Ir vėl keliai vedė į Švėkšną

Penktadienį vėl visi keliai vedė į Švėkšną, kur penktą kartą buvo surengta moliūgų žibintų šventė „Mes už šviesą“. Šios šventės sumanytojas – Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos pedagogas Vaidotas Didžiūnas.

Praėjusiais metais Švėkšnos parke švietė 1627 moliūginiai žibintai. Šiemet švėkšniškiai nerimavo, kad moliūgų švies gerokai mažiau vien todėl, kad metai nebuvo palankūs moliūgams bręsti. Dėl moliūgų derliaus ir dėl panašių švenčių gretimuose rajonuose nuogąstauta, kad šventė tebus menka. Vis dėlto švėkšniškiai viršijo pernykštį moliūgų žibintų skaičių. Šiemet parke švietė 1714 žibintų iš moliūgų.
Didžiausią šviečiantį moliūgą iš statybinių medžiagų sukonstravo šiauliečiai. Prie dviejų metrų aukščio moliūgo atvykėliai mielai fotografavosi.

Šviečiantis Švėkšnos atvirukas. Danutės Gailiūnienės nuotr.

Šventei ruošėsi iš anksto
Pasak šventės organizatorių jie šventę ruošė ne dėl rekordų ar įspūdingų skaičių. Šventei organizuoti susitelkė visa Švėkšnos bendruomenė. Kiekvienam atvežusiam ar atnešusiam skaptuotą moliūgą buvo dovanojami skirtukai. Net 1000 su moliūgų žibintų švenčių vaizdu padarė fotografas Vytautas Marcinkevičius. Šventės dalyvius iš aukštai sveikino dangų raižantys parasparniai. Švėkšnos fotografai muziejuje surengė parodą, o fotografas Vytautas Marcinkevičius – fotografijų parodą eksponavo Genovaitės viloje. Fotografijose įamžintos akimirkos iš anksčiau vykusių moliūgų žibintų švenčių.
Švėkšniškis Antanas Martinkus pasirūpino, kad Švėkšnos parke šviestų fakelai, Šilutės savivaldybė skyrė lėšų šventei įgarsinti. Šventę organizuoti talkino Švėkšnos seniūnija.
Moliūgų skaptavimo dirbtuvėlės
Penktadienį po vidurdienio Amatų centro kiemelyje veikė dirbtuvėlės. Moliūgus skaptavo Šilutės jaunimo mokyklos, „Diemedžio“ ugdymo centro mokiniai, kiti šventės entuziastai. Prie paruoštų stalų su aštriais įrankiais moliūgus skaptavo ir Švėkšnos moksleiviai. Greta moksleivių netrūko suaugusiųjų. Iki žemės ilgumo prijuostes pasirišusios darbavosi pirmokėlės. Odeta Mockutė sakė jau trečius metus skaptuojanti moliūgus. Iš moliūgo minkštimo prikrauto kibiro sėklas rinko Dalia Bendikaitė. Mergina sakė, kad moliūgą jai davusi teta paprašė, kad grąžintų jai sėklas, iš kurių kitąmet vėl užauginsianti moliūgų.
Didžiulis moliūgas pakluso viena ranka tegalėjusiai skaptuoti inkakliškei Emilijai Andriuškaitei. Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai išskaptuotus moliūgus ženklino, išvežiojo ir išdėliojo Švėkšnos parko erdvėse. Moliūgai buvo ženklinami ir „Viesulo“ kavinės prieigose.

Švėkšnos parkas vakare virto žibančiu pasakų miestu.
Danutės Gailiūnienės nuotr.

Skanėstai iš moliūgų
Moliūgų žibintų šventėje netrūko prekeivių, siūlančių įvairiausių gaminių iš moliūgų. Sausainių, keksiukų, pyragėlių ir kitokių gardumynų iš moliūgų prikepė švėkšniškės Viktorija ir Ugnė Toliušytės, atstovavusios tėčio kepyklėlei.
Kasmet apie 10 tonų moliūgų užauginanti klaipėdietė Diana šiemet derliumi nesidžiaugia. Moteris šventėje prekiavo moliūgų pagardais, saldumynais. Visi pagardai padaryti be konservantų ir tik rankomis.
Netrūko norinčių paragauti Švėkšnos neįgaliųjų draugijos (vad. Ingrita Riterienė) narių paruoštų vaišių iš moliūgų. Saugų vaikų globos namų auklėtiniai į šventę atsivežė pačių virtos moliūgų košės bei pyragų. Išvirti moliūgų košę, iškepti pyragų jiems talkino treti metai šiuos globos namus globojančios Šilutės „Soroptimos“ klubo moterys.
Plūdo visais keliais
Norinčių pamatyti įspūdingą moliūgų žibintų šventę į Švėkšną plūdo penktadienį ir šeštadienį. Šeštadienio vakarą parkas mirgėjo ir kvepėjo. Šilutės muziejaus Švėkšnos filialo ir Genovaitės vilos durys buvo atviros ir naktį. Muziejuje veikė Švėkšnos fotografų surengta fotografijų ant drobės paroda „Ir aš noriu gyventi“.
Abi šventės dienas filmavimo kameros iš rankų nepaleido Antanas Bružas. Švėkšniškiai laukia jo kuriamo filmo.

Laima PUTRIUVIENĖ

Švėkšnos parkas ir jo prieigos buvo pristatyti moliūgų žibintų.

Talkininkai moliūgus gabeno į parką.

Įspūdingai išskaptuotas moliūgas sveikino atvykusius į šventę.

Moliūgų žibintų dirbtuvėlėse ne tik skaptavo, bet ir gręžė.

Pilną bagažinę moliūgų atsivežė Vilniaus vaikų darželio „Obelėlė“ atstovė Agnė Balčėnaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Darius Nicius

Saugomų teritorijų valdymo sistemos pertvarka vyksta pagal numatytą planą. Įsteigtos naujos Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos ir patvirtinti jų nuostatai, organizacinės struktūros ir šių direkcijų pareigybių sąrašai. Jau įvyko Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijų vadovų atrankos. Nauji vadovai Nuo 2022 m. liepos 1 d. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Adrija Gasiliauskienė, Dzūkijos–Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Paulius Čeponas, o Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai – Darius Nicius. „Nors spręstinų klausimų vis dar yra, bet

Konteinerių pervežimas. Ką reikia žinoti apie šią paslaugą?

Logistika mūsų ekonominiame gyvenime turi labai didelę reikšmę. Jeigu ne jos teikiamos paslaugos, negalėtų būti vystomi prekybiniai santykiai ne tik tarp atskirų įmonių, bet ir valstybių. Ypač daug šioje srityje pasitarnauja krovinių gabenimas konteineriais, kuris reikalauja išskirtinės atsakomybės už saugų prekių pristatymą i reikiamą vietą. Kada prireikia konteinerio kroviniams pervežti? Jūrinis konteineris, kaip labai patogi tara, yra naudojamas tada, kai reikia pergabenti didelius krovinių kiekius iš vieno sandėlio į kitą. Kadangi ne visada įmanoma prekes pervežti vien jūriniu transportu, nes

Iššūkis – aplankykite šią vasarą 35 parkus

Gegužės 24 d. paminėta Europos parkų diena. Šiais metais juos vienijanti organizacija „Europarc“ kviečia pasvarstyti, kas mes būtume be gamtos, nuo kurios priklauso mūsų fizinė ir dvasinė sveikata. Persijunk! Gamta mus aprūpina maistu ir oru, kuriuo kvėpuojame. Gaila, bet žmogaus ir gamtos ryšys šiandien yra praradęs pusiausvyrą. Todėl 2022 m. šūkis ragina: „Mes esame gamta – permąstyk, perkurk, persijunk“. Tai geriausia daryti būnant gamtoje – kviečiame lankyti Lietuvos parkus: ir tuos, kuriuose jau buvote ne kartą, ir tuos, kurių dar

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Taip pat skaitykite