Investuotojo portretas: kas ir kaip investuoja Lietuvoje?

Lietuvos finansų įstaigose gyventojai turi daugiau kaip 233 tūkst. vertybinių popierių sąskaitų, o aktyviai jomis naudojasi per 42 tūkst. gyventojų – apie 26 tūkst. vyrų ir apie 16 tūkst. moterų. Sudarytų sandorių skaičiumi vyrai beveik 5 kartus lenkia moteris, o pagal turimų vertybinių popierių vertę – beveik 3 kartus.

Rūta Merkevičiūtė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorė.

„Tipinis aktyviausias pagal sandorių skaičių ir daugiausia turto sukaupęs neprofesionalusis investuotojas yra 35–54 m. vyras. Tačiau moterys, pradėjusios investuoti, yra nuoseklesnės ir panašų aktyvumą išlaiko nepaisant amžiaus grupės. Antra, į akis tikrai krinta nemažas skaičius neaktyvių vertybinių popierių sąskaitų, t.y. dalis gyventojų, kurie sąskaitas atsidarė, tačiau investuoti taip ir nepradėjo, galbūt matydami, kad stokoja žinių ar tiesiog nedrįsdami žengti pirmojo žingsnio“, – sako Rūta Merkevičiūtė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorė.

Bendra neprofesionaliųjų investuotojų portfelio vertė 2020 m. siekė 546,9 mln. eurų, o bendra vertybinių popierių sąskaitose esančio turto vertė – 1,3 mlrd. eurų. Iš viso per 2020 m. sudaryta daugiau kaip 525 tūkst. sandorių – keturis penktadalius sandorių sudarė vyrai, likusį penktadalį – moterys.

Vertinant pagal investuotojų amžių, daugiausia sandorių savo vertybinių popierių sąskaitose sudarė 45–54 m. amžiaus grupė (22,5 tūkst. sandorių sudarė moterys ir 121,4 tūkst. sandorių – vyrai). Panašiai aktyvi yra 35–44 m. amžiaus grupė (atitinkamai 22,3 ir 116,4 tūkst. sandorių).

Mažiausiai vertybinių popierių sandorių sudarė jaunimas iki 25  (atitinkamai moterys 2,2 tūkst. sandorių, vyrai 9 tūkst.). Pastebėtina, kad nors daugiausia sandorių sudaro 35–44 ir ir 45–54 m. amžiaus vyrų grupės (apie 120 tūkst. sandorių kiekviena grupė), tačiau vėliau, nuo 55 m., jų aktyvumas krinta dvigubai (iki 60 tūkst. sandorių per metus).

Pagal vertybinių popierių sąskaitose bendrą sukauptą turtą, didžiausia finansinių priemonių vertė yra 45–54 ir 55–64 m. vyrų sąskaitose (atitinkamai 247,4 ir 249 tūkst. eurų), daugiausia turto sukaupusios moterys yra vyresnės nei 65 m. (135,3 tūkst. eurų).

Lietuvos bankas paskelbė trumpąją apžvalgą Investuotojo paveikslas Lietuvoje (1.4 MB download icon). Apžvalgoje pateikiami apibendrinti 2020 m. pabaigos duomenys, vertinant Lietuvos finansų įstaigose atidarytas vertybinių popierių sąskaitas. Neprofesionaliesiems investuotojams investicines ir portfelio valdymo paslaugas teikia 5 bankai, 9 finansų maklerio įmonės, 10 valdymo įmonių ir 3 finansų patarėjų įmonės.

Daugiau informacijos neprofesionaliesiems investuotojams apie investavimą – Lietuvos banko Asmeninių finansų gide.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vairuotojams – apie saugų vairavimą esant permainingoms oro ir eismo sąlygoms

Iškritęs sniegas, spustelėjęs šaltukas, atlydys, plikledis ar lietus bei kitos oro permainos kai kuriems vairuotojams tampa nemalonia staigmena.  Lietuvos automobilių kelių direkcija (toliau – Kelių direkcija) primena vairuotojams, ką reiktų prisiminti, kai oro sąlygos nuolat keičiasi.   Koks yra saugus atstumas? Važiuojant žiemos sąlygomis, reikėtų važiuoti ne tik lėčiau, bet ir rinktis didesnį atstumą iki priešais važiuojančių automobilių. Kad, esant pavojingai situacijai ar slidžiai kelio dangai, užtektų laiko sustabdyti automobilį. Stabdymas turėtų būti ne staigus, o lėtesnis ir tolygus. Žiemą

4 priežastys, kodėl juntamas skausmas žandikaulio srityje

Skausmas dažniausiai yra vienas pirmųjų simptomų, įspėjančių apie sveikatos sutrikimą. Kiekvieną dieną kalbame, kramtome, kandame, žiovaujame, todėl žandikaulio sąnariams tenka didelis krūvis. Priežasčių, kodėl atsirado skausmas būtent šioje srityje – gali būti daug. Šiame straipsnyje aptarsime 4 pagrindines skausmo atsiradimo priežastis. 1. Lėtinis griežimas dantimis Žandikaulio sąnariai gali sutrikti dėl bruksizmo, kitaip vadinamo dantų griežimu. Griežiant viršutinis ir apatinis žandikauliai stipriai sukandami ir dantys trinami vienas į kitą. Dažnai trinami dantų paviršiai gali sukelti ne tik dantų traumas, bet ir

Trys biuro popieriaus rūšys, ypač reikalingos verslui

Ar teko girdėti pasakymą, kad darbus reikia pradėti nuo balto popieriaus lapo? O ar žinote, kad liaudies dainose dažnai popieriumi buvo vadinami pinigai? Senolių išmintis dažniausiai nemeluoja. Todėl nenuostabu, kad net šiais laikais verslininkams vis dar verta investuoti į aukštos kokybės popierių. Juk jis naudingas daugeliu atvejų, pavyzdžiui, planuojant laiką susitikimams ar užsirašant naudingą informaciją. Reikėtų nepamiršti ir to, kad sėkmingam verslui reikia įvairiausių rūšių popieriaus. Todėl mūsų tikslas – trumpai pristatyti tris biure dažniausiai naudojamas popieriaus rūšis. 1. Kopijavimo

Kada sutrenktą kūno vietą šildyti, kada šaldyti, o kada kreiptis į mediką?

Sinoptikai prognozuoja lijundrą, plikledį. Tad pasivaikščiojimas žiemą gali baigtis netikėtu nugriuvimu paslydus ir vėliau jį lydinčiais skausmais. „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė pataria, kaip namų sąlygomis greičiau palengvinti raumenų patempimus, sutrenkimus ir kitas traumas. Taip pat paaiškina, kokiais atvejais reikėtų gydytis šaldančiomis, o kokiais – šildančiomis priemonėmis. Šildymas ir šaldymas – ar jie tikrai veiksmingi? Šalčio ir šilumos terapija dažnai yra naudojama patempimams, skausmui, patinimams ir kitoms traumoms gydyti. Anot vaistininkės, tinkamai pasitelktas šaltis arba šiluma gali sumažinti skausmą, padėti pažeistiems

Taip pat skaitykite