Jaučiatės nuvargę? Dietologė pataria, kaip tapti žvalesniais
Pavasariui įpusėjus daugelis vis dar skundžiasi energijos trūkumu. Gydytoja dietolgė Dalia Petrauskienė sako, kad tokia būsena – normali, mat žmonėms po žiemos dažnai trūksta įvairiausių vitaminų, be to, nuovargį gali lemti ir netinkamas gyvenimo ritmas ar mityba. Ji dalijasi ir keliomis taisyklėmis, kurios padės jaustis kur kas žvaliau.
Kas lemia energijos trūkumą?
Pasak dietologės, pavasarį jaučiamą nuovargį, energijos stygių, prastą miego kokybę gali vitaminų trūkumas. Dažniausiai nepakanka vitamino D, kurio, pasak jos, Lietuvoje trūksta net 90 proc. pacientų.
Dar viena nuovargio priežastis – raciono apribojimas žiemos metu, kai valgome mažiau šviežių daržovių, neapdoroto maisto. Dėl to gali trūkti įvairiausių maistinių medžiagų. Be to, energijos trūkumą gali lemti ir gyvenimo ritmas, režimo nebuvimas, nevisavertė kasdienė mityba.
„Jeigu valgote daug, tačiau vartojate netinkamą maistą – turintį daugiau cukraus, perdirbtus produktus, kepinius, keptą mėsą – tokie produktai labai apsunkina ir virškinimo, ir žarnyno sistemą, taip pat kepenis ir kasą. Kartu dar gaunate įvairiausių kancerogenų. Tokį maistą siūlyčiau keisti kuo natūralesniais, mažiau cukraus turinčiais, neperdirbtais, neapdorotais produktais. Mat tokie produktai savyje išlaiko daugiausiai organizmui naudingų medžiagų“, – pabrėžia D. Petrauskienė.
Ką daryti, kad jaustumėmės žvaliau?
Pasak dietologės, norint jaustis žvaliai, svarbiausia yra išlaikyti valgymo ritmą: valgyti ne kelis kartus per dieną ir didelėmis porcijomis, o jas išskirstyti į keturias ar penkias dalis.
„Kai vienu kartu pavalgome labai daug, į skrandį patenka didelis maisto kiekis ir kraujotaka susikoncentruoja skrandyje. Tai reiškia, kad mes turime mažiau energijos kitiems dalykams, pavyzdžiui, darbui. Todėl kuo mes mažiau apkrausime skrandį, tuo daugiau energijos turėsime“, – sako ji.
D. Petrauskienė rytą rekomenduoja pradėti nuo maistingų produktų, kurie suteikia daugiau energijos. Pvz., valgyti košę, pilno grūdo sumuštinius, kiaušinių patiekalus.
„Per pietus reikėtų pasistengti neapsunkti skrandžio. Dažnai pastebime, kad pavalgius, po pietų, pradeda imti miegas, tampame mažiau darbingi. Taip atsitinka, jeigu renkatės netinkamą maistą arba per dideles porcijas. Jeigu jaučiate, kad po pietų tampate mažiau energingi, rinkitės valgyti vieną patiekalą: tik sriubą arba tik antrą patiekalą, o ne abu kartu. Vakare likus trims valandoms iki miego – geriau išvis nevalgyti. Jeigu einame miegoti pilnu skrandžiu, galiausiai jausimės apsunkę, miegosime prastai ir kitą dieną atsikelsime pavargę. Kitaip tariant, kuo mažiau suvalgysime iš vakaro, tuo geriau jausimės ryte. Atsibusime alkani, daugiau pavalgysime per pusryčius ir mažiau privalgysime dienos metu“, – pataria dietologė.
Vis dėlto, dietologė pabrėžia, kad režimo turėtume laikytis ne tik mąstydami apie maistą, bet ir planuodami savo dieną. Pasak jos, diena turi būti suskirstyta į tris dalis – darbas, poilsis, miegas. Čia, anot D. Petrauskienės, galioja 8:8:8 taisyklė. 8 valandos per dieną turi būti skirtos darbui, 8 poilsiui ir 8 miegui. Taip pat reikėtų išlaikyti ir fizinį aktyvumą. Pirmiausia, kasdien nueiti bent 10 tūkst. žingsnių – tai reikalinga tiek tam, kad nepriaugtume svorio, tiek bazinei medžiagų apykaitai palaikyti. Taip pat ji pataria aktyvesnį sportą planuoti ir savaitės eigoje.
„Dar vienas iš pagrindinių energijos šaltinių yra tinkamas išgeriamo vandens kiekis. Dažnai jausdami, kad norime valgyti – mes tiesiog esame ištroškę, o organizmas siunčia klaidingus signalus. Todėl prieš valgant visada rekomenduojama išgerti šiek tiek vandens. Na, ir paskutinis dalykas – miego režimas. Kad ir kaip atrodytų gaila švaistyti laiką miegui, per parą turime išmiegoti apie 8 valandas. O jeigu užmigti sunkiau – patartina prieš miegą išeiti pasivaikščioti, pakvėpuoti grynu oru“, – sako ji.
Vaida Budrienė