Įvedant eurą labiausiai reikia saugotis sukčių

Labai maža tikimybė, kad kas nors galėtų sutrukdyti nuo kitų metų sausio 1 d. Lietuvai įsivesti eurą. Euro įvedimas didesnių nepatogumų, išskyrus tai, kad reikės priprasti prie naujų pinigų, neatneš. Anot Finansų ministerijos specialistų, nepatirsime ir finansinių nuostolių, jei neužkibsime ant sukčių kabliuko…

Pasiklausyti informacijos apie euro įvedimą į savivaldybės didžiąją posėdžių salę susirinko apie 50 žmonių.

Artėjant euro įvedimui, prasideda plati informacinė kampanija. Informacija apie eurą bus platinama visomis informacinėmis priemonėmis, o gyventojai savo pašto dėžutėse ras lankstinukų, kuriuose bus pateikiama žinių apie eurą. Šilutės r. savivaldybės didžiojoje posėdžių salėje įvyko susitikimas, kuriame apie naująją valiutą pasakojo Finansų ministerijos vyriausiasis specialistas Tadas Šuliauskas ir Vyriausybės kanceliarijos ES politikos departamento vyriausiasis specialistas Marius Skuodis. Pasiklausyti informacijos apie eurą susirinko apie pusšimtis Savivaldybės darbuotojų, politikų, visuomenės atstovų.
Pranešėjai pabrėžė, kad įvedant eurą didžiausią pavojų žmonėms gali kelti sukčiai, todėl būtina žinoti, kad jokia valstybinė institucija nesiteiraus apie turimų pinigų kiekį, sąskaitos numerių, internetinių prijungimo kodų. Gyventojų namuose nei Lietuvos bankas, nei kitos finansinės institucijos neatliks jokių finansinių veiksmų. Asmenį, kuris gyventojams kalbėtų apie litų registravimą ar siūlytų juos keisti į eurus namuose, galima įtarti sukčiavimu ir apie tai derėtų nedelsiant pranešti policijai.
Kaip atskirti padirbtą eurą?
Gali kilti pavojus dėl padirbtų pinigų. Apie euro apsaugos nuo padirbimo požymius bus dar ne kartą išsamiai informuota, tačiau, pasak pranešėjų, reikėtų vadovautis trijų „P“ taisykle. Kilus įtarimui, kad pinigas netikras, pačiupinėti, klausantis kaip šiugžda banknotas; čiuopiant nelygumus ant jo, prieš šviesą įsitikinti, kad matomi specialūs apsauginiai požymiai; pakreipus stebėti, ar keičiasi holografinių ženklų vaizdai.
Eurą numatoma įvesti nuo 2015 m. sausio 1 d. Po to dar 15 dienų lygiagrečiai bus galima atsiskaityti ir eurais, ir litais, grąžą gaunant jau eurais. Iki birželio 30 d. kainos dar bus rašomos abiem valiutomis. Lietuvos paštas savo skyriuose nemokamai litus keis eurais iki kovo 1 d. Kredito unijos ir komerciniai bankai tai darys iki liepos 1 d., Lietuvos bankas – neribotą laiką. Numatomas kursas – 3,4528 lito už eurą.
Visi bankuose esantys indėliai, paimtos paskolos automatiškai bus perskaičiuojami į eurus, nekeičiant finansinių įsipareigojimų sąlygų, algos, pensijos ir kitos per bankus pervedamos išmokos bus mokamos eurais. Eurus išduos ir bankomatai.

Vyriausybės kanceliarijos Europos Sąjungos politikos departamento vyriausiasis specialistas Marius Skuodis pasakojo apie patį eurą ir jo įvedimo sąlygas.

Vyriausybės kanceliarijos Europos Sąjungos politikos departamento vyriausiasis specialistas Marius Skuodis pasakojo apie patį eurą ir jo įvedimo sąlygas.

Ar didės kainos?
Daugelis baiminasi, kad, įvedus eurą, šoktels kainos. Kainų nurodymas litais ir eurais prieš euro įvedimą, anot specialistų, ir po jo bus svarbi priemonė, padedanti apsaugoti vartotojus nuo galimo piktnaudžiavimo.
Lietuvos statistikos departamentas yra įsipareigojęs parengti šimto pagrindinių vartojamųjų prekių ir paslaugų sąrašą, kurių kainos bus akyliau stebimos rengiantis įsivesti eurą. Ketinama skelbti pranešimus apie šių paslaugų ir prekių kainų pokyčius, kad būtų aiškiai matyti, ar jos nėra didinamos.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, vykdydama jai suteiktus įgaliojimus bei siekdama užtikrinti tinkamą vartotojų interesų apsaugą euro įvedimo laikotarpiu, koordinuos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos veiklą, o šios įstaigos privalomo kainų litais ir eurais nurodymo laikotarpiu tikrins, kaip prekybos įmonės laikosi teisės aktais nustatytų kainų perskaičiavimo reikalavimų.
Pagal kompetenciją skelbiamas kainas kontroliuos Lietuvos bankas, Konkurencijos taryba, Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba, Valstybinė energetikos inspekcija prie Energetikos ministerijos, Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Šios institucijos, vadovaudamosi Administracinių teisės pažeidimų kodekso 163 straipsniu, kuris numato administracinę atsakomybę už Mažmeninių prekybos taisyklių pažeidimus, nustačiusios kainų perskaičiavimo bei nurodymo pažeidimų galės pareikšti įspėjimą arba skirti baudą nuo 50 iki 200 Lt, jei pažeidimai kartosis, – nuo 100 iki 400 Lt.
Be to, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba dėl sisteminių piktnaudžiavimo atvejų galės skatinti tyrimus dėl Nesąžiningos komercinės veiklos vartotojams draudimo įstatymo pažeidimų. Už šio įstatymo pažeidimus gali būti skiriamas įspėjimas arba bauda iki 120 tūkst. litų.
Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba kainų nurodymo ir perskaičiavimo stebėsenai vykdyti pasitelks vartotojų asociacijas, apie pastebėtus kainų perskaičiavimo, kainų nenurodymo ir kitokio prekybos (paslaugų teikimo) piktnaudžiavimo atvejus galės informuoti ir patys vartotojai.

Vaidotas VILKAS

2 komentarai

  • joo

    Sąlyga „Jei neužkibsime ant sukčių kabliuko“ reiškią tą, kad padidės, tiksliau bus garantuota rizika, kad užkibsime. Ir ne pavieniai asmenys bet visa Lietuva turės dengti pvz graikų skolas. Žodžiu skurdas visada bus garantuotas. Aš kategoriškai nesutinku būti mulkinamas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nacionaliniame miškasodyje „Kad giria žaliuotų“ jau dalyvavo Šilutės krašto medžiotojai

miškasodis

Pagrindinis Nacionalinio miškasodžio renginys šiemet vyks balandžio 20 d. Planuojama pasodinti net 100 simbolinių girių visoje Lietuvoje. Šilutės rajono medžiotojų klubų atstovai, pakviesti Šilutės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkės Nijolės Endrikaitienės,  miškininkams talkino anksčiau.   Iš įvairių medžiotojų klubų susirinkę pora dešimčių medžiotojų ir jų šeimų narių trečiadienį Kintų girininkijos Rūdynų miške atsodino vieno hektaro iškirstą plotą. Darbas vyko sklandžiai, mat talkininkams vadovavo, beje, ir pats sodino šių miškų girininkas Tomas Lukošius. Pasak jo, medžiotojai tądien iš viso pasodino

Ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Balandžio 17 d. vakare, po 20 val., Sakūčių k., Kintų sen., ant tilto rastas aprūdijęs šaunamasis ginklas. Ginklas paimtas. Surinkta medžiaga. Balandžio 17 d. vėlų vakarą buitinio konflikto metu Šilutėje neblaivi (2,00 prom.) moteris, gim. 1967 m., sukėlė fizinį skausmą vyrui, gim. 1981 m. Įtariamoji sulaikyta. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Balandžio 18 d. rytą Šilutės r. PK gautas pranešimas, jog balandžio 17 d. apie 14 val. Šyšgirių k., Kintų sen., pievoje pastebėta, kad

Aukcione laimėjo autokroso trasą

Registrų centras skelbia, kad tarp e. aukcionų laimikių – buvusios kareivinės ir autokroso trasa… Šių metų pradžia elektroninių aukcionų entuziastams nepašykštėjo patrauklių pasiūlymų – Registrų centro administruojamame elektroninių varžytynių ir aukcionų portale naujus savininkus surado buvusios kareivinės, autokroso trasa ir kiti įdomūs objektai. Be to, džiaugtis gali ir didelio pirkėjų susidomėjimo sulaukusių aukcionų organizatoriai, kuriems už parduodamą turtą pavyko gauti keliskart didesnę pinigų sumą. „E. varžytynių ir aukcionų portalas yra patogus įrankis įmonėms ir institucijoms realizuoti savo turimą turtą didžiausią

Seimas įteisino galimybę laikinai naudotis laisva valstybine žeme

Ketvirtadienį Seimas priėmė Žemės bei Vietos savivaldos įstatymų pataisas ir įteisino galimybę valstybinės žemės patikėtiniams išduoti sutikimus laikinai naudotis laisvos valstybinės žemės fondo žemės plotais. Savivaldybės ir Nacionalinė žemės tarnyba plotus, kuriuose nesuformuoti žemės sklypai ir kurie iki 2023 m. gruodžio 31 d. pagal Nacionalinės žemės tarnybos išduotame leidime laikinai naudotis valstybine žeme žemės ūkio veiklai vykdyti nurodytas sąlygas, buvo naudojami žemės ūkio veiklai vykdyti, galės būti perduoti laikinai naudotis ne ilgiau kaip iki 2026 m. gruodžio 31 d. Aplinkos

Taip pat skaitykite