Juknaičiai – 2016 metų mažoji Lietuvos kultūros sostinė

2011 m. Šilutė buvo paskelbta Lietuvos kultūros sostine. Šilutiškiai garbingai nešė jiems patikėtą vėliavą visus metus. Kitąmet teisę vadintis mažąja Lietuvos kultūros sostine pelnė Juknaičiai.

Gausus juknaitiškių meno kolektyvų būrys atstovavo Pamario kraštui Vilniuje.

„Pamario“ skaitytojus jau buvome informavę, kad mažoji Lietuvos kultūros sostinė – nacionalinis LR kultūros ministerijos ir Naisių kaimo bendruomenės iniciatyva įgyvendinamas projektas. Pirmąja mažąja Lietuvos kultūros sostine nuo 2015 m. sausio 1 d. buvo būtent Naisiai.
Pirmiausia – gėlės
Juknaičių tarybinio ūkio vadovas Zigmantas Dokšas ne kartą yra sakęs, kad jam vadovaujant graži aplinka Juknaičiuose buvusi svarbiau už ūkinius rodiklius. Ir buvęs Juknaičių seniūnas Valentinas Dylertas, dirbęs kartu su Z. Dokšu, pamena, kad ūkio vadovas liepdavęs pirma atvežti juodžemio gėlėms, o paskui javus sėti. Z. Dokšas į Juknaičius kurti kvietė menininkus. Gyvenvietę puošė profesionalių dailininkų freskos, skulptūros. Jau tuomet Juknaičiai buvo išskirtinė gyvenvietė kuriamu kraštovaizdžiu, architektūra, sveikatingumo kompleksu, kultūros namais, kolektyvais ir meno kūriniais. Atkurtoje nepriklausomoje Lietuvoje Juknaičiai tapo pirmąja gyvenviete Lietuvoje, pelniusia gyvenvietės-parko statusą.
Kitąmet Juknaičiams patikėta vadintis 2016 metų mažąja Lietuvos kultūros sostine.
Šiemet tokia sostine buvę Naisiai šį vardą perduoda dešimčiai Lietuvos miestelių ir kaimų bendruomenių. 2016 m. mažosios Lietuvos kultūros sostinėmis, be Juknaičių, liepą buvo paskelbta: Pagramantis (Tauragės r.), Žemaičių Kalvarija (Plungės r.), Naujasodis (Molėtų r.), Josvainiai (Kėdainių r.), Gelgaudiškis (Šakių r.), Miežiškės (Panevėžio r.), Šeduva (Radviliškio r.), Merkinė (Varėnos r.), Vepriai (Ukmergės r.). 2016 m. mažųjų kultūros sostinių atstovams perduotos vėliavos ir įteikti diplomai, juos teikė mažųjų kultūros sostinių idėjos autorius Ramūnas Karbauskis. Į Juknaičius vėliavą ir diplomą parvežė Juknaičių seniūnas Alfredas Gaubys, jaunimo atstovai Mileta Kačerauskaitė ir Vytautas Barkauskas.
Rugsėjo 10-ąją dešimties mažųjų Lietuvos kultūros sostinių atstovai buvo pakviesti į LR Seimą. Čia jie susipažino, pasikeitė adresais, dalijosi kultūrinės ir bendruomeninės veiklos patirtimi. Praėjus savaitei, mažosios Lietuvos kultūros sostinės atstovai vėl skubėjo į Vilnių, kur vyko projekto „Naisiai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2015“ dienos Vilniuje. Tris dienas Katedros aikštėje vilniečiai ir sostinės svečiai galėjo mėgautis mažųjų Lietuvos kultūros sostinių atstovų surengtu koncertu.
Iš Juknaičių į sostinę vyko pusšimtis šokių kolektyvo „Juknaičiai“ (vad. L. M. Černeckienė), moterų vokalinio ansamblio „Vėjūnė“ (vad. J. Šukienė), mėgėjų teatro atstovų, Juknaičių pagrindinės mokyklos tercetas, gitaristės, folkloro ansamblio „Skalviai“ (vad. R. Gailiuvienė) narių. Kartu su jais vyko Juknaičių seniūnas A. Gaubys, bendruomenės pirmininkė Laimutė Barkauskienė, aktyvūs bendruomenės nariai. Juknaitiškiai įsikūrė vienoje iš mažosioms kultūros sostinėms skirtų palapinių. Susidomėjimo iš Mažosios Lietuvos regiono atvykusiais juknaitiškiais netrūko. Jų palapinėje ant stalo buvo informacinių lankstinukų, svetingi juknaitiškiai kvietė ragauti Pamario krašto kulinarinio paveldo patiekalų: rūkytos žuvies, varškės sūrio, naminės duonos, sausainių, giros.
Vaišių parūpino aktyvūs bendruomenės nariai: naminės duonos iškepė Gintautas Vaičiulis, sausainių – Rimutė Pilipavičienė, sūrį suspaudė Alvydo Jurkaus mama, o Elena Barauskienė patiekė obuolių sūrį. Naminę girą padariusi Zosė Vaitiekienė į Vilnių važiuoti negalėjo, tą dieną skubėjo pasveikinti Piktaičiuose gyvenančią savo mamą Marę Jasienę, sulaukusią 95-erių metų. Juknaitiškių palapinėje pabuvoję vilniečiai sakė čia pasijutę lyg kokiam restorane…
Juknaitiškių koncertas netilpo į nustatytą pusvalandį, jų šokiams ir dainoms sostinės gyventojai neliko abejingi. Susižavėjimo neslėpė ir garsūs dainininkai Veronika Povilionienė, Vytautas Juozapaitis. Pastarasis į šventę atvykęs su žmona Egle, prisipažino Šilutėje pabuvojęs, o Juknaičiuose – dar ne. Juknaitiškiams pažadėjo atvažiuoti.

Laima PUTRIUVIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite