Ir vėl keliai vedė į Švėkšną

Penktadienį vėl visi keliai vedė į Švėkšną, kur penktą kartą buvo surengta moliūgų žibintų šventė „Mes už šviesą“. Šios šventės sumanytojas – Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos pedagogas Vaidotas Didžiūnas.

Praėjusiais metais Švėkšnos parke švietė 1627 moliūginiai žibintai. Šiemet švėkšniškiai nerimavo, kad moliūgų švies gerokai mažiau vien todėl, kad metai nebuvo palankūs moliūgams bręsti. Dėl moliūgų derliaus ir dėl panašių švenčių gretimuose rajonuose nuogąstauta, kad šventė tebus menka. Vis dėlto švėkšniškiai viršijo pernykštį moliūgų žibintų skaičių. Šiemet parke švietė 1714 žibintų iš moliūgų.
Didžiausią šviečiantį moliūgą iš statybinių medžiagų sukonstravo šiauliečiai. Prie dviejų metrų aukščio moliūgo atvykėliai mielai fotografavosi.

Šviečiantis Švėkšnos atvirukas. Danutės Gailiūnienės nuotr.

Šventei ruošėsi iš anksto
Pasak šventės organizatorių jie šventę ruošė ne dėl rekordų ar įspūdingų skaičių. Šventei organizuoti susitelkė visa Švėkšnos bendruomenė. Kiekvienam atvežusiam ar atnešusiam skaptuotą moliūgą buvo dovanojami skirtukai. Net 1000 su moliūgų žibintų švenčių vaizdu padarė fotografas Vytautas Marcinkevičius. Šventės dalyvius iš aukštai sveikino dangų raižantys parasparniai. Švėkšnos fotografai muziejuje surengė parodą, o fotografas Vytautas Marcinkevičius – fotografijų parodą eksponavo Genovaitės viloje. Fotografijose įamžintos akimirkos iš anksčiau vykusių moliūgų žibintų švenčių.
Švėkšniškis Antanas Martinkus pasirūpino, kad Švėkšnos parke šviestų fakelai, Šilutės savivaldybė skyrė lėšų šventei įgarsinti. Šventę organizuoti talkino Švėkšnos seniūnija.
Moliūgų skaptavimo dirbtuvėlės
Penktadienį po vidurdienio Amatų centro kiemelyje veikė dirbtuvėlės. Moliūgus skaptavo Šilutės jaunimo mokyklos, „Diemedžio“ ugdymo centro mokiniai, kiti šventės entuziastai. Prie paruoštų stalų su aštriais įrankiais moliūgus skaptavo ir Švėkšnos moksleiviai. Greta moksleivių netrūko suaugusiųjų. Iki žemės ilgumo prijuostes pasirišusios darbavosi pirmokėlės. Odeta Mockutė sakė jau trečius metus skaptuojanti moliūgus. Iš moliūgo minkštimo prikrauto kibiro sėklas rinko Dalia Bendikaitė. Mergina sakė, kad moliūgą jai davusi teta paprašė, kad grąžintų jai sėklas, iš kurių kitąmet vėl užauginsianti moliūgų.
Didžiulis moliūgas pakluso viena ranka tegalėjusiai skaptuoti inkakliškei Emilijai Andriuškaitei. Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai išskaptuotus moliūgus ženklino, išvežiojo ir išdėliojo Švėkšnos parko erdvėse. Moliūgai buvo ženklinami ir „Viesulo“ kavinės prieigose.

Švėkšnos parkas vakare virto žibančiu pasakų miestu.
Danutės Gailiūnienės nuotr.

Skanėstai iš moliūgų
Moliūgų žibintų šventėje netrūko prekeivių, siūlančių įvairiausių gaminių iš moliūgų. Sausainių, keksiukų, pyragėlių ir kitokių gardumynų iš moliūgų prikepė švėkšniškės Viktorija ir Ugnė Toliušytės, atstovavusios tėčio kepyklėlei.
Kasmet apie 10 tonų moliūgų užauginanti klaipėdietė Diana šiemet derliumi nesidžiaugia. Moteris šventėje prekiavo moliūgų pagardais, saldumynais. Visi pagardai padaryti be konservantų ir tik rankomis.
Netrūko norinčių paragauti Švėkšnos neįgaliųjų draugijos (vad. Ingrita Riterienė) narių paruoštų vaišių iš moliūgų. Saugų vaikų globos namų auklėtiniai į šventę atsivežė pačių virtos moliūgų košės bei pyragų. Išvirti moliūgų košę, iškepti pyragų jiems talkino treti metai šiuos globos namus globojančios Šilutės „Soroptimos“ klubo moterys.
Plūdo visais keliais
Norinčių pamatyti įspūdingą moliūgų žibintų šventę į Švėkšną plūdo penktadienį ir šeštadienį. Šeštadienio vakarą parkas mirgėjo ir kvepėjo. Šilutės muziejaus Švėkšnos filialo ir Genovaitės vilos durys buvo atviros ir naktį. Muziejuje veikė Švėkšnos fotografų surengta fotografijų ant drobės paroda „Ir aš noriu gyventi“.
Abi šventės dienas filmavimo kameros iš rankų nepaleido Antanas Bružas. Švėkšniškiai laukia jo kuriamo filmo.

Laima PUTRIUVIENĖ

Švėkšnos parkas ir jo prieigos buvo pristatyti moliūgų žibintų.

Talkininkai moliūgus gabeno į parką.

Įspūdingai išskaptuotas moliūgas sveikino atvykusius į šventę.

Moliūgų žibintų dirbtuvėlėse ne tik skaptavo, bet ir gręžė.

Pilną bagažinę moliūgų atsivežė Vilniaus vaikų darželio „Obelėlė“ atstovė Agnė Balčėnaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ilgą laiką „bėga“ nosis? Vaistininkė įvardija dažniausias mūsų klaidas gydantis slogą

Sloga – iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti kaip paprastas peršalimo simptomas. Visgi jis gali greitai apsunkinti kasdienę mūsų rutiną. „Eurovaistinės“ farmacininkė Miglė Kazakevičienė pastebi, kad norintys kuo greičiau pasijusti geriau neretu atveju griebiasi neteisingo slogos gydymo. Vaistininkė apžvelgia, kokias klaidas dažniausiai darome savarankiškai gydydami slogą, bei pataria. Sloga – tai organizmo kova su virusu Sloga – vienas iš pirmųjų ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos simptomų – įvardija „Eurovaistinės“ farmacininkė Miglė Kazakevičienė. Ji pasakoja, kad sloga gali pasireikšti jau pirmosiomis infekcijos

Piktžolių kontrolė ūkininkams kasmet tampa vis didesniu iššūkiu

Ruduo įsibėgėja. Po truputį dirbamos žemės laukuose skverbiasi paviršiun žaluma – dygsta žieminių javų pasėliai. Tai ir ženklas ūkininkams, kad laikas pradėti mąstyti, kaip šiuos pasėlius apsaugoti nuo vis didesnį atsparumą herbicidams įgyjančių piktžolių. Kaip tai padaryti? Bandydami  atsakyti į šį klausimą, „Linas Agro“ kartu su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centru (LAMMC) Labūnavos laukuose, platformoje „Grūdo kelias 2023”, įrengė įvairių herbicidų bandymų laukelius. Čia pagal „Linas Agro“ pateiktas rekomendacines schemas centro mokslininkai atliks piktžolių kontrolės efektyvumo bandymus žieminių rapsų

Orai: antroji savaitės pusė atneš šilumos

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad spalio 3 d., pirmadienį, pragiedrulių atsiras tik vakariniame Lietuvos pakraštyje, čia ir lietaus nežadama. Rugsėjo mėnesį LHMT duomenimis rugsėjo mėnesio antrojo dešimtadienio vidutinė oro temperatūra Lietuvoje buvo 11,4°C. Aukščiausia oro temperatūra siekė 16,1–20,4°C, žemiausia nukrito iki 0,3–7,3°C, Nidoje 8,7°C. Šilčiausia buvo 11 d. Klaipėdoje – 20,4°C, vėsiausia – 11-os naktį Skuode, 0,3°C. Schemoje rugsėjo mėn. kritulių kiekis.   Spalio 4 d., antradienį, tik Rytų Lietuvoje vietomis lis smarkiai. Temperatūra žemės iki 4-9, pajūryje iki 10-12°C.

Šiemet Lietuvoje – beveik 15 tūkst. santuokų, Šilutės rajone – 241

2022 metais, kaip įprasta, jaunavedžiai gražiausiai savo gyvenimo šventei rinkosi vasaros savaitgalius – skelbia Registrų centras. Remiantis metrikacijos paslaugų informacinės sistemos (MEPIS) duomenimis, populiariausių santuokos sudarymo datų viršūnėje – rugpjūčio 20-oji. Tądien žiedus sumainė beveik 870 porų. Per 770 jaunavedžių savo šventei pasirinko rugpjūčio 6-ąją, dar beveik 750 – liepos 23 dieną. Įdomu, kad pernai dažniausiai pasirenkamų vestuvių datų trejetuke taip pat puikavosi rugpjūčio ir liepos savaitgaliai. 2021-ųjų rugpjūčio 21-ąją amžinos meilės įžadais apsikeitė beveik 540 porų, dar apie 400

Taip pat skaitykite