Ir vėl keliai vedė į Švėkšną

Penktadienį vėl visi keliai vedė į Švėkšną, kur penktą kartą buvo surengta moliūgų žibintų šventė „Mes už šviesą“. Šios šventės sumanytojas – Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos pedagogas Vaidotas Didžiūnas.

Praėjusiais metais Švėkšnos parke švietė 1627 moliūginiai žibintai. Šiemet švėkšniškiai nerimavo, kad moliūgų švies gerokai mažiau vien todėl, kad metai nebuvo palankūs moliūgams bręsti. Dėl moliūgų derliaus ir dėl panašių švenčių gretimuose rajonuose nuogąstauta, kad šventė tebus menka. Vis dėlto švėkšniškiai viršijo pernykštį moliūgų žibintų skaičių. Šiemet parke švietė 1714 žibintų iš moliūgų.
Didžiausią šviečiantį moliūgą iš statybinių medžiagų sukonstravo šiauliečiai. Prie dviejų metrų aukščio moliūgo atvykėliai mielai fotografavosi.

Šviečiantis Švėkšnos atvirukas. Danutės Gailiūnienės nuotr.

Šventei ruošėsi iš anksto
Pasak šventės organizatorių jie šventę ruošė ne dėl rekordų ar įspūdingų skaičių. Šventei organizuoti susitelkė visa Švėkšnos bendruomenė. Kiekvienam atvežusiam ar atnešusiam skaptuotą moliūgą buvo dovanojami skirtukai. Net 1000 su moliūgų žibintų švenčių vaizdu padarė fotografas Vytautas Marcinkevičius. Šventės dalyvius iš aukštai sveikino dangų raižantys parasparniai. Švėkšnos fotografai muziejuje surengė parodą, o fotografas Vytautas Marcinkevičius – fotografijų parodą eksponavo Genovaitės viloje. Fotografijose įamžintos akimirkos iš anksčiau vykusių moliūgų žibintų švenčių.
Švėkšniškis Antanas Martinkus pasirūpino, kad Švėkšnos parke šviestų fakelai, Šilutės savivaldybė skyrė lėšų šventei įgarsinti. Šventę organizuoti talkino Švėkšnos seniūnija.
Moliūgų skaptavimo dirbtuvėlės
Penktadienį po vidurdienio Amatų centro kiemelyje veikė dirbtuvėlės. Moliūgus skaptavo Šilutės jaunimo mokyklos, „Diemedžio“ ugdymo centro mokiniai, kiti šventės entuziastai. Prie paruoštų stalų su aštriais įrankiais moliūgus skaptavo ir Švėkšnos moksleiviai. Greta moksleivių netrūko suaugusiųjų. Iki žemės ilgumo prijuostes pasirišusios darbavosi pirmokėlės. Odeta Mockutė sakė jau trečius metus skaptuojanti moliūgus. Iš moliūgo minkštimo prikrauto kibiro sėklas rinko Dalia Bendikaitė. Mergina sakė, kad moliūgą jai davusi teta paprašė, kad grąžintų jai sėklas, iš kurių kitąmet vėl užauginsianti moliūgų.
Didžiulis moliūgas pakluso viena ranka tegalėjusiai skaptuoti inkakliškei Emilijai Andriuškaitei. Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai išskaptuotus moliūgus ženklino, išvežiojo ir išdėliojo Švėkšnos parko erdvėse. Moliūgai buvo ženklinami ir „Viesulo“ kavinės prieigose.

Švėkšnos parkas vakare virto žibančiu pasakų miestu.
Danutės Gailiūnienės nuotr.

Skanėstai iš moliūgų
Moliūgų žibintų šventėje netrūko prekeivių, siūlančių įvairiausių gaminių iš moliūgų. Sausainių, keksiukų, pyragėlių ir kitokių gardumynų iš moliūgų prikepė švėkšniškės Viktorija ir Ugnė Toliušytės, atstovavusios tėčio kepyklėlei.
Kasmet apie 10 tonų moliūgų užauginanti klaipėdietė Diana šiemet derliumi nesidžiaugia. Moteris šventėje prekiavo moliūgų pagardais, saldumynais. Visi pagardai padaryti be konservantų ir tik rankomis.
Netrūko norinčių paragauti Švėkšnos neįgaliųjų draugijos (vad. Ingrita Riterienė) narių paruoštų vaišių iš moliūgų. Saugų vaikų globos namų auklėtiniai į šventę atsivežė pačių virtos moliūgų košės bei pyragų. Išvirti moliūgų košę, iškepti pyragų jiems talkino treti metai šiuos globos namus globojančios Šilutės „Soroptimos“ klubo moterys.
Plūdo visais keliais
Norinčių pamatyti įspūdingą moliūgų žibintų šventę į Švėkšną plūdo penktadienį ir šeštadienį. Šeštadienio vakarą parkas mirgėjo ir kvepėjo. Šilutės muziejaus Švėkšnos filialo ir Genovaitės vilos durys buvo atviros ir naktį. Muziejuje veikė Švėkšnos fotografų surengta fotografijų ant drobės paroda „Ir aš noriu gyventi“.
Abi šventės dienas filmavimo kameros iš rankų nepaleido Antanas Bružas. Švėkšniškiai laukia jo kuriamo filmo.

Laima PUTRIUVIENĖ

Švėkšnos parkas ir jo prieigos buvo pristatyti moliūgų žibintų.

Talkininkai moliūgus gabeno į parką.

Įspūdingai išskaptuotas moliūgas sveikino atvykusius į šventę.

Moliūgų žibintų dirbtuvėlėse ne tik skaptavo, bet ir gręžė.

Pilną bagažinę moliūgų atsivežė Vilniaus vaikų darželio „Obelėlė“ atstovė Agnė Balčėnaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Spurgų istorija: kaip jos atsirado ir kuo ypatingos lietuviškosios

spurgų istorija

Spurgų istorija, anot prekybos tinklo „Maxima“ atstovų, prasidėjo Europoje. O prie šio deserto raidos prisidėjo ir Lietuva. Kokia ta spurgų istorija, jų įvairove ir populiarumo visame pasaulyje priežastis?  Spurgos tapo mūsų kultūros dalimi  Įvairios formos, skirtingi užpildai ir skonio receptorius suvilgantys pabarstukai. Šios spurgų detalės patenkina daugelio klientų norus ir prisideda prie spartėjančio šio deserto populiarumo Lietuvoje, pastebi „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė. „Spurgos parduotuvių lentynose iki pat šiol patraukia žmonių dėmesį. Didžiausią susidomėjimo šiuo desertu proveržį

Šilutės narkotikų prekeivis kvaišalus slėpė miškuose

narkotikų prekeivis

Šilutės narkotikų prekeivis, kurį sulaikė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai, Klaipėdos rajone, miške, slėpė ir laikė didelį kiekį, kaip įtariama narkotinių (psichotropinių) medžiagų. 28-erių Šilutės miesto gyventojas buvo ypač atsargus – didelius kvaišalų kiekius slėpė miškuose įrengtose slėptuvėse. Pareigūnai slėptuvėse rado ir paėmė apie 0,5 kg, kaip įtariama, narkotinių (psichotropinių) medžiagų –  kokaino ir „Ecstasy“ tablečių. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje, atliekant pirminius veiksmus, nedelsiant buvo atliktos kratos įtariamojo namuose. Kratos metu pareigūnai vyro namuose

Ką reikia žinoti žvejojant saugomose teritorijose?

žvejyba saugomose teritorijose

Žvejyba saugomose teritorijose. Aplinkos ministerija dažnai sulaukia klausimų, ar galima žvejoti ir plaukioti ornitologiniuose, ichtiologiniuose draustiniuose ir kitose saugomose teritorijose esančiuose vandens telkiniuose. Primename, kad ornitologiniuose draustiniuose, siekiant apsaugoti paukščius, draudžiama plaukioti tiek savaeigėmis, tiek nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis. Tik tuo atveju, jei ornitologiniame draustinyje esantis vandens telkinys yra išnuomotas mėgėjų žvejybai organizuoti, žuvų įveisimo ir mėgėjų žvejybos tikslais leidžiama plaukioti nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1d. Vienos populiariausių saugomose teritorijose esančių žvejybos vietų yra Nemuno deltos regioniniame

Skvernelis pasiūlė, Balčytis jau pasirinko, Vytautas Laurinaitis svarsto

Išsiskyrus buvusio premjero nepartinio Sauliaus Skvernelio ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungai vadovaujančio Ramūno Karbauskio keliams, keliolikai Seimo narių susibūrus į frakciją „Vardan Lietuvos“, netrukus pasklido dar viena naujiena. S. Skvernelis ir jo bendraminčiai šioje frakcijoje kuria Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“ ir kviečia jungtis visus norinčius. Apie tai jau rašėme. Šilutės krašte tiesiogiai į Seimą išrinktas Zigmantas Balčytis jau pasirinko: Seime perėjo į frakciją „Vardan Lietuvos“, padidinęs jos narių skaičių iki 14, nuskriaudęs Lietuvos regionų frakciją, kuri Seime beturės 8 narius.

Taip pat skaitykite