilutės r. Žemaičių Naumiesčio mokyklos-darželio ketvirtos klasės mokinė Ugnė Barakauskaitė, Panevėžio „Šaltinio“ progimnazijos aštuntokė Marija Šmakotinaitė ir Visagino edukacijų centro

Kas yra debesijos ekosistema ir ką turėtumėte apie ją žinoti?

Ko gero, daugelis verslininkų, jei patys nesinaudoja debesų kompiuterija (angl. cloud computing), arba kitaip debesija, tai bent yra apie ją girdėję. Šis IT sprendimas leidžia greitai prisitaikyti ir patenkinti nuolat kintančius įmonės poreikius. Debesų kompiuterija įgalina kurti naujoviškesnius ir dinamiškesnius darbo būdus, kurie skatina verslo augimą ir suteikia konkurencinį pranašumą. Taigi šiame straipsnyje plačiau papasakosime apie tai, kas yra debesijos ekosistema, kaip ji veikia ir kokiais privalumais pasižymi. Debesijos ekosistema – kas tai? Debesijos ekosistema yra sudėtinga ir dinamiška tarpusavyje

Taip pat skaitykite