Kas vyksta Saugų vaikų globos namuose?

Pirmadienį į Šilutę atvykęs Seimo narys Artūras Skardžius daugiausia dėmesio skyrė Saugų vaikų globos namams. Praėjusiais metais Šilutės policija iš Saugų vaikų globos namų sulaukė 116 pranešimų telefonu, kad iš šios įstaigos pabėgo ir laiku nesugrįžo nepilnamečiai globotiniai. Ir tai dar ne viskas.

Seimo narys Artūras Skardžius su Saugų vaikų globos namų direktoriumi Eugenijumi Judeikiu apžiūrėjo globotinių kambarius ir kitas patalpas.

Saugų vaikų globos namai turi 74 įregistruotus globotinius, iš jų 10 įkurdinta Rusnėje. Iš viso įstaiga turi 52 darbuotojus, iš šio skaičiaus 10 dirba administracijoje, 42 tiesiogiai dirba su vaikais. 38 globotiniai yra didelių ir vidutinių specialiųjų poreikių, yra neįgalių, yra sunkios negalios vaikų. Pasitaiko, kad vienu metu iš įstaigos pabėga net keli globotiniai.
Pokalbį su Saugų vaikų globos namų direktoriumi Eugenijumi Judeikiu ir kitais įstaigos atstovais Seimo narys A. Skardžius pradėjo priminimu, kad sąvadavimo ir prostitucijos skandalas Švėkšnos specialiojo ugdymo centre tarsi ratilais sklinda po visą Lietuvą, didesnio dėmesio sulaukia visos panašios globos įstaigos, o Saugų vaikų globos namai irgi turi problemų. Čia gyvena trys nepilnametės motinos, auginančios po vaikelį. Tačiau ši informacija vargu ar pasiekia Šilutės r. savivaldybės Tarybą. Viena nepilnametė pagimdė vos prieš mėnesį. Šių trijų motinų amžius toks, kad galima kalbėti ir apie baudžiamąją atsakomybę už lytinius santykius su nepilnamete.
„Kaip sekasi tvarkytis? Kodėl neieškoma sprendimų kartu su Savivaldybės taryba, vadovais? Gal susitvarkote patys?“ – klausimą po klausimo kėlė A. Skardžius, priminęs ir 116 skambučių policijai, kai iš įstaigos pabėgdavo globotiniai. Be to, Seimo narys neslėpė girdėjęs, kad globos namų mergaitės Saugose stabdo vyrų vairuojamus automobilius, važiuojančius keliu Šilutė – Klaipėda.
Direktorius E. Judeikis į tai atsakė, kad įstaigos teritoriją juosia aukšta metalinė tvora, tačiau įstaiga nėra uždara, vartai – atviri, vaikai – neužrakinti.
E. Judeikis papasakojo visų trijų nepilnamečių mamyčių istorijas. Jos labai liūdnos. Galbūt kol kas tikslinga jas nutylėti, nors kyla abejonių… Juk Švėkšnos specialiojo ugdymo centre prostitucija buvo slepiama dvejus metus.
Vaikai gyvena šeimynomis. Naktį dviem šeimynoms prižiūrėti skiriamas vienas darbuotojas, kai panašiose įstaigose naktį kiekvieną šeimyną prižiūri po darbuotoją. Trūksta stebėjimo kamerų. Iki 2007 metų čia įkurdintiems vaikams lėšų skiria Socialinės apsaugos ir darbo ministerija. Pernai trylikai vaikų buvo gauta 540 tūkst. Lt. Kitus vaikus daug kukliau išlaiko Šilutės r. savivaldybė, šią įstaigą iš panaikintos apskrities perėmusi 2010 metais. Iš 1,7 mln. Lt praėjusių metų įstaigos biudžeto 70 proc. teko įstaigos darbuotojų atlyginimams. Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis priminė, kad pernai Savivaldybė papildomai skyrė 160 tūkst. Lt. 73 globotiniai yra iš Šilutės rajono šeimų.
Tačiau Seimo narys E. Judeikį grąžino prie pokalbio pradžioje kilusių klausimų: „Kokia yra globotinių kontrolė? Mergaitės gali bet kada išeiti, išvažiuoti? Paprasta apie tai tik pranešti policijai…“
E. Judeikis aiškino, kad globotinis privalo informuoti socialinį darbuotoją, kad išeina. Jeigu dingsta neinformavę, skambinama policijai.
Policijos duomenys
Pernai Šilutės policija iš Saugų vaikų globos namų sulaukė 116 pranešimų telefonu, kad dingo globotiniai. Kartais dingdavo po kelis. Buvo pradėti 5 ikiteisminiai tyrimai dėl globotinių dingimo, 7 atvejais nuspręsta nepradėti ikiteisminio tyrimo. Pabėgę nepilnamečiai kartais valkataudavo net iki 10 dienų. Saugų J. Mikšo pagrindinė mokykla, Šilutės ligoninė, privatūs asmenys dėl globotinių netinkamo elgesio į policiją kreipėsi 6 kartus, Saugų vaikų globos namų administracija – 15 kartų. Už administracinius teisės pažeidimus pernai globotiniai buvo nubausti 8 kartus.
Kiti susitikimai
Seimo narys apžiūrėjo Vydūno gimnazijos sporto salės statybą. Direktorė Marina Stirbienė pasidžiaugė, kad statybininkai dirba kruopščiai, jau suvežtos reikalingos medžiagos. Mero pavaduotojas Algirdas Balčytis ir Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis įsitikinę, kad įkurtuvių naujoje salėje galima tikėtis šių metų pabaigoje.
Taikos gatvėje, Šilutėje, iš Norvegijos sugrįžę Jolanta ir Raimondas Petraičiai atidarė šokolado, suvenyrų krautuvėlę „Riktė“. A. Skardžius pasidžiaugė jaunųjų verslininkų užmojais, sugrįžimu į Lietuvą ir pripažino, kad mažos krautuvėlės traukia pirkėjus jaukumu, mandagiu aptarnavimu. „Riktė“ – būtent toks pavyzdys.
Seimo narys apžiūrėjo Taikos g. 10, Šilutėje, renovuojamą daugiabutį. Po to užsuko į Šilutės senelių globos namus. 42 globojami seneliai jau nebevaikšto – visus tenka slaugyti lovose. Po remonto ši įstaiga atrodo pavyzdingai – jauku, šilta, švaru. Nebėra pelėsio, kuris juodavo pirmajame aukšte. Įrengti patogūs dušai, parūpinta naujo inventoriaus. Direktorė Danutė Valodskienė ir kolektyvo moterys Seimo nariui džiaugėsi, kad didelių rūpesčių nėra. Diskutuota ir apie tai, kad valstybės įstaigoje seneliai atsiduria jau be savo namų, žemės, miško ir kito turto… Vaikai jų nelanko, niekada nė vieno neišsiveža per šventes į namus. Vietos senelių namuose laukia jau 17 garbaus amžiaus žmonių. Žodžiu, eilė…

„Pamario“ inf.

6 komentarai

 • Pranis

  O kada krikštynos?

 • Praniui

  Kai valdziuke tam pinigu paskirs. Atskira eilute is biudzeto.

 • Vaje

  Kaip baisu kai pacios dar vaikai o jau vaikeliu turi. kaip jos gyvens ateity? Ar cia globotiniu tokia prieziura, po galais.

 • "Liberalas"

  Tai kad tas Judeikis vel susirupines del rinkimu. Mazai jam tie vaikai berupi. Ant kiek kedziu jis sedi. Be direktoriaus, dar mokytojauja. Suspeja, o vaikai be priziuros sunkeliais eina. Nera rajone valdzios, nera. Gerai tokiems “liberalams”- ir vaikai gyvena liberaliai.

 • jo

  Gal seimo narys ka pajudins, nes niekam tai nerupi.

 • Iš Švėkšnos

  Švėkšnos spec. ugdymo centras informacijos apie mergaičių galimą prostituciją neslėpė, policijoje parašyti pareiškimai, pradėti ikiteisminiai tyrimai. 2014 m. pavasarį informuotas savivaldybės Socialinių reikalų komitetas ( posėdis vyko centre), kurio metu šios problemos buvo iškeltos. Apie šią problemą ir pagalbos prašyta seimo nario R. Žemaitaičio, kuris kreipėsi ir į tą pačią policiją. Informacijos nebuvo spaudoje ir p. Judeikiui asmeniškai.
  Gaila, kad asmenines problemas bandoma slėpti po svetimais marškiniais, mėtant akmenis į kitų daržą, nepasižvalgius po savo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite