Investuotojo portretas: kas ir kaip investuoja Lietuvoje?

Lietuvos finansų įstaigose gyventojai turi daugiau kaip 233 tūkst. vertybinių popierių sąskaitų, o aktyviai jomis naudojasi per 42 tūkst. gyventojų – apie 26 tūkst. vyrų ir apie 16 tūkst. moterų. Sudarytų sandorių skaičiumi vyrai beveik 5 kartus lenkia moteris, o pagal turimų vertybinių popierių vertę – beveik 3 kartus.

Rūta Merkevičiūtė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorė.

„Tipinis aktyviausias pagal sandorių skaičių ir daugiausia turto sukaupęs neprofesionalusis investuotojas yra 35–54 m. vyras. Tačiau moterys, pradėjusios investuoti, yra nuoseklesnės ir panašų aktyvumą išlaiko nepaisant amžiaus grupės. Antra, į akis tikrai krinta nemažas skaičius neaktyvių vertybinių popierių sąskaitų, t.y. dalis gyventojų, kurie sąskaitas atsidarė, tačiau investuoti taip ir nepradėjo, galbūt matydami, kad stokoja žinių ar tiesiog nedrįsdami žengti pirmojo žingsnio“, – sako Rūta Merkevičiūtė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorė.

Bendra neprofesionaliųjų investuotojų portfelio vertė 2020 m. siekė 546,9 mln. eurų, o bendra vertybinių popierių sąskaitose esančio turto vertė – 1,3 mlrd. eurų. Iš viso per 2020 m. sudaryta daugiau kaip 525 tūkst. sandorių – keturis penktadalius sandorių sudarė vyrai, likusį penktadalį – moterys.

Vertinant pagal investuotojų amžių, daugiausia sandorių savo vertybinių popierių sąskaitose sudarė 45–54 m. amžiaus grupė (22,5 tūkst. sandorių sudarė moterys ir 121,4 tūkst. sandorių – vyrai). Panašiai aktyvi yra 35–44 m. amžiaus grupė (atitinkamai 22,3 ir 116,4 tūkst. sandorių).

Mažiausiai vertybinių popierių sandorių sudarė jaunimas iki 25  (atitinkamai moterys 2,2 tūkst. sandorių, vyrai 9 tūkst.). Pastebėtina, kad nors daugiausia sandorių sudaro 35–44 ir ir 45–54 m. amžiaus vyrų grupės (apie 120 tūkst. sandorių kiekviena grupė), tačiau vėliau, nuo 55 m., jų aktyvumas krinta dvigubai (iki 60 tūkst. sandorių per metus).

Pagal vertybinių popierių sąskaitose bendrą sukauptą turtą, didžiausia finansinių priemonių vertė yra 45–54 ir 55–64 m. vyrų sąskaitose (atitinkamai 247,4 ir 249 tūkst. eurų), daugiausia turto sukaupusios moterys yra vyresnės nei 65 m. (135,3 tūkst. eurų).

Lietuvos bankas paskelbė trumpąją apžvalgą Investuotojo paveikslas Lietuvoje (1.4 MB download icon). Apžvalgoje pateikiami apibendrinti 2020 m. pabaigos duomenys, vertinant Lietuvos finansų įstaigose atidarytas vertybinių popierių sąskaitas. Neprofesionaliesiems investuotojams investicines ir portfelio valdymo paslaugas teikia 5 bankai, 9 finansų maklerio įmonės, 10 valdymo įmonių ir 3 finansų patarėjų įmonės.

Daugiau informacijos neprofesionaliesiems investuotojams apie investavimą – Lietuvos banko Asmeninių finansų gide.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite