Ką išsirinkome į naująją Šilutės r. savivaldybės tarybą?

Vakar H. Šojaus dvare prisiekė naujieji Šilutės rajono Tarybos nariai ir pirmą kartą tiesiogiai išrinktas meras Vytautas Laurinaitis. Turime 25 narių rajono Tarybą, įskaitant ir merą, kuris yra ir Tarybos narys. Kadenciją baigusioje taryboje buvo 27 nariai. Skaičius sumažintas, nes sumažėjo rajone gyventojų. Naujoji valdžia prie rajono vairo atėjo klystkeliais…

Šilutę išgarsino skandalas
Iš 60 Lietuvos savivaldybių tik tris supurtė šiurkštūs kovo 1 d. vykusių savivaldos rinkimų pažeidimai. Tai lėmė, kad Vyriausioji rinkimų komisija panaikino kovo 1 d. ir po dviejų savaičių vykusių tiesioginių mero rinkimų rezultatus Šilutės rajone. Kažkas kažką tebetiria, kaltųjų paieška tebevyksta, tad nieko aiškaus apie pažeidėjus neišgirdę į pakartotinius Savivaldybės tarybos ir mero rinkimus rajono žmonės ėjo birželio 21 d., po dviejų savaičių tiesiogiai rinko merą. Balsuota keturis kartus, valstybės biudžetui tai kainavo dvigubai brangiau negu kitose savivaldybėse. Panašu, kad pusė iš apytiksliai 120 tūkst. eurų paaukota skaidrumo ir demokratijos paieškoms.
Galima tik stebėtis: keturis kartus balsuodami rajono žmonės meru panoro matyti tik Vytautą Laurinaitį, metus buvusį meru ir iki tol. Per visus balsavimus V. Laurinaitis gavo daugiausiai rinkėjų balsų.
Nepakeitė rinkėjai ir savo požiūrio į partijų bei kitus kandidatų į Savivaldybės tarybą sąrašus, kuriuos reitingavo tikrai atkakliai ir gerokai sumaišė kandidatų eiliškumą. Tačiau ir kovo 1 d., ir per pakartotinius rinkimus birželio 21 d. didžiausio pasitikėjimo sulaukė socialdemokratai ir partija Tvarka ir teisingumas, gavę po 6 mandatus (tvarkiečiams dar atiteko ir mero postas). Ir pakartotiniai rinkimai didesnės pergalės neatnešė konservatoriams (3 mandatai), Liberalų sąjūdžiui, Valstiečių ir žaliųjų sąjungai, visuomeniniam rinkimų komitetui „Už žmonių valdžią“ – po 2 mandatus. Vienintelis pasikeitimas po pakartotinių rinkimų tebuvo toks: Lietuvos laisvės sąjunga (liberalai) vietoj 2 mandatų gavo 3, o Darbo partijai iš 2 beliko 1. Į Tarybą nepateko Darbo partijos Šilutės skyriaus pirmininkas Saulius Stankevičius.
Koalicijos sutartis
Pirmadienį pasirašyta valdančiosios koalicijos sutartis: į daugumą susibūrė 6 socialdemokratai ir tiek pat partijos Tvarka ir teisingumas atstovų, 2 Valstiečių ir žaliųjų sąjungos nariai, 2 visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ atstovai bei vienas Darbo partijos narys. 17 iš 25 Tarybos narių kol kas vadintini Tarybos valdančiąja dauguma. Meras išrinktas tiesiogiai – jo Taryba jau neberinks. Vienintelio apmokamo vicemero postas turėtų atitekti socialdemokratas, taipp at ir administracijos direktorius, jo pavaduotojo vieta buvo planuojama Valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovui. Opozicijoje liko 3 konservatoriai, 2 liberalsąjūdiečiai ir 3 Lietuvos laisvės sąjungos atstovai.
Tiesa, apie poziciją ir opoziciją mūsų krašte kalbėti iš anksto – nelengvas darbas. Per pasibaigusią Tarybos ketverių metų su viršum (dėl pakartotinių rinkimų) kadenciją keturis kartus keitėsi valdančiosios daugumos sudėtis, buvo išrinkti net keturi merai. Šią kadenciją lengva ranka „vartyti“ merų nebepavyks: tiesiogiai išrinktą merą galima atleisti tik už teismo sprendimu pripažintą kokį labai nedorą poelgį. Užtat susigrupavusios naujos valdančiosios daugumos galės ir toliau kaitalioti vicemerą, administracijos direktorių, jo pavaduotoją. Meras privalės paklusti daugumos valiai, nors jam tai ir labai nepatiktų.
Dauguma paprastai susiformuoja ir išsiformuoja, kai Tarybos nariai bėgioja iš vienos partijos į kitą, dėl pažadėtų postų šliejasi tai prie vienų, tai prie kitų. Anot vieno Šilutės verslininko, čia kaip su 25 žirniais ant stalo: kiek paėmęs liniuotę juos paskirstysi į daugumą ir mažumą, tiek jų ir turėsi… Juk vyrus ir moteris Savivaldybės vadovų postuose (bene pamiršome) keičia tik vienas motyvas: interesai. Galią valdžioje išlaiko tik tie, kurie laikosi principo: tu – man, aš – tau, mes – jums, jūs – mums. Netiesa? Tad pateikite bent vieno rajono vadovo atleidimo iš pareigų (mero, 2 vicemerų, administracijos direktoriaus, 2 jo pavaduotojų) konkrečią priežastį – ką padarė blogai, ko nepadarė, kur suklydo, o gal vogė, grobė, girtavo, mušėsi?..
Visi vadovai buvo keičiami „netekę politinio pasitikėjimo“. O ką tai reiškia? Gyventojui – tik viena: atleistieji iš pareigų gavo tūkstantines išeitines kompensacijas. Bet ar blogus pakeitė geresniais, per ketverius metus tą darydami net keturis kartus?
Populiarumas ar pasitikėjimas?
Balsuodami už pasirinktą kandidatų sąrašą, rinkėjai galėjo biuletenio apačioje esančiuose penkiuose langeliuose įrašyti eilės skaičius tų politikų, kurie jiems priimtiniausi. Nepaisant visų skandalų, manykime, kad taip ir buvo. Birželio 21 d. rinkti Savivaldybės tarybą turėjo teisę 38,8 tūkst. Šilutės r. žmonių.
Pateikiame Tarybos narių sąrašą pagal gautus pirmumo balsus, kurie galbūt rodo konkrečių asmenų populiarumą tarp rinkėjų ir pasitikėjimą jais: V. Laurinaitis – 1354 balsai, A. S. Nausėda – 1161, S. Kazlauskas – 862, A. Jakas – 815, A. Balčytis – 801, S. Tamašauskienė – 745, L. Uselienė – 714, S. Šeputis – 693, V. Bendaravičius – 675, A. Pupšys – 635, A. Bekeris – 616, A. Kubaitis – 608, A. Gečas – 602, V. Pavilonis – 581, J. Jatautas – 564, R. Ambrozaitis – 514, R. Stonkus – 508, V. Gečas – 482, Z. Jaunius – 464, D. Žebelienė – 442. V. Kurlianskas – 435, V. Pozingis – 376, V. Kainovaitis – 321, T. Budrikis – 289, G. Kimbrienė – 279.
Į rajono Tarybą išrinkti buvę merai V. Laurinaitis, A. Balčytis, V. Pozingis, D. Žebelienė ir A. Jakas, buvę mero pavaduotojai – A. Balčytis, V. Pozingis, V. Pavilonis, A. Gečas, buvę Savivaldybės administracijos vadovai – A. Balčytis, S. Šeputis, R. Ambrozaitis, V. Pozingis, V. Bendaravičius (dirbo Pagėgių savivaldybėje).
Ankstesnių – vienuolika
Iš buvusių 27 Tarybos narių vėl išrinkta 11. Politikos naujokais galima vadinti: L. Uselienę, S. Tamašauskienę, A. Pupšį, A. Bekerį, V. Gečą, R. Stonkų, A. Kurlianską. Anksčiau su politika jau buvo susipažinę A. S. Nausėda, Z. Jaunius, J. Jatautas, Savivaldybės administracijoje dirbo S. Šeputis, V. Bendaravičius, R. Ambrozaitis, T. Budrikis.
Du veterinarijos gydytojai Vidmantas Gečas ir Arūnas Kurlianskas deklaruoja per metus nesumokėję nė lito pajamų mokesčių, nors pirmasis uždirbęs 25 333 Lt, antrasis – 37 867 Lt. J. Jatautas deklaruoja gavęs 22 770 Lt pajamų ir taip pat nemokėjęs pajamų mokesčio. A. Balčytis deklaracijoje nurodo 66 751 Lt pajamų ir 0,00 sumokėtų mokesčių.
Tarp 25 Tarybos narių tėra 4 moterys: pedagoginį išsilavinimą turinčios D. Žebelienė, S. Tamašauskienė ir L. Uselienė bei Šilutės kredito unijos vadovė G. Kimbrienė. Socialdemokratams, Darbo partijai ir Lietuvos laisvės sąjungai (libelarams) ir Liberalų sąjūdžiui atstovaus tik vyrai.
Balsavimo rezultatai rodo, kad daugiausia rinkėjų balsų gavo tie politikai, kurie kandidatavo ir į merus. Pavyzdžiui, per birželio 21 d. vykusius tiesioginius mero rinkimus balsų gavo: V. Laurinaitis – 4379, A. Jakas – 2527 (abu dėl mero posto varžėsi antrajame ture), A. S. Nausėda – 2516, J. Jatautas – 1650, S. Tamašauskienė – 1204, D. Žebelienė – 990, V. Pozingis – 853, T. Budrikis – 598. Pirmą kartą vykus tiesioginiams merų rinkimams, partijų ir kitų kandidatų sąrašų lyderiai, kandidatavę į mero postą, dominavo rinkimų agitacijoje, dalyvavo televizijos debatuose, išplatino daug ir didelių savo plakatų, lankstinukų, dalijo dovanas ir gerokai daugiau už kandidatus į Savivaldybės tarybą bendravo su rinkėjais. Kandidatavimas į merus visiems garantavo Tarybos nario mandatą ir po rinkimų pirmąją vietą kandidatų sąraše.
Naujoji rajono Taryba ir pirmą kartą tiesiogiai išrinktas meras turi prisiekti. Priesaiką pirmą kartą savivaldos istorijoje davė 27 kadenciją baigusios rajono Tarybos nariai įskaitant po priesaikos jų išrinktą merą.
Priesaikos pabaigoje galima ištarti: „Tepadeda man Dievas“, tačiau galima to ir nesakyti. Tiek priesaikoje leista politikui pasirinkti. Neprisiekęs Tarybos narys negali eiti šių pareigų.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip atrasti kokybišką sausą maistą šunims?

Šiuolaikinėje rinkoje gausu įvairių rūšių sauso šunų maisto. Tai sudaro pagrindą dvejoti, kaip rasti tą tinkamą. Tiesa, yra šeimininkų, kurie sauso maisto net neduoda savo augintiniams, tačiau anot specialistų, šuo turi gauti bent šiek tiek sauso maisto davinio. Kas tinka vienam, nereiškia, kad tiks kitam Reikia pripažinti faktą, kad šunys, kaip ir  žmonės yra skirtingi, todėl renkantis maistą, kiekvienas turi savo savitą skonį. Sausas maistas mylimiems šunims gali būti pagamintas iš įvairių maisto produktų: nuo elnienos iki daržovių, todėl atrasti

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų

Nuo 2024 m. visuomeninius pastatus siūloma statyti iš medienos ir organinių medžiagų, kurios sudarytų 50 proc. viso statinio statybos medžiagų. Tai nurodyta Aplinkos ministerijos darbo grupės dėl organinių ir medienos statybos medžiagų visuomeninių pastatų statybai pateiktoje ataskaitoje. Joje taip pat pažymėta galimybė tokius pastatus statyti aukštesnius, nei kad dabar numato teisės aktai. Balandžio mėnesį suformuotos darbo grupės ataskaitoje pateiktas veiksmų planas tikslui pasiekti – statyti statinius iš atsinaujinančių išteklių (organinių, medinių) konstrukcijų, kurios sudarytų 50 proc. statybinių medžiagų. Nors šiuo

Lietuvos paštas planuoja dvigubai išplėsti paštomatų tinklą

Lietuvos paštas paskelbė viešąjį konkursą, kuriuo planuoja įsigyti iki 280 naujų paštomatų. Įgyvendinant paštomatų plėtrą, ateinančiais metais bus įrengta 80 naujų LP EXPRESS paštomatų, o likusią įrangą planuojama įsigyti iki 2025 metų. „Jau kelis metus stebime tendenciją, kai siunčiamų daiktų kiekis auga, o laiškų – mažėja. Pandemijos laikotarpiu visuomenės apsipirkimo bei siuntimo įpročiai dar sparčiau keitėsi – stipriai augo siuntų segmentas. Klientai ypač pamėgo paštomatus kaip greitą, patogų ir aplinkai draugiškesnį siuntimo būdą. Prognozuojame, kad tokie siuntimo įpročiai išliks ir

Ligonių kasos vaiko sveikatos pažymėjimais ragina pasirūpinti iš anksto

Nors iki naujų mokslo metų pradžios dar geras mėnuo, ligonių kasos jau dabar primena tėvams apie būtinybę atlikti profilaktinę vaikų sveikatos patikrą. Vizito pas šeimos gydytojus raginama neatidėlioti, nes rudenį prie medikų kabinetų gali nutįsti pasitikrinti atėjusiųjų eilės. Kasmet profilaktiškai tikrintis sveikatą pas savo šeimos gydytoją bei gydytoją odontologą privaloma visiems vaikams iki 18 metų. Už šią patikrą sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis sudariusiose gydymo įstaigose mokėti nereikia, nes vaikai yra draudžiami valstybės – jiems suteiktos paslaugos apmokamos Privalomojo sveikatos

Taip pat skaitykite