Įvedant eurą labiausiai reikia saugotis sukčių

Labai maža tikimybė, kad kas nors galėtų sutrukdyti nuo kitų metų sausio 1 d. Lietuvai įsivesti eurą. Euro įvedimas didesnių nepatogumų, išskyrus tai, kad reikės priprasti prie naujų pinigų, neatneš. Anot Finansų ministerijos specialistų, nepatirsime ir finansinių nuostolių, jei neužkibsime ant sukčių kabliuko…

Pasiklausyti informacijos apie euro įvedimą į savivaldybės didžiąją posėdžių salę susirinko apie 50 žmonių.

Artėjant euro įvedimui, prasideda plati informacinė kampanija. Informacija apie eurą bus platinama visomis informacinėmis priemonėmis, o gyventojai savo pašto dėžutėse ras lankstinukų, kuriuose bus pateikiama žinių apie eurą. Šilutės r. savivaldybės didžiojoje posėdžių salėje įvyko susitikimas, kuriame apie naująją valiutą pasakojo Finansų ministerijos vyriausiasis specialistas Tadas Šuliauskas ir Vyriausybės kanceliarijos ES politikos departamento vyriausiasis specialistas Marius Skuodis. Pasiklausyti informacijos apie eurą susirinko apie pusšimtis Savivaldybės darbuotojų, politikų, visuomenės atstovų.
Pranešėjai pabrėžė, kad įvedant eurą didžiausią pavojų žmonėms gali kelti sukčiai, todėl būtina žinoti, kad jokia valstybinė institucija nesiteiraus apie turimų pinigų kiekį, sąskaitos numerių, internetinių prijungimo kodų. Gyventojų namuose nei Lietuvos bankas, nei kitos finansinės institucijos neatliks jokių finansinių veiksmų. Asmenį, kuris gyventojams kalbėtų apie litų registravimą ar siūlytų juos keisti į eurus namuose, galima įtarti sukčiavimu ir apie tai derėtų nedelsiant pranešti policijai.
Kaip atskirti padirbtą eurą?
Gali kilti pavojus dėl padirbtų pinigų. Apie euro apsaugos nuo padirbimo požymius bus dar ne kartą išsamiai informuota, tačiau, pasak pranešėjų, reikėtų vadovautis trijų „P“ taisykle. Kilus įtarimui, kad pinigas netikras, pačiupinėti, klausantis kaip šiugžda banknotas; čiuopiant nelygumus ant jo, prieš šviesą įsitikinti, kad matomi specialūs apsauginiai požymiai; pakreipus stebėti, ar keičiasi holografinių ženklų vaizdai.
Eurą numatoma įvesti nuo 2015 m. sausio 1 d. Po to dar 15 dienų lygiagrečiai bus galima atsiskaityti ir eurais, ir litais, grąžą gaunant jau eurais. Iki birželio 30 d. kainos dar bus rašomos abiem valiutomis. Lietuvos paštas savo skyriuose nemokamai litus keis eurais iki kovo 1 d. Kredito unijos ir komerciniai bankai tai darys iki liepos 1 d., Lietuvos bankas – neribotą laiką. Numatomas kursas – 3,4528 lito už eurą.
Visi bankuose esantys indėliai, paimtos paskolos automatiškai bus perskaičiuojami į eurus, nekeičiant finansinių įsipareigojimų sąlygų, algos, pensijos ir kitos per bankus pervedamos išmokos bus mokamos eurais. Eurus išduos ir bankomatai.

Vyriausybės kanceliarijos Europos Sąjungos politikos departamento vyriausiasis specialistas Marius Skuodis pasakojo apie patį eurą ir jo įvedimo sąlygas.

Vyriausybės kanceliarijos Europos Sąjungos politikos departamento vyriausiasis specialistas Marius Skuodis pasakojo apie patį eurą ir jo įvedimo sąlygas.

Ar didės kainos?
Daugelis baiminasi, kad, įvedus eurą, šoktels kainos. Kainų nurodymas litais ir eurais prieš euro įvedimą, anot specialistų, ir po jo bus svarbi priemonė, padedanti apsaugoti vartotojus nuo galimo piktnaudžiavimo.
Lietuvos statistikos departamentas yra įsipareigojęs parengti šimto pagrindinių vartojamųjų prekių ir paslaugų sąrašą, kurių kainos bus akyliau stebimos rengiantis įsivesti eurą. Ketinama skelbti pranešimus apie šių paslaugų ir prekių kainų pokyčius, kad būtų aiškiai matyti, ar jos nėra didinamos.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, vykdydama jai suteiktus įgaliojimus bei siekdama užtikrinti tinkamą vartotojų interesų apsaugą euro įvedimo laikotarpiu, koordinuos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos veiklą, o šios įstaigos privalomo kainų litais ir eurais nurodymo laikotarpiu tikrins, kaip prekybos įmonės laikosi teisės aktais nustatytų kainų perskaičiavimo reikalavimų.
Pagal kompetenciją skelbiamas kainas kontroliuos Lietuvos bankas, Konkurencijos taryba, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Šios institucijos, vadovaudamosi Administracinių teisės pažeidimų kodekso 163 straipsniu, kuris numato administracinę atsakomybę už Mažmeninių prekybos taisyklių pažeidimus, nustačiusios kainų perskaičiavimo bei nurodymo pažeidimų galės pareikšti įspėjimą arba skirti baudą nuo 50 iki 200 Lt, jei pažeidimai kartosis, – nuo 100 iki 400 Lt.
Be to, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba dėl sisteminių piktnaudžiavimo atvejų galės skatinti tyrimus dėl Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo pažeidimų. Už šio įstatymo pažeidimus gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda iki 120 tūkst. litų.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba kainų nurodymo ir perskaičiavimo stebėsenai vykdyti pasitelks vartotojų asociacijas, apie pastebėtus kainų perskaičiavimo, kainų nenurodymo ir kitokio prekybos (paslaugų teikimo) piktnaudžiavimo atvejus galės informuoti ir patys vartotojai.

Vaidotas VILKAS

2 komentarai

  • joo

    Sąlyga “Jei neužkibsime ant sukčių kabliuko” reiškią tą, kad padidės, tiksliau bus garantuota rizika, kad užkibsime. Ir ne pavieniai asmenys bet visa Lietuva turės dengti pvz graikų skolas. Žodžiu skurdas visada bus garantuotas. Aš kategoriškai nesutinku būti mulkinamas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Darbas sau – vis dažnesnis lietuvių pasirinkimas. Kalbamės su verslininku Dariumi

Darbas gyvenime užima labai svarbią vietą, kadangi kasdien bent jau 8 valandas, o kartais ir daugiau praleidžiame atlikdami tam tikrus procesus. Natūralu, jog norisi rasti tokį darbą, kuris ne tik finansiškai, tačiau ir moraliai patenkintų lūkesčius. Apie tai kalbamės su sąskaita123.lt idėjos generatoriumi Dariumi, kuris kasdien susiduria su dirbti sau pradedančiais žmonėmis. Kodėl lietuviai vis dažniau renkasi darbą sau? Žinoma, kiekvienas žmogus atsakytų vis kitaip ir tai yra visiškai natūralu. Tačiau mano aplinkoje dažniausiai darbą sau sąlygojo noras dirbti laisvesnėmis

Nauji ribojimai dėl plintančio COVID-19. Suvaržymų bus didelių

Rugpjūčio 4 d. posėdžiavusi Vyriausybė apsisprendė griežtinti reikalavimus, susijusius su vėl sparčiai plintančiu COVID-19. Vieni reikalavimai jau įsigalios kitą savaitę, kiti suplanuoti nuo rugsėjo 13 d. Duota laiko apsispręsti prieš skiepus nusiteikusiems ar skiepijimąsi atidėliojantiems gyventojams.   Trečiadienį Vyriausybė sutarė dėl galimybių paso prievolės norint naudotis įvairiomis veiklomis, o šį sprendimą priims kitą savaitę. Be galimybių paso netrukus nebus galima naudotis veiklomis ar paslaugomis uždarose erdvėse, išskyrus numatytas išimtis: nebūtų galimybės eiti į teatrą, į kino teatrą, netrukus be galimybių

Šilutės ligoninėje draudžiamas pacientų lankymas

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją Šilutės rajone bei siekiant išvengti naujų COVID-19 ligos užsikrėtimo atvejų, nuo rugpjūčio 4 d. Šilutės ligoninėje draudžiama lankyti pacientus.   Pacientų lankymas draudžiamas, išskyrus gydančio gydytojo leidimu terminalės sveikatos būklės pacientų (kraštutinai sunkios) ir pacientų iki 14 metų lankymą. Rugpjūčio 3 d. duomenimis, per parą Šilutės rajone užregistruoti 7 nauji COVID-19 ligos atvejai. Iš viso šiuo metu rajone serga 58 asmenys.  Daugiau apie epidemiologinę situaciją šalyje: https://koronastop.lrv.lt/lt/statistika-lietuvoje Šilutės ligoninės inf.

Lietuviai per metus išgeria milijonus butelių giros

Lietuvių taip mėgstamą girą galima pavadinti vienu seniausių bei brandžiausias tradicijas turinčių nacionalinių gėrimų. Savo populiarumo gira neprarado iki šiol – vien pernai lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ iš viso pardavė virš 4 milijonų pastarosios butelių bei skardinių. Sustatę juos šalia vienas kito, turėtume atstumą nuo Vilniaus iki Klaipėdos… Geriausia – natūralus saldumas Tiems, kurie rūpinasi savo mityba ir nori šiuo gėrimu vasara gaivintis kuo dažniau, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė primena apie giros naudą organizmui. Ją užtikrinti, pasak

Taip pat skaitykite