Ką svarbu žinoti apie pradinukų mitybą

Kaip pasikeis vaiko mityba pradėjus lankyti arba sugrįžus į mokyklą?

Ką daryti, kad nekiltų grėsmė namuose įdiegtiems sveikos mitybos principams?

Dietistė Vaida Kurpienė atkreipia dėmesį į pradinukų tėvams kylančius iššūkius ir pataria, kaip užtikrinti sveiką ir subalansuotą vaikų mitybą mokslo metams prasidėjus. 

Antra rugpjūčio pusė – aktyviausias pasirengimo mokyklai metas. Prekybos tinklo „Maxima“ atlikto tyrimo duomenimis, dažniausiai į mokyklinių reikmenų sąrašą įtraukiami įvairūs rašikliai, flomasteriai, pieštukai, dažai, sąsiuviniai, pratybos ir aplankalai. Dietistė Vaida Kurpienė teigia, kad moksleivių kuprinėse turėtų atsirasti vietos ir įvairiems užkandžiams, nes augančiam organizmui reikia nuolatos papildyti energijos atsargas.

Moksleivių mityba – pirmo tėvų susirinkimo tema

Dietistė V. Kurpienė vaikų mitybos principus ragina aptarti mokykloje jau per pirmąjį klasės tėvų susirinkimą ir susitarti dėl bendrų taisyklių, kad nė vienas vaikas nesijaustų atskirtas dėl savo valgomo maisto.

Pašnekovė pastebi, kad mokyklos vis daugiau dėmesio skiria mitybai ir skatina valgyti sveikesnį maistą. Be to, geriau rūpintis vaikų mityba tėvams padeda mokyklų skelbiami valgiaraščiai – atsižvelgiant į juos galima planuoti maisto gamybą namuose, suderinti, kad mityba būtų pakankamai įvairi, subalansuota.

Gera diena prasideda nuo pusryčių

V. Kurpienė tvirtina, kad aktyvi moksleivių diena turėtų prasidėti nuo pusryčių, nes moksliniais tyrimais įrodyta, kad sveiki pusryčiai veikia vaiko nuotaiką, gebėjimą susikaupti ir net bendrauti.

„Vertingų pusryčių pagrindas turėtų būti grūdų produktai, pavyzdžiui, košės. Grūdai lėtai atiduoda energiją – dažnai net užkandžių iki ankstyvų 11 val. pietų nereikia arba pakanka vieno-dviejų vaisių. Žinoma, jeigu pradinuko diena tęsiasi ilgiau, po pamokų seka užsiėmimai, tuomet derėtų pasirūpinti sveikais užkandžiais: skirtingais vaisiais, uogomis, kukurūzo burbuolėmis, nesaldžiais mėsos, pupelių ar grūdinių produktų keksiukais, airano gėrimu, sūrio lazdelėmis, kieto sūrio gabalėliais. Jei vaikas grįžta namo tik vakare, tuomet reikės ir sotesnių patiekalų bei daugiau maisto, ypač jei yra fizinio aktyvumo treniruočių“, – teigia V. Kurpienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad tėvai turėtų atsižvelgti į tai, ar vaikui įdėti maisto produktai nėra jautrūs šilumai. Mat kai kurie produktai, ilgiau palaikyti kambario temperatūroje gali sugesti. „Dažnai tėvai daro klaidą, kai vaisius supjausto: tada produktus ima greičiau veikti aplinkos sąlygos, oras, šiluma. Todėl geriau rinktis mažesnius vaisius, kurie tilptų į pradinuko maisto dėžutę ir būtų patogūs suvalgyti vienu kartu. Jeigu vis dėlto pjaustote, dalykite perpus, išimkite sėklas ir vėl kuo lygiau suglauskite puses. Panaudokite kanceliarinę gumytę, kad pusės laikytųsi suglaustos. Beje, perpjauto obuolio ar avokado vidų galite patepti citrinos sultimis – tai sulėtins ir pristabdys oksidaciją bei gedimą. Aišku, jeigu į užkandžių dėžutę dedate avokadą, nepamirškite ir šaukštelio, kad būtų lengva išskobti vidų“, – pataria dietistė.

Pasak V. Kurpienės, užkandžiams mokykloje puikiai tinka ir riešutai, tačiau pirmiausia reikėtų įsitikinti, kad klasėje nėra riešutams alergiškų vaikų bei ar jūsų mokykloje leistinas toks užkandis. Kiti subalansuotai mitybai tinkantys užkandžių variantai – moliūgų ar saulėgrąžų sėklos, viso grūdo duonos sumuštiniai ar kukurūzų burbuolės – kaip tik dabar prasideda šviežių kukurūzų derlius.

Pataria valgyti penkis kartus

Apibendrindama pradinių klasių moksleivių mitybą, dietistė sako, kad tokio amžiaus vaikai turėtų gauti pakankamai baltymų (nuo varškės iki pupelių), gerųjų angliavandenių (mėsos gaminiai, grūdai, bulvės, ankštinės daržovės).

Taip pat, anot pašnekovės, svarbu iš vaiko raciono neišbraukti riebalų, ypač jeigu vaikas yra labai judrus ar sparčiai auga – jam nuolat reikia energijos. „Sviesto ant duonos vaikui tepkite storiau negu sau“, – šypsosi V. Kurpienė.

Pasak jos, atkreiptinas dėmesys, kad vaiko skrandis iki paauglystės yra mažas, tad reikėtų valgyti dažniau negu suaugusiam žmogui. Tris kartus per dieną valgantis vaikas gali jaustis alkanas, o tai pažadina potraukį saldumynams bei saldintiems gėrimams, greitam maistui.  Anot V. Kurpienės, derėtų žinoti, kad, pavyzdžiui, stiklinė sulčių irgi yra desertas.

Dietistės teigimu, mokyklinio amžiaus vaikams būtina valgyti arba užkąsti penkis kartus per dieną. Visi valgymai turėtų būti planuoti – turint aiškų dienos režimą mokykloje bus paprasčiau nei per atostogas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miškų savininkus kviečia apžiūrėti savo miškus

Šių metų sausis tik įpusėjo, o Lietuvoje jau du kartus siautė stiprūs vėjai. Jie laužė ir vertė medžius miškuose, parkuose, pakelėse, gyvenvietėse. Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuvoje, Dzūkijoje ir Panevėžio regione esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo pažeistus medžius sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo. Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2021 metų vasarą šalies miškai kentėjo nuo labai karštų orų. Labiausiai nusilpo eglės, todėl pernai eglynuose gausėjo žievėgraužių

Šilutėje veikianti įmonė „Klasmann-Deilmann“ dalį gamybos žada perkelti į Latviją

Portalas 15min.lt praneša, kad problemos su Kinija kai kuriuos Lietuvos verslininkus skatina keisti savo planus. Keli jau pranešė iškeliantys dalį gamybos iš Lietuvos. Tai planuoja daryti ir durpių substratus gaminanti Šilutėje įsikūrusi „Klasmann-Deilmann“. Kinija nuo gruodžio pradžios aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų. Vietoj Lietuvos pasirinkusio

Dviem iš trijų lietuvių trūksta vitamino D. Kaip jo gauti su maistu? 

Pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti įvairių ligų grėsmę – tokį poveikį gali turėti pakankamas vitamino D kiekis organizme. Jis padeda užtikrinti tinkamas smegenų funkcijas, sustiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vėžio, įvairių infekcijų, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena produktų grupė – ypatinga Šeimos gydytojas V. Morozovas akcentuoja vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Anot mediko, šis elementas stiprina sveikatą bei imunitetą, padeda išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų, pagerina gyvenimo kokybę. Tiesa, pažymi pašnekovas, kad pilnai atsiskleistų visa vitamino D

Minime Ievos Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines

Sausio 23 d. minimos Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės. Šiuos metus Seimas paskelbė I. Simonaitytės metais. Šia proga pateikiame ištraukų iš Domo Kauno parengtos knygos „Aš esu Etmės Evė: Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“. Leidinyje, skirtame įprasminti šios Mažosios Lietuvos metraštininkės atmintį, publikuojami penkiasdešimt septynių žmonių, pažinojusių arba artimai besibičiuliavusių su rašytoja, sakytiniai liudijimai. Jie užrašyti 1978–1983 metais. Tikrasis vardas Evė Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė. Pavainikė, benamės duktė. Būdama penkerių, jau žinojo lemtį: aš esu Etmės Evė. Nuo

Taip pat skaitykite