Ir vėl keliai vedė į Švėkšną

Penktadienį vėl visi keliai vedė į Švėkšną, kur penktą kartą buvo surengta moliūgų žibintų šventė „Mes už šviesą“. Šios šventės sumanytojas – Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos pedagogas Vaidotas Didžiūnas.

Praėjusiais metais Švėkšnos parke švietė 1627 moliūginiai žibintai. Šiemet švėkšniškiai nerimavo, kad moliūgų švies gerokai mažiau vien todėl, kad metai nebuvo palankūs moliūgams bręsti. Dėl moliūgų derliaus ir dėl panašių švenčių gretimuose rajonuose nuogąstauta, kad šventė tebus menka. Vis dėlto švėkšniškiai viršijo pernykštį moliūgų žibintų skaičių. Šiemet parke švietė 1714 žibintų iš moliūgų.
Didžiausią šviečiantį moliūgą iš statybinių medžiagų sukonstravo šiauliečiai. Prie dviejų metrų aukščio moliūgo atvykėliai mielai fotografavosi.

Šviečiantis Švėkšnos atvirukas. Danutės Gailiūnienės nuotr.

Šventei ruošėsi iš anksto
Pasak šventės organizatorių jie šventę ruošė ne dėl rekordų ar įspūdingų skaičių. Šventei organizuoti susitelkė visa Švėkšnos bendruomenė. Kiekvienam atvežusiam ar atnešusiam skaptuotą moliūgą buvo dovanojami skirtukai. Net 1000 su moliūgų žibintų švenčių vaizdu padarė fotografas Vytautas Marcinkevičius. Šventės dalyvius iš aukštai sveikino dangų raižantys parasparniai. Švėkšnos fotografai muziejuje surengė parodą, o fotografas Vytautas Marcinkevičius – fotografijų parodą eksponavo Genovaitės viloje. Fotografijose įamžintos akimirkos iš anksčiau vykusių moliūgų žibintų švenčių.
Švėkšniškis Antanas Martinkus pasirūpino, kad Švėkšnos parke šviestų fakelai, Šilutės savivaldybė skyrė lėšų šventei įgarsinti. Šventę organizuoti talkino Švėkšnos seniūnija.
Moliūgų skaptavimo dirbtuvėlės
Penktadienį po vidurdienio Amatų centro kiemelyje veikė dirbtuvėlės. Moliūgus skaptavo Šilutės jaunimo mokyklos, „Diemedžio“ ugdymo centro mokiniai, kiti šventės entuziastai. Prie paruoštų stalų su aštriais įrankiais moliūgus skaptavo ir Švėkšnos moksleiviai. Greta moksleivių netrūko suaugusiųjų. Iki žemės ilgumo prijuostes pasirišusios darbavosi pirmokėlės. Odeta Mockutė sakė jau trečius metus skaptuojanti moliūgus. Iš moliūgo minkštimo prikrauto kibiro sėklas rinko Dalia Bendikaitė. Mergina sakė, kad moliūgą jai davusi teta paprašė, kad grąžintų jai sėklas, iš kurių kitąmet vėl užauginsianti moliūgų.
Didžiulis moliūgas pakluso viena ranka tegalėjusiai skaptuoti inkakliškei Emilijai Andriuškaitei. Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos vyresniųjų klasių mokiniai išskaptuotus moliūgus ženklino, išvežiojo ir išdėliojo Švėkšnos parko erdvėse. Moliūgai buvo ženklinami ir „Viesulo“ kavinės prieigose.

Švėkšnos parkas vakare virto žibančiu pasakų miestu.
Danutės Gailiūnienės nuotr.

Skanėstai iš moliūgų
Moliūgų žibintų šventėje netrūko prekeivių, siūlančių įvairiausių gaminių iš moliūgų. Sausainių, keksiukų, pyragėlių ir kitokių gardumynų iš moliūgų prikepė švėkšniškės Viktorija ir Ugnė Toliušytės, atstovavusios tėčio kepyklėlei.
Kasmet apie 10 tonų moliūgų užauginanti klaipėdietė Diana šiemet derliumi nesidžiaugia. Moteris šventėje prekiavo moliūgų pagardais, saldumynais. Visi pagardai padaryti be konservantų ir tik rankomis.
Netrūko norinčių paragauti Švėkšnos neįgaliųjų draugijos (vad. Ingrita Riterienė) narių paruoštų vaišių iš moliūgų. Saugų vaikų globos namų auklėtiniai į šventę atsivežė pačių virtos moliūgų košės bei pyragų. Išvirti moliūgų košę, iškepti pyragų jiems talkino treti metai šiuos globos namus globojančios Šilutės „Soroptimos“ klubo moterys.
Plūdo visais keliais
Norinčių pamatyti įspūdingą moliūgų žibintų šventę į Švėkšną plūdo penktadienį ir šeštadienį. Šeštadienio vakarą parkas mirgėjo ir kvepėjo. Šilutės muziejaus Švėkšnos filialo ir Genovaitės vilos durys buvo atviros ir naktį. Muziejuje veikė Švėkšnos fotografų surengta fotografijų ant drobės paroda „Ir aš noriu gyventi“.
Abi šventės dienas filmavimo kameros iš rankų nepaleido Antanas Bružas. Švėkšniškiai laukia jo kuriamo filmo.

Laima PUTRIUVIENĖ

Švėkšnos parkas ir jo prieigos buvo pristatyti moliūgų žibintų.

Talkininkai moliūgus gabeno į parką.

Įspūdingai išskaptuotas moliūgas sveikino atvykusius į šventę.

Moliūgų žibintų dirbtuvėlėse ne tik skaptavo, bet ir gręžė.

Pilną bagažinę moliūgų atsivežė Vilniaus vaikų darželio „Obelėlė“ atstovė Agnė Balčėnaitė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite