Kanadietis Rydas iš Šilutės išvyksta sakydamas: „Aš myliu Lietuvą“

Šilutės Rotary klubo nariai atsisveikino su Jaunimo mainų programos dalyviu kanadiečiu Rydu Rodžeriu (antras iš kairės).

Kanadietis Rydas Rodžeris (Reed Rodgers) gimęs ir augęs nedideliame Ontarijo provincijos miestelyje Liūto galva (Lion‘s Head) niekada net nesapnavo, kad jam beveik metus laiko teks gyventi tolimame krašte – Lietuvoje, Pamario krašte, kur pavasarį išsiliejančios upės maitina lygumose plytinčias pievas, kur gyvena žmonės, mokantys kurti gyvenimą nebodami vandens stichijų. Tokią galimybę jaunuoliui iš Kanados padovanojo Rotary organizacija.

Ūkininkų vaikas
Gimtinėje Rydas jau yra baigęs aukštesniąją mokyklą, prilygstančią mūsų gimnazijai, tačiau kaip ir daugelis tautiečių, baigęs mokyklą nusprendė pailsėti. Dar vieneri mokslo metai 12 klasėje Lietuvos mokykloje kanadiečiui neprailgo.
Šilutės pirmojoje gimnazijoje netrūko šurmulio, lyginant šią mokymo įstaigą su Rydo gimtojo miesto mokykla, kur 9-12 klases lankė tik 96 mokiniai. Šilutės pirmojoje gimnazijoje jam viskas buvo įdomu. Gimnazijos direktorė Laima Spirgienė sakė, kad Rydas, nors ir jaunas, tačiau labai brandus žmogus, jis greitai pritapo, įsiliejo į gimnazijos gyvenimą.

„Rotary jaunimo mainai“ – viena iš prioritetinių Rotary International veiklos sričių, suteikianti galimybę jaunimui pažinti pasaulio kultūras ir pranešti gerąją žinią apie Lietuvą, jos gamtą, žmones, tradicijas.
Pernai Lietuva tapusi savarankiška Rotary apygarda 1462 savarankiškai plėtoja tarptautinių mainų programą. Ilgalaikiai mainai vyksta su JAV Floridos ir Centrine valstija, Taivaniu, Brazilija ir Meksika.
Kasmet mainų programose dalyvauja per 8000 moksleivių iš 80 šalių. Ir anksčiau, kol Lietuva buvo bendroje apygardoje su Danija, kasmet 1-5 lietuvaičiai vykdavo į kitas šalis pagal minėtąją mainų programą. Į egzotiškąją Japoniją buvo išvykusi tuometinė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleivė Kornelija Čepytė. Šilutiškiai taip pat vyko į Vokietiją, Daniją, o Šilutėje gyveno moksleivis iš Vokietijos. Pernai į JAV išvyko Šilutės pirmosios gimnazijos moksleivė Justina Pikelytė, o į Šilutę atvyko kanadietis Rydas Rodžeris.

Pasak Rydo, sunkiausi buvo pirmieji mėnesiai, kol mokėsi kalbos. Atsikvėpdavo tik matematikos pamokose, kur skaičių kalba suprantama visomis pasaulio kalbomis. Rydas savo namuose mokyklą baigė gerais pažymiais, garantavusiais jam vietą universitete. Grįžęs į gimtinę planuoja studijuoti inžinerijos vadybą.
Pirmadienį Šilutės Rotary klubo narių susitikime buvo surengtas atsisveikinimas su Rydu, kuris visus metus lankėsi šio klubo susirinkimuose pirmadieniais. Jaunasis kanadietis ta proga papasakojo apie savo šalį, gimtuosius namus, mokyklą, kurią baigė.
Pasak svečio, Kanados teritorija padalinta į 10 provincijų bei 3 žmonių negyvenamas teritorijas Šiaurėje. Didžiausia yra Kvebeko provincija, kur kalbama prancūziškai. Prancūzų kalba nesvetima iš anglakalbiui Rydui. Jaunuolio gimtinė yra antroje pagal dydį Ontarijo provincijoje. Nedideliame šios provincijos miestelyje, vadinamame Liūto galva, tėra tik 500 gyventojų. Vienintelį sūnų auginantys Rydo tėvai yra ūkininkai. Atsisveikinimo renginyje Rydas rotariečiams lietuvių kalba papasakojo, kad jo tėvai 200 ha žemės plote augina kviečius, rapsus ir avižas, anksčiau vertėsi augindami mėsinius galvijus.
Vaikinas su pasididžiavimu pasakojo apie Kanados Didžiuosius ežerus, kurie yra didžiausio gėlo vandens baseinas pasaulyje. Ežeruose daug salų, tarpusavyje susijungusių trumpomis, vandeningomis upėmis. Du ežerus jungiančioje Niagaros upėje yra garsusis Niagaros krioklys.

Per kelis mėnesius iš Kanados Ontarijo provincijos atvykęs Rydas išmoko lietuvių kalbą ir palieka Pamario kraštą užsivilkęs marškinėlius su užrašu „Aš myliu Lietuvą“.

Lietuvos žiemos nešaltos
Pagyvenęs Lietuvoje, Rydas susidarė įspūdį, kad lietuviai yra mieli ir svetingi žmonės. Nors pragyvenimo lygis ir mažesnis, žmonės uždirba mažiau, tačiau i kainuoja čia viskas pigiau. Vis dėlto, jei Rydui reikėtų rinktis kur gyventi, anot jo, menkas uždarbis Lietuvoje jo nesuviliotų. Rotarietis Audrius Endzinas į tai tarstelėjo, kad netolimoje ateityje ir Lietuvoje pragyvenimo lygis bus toks kaip kanadoje…
Per metus pagyvenęs 6 šilutiškių šeimose Rydas artimai susipažino su Lietuvos istorija, kultūriniu, kulinariniu paveldu. Naujuosius metus sutiko Vilniuje, Katedros aikštėje. Pavasarį, kai šventė gimtadienį, rotarietis Antanas Čepys, beje, nuo liepos tampantis Rotary Lietuvos apygarados 1462 valdytoju, jaunajam bičiuliui padovanojo unikalų Pamario krašto simbolį – Kuršmarių vėtrungę. Parskraidinęs šį simbolį per vandenyną į Kanadą Rydas pasakos apie Kuršių marias, pakrančių žvejams galiojusį nurodymą ant žvejybos laivelių tvirtinti savo kaimą žyminčią vėtrungę.
Rydas su šeimomis kuriose gyveno daug keliavo po Lietuvą, aplankė Kauną, Klaipėdą, aplankė Kryžių kalną, gražių įspūdžių paliko Nida.
Pas pagryniškį Gintarą Verbų Rydas gyveno apie pustrečio mėnesio. Anot šeimininko, jokių problemų dėl šeimoje apsigyvenusio svetimšalio nekilo – iš kaimo kilęs vaikinas nebuvo išrankus maistui, tik šiek tiek stebėjosi, kad mes maistui vartojame gana daug bulvių. Kartą jis patiekė Verbams kanadietiškų blynelių, kuriuos paskanino anos šalies nacionaliniu produktu – klevų sirupu. Pagryniškus nustebino tai, kad litras šio sirupo yra gaunamas išgarinus bidoną klevo sulos…
Kartą gruodžio pavakarę Gintaras Verbus pakvietė Rydą kartu nueiti pas pagryniškį kaimyną į pirtį. Jaunuolis įsispyrė į basutes, užsimovė šortus: „Pasiruošęs“. Į nustebusio šeimininko, vilkinčio striuke, klausimą „Rydai, ar nebus šalta?“, šis dar gerai nežinodamas lietuvių kalbos subtilybių atšovė: „Išgyvensiu…“
Žodžiu, kartais iki mokyklos 10 km slidėmis šliuožusiam kanadiečiui mūsų žiemą nepasirodė šalta.
Gyvenimą rotariečio Šarūno Stanciko šeimoje, kuri turi namą Pagryniuose, pamiškėje, pats Rydas atsisveikindamas su svetinga šeima apibūdino kaip „didžiausią gyvenime palikusį įspūdį“, mat teko beveik du mėnesius praleisti tarp įvairaus amžiaus trijų Šarūno sūnų. Bene labiausiai susidraugavo su šešiamečiu Vakariumi, su Viliumi vakarais kartu pasėdėdavo prie kompiuterio, rasdavo bendrą kalbą ir su vyriausiuoju 23 metų Mindaugu. Vienturčiui iš Kanados ežerų pakrantės tokia kompanija paliko nepakartojamą įspūdį.
Paskleis žinią apie Lietuvą
Birželio pabaigoje Rydas išvyks į savo gimtinę, tačiau iš Šilutės išsiveš gražiausius įspūdžius, čia palikdamas būrį draugų, su kuriais, tikisi, dar susitikti.
Šilutės Rotary klubo prezidentas Darius Steponkus neslepia džiaugsmo: „Džiugu žinoti, kad pasaulyje yra dar vienas žmogus, suprantantis ir pats išmokęs kalbėti lietuviškai“. Solidūs vyrai atidžiai klausėsi vaikino pasakojimo apie Kanadą, suprasdami, kad jam dar sunku taisyklingai ir sklandžiai lietuvių kalba reikšti savo mintis, jausmus.
Rotarietis Petras Skutulas pastebėjo, kad Lietuvoje netrūksta rusakalbių, Lietuvoje apsigyvenusių prieš 60 metų, bet iki šiol nesivarginančių išmokti lietuvių kalbą…
Bendraujantiems su kanadiečiu Rydu, atsakingai ieškančio tinkamų lietuviškų žodžių mintims išreikšti, kyla ypatingas pagarbos jausmas šiam jaunam žmogui. Apima džiaugsmas, kad šiame globaliame pasaulyje, kur vyrauja didžiųjų valstybių kalbos, dar vienas žmogus per kelis mėnesius išmoko daug kam nelengvai „įkandamą“ lietuvių kalbą.
Dar vienas kitatautis į savo kraštą parveš gerą žinią apie Lietuvą, Pamarį ir jo žmones. Tai patvirtina užrašas ant Rydo marškinėlių; „Aš myliu Lietuvą“.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite