Ir jaunimui reikia daugiau pinigų
Šilutės r. savivaldybės tarybos komitetuose aptarta pateikta informacija apie rajono jaunimo politiką. Su ja supažindino Savivaldybės jaunimo reikalų koordinatorė Rimantė Čiutienė. Pateikta skaičių, faktų ir pasiūlymų, kuriems įgyvendinti reikia pinigų.

Savanorystė
Jaunimo reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos kasmet organizuos jaunimo politikos įgyvendinimo vertinimą, bus vertinami praėjusių metų rezultatai. Atlikus vertinimą ir susumavus gautus balus ir rezultatus, jie bus skelbiami viešai, išskiriant tris savivaldybių grupes: pirmaujančias, gerai dirbančias ir kurioms reikia metodinės pagalbos.
Savivaldybės Jaunimo reikalų taryba, atsižvelgdama į jaunimo politikos būklę ir Jaunimo reikalų departamento vertinimo kriterijus, teikia pasiūlymus 2020–2022 m. strateginiam veiklos planui.
Pirmasis siūlymas – tęsti savanoriškos tarnybos modelio įgyvendinimą. Šiemet Savivaldybė tam skyrė 3000 eurų. 10 savanorių sėkmingai baigė ilgalaikę savanorystę, gavo pažymėjimus ir po 0,25 papildomo balo renkantis studijas. 2020 m. savanoriais užsiregistravo 18 jaunų žmonių (vienam reikia 348 eurų). Spalio mėnesį akredituota jaunimo savanoriškos veiklos organizacija Šilutėje – Jaunimo edukacinis centras. Taip pat pateiktas projektas Jaunimo reikalų departamentui dėl lėšų savanorystei. Iš savivaldybės reikėtų 5000 – 6000 eurų.
Ar reikia antro etato?
Antrasis siūlymas – Šilutės „Atviroje jaunimo erdvėje“ steigti dar vieną darbuotojo etatą. Čia dirba aktyvus žmogus Rimvydas Petrauskis. Nuo rugsėjo dėl prasidėjusios Šilutės kultūros ir pramogų centro renovacijos jaunimas persikėlė į kitas patalpas (Liepų g). Lankytojų vis didėja: rugsėjį – 271, iš jų unikalių – 40; spalį – 401 (74); lapkritį – 408 (42). Vidutiniškai per dieną apsilanko nuo 15 iki 25 jaunuolių. Rekordas – 54 jauni žmonės per dieną.
Kita priežastis, kodėl reikia dar vieno darbuotojo etato, tai lyčių lygybės reikalai. Susirenka nemažai mergaičių, kurios apie savo reikalus mieliau kalbėtųsi su moterimi, o ne su vyru. Kai dirba vienas darbuotojas, nėra kam jo pavaduoti atostogų metu, išvykus kelti kvalifikacijos ir t. t. Be to, jeigu darbuotojas susitelkia į vieno jaunuolio situaciją, turi pabendrauti ir su jo tėvais, kiti lieka be dėmesio. Antras darbuotojas padėtų ir rengiant projektus, pritraukiant į rajoną daugiau lėšų jaunimo veiklai bei įgyvendinant projektus. Siūlomam etatui išlaikyti per metus reikėtų 12 tūkst. Eur.
Trečiasis siūlymas – suteikti „Atviros jaunimo erdvės“ lankytojams erdvesnes patalpas. Iki rudens jaunimas rinkdavosi Šilutės kultūros ir pramogų centro pastate. Kai jį pradėjo rekonstruoti, laikinai tenka glaustis Liepų g. esančiame pastate. Kai toks lankomumas, turimos patalpos būna per mažos. Dažnai vienu metu susirenka 20 jaunuolių ir tenka grūstis. Be to, merginos norėtų pabendrauti atskirai nuo vaikinų. Būna jaunuolių, kurie rengia posėdžius, diskusijas. Dėl ankštų patalpų nukenčia veikla, nėra kur sutalpinti įrangos, kuri reikalinga ir rašant projektus, ir kasdienėje veikloje.
Vyks į kaimus?
Ketvirtasis siūlymas – mobilusis darbas rajono seniūnijose. Jaunimo reikalų departamentas didelėms savivaldybėms rekomenduoja rūpintis gatvės jaunimu, o mažesnėms savivaldybėms – mobilųjį darbą. Šilutės rajono savivaldybei rekomenduojamas mobilusis darbas. Mobiliojo darbo su jaunimu tikslas – atsižvelgiant į individualius konkrečioje teritorijoje gyvenančio jaunimo poreikius užtikrinti turiningą jo laisvalaikį, ugdymą (-si) ir socialinę integraciją, sudaryti sąlygas aktyviai veikti savo gyvenamojoje teritorijoje.
Tam praverstų dviejų žmonių mobili komanda, kuri vyktų į pasirinktas ar atrinktas Šilutės r. seniūnijas. Seniūnijose gyvenantys jauni žmonės jaučiasi socialiai atskirti. Jie neturi tokių galimybių kaip miesto jaunimas. Tad labai svarbu mažinti socialinę atskirtį tarp kaimo ir miesto jaunimo. Mobiliąsias paslaugas jaunimas galėtų gauti savo gyvenamojoje vietoje.
Atviras darbas su jaunimu, mobilusis darbas įtrauktas į Socialinių paslaugų katalogą ir gali būti finansuojamas iš lėšų, skirtų socialinėms paslaugoms teikti. Lėšų poreikis mobiliajai komandai siektų 24 tūkst. eurų per metus (dviejų darbuotojų atlyginimai su mokesčiais).
Diskusijos
Anot Savivaldybės administracijos direktoriaus Virgilijaus Pozingio, viskam reikia pinigų… Ekonomikos ir finansų komiteto posėdyje direktorius priminė, kad darbo dienomis po 15 val. ištuštėja mokyklos, ar ten nėra vietos? Pritarė komiteto narys Steponas Kazlauskas, esą nuo 15 valandos iki vakaro jaunumui yra kur rinktis. V. Pozingis priminė, kad Šilutėje jaunimui ir paslaugų, ir tam būtinų etatų yra, o kaimuose – beveik nieko.
Diskutavo ir kiti šio komiteto nariai. Sigito Majaus nuomone, ir Šilutėje teks rasti sprendimą, jeigu jaunimas nesutelpa į tą laikinąją patalpą. V. Pozingis atsakė, jog sunkumai yra laikini: kai bus sutvarkytas Šilutės kultūros ir pramogų centras, ten jaunimas turės erdvias ir gerai sutvarkytas patalpas. Zigmantas Merliūnas įsitikinęs, jog svarbu, kad jaunimas rinktųsi, veiktų, o vietos bus. Komiteto primininkas Vygantas Kamarauskas dabartinius nepatogumus pavadino laikinais ir svarstė, jog laikinose patalpose dirba ir kiti Šilutės kultūros ir pramogų centro pastate veikę kolektyvai, tad reikia tartis ir rasti išeitį.
V. Pozingis svarstė, jog mobiliojo darbo komandai reikės tarnybinio automobilio, lėšų. Gal derėtų prašyti pagalbos iš Jaunimo reikalų departamento? Tačiau V. Kamarauskas atsakė, kad jauni žmonės rajone visi yra mūsų, dera svarstyti, kaip jiems pagelbėjus, o ne kaip išsisukus nuo rūpesčių. V. Pozingis vėl priminė, kad kaimuose yra puikių švietimo darbuotojų, ar tikrai būtina ten važinėti komandai iš Šilutės? S. Majus priminė, kaip verda darbas Žemaičių Naumiesčio bendruomenės namuose. Aktyvių ir gebančių įdomiai veikti žmonių yra ir kaimuose.
Kol kas tik pateikti pasiūlymai ir pasikeista nuomonėmis. Rezultatų teks palaukti.
Stasė SKUTULIENĖ
Oi kaip negerai juk formuoja konservatorius kaskokia nesąmonė baisu..