Ką svarbu žinoti apie pradinukų mitybą

Kaip pasikeis vaiko mityba pradėjus lankyti arba sugrįžus į mokyklą?

Ką daryti, kad nekiltų grėsmė namuose įdiegtiems sveikos mitybos principams?

Dietistė Vaida Kurpienė atkreipia dėmesį į pradinukų tėvams kylančius iššūkius ir pataria, kaip užtikrinti sveiką ir subalansuotą vaikų mitybą mokslo metams prasidėjus. 

Antra rugpjūčio pusė – aktyviausias pasirengimo mokyklai metas. Prekybos tinklo „Maxima“ atlikto tyrimo duomenimis, dažniausiai į mokyklinių reikmenų sąrašą įtraukiami įvairūs rašikliai, flomasteriai, pieštukai, dažai, sąsiuviniai, pratybos ir aplankalai. Dietistė Vaida Kurpienė teigia, kad moksleivių kuprinėse turėtų atsirasti vietos ir įvairiems užkandžiams, nes augančiam organizmui reikia nuolatos papildyti energijos atsargas.

Moksleivių mityba – pirmo tėvų susirinkimo tema

Dietistė V. Kurpienė vaikų mitybos principus ragina aptarti mokykloje jau per pirmąjį klasės tėvų susirinkimą ir susitarti dėl bendrų taisyklių, kad nė vienas vaikas nesijaustų atskirtas dėl savo valgomo maisto.

Pašnekovė pastebi, kad mokyklos vis daugiau dėmesio skiria mitybai ir skatina valgyti sveikesnį maistą. Be to, geriau rūpintis vaikų mityba tėvams padeda mokyklų skelbiami valgiaraščiai – atsižvelgiant į juos galima planuoti maisto gamybą namuose, suderinti, kad mityba būtų pakankamai įvairi, subalansuota.

Gera diena prasideda nuo pusryčių

V. Kurpienė tvirtina, kad aktyvi moksleivių diena turėtų prasidėti nuo pusryčių, nes moksliniais tyrimais įrodyta, kad sveiki pusryčiai veikia vaiko nuotaiką, gebėjimą susikaupti ir net bendrauti.

„Vertingų pusryčių pagrindas turėtų būti grūdų produktai, pavyzdžiui, košės. Grūdai lėtai atiduoda energiją – dažnai net užkandžių iki ankstyvų 11 val. pietų nereikia arba pakanka vieno-dviejų vaisių. Žinoma, jeigu pradinuko diena tęsiasi ilgiau, po pamokų seka užsiėmimai, tuomet derėtų pasirūpinti sveikais užkandžiais: skirtingais vaisiais, uogomis, kukurūzo burbuolėmis, nesaldžiais mėsos, pupelių ar grūdinių produktų keksiukais, airano gėrimu, sūrio lazdelėmis, kieto sūrio gabalėliais. Jei vaikas grįžta namo tik vakare, tuomet reikės ir sotesnių patiekalų bei daugiau maisto, ypač jei yra fizinio aktyvumo treniruočių“, – teigia V. Kurpienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad tėvai turėtų atsižvelgti į tai, ar vaikui įdėti maisto produktai nėra jautrūs šilumai. Mat kai kurie produktai, ilgiau palaikyti kambario temperatūroje gali sugesti. „Dažnai tėvai daro klaidą, kai vaisius supjausto: tada produktus ima greičiau veikti aplinkos sąlygos, oras, šiluma. Todėl geriau rinktis mažesnius vaisius, kurie tilptų į pradinuko maisto dėžutę ir būtų patogūs suvalgyti vienu kartu. Jeigu vis dėlto pjaustote, dalykite perpus, išimkite sėklas ir vėl kuo lygiau suglauskite puses. Panaudokite kanceliarinę gumytę, kad pusės laikytųsi suglaustos. Beje, perpjauto obuolio ar avokado vidų galite patepti citrinos sultimis – tai sulėtins ir pristabdys oksidaciją bei gedimą. Aišku, jeigu į užkandžių dėžutę dedate avokadą, nepamirškite ir šaukštelio, kad būtų lengva išskobti vidų“, – pataria dietistė.

Pasak V. Kurpienės, užkandžiams mokykloje puikiai tinka ir riešutai, tačiau pirmiausia reikėtų įsitikinti, kad klasėje nėra riešutams alergiškų vaikų bei ar jūsų mokykloje leistinas toks užkandis. Kiti subalansuotai mitybai tinkantys užkandžių variantai – moliūgų ar saulėgrąžų sėklos, viso grūdo duonos sumuštiniai ar kukurūzų burbuolės – kaip tik dabar prasideda šviežių kukurūzų derlius.

Pataria valgyti penkis kartus

Apibendrindama pradinių klasių moksleivių mitybą, dietistė sako, kad tokio amžiaus vaikai turėtų gauti pakankamai baltymų (nuo varškės iki pupelių), gerųjų angliavandenių (mėsos gaminiai, grūdai, bulvės, ankštinės daržovės).

Taip pat, anot pašnekovės, svarbu iš vaiko raciono neišbraukti riebalų, ypač jeigu vaikas yra labai judrus ar sparčiai auga – jam nuolat reikia energijos. „Sviesto ant duonos vaikui tepkite storiau negu sau“, – šypsosi V. Kurpienė.

Pasak jos, atkreiptinas dėmesys, kad vaiko skrandis iki paauglystės yra mažas, tad reikėtų valgyti dažniau negu suaugusiam žmogui. Tris kartus per dieną valgantis vaikas gali jaustis alkanas, o tai pažadina potraukį saldumynams bei saldintiems gėrimams, greitam maistui.  Anot V. Kurpienės, derėtų žinoti, kad, pavyzdžiui, stiklinė sulčių irgi yra desertas.

Dietistės teigimu, mokyklinio amžiaus vaikams būtina valgyti arba užkąsti penkis kartus per dieną. Visi valgymai turėtų būti planuoti – turint aiškų dienos režimą mokykloje bus paprasčiau nei per atostogas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite