Kaziuko mugė Vilkyškiuose – be alaus, be midaus…

Šeštadienį Vilkyškių miestelio centre šurmuliavo tradicinė Kaziuko mugė. Nei alaus, nei midaus nebuvo. Vilkyškių seniūnijos bendruomenė kvietė prie laužo, virš kurio garavo didžiulis puodas – iš jo sėmė, į puodukus pylė, paragauti siūlė senosios Prūsijos lobiais vadinamos arbatos, ekologiškos, pelniusios Lietuvos tautinio paveldo vardą. Tokį išskirtinį verslą susikūrė Vilkyškių bendruomenė.

„Kazimiero arbata“ – tokių dovanų gavo ir Vilkyškių seniūnijos Kaziai ir Kazimierai, kurių šįkart pagerbti keturi: vietos katalikų parapijos kunigas Kazys Žutautas, taip pat Kazys Polita, Kazimieras Kinderis ir Kazimieras Arcimavičius. Vilkyškių seniūnijoje yra 7 varduvininkai, tačiau Eleonora Kazimiera Ščerbakova į Kaziuko mugę neatvyko, jaunų vyrų Kazimiero Povilaičio iš Žukų ir vilkyškiečio Kazimiero Gečiaus irgi nesulaukta.
Vilkyškių seniūnas Darius Jurkšaitis pasidžiaugė: „Toks gausus čia susirinkusių žmonių būrys rodo, kad mums reikia švenčių, linksmybių, reikia bendravimo, šilto žodžio, kaimyno kumštelėjimo… Tikiuosi, kad šiandien čia kiekvienas ras sau tinkamą užsiėmimą: kas susitiks seną draugą, kas išsikalbės, kas naudingą daiktą nusipirks, kas pašoks, kitų pasižiūrės, save parodys, o kas ir pinigėlių užsidirbs. Linkiu visiems geros nuotaikos ir gero oro, naudingų pirkinių ir geros prekybos“.

Spalvingų verbų į Kaziuko mugę atvežė moterys iš Stoniškių.

Spalvingų verbų į Kaziuko mugę atvežė moterys iš Stoniškių.

„Turime nuostabų vardą, kurį mums suteikė. Žinome, kad šventas Kazimieras turėjo ir statusą – buvo didikas. Viską, ką darė, jis gebėjo suderinti su Dievo malone, nepamiršo maldos, nepamiršo daryti gera. Linkiu, kad nepavargtumėm daryti gera vienas kitam“, – tokiais žodžiais į šventės dalyvius kreipėsi kunigas Kazys Žutautas.
Išties kovo 4 d. – Lietuvos globėjo šv. Kazimiero diena. Šv. Kazimieras, gyvenęs 1458-1484 metais, yra žinomas ir gerbiamas šventasis, kuris buvo išsilavinęs, išmintingas žmogus, prabangos ir malonumų aplinkoje išdrįsęs atvirai pasisakyti už krikščioniškąsias vertybes: tikėjimą, maldą, rūpinimąsi vargšais, ištikimybę, saiką. Daugelis jaunų žmonių šv. Kazimiero gyvenime atpažįsta norą eiti prieš srovę, nesitaikstyti su neteisybe, melu, rinktis tai, kas tikra ir amžina.
Net saulė nušvito
Kaimiška muzika, linksmos dainos ir gardūs kvapai į Kaziuko mugę vidurdienį sutraukė jau gausybę žmonių. Kol saulė buvo už debesų, nuo žvarbaus oro gelbėjo kopūstynė po 1 eurą, net iš Viešvilės moterų atvežti karšti cepelinai po 2 eurus, Žukų kaimo moterų iškeptas kugelis. Vis daugiau radosi norinčių pasišildyti Vilkyškių bendruomenės dalijama arbata. Pakelių prikrauta tiek, kad net akys raibo. Visos arbatų rūšys paruoštos pagal vaistininko, liaudies medicinos eksperto Virgilijaus Skirkevičiaus rekomendacijas.
Štai „Kazimiero arbata“ surinkta 2015 m. vasarą Mažosios Lietuvos teritorijoje. Tai ekologiškas žemės ūkio produktas – vaistinius augalus rinko Aušgirių, Kriokiškių, Lumpėnų, Mociškių, Žukų, Smalininkų ir Viešvilės gyventojai. Džiovino ir fasavo Vilkyškių bendruomenė. „Kazimiero arbatoje“ – aviečių ūgliai, raudonėliai, juodųjų šeivamedžių žiedynai.

Tarsi spalvingas pavasaris ant stalo Kaziuko mugės kepinėliai.

Tarsi spalvingas pavasaris ant stalo Kaziuko mugės kepinėliai.

Beje, ir Kaziuko mugėje Vilkyškių bendruomenė prekiavo įvairiomis dėžutėmis ir kitais suvenyrais, kurie išgraviruoti ir išpjaustyti iš medžio – tai dar vienas jų verslas, susikurtas gavus europinę paramą.
Stoniškių bendruomenės moterys su vaikais stalą nukrovė gėrybėmis: pyragais ir „grybukais“, spalvingomis verbomis, dailiuose indeliuose susodintais kaktusais, žinoma, ir auksarankės stoniškietės Aldonos Ališkevičienės bei jos dukrų mezginiais, nėriniais. Netoli ilgą stalą siuviniais, mezginiais, papuošalais apdėjo Pagėgių neįgaliųjų draugijos nariai. Buvo ir svogūnų pynių, bandelių, sausainių, dešrų ir lašinių, drožinių iš medžio, metalo dirbinių, net kailio gaminių. Šluotų galėjai rinktis ir pagal koto ilgumą, ir pagal „galvos“ stambumą… Tik nei vyrai, nei moterys prie šluotų į eilę nestojo… Ne viena moteris rinkosi pintų krepšelių. Į juos dėjosi nusipirktų bandelių, bryzelį lašinukų, dešimtį kiaušinių, į rankas ėmė verbą, o akimis ganė mezginius, nėrinius, siuvinius. Kas pirko, kas pardavė, mainė, derėjosi ir juokavo.
Netrukus jau sukosi poros, po šokių prasidėjo žaidimai, vyrai ir moterys traukė dainas. Tuštėjo prekystaliai, dideli kopūstynės ir arbatos katilai. Tik žmonės neskubėjo skirstytis. Pasirodo, linksma ir be alaus, ir be midaus.

Stasė SKUTULIENĖ

 Į Kaziuko mugę Vilkyškių miestelio centre suėjo ir suvažiavo gausybė Pagėgių, Šilutės, Jurbarko ir kitų kraštų gyventojų.

Į Kaziuko mugę Vilkyškių miestelio centre suėjo ir suvažiavo gausybė Pagėgių, Šilutės, Jurbarko ir kitų kraštų gyventojų.

Kopūstynė – tik 1 euras...

Kopūstynė – tik 1 euras…

Vilkyškių seniūnas Darius Jurkšaitis (iš kairės) su apdovanotais varduvininkais Kaziais ir Kazimierais.

Vilkyškių seniūnas Darius Jurkšaitis (iš kairės) su apdovanotais varduvininkais Kaziais ir Kazimierais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Tilžės akto originalas yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Lygiai prieš 104 metus Tilžėje buvo pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktas, šiais laikais dažniausiai vadinamas Tilžės aktu. Manoma, kad 1918 m. lapkričio 30 d. šį dokumentą 24 jo signatarai pasirašė veikiausiai spaustuvininko, visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute, Tilžėje. Algirdas Matulevičius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas, yra rašęs: „Žinoma tik tiek, kad MLTT susirinkimas, kurio metu ir buvo pasirašytas šis dokumentas, galėjo vykti žymaus Tilžės spaustuvininko, „Lituanios“ savininko Enzio Jagomasto bute arba kito tilžiškio F. Sūbaičio bute.

Taip pat skaitykite