Ir vėl keliai vedė į Švėkšną

Penktadienį vėl visi keliai vedė į Švėkšną, kur penktą kartą buvo surengta moliūgų žibintų šventė „Mes už šviesą“. Šios šventės sumanytojas – Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos pedagogas Vaidotas Didžiūnas.

Praėjusiais metais Švėkšnos parke švietė 1627 moliūginiai žibintai. Šiemet švėkšniškiai nerimavo, kad moliūgų švies gerokai mažiau vien todėl, kad metai nebuvo palankūs moliūgams bręsti. Dėl moliūgų derliaus ir dėl panašių švenčių gretimuose rajonuose nuogąstauta, kad šventė tebus menka. Vis dėlto švėkšniškiai viršijo pernykštį moliūgų žibintų skaičių. Šiemet parke švietė 1714 žibintų iš moliūgų.
Didžiausią šviečiantį moliūgą iš statybinių medžiagų sukonstravo šiauliečiai. Prie dviejų metrų aukščio moliūgo atvykėliai mielai fotografavosi.

Šviečiantis Švėkšnos atvirukas. Danutės Gailiūnienės nuotr.

Šventei ruošėsi iš anksto
Pasak šventės organizatorių jie šventę ruošė ne dėl rekordų ar įspūdingų skaičių. Šventei organizuoti susitelkė visa Švėkšnos bendruomenė. Kiekvienam atvežusiam ar atnešusiam skaptuotą moliūgą buvo dovanojami skirtukai. Net 1000 su moliūgų žibintų švenčių vaizdu padarė fotografas Vytautas Marcinkevičius. Šventės dalyvius iš aukštai sveikino dangų raižantys parasparniai. Švėkšnos fotografai muziejuje surengė parodą, o fotografas Vytautas Marcinkevičius – fotografijų parodą eksponavo Genovaitės viloje. Fotografijose įamžintos akimirkos iš anksčiau vykusių moliūgų žibintų švenčių.
Švėkšniškis Antanas Martinkus pasirūpino, kad Švėkšnos parke šviestų fakelai, Šilutės savivaldybė skyrė lėšų šventei įgarsinti. Šventę organizuoti talkino Švėkšnos seniūnija.
Moliūgų skaptavimo dirbtuvėlės
Penktadienį po vidurdienio Amatų centro kiemelyje veikė dirbtuvėlės. Moliūgus skaptavo Šilutės jaunimo mokyklos, „Diemedžio“ ugdymo centro mokiniai, kiti šventės entuziastai. Prie paruoštų stalų su aštriais įrankiais moliūgus skaptavo ir Švėkšnos moksleiviai. Greta moksleivių netrūko suaugusiųjų. Iki žemės ilgumo prijuostes pasirišusios darbavosi pirmokėlės. Odeta Mockutė sakė jau trečius metus skaptuojanti moliūgus. Iš moliūgo minkštimo prikrauto kibiro sėklas rinko Dalia Bendikaitė. Mergina sakė, kad moliūgą jai davusi teta paprašė, kad grąžintų jai sėklas, iš kurių kitąmet vėl užauginsianti moliūgų.
Didžiulis moliūgas pakluso viena ranka tegalėjusiai skaptuoti inkakliškei Emilijai Andriuškaitei. Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai išskaptuotus moliūgus ženklino, išvežiojo ir išdėliojo Švėkšnos parko erdvėse. Moliūgai buvo ženklinami ir „Viesulo“ kavinės prieigose.

Švėkšnos parkas vakare virto žibančiu pasakų miestu.
Danutės Gailiūnienės nuotr.

Skanėstai iš moliūgų
Moliūgų žibintų šventėje netrūko prekeivių, siūlančių įvairiausių gaminių iš moliūgų. Sausainių, keksiukų, pyragėlių ir kitokių gardumynų iš moliūgų prikepė švėkšniškės Viktorija ir Ugnė Toliušytės, atstovavusios tėčio kepyklėlei.
Kasmet apie 10 tonų moliūgų užauginanti klaipėdietė Diana šiemet derliumi nesidžiaugia. Moteris šventėje prekiavo moliūgų pagardais, saldumynais. Visi pagardai padaryti be konservantų ir tik rankomis.
Netrūko norinčių paragauti Švėkšnos neįgaliųjų draugijos (vad. Ingrita Riterienė) narių paruoštų vaišių iš moliūgų. Saugų vaikų globos namų auklėtiniai į šventę atsivežė pačių virtos moliūgų košės bei pyragų. Išvirti moliūgų košę, iškepti pyragų jiems talkino treti metai šiuos globos namus globojančios Šilutės „Soroptimos“ klubo moterys.
Plūdo visais keliais
Norinčių pamatyti įspūdingą moliūgų žibintų šventę į Švėkšną plūdo penktadienį ir šeštadienį. Šeštadienio vakarą parkas mirgėjo ir kvepėjo. Šilutės muziejaus Švėkšnos filialo ir Genovaitės vilos durys buvo atviros ir naktį. Muziejuje veikė Švėkšnos fotografų surengta fotografijų ant drobės paroda „Ir aš noriu gyventi“.
Abi šventės dienas filmavimo kameros iš rankų nepaleido Antanas Bružas. Švėkšniškiai laukia jo kuriamo filmo.

Laima PUTRIUVIENĖ

Švėkšnos parkas ir jo prieigos buvo pristatyti moliūgų žibintų.

Talkininkai moliūgus gabeno į parką.

Įspūdingai išskaptuotas moliūgas sveikino atvykusius į šventę.

Moliūgų žibintų dirbtuvėlėse ne tik skaptavo, bet ir gręžė.

Pilną bagažinę moliūgų atsivežė Vilniaus vaikų darželio „Obelėlė“ atstovė Agnė Balčėnaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Šilgalių bibliotekoje – muzikos ir meno vakaronė „Vasarėlė kviečia susitikti…“

Parodos autorė nėra profesionali fotografė. Fotografuoti mėgstančiai Irenai Dapkuvienei visuomet patiko stebėti gamtą, todėl  ilgainiui ji nusprendė įamžinti patikusias akimirkas. Ypač patinka fotografuoti spontaniškai, be didesnio pasiruošimo. Kaip pasakojo parodos autorė, pradžioje sunkiai sekėsi įvaldyti fotoaparato subtilybes, tačiau, įdėjus nemažai pastangų, fotografuoti pavyksta vis geriau ir lengviau. Taip pat renginio dalyviai galėjo susipažinti  su ankstesniais p. Irenos fotografijos darbais, kurie prieš metus taipogi buvo eksponuoti Šilgalių bibliotekoje ir skirti Tėvo dienai paminėti. Bibliotekininkė Tatjana Biliūnienė padėkojo parodos autorei Irenai Dapkuvienei

Vasara kvepiančios uogos

Vasara neįsivaizduojama be saulės, vandens, ledų ir šviežių uogų bei vaisių. Jau pačioje šiltojo sezono pradžioje naujojo derliaus uogos pasiekė parduotuves, o jų populiarumą rodo ir parduodami kiekiai, kurie vasarąženkliai padidėja. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad šviežios uogos sulaukia didelio susidomėjimo ir jų paklausa išauga. „Jau sezono pradžioje pirkėjams siūlome platų šviežių uogų asortimentą. Gyventojai itin būna pasiilgę braškių, tačiau matome ir kitų šviežių uogų, pavyzdžiui, trešnių ar šilauogių paklausą. Iš esmės šviežių uogų paklausa, palyginus

Lietuvos paštas: modernizavus siuntų skirstymą išryškėjo gyventojų adresų problema

Praėjus kiek daugiau nei trims mėnesiams nuo Lietuvos pašto perėjimo prie automatizuoto skirstymo, išryškėjo netinkamų gyventojų adresų problemos mastas – oficialiose valstybės duomenų bazėse daugiau nei 100 tūkst. nepilnų adresų (pavyzdžiui, nurodyta tik gyvenvietė be gatvės ir namo numerio), todėl laiškai ir siuntos šiais adresais gavėjų nepasiekia. Lietuvos paštas ėmėsi laikinų priemonių šiai problemai sumažinti, tačiau ilgalaikiam sprendimui būtinas atsakingų institucijų įsitraukimas. „Nepilnų adresų problema egzistavo jau seniai, tačiau perėjus prie modernios išmanaus skirstymo sistemos išryškėjo tikrasis šios problemos mastas.

5 atsakymai apie vienišo asmens išmoką: ką reikia žinoti

Jau nuo liepos 1 dienos bus skiriama 28 eurų dydžio vienišo asmens išmoka. Planuojama, kad prašymą jai gauti bus galima pateikti ne tik internetu asmeninėje paskyroje ar atvykus į teritorinį „Sodros“, bet ir telefonu.   KAS GALI GAUTI IŠMOKĄ NUO 2021 M. LIEPOS 1 d.? Tokią teisę turi vieniši asmenys, gaunantys: •    šalpos senatvės pensiją, •    šalpos neįgalumo pensiją (išskyrus neįgalius vaikus iki 18 metų), •    šalpos kompensaciją, jeigu ją gauna senatvės pensijos amžių sukakęs asmuo ar netekęs 60 proc. ir

Taip pat skaitykite