Kanadietis Rydas iš Šilutės išvyksta sakydamas: „Aš myliu Lietuvą“

Šilutės Rotary klubo nariai atsisveikino su Jaunimo mainų programos dalyviu kanadiečiu Rydu Rodžeriu (antras iš kairės).

Kanadietis Rydas Rodžeris (Reed Rodgers) gimęs ir augęs nedideliame Ontarijo provincijos miestelyje Liūto galva (Lion‘s Head) niekada net nesapnavo, kad jam beveik metus laiko teks gyventi tolimame krašte – Lietuvoje, Pamario krašte, kur pavasarį išsiliejančios upės maitina lygumose plytinčias pievas, kur gyvena žmonės, mokantys kurti gyvenimą nebodami vandens stichijų. Tokią galimybę jaunuoliui iš Kanados padovanojo Rotary organizacija.

Ūkininkų vaikas
Gimtinėje Rydas jau yra baigęs aukštesniąją mokyklą, prilygstančią mūsų gimnazijai, tačiau kaip ir daugelis tautiečių, baigęs mokyklą nusprendė pailsėti. Dar vieneri mokslo metai 12 klasėje Lietuvos mokykloje kanadiečiui neprailgo.
Šilutės pirmojoje gimnazijoje netrūko šurmulio, lyginant šią mokymo įstaigą su Rydo gimtojo miesto mokykla, kur 9-12 klases lankė tik 96 mokiniai. Šilutės pirmojoje gimnazijoje jam viskas buvo įdomu. Gimnazijos direktorė Laima Spirgienė sakė, kad Rydas, nors ir jaunas, tačiau labai brandus žmogus, jis greitai pritapo, įsiliejo į gimnazijos gyvenimą.

„Rotary jaunimo mainai“ – viena iš prioritetinių Rotary International veiklos sričių, suteikianti galimybę jaunimui pažinti pasaulio kultūras ir pranešti gerąją žinią apie Lietuvą, jos gamtą, žmones, tradicijas.
Pernai Lietuva tapusi savarankiška Rotary apygarda 1462 savarankiškai plėtoja tarptautinių mainų programą. Ilgalaikiai mainai vyksta su JAV Floridos ir Centrine valstija, Taivaniu, Brazilija ir Meksika.
Kasmet mainų programose dalyvauja per 8000 moksleivių iš 80 šalių. Ir anksčiau, kol Lietuva buvo bendroje apygardoje su Danija, kasmet 1-5 lietuvaičiai vykdavo į kitas šalis pagal minėtąją mainų programą. Į egzotiškąją Japoniją buvo išvykusi tuometinė Šilutės pirmosios gimnazijos moksleivė Kornelija Čepytė. Šilutiškiai taip pat vyko į Vokietiją, Daniją, o Šilutėje gyveno moksleivis iš Vokietijos. Pernai į JAV išvyko Šilutės pirmosios gimnazijos moksleivė Justina Pikelytė, o į Šilutę atvyko kanadietis Rydas Rodžeris.

Pasak Rydo, sunkiausi buvo pirmieji mėnesiai, kol mokėsi kalbos. Atsikvėpdavo tik matematikos pamokose, kur skaičių kalba suprantama visomis pasaulio kalbomis. Rydas savo namuose mokyklą baigė gerais pažymiais, garantavusiais jam vietą universitete. Grįžęs į gimtinę planuoja studijuoti inžinerijos vadybą.
Pirmadienį Šilutės Rotary klubo narių susitikime buvo surengtas atsisveikinimas su Rydu, kuris visus metus lankėsi šio klubo susirinkimuose pirmadieniais. Jaunasis kanadietis ta proga papasakojo apie savo šalį, gimtuosius namus, mokyklą, kurią baigė.
Pasak svečio, Kanados teritorija padalinta į 10 provincijų bei 3 žmonių negyvenamas teritorijas Šiaurėje. Didžiausia yra Kvebeko provincija, kur kalbama prancūziškai. Prancūzų kalba nesvetima iš anglakalbiui Rydui. Jaunuolio gimtinė yra antroje pagal dydį Ontarijo provincijoje. Nedideliame šios provincijos miestelyje, vadinamame Liūto galva, tėra tik 500 gyventojų. Vienintelį sūnų auginantys Rydo tėvai yra ūkininkai. Atsisveikinimo renginyje Rydas rotariečiams lietuvių kalba papasakojo, kad jo tėvai 200 ha žemės plote augina kviečius, rapsus ir avižas, anksčiau vertėsi augindami mėsinius galvijus.
Vaikinas su pasididžiavimu pasakojo apie Kanados Didžiuosius ežerus, kurie yra didžiausio gėlo vandens baseinas pasaulyje. Ežeruose daug salų, tarpusavyje susijungusių trumpomis, vandeningomis upėmis. Du ežerus jungiančioje Niagaros upėje yra garsusis Niagaros krioklys.

Per kelis mėnesius iš Kanados Ontarijo provincijos atvykęs Rydas išmoko lietuvių kalbą ir palieka Pamario kraštą užsivilkęs marškinėlius su užrašu „Aš myliu Lietuvą“.

Lietuvos žiemos nešaltos
Pagyvenęs Lietuvoje, Rydas susidarė įspūdį, kad lietuviai yra mieli ir svetingi žmonės. Nors pragyvenimo lygis ir mažesnis, žmonės uždirba mažiau, tačiau i kainuoja čia viskas pigiau. Vis dėlto, jei Rydui reikėtų rinktis kur gyventi, anot jo, menkas uždarbis Lietuvoje jo nesuviliotų. Rotarietis Audrius Endzinas į tai tarstelėjo, kad netolimoje ateityje ir Lietuvoje pragyvenimo lygis bus toks kaip kanadoje…
Per metus pagyvenęs 6 šilutiškių šeimose Rydas artimai susipažino su Lietuvos istorija, kultūriniu, kulinariniu paveldu. Naujuosius metus sutiko Vilniuje, Katedros aikštėje. Pavasarį, kai šventė gimtadienį, rotarietis Antanas Čepys, beje, nuo liepos tampantis Rotary Lietuvos apygarados 1462 valdytoju, jaunajam bičiuliui padovanojo unikalų Pamario krašto simbolį – Kuršmarių vėtrungę. Parskraidinęs šį simbolį per vandenyną į Kanadą Rydas pasakos apie Kuršių marias, pakrančių žvejams galiojusį nurodymą ant žvejybos laivelių tvirtinti savo kaimą žyminčią vėtrungę.
Rydas su šeimomis kuriose gyveno daug keliavo po Lietuvą, aplankė Kauną, Klaipėdą, aplankė Kryžių kalną, gražių įspūdžių paliko Nida.
Pas pagryniškį Gintarą Verbų Rydas gyveno apie pustrečio mėnesio. Anot šeimininko, jokių problemų dėl šeimoje apsigyvenusio svetimšalio nekilo – iš kaimo kilęs vaikinas nebuvo išrankus maistui, tik šiek tiek stebėjosi, kad mes maistui vartojame gana daug bulvių. Kartą jis patiekė Verbams kanadietiškų blynelių, kuriuos paskanino anos šalies nacionaliniu produktu – klevų sirupu. Pagryniškus nustebino tai, kad litras šio sirupo yra gaunamas išgarinus bidoną klevo sulos…
Kartą gruodžio pavakarę Gintaras Verbus pakvietė Rydą kartu nueiti pas pagryniškį kaimyną į pirtį. Jaunuolis įsispyrė į basutes, užsimovė šortus: „Pasiruošęs“. Į nustebusio šeimininko, vilkinčio striuke, klausimą „Rydai, ar nebus šalta?“, šis dar gerai nežinodamas lietuvių kalbos subtilybių atšovė: „Išgyvensiu…“
Žodžiu, kartais iki mokyklos 10 km slidėmis šliuožusiam kanadiečiui mūsų žiemą nepasirodė šalta.
Gyvenimą rotariečio Šarūno Stanciko šeimoje, kuri turi namą Pagryniuose, pamiškėje, pats Rydas atsisveikindamas su svetinga šeima apibūdino kaip „didžiausią gyvenime palikusį įspūdį“, mat teko beveik du mėnesius praleisti tarp įvairaus amžiaus trijų Šarūno sūnų. Bene labiausiai susidraugavo su šešiamečiu Vakariumi, su Viliumi vakarais kartu pasėdėdavo prie kompiuterio, rasdavo bendrą kalbą ir su vyriausiuoju 23 metų Mindaugu. Vienturčiui iš Kanados ežerų pakrantės tokia kompanija paliko nepakartojamą įspūdį.
Paskleis žinią apie Lietuvą
Birželio pabaigoje Rydas išvyks į savo gimtinę, tačiau iš Šilutės išsiveš gražiausius įspūdžius, čia palikdamas būrį draugų, su kuriais, tikisi, dar susitikti.
Šilutės Rotary klubo prezidentas Darius Steponkus neslepia džiaugsmo: „Džiugu žinoti, kad pasaulyje yra dar vienas žmogus, suprantantis ir pats išmokęs kalbėti lietuviškai“. Solidūs vyrai atidžiai klausėsi vaikino pasakojimo apie Kanadą, suprasdami, kad jam dar sunku taisyklingai ir sklandžiai lietuvių kalba reikšti savo mintis, jausmus.
Rotarietis Petras Skutulas pastebėjo, kad Lietuvoje netrūksta rusakalbių, Lietuvoje apsigyvenusių prieš 60 metų, bet iki šiol nesivarginančių išmokti lietuvių kalbą…
Bendraujantiems su kanadiečiu Rydu, atsakingai ieškančio tinkamų lietuviškų žodžių mintims išreikšti, kyla ypatingas pagarbos jausmas šiam jaunam žmogui. Apima džiaugsmas, kad šiame globaliame pasaulyje, kur vyrauja didžiųjų valstybių kalbos, dar vienas žmogus per kelis mėnesius išmoko daug kam nelengvai „įkandamą“ lietuvių kalbą.
Dar vienas kitatautis į savo kraštą parveš gerą žinią apie Lietuvą, Pamarį ir jo žmones. Tai patvirtina užrašas ant Rydo marškinėlių; „Aš myliu Lietuvą“.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite