Juknaičiai – 2016 metų mažoji Lietuvos kultūros sostinė
2011 m. Šilutė buvo paskelbta Lietuvos kultūros sostine. Šilutiškiai garbingai nešė jiems patikėtą vėliavą visus metus. Kitąmet teisę vadintis mažąja Lietuvos kultūros sostine pelnė Juknaičiai.
„Pamario“ skaitytojus jau buvome informavę, kad mažoji Lietuvos kultūros sostinė – nacionalinis LR kultūros ministerijos ir Naisių kaimo bendruomenės iniciatyva įgyvendinamas projektas. Pirmąja mažąja Lietuvos kultūros sostine nuo 2015 m. sausio 1 d. buvo būtent Naisiai.
Pirmiausia – gėlės
Juknaičių tarybinio ūkio vadovas Zigmantas Dokšas ne kartą yra sakęs, kad jam vadovaujant graži aplinka Juknaičiuose buvusi svarbiau už ūkinius rodiklius. Ir buvęs Juknaičių seniūnas Valentinas Dylertas, dirbęs kartu su Z. Dokšu, pamena, kad ūkio vadovas liepdavęs pirma atvežti juodžemio gėlėms, o paskui javus sėti. Z. Dokšas į Juknaičius kurti kvietė menininkus. Gyvenvietę puošė profesionalių dailininkų freskos, skulptūros. Jau tuomet Juknaičiai buvo išskirtinė gyvenvietė kuriamu kraštovaizdžiu, architektūra, sveikatingumo kompleksu, kultūros namais, kolektyvais ir meno kūriniais. Atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje Juknaičiai tapo pirmąja gyvenviete Lietuvoje, pelniusia gyvenvietės-parko statusą.
Kitąmet Juknaičiams patikėta vadintis 2016 metų mažąja Lietuvos kultūros sostine.
Šiemet tokia sostine buvę Naisiai šį vardą perduoda dešimčiai Lietuvos miestelių ir kaimų bendruomenių. 2016 m. mažosios Lietuvos kultūros sostinėmis, be Juknaičių, liepą buvo paskelbta: Pagramantis (Tauragės r.), Žemaičių Kalvarija (Plungės r.), Naujasodis (Molėtų r.), Josvainiai (Kėdainių r.), Gelgaudiškis (Šakių r.), Miežiškės (Panevėžio r.), Šeduva (Radviliškio r.), Merkinė (Varėnos r.), Vepriai (Ukmergės r.). 2016 m. mažųjų kultūros sostinių atstovams perduotos vėliavos ir įteikti diplomai, juos teikė mažųjų kultūros sostinių idėjos autorius Ramūnas Karbauskis. Į Juknaičius vėliavą ir diplomą parvežė Juknaičių seniūnas Alfredas Gaubys, jaunimo atstovai Mileta Kačerauskaitė ir Vytautas Barkauskas.
Rugsėjo 10-ąją dešimties mažųjų Lietuvos kultūros sostinių atstovai buvo pakviesti į LR Seimą. Čia jie susipažino, pasikeitė adresais, dalijosi kultūrinės ir bendruomeninės veiklos patirtimi. Praėjus savaitei, mažosios Lietuvos kultūros sostinės atstovai vėl skubėjo į Vilnių, kur vyko projekto „Naisiai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2015“ dienos Vilniuje. Tris dienas Katedros aikštėje vilniečiai ir sostinės svečiai galėjo mėgautis mažųjų Lietuvos kultūros sostinių atstovų surengtu koncertu.
Iš Juknaičių į sostinę vyko pusšimtis šokių kolektyvo „Juknaičiai“ (vad. L. M. Černeckienė), moterų vokalinio ansamblio „Vėjūnė“ (vad. J. Šukienė), mėgėjų teatro atstovų, Juknaičių pagrindinės mokyklos tercetas, gitaristės, folkloro ansamblio „Skalviai“ (vad. R. Gailiuvienė) narių. Kartu su jais vyko Juknaičių seniūnas A. Gaubys, bendruomenės pirmininkė Laimutė Barkauskienė, aktyvūs bendruomenės nariai. Juknaitiškiai įsikūrė vienoje iš mažosioms kultūros sostinėms skirtų palapinių. Susidomėjimo iš Mažosios Lietuvos regiono atvykusiais juknaitiškiais netrūko. Jų palapinėje ant stalo buvo informacinių lankstinukų, svetingi juknaitiškiai kvietė ragauti Pamario krašto kulinarinio paveldo patiekalų: rūkytos žuvies, varškės sūrio, naminės duonos, sausainių, giros.
Vaišių parūpino aktyvūs bendruomenės nariai: naminės duonos iškepė Gintautas Vaičiulis, sausainių – Rimutė Pilipavičienė, sūrį suspaudė Alvydo Jurkaus mama, o Elena Barauskienė patiekė obuolių sūrį. Naminę girą padariusi Zosė Vaitiekienė į Vilnių važiuoti negalėjo, tą dieną skubėjo pasveikinti Piktaičiuose gyvenančią savo mamą Marę Jasienę, sulaukusią 95-erių metų. Juknaitiškių palapinėje pabuvoję vilniečiai sakė čia pasijutę lyg kokiam restorane…
Juknaitiškių koncertas netilpo į nustatytą pusvalandį, jų šokiams ir dainoms sostinės gyventojai neliko abejingi. Susižavėjimo neslėpė ir garsūs dainininkai Veronika Povilionienė, Vytautas Juozapaitis. Pastarasis į šventę atvykęs su žmona Egle, prisipažino Šilutėje pabuvojęs, o Juknaičiuose – dar ne. Juknaitiškiams pažadėjo atvažiuoti.
Laima PUTRIUVIENĖ