Investuotojo portretas: kas ir kaip investuoja Lietuvoje?

Lietuvos finansų įstaigose gyventojai turi daugiau kaip 233 tūkst. vertybinių popierių sąskaitų, o aktyviai jomis naudojasi per 42 tūkst. gyventojų – apie 26 tūkst. vyrų ir apie 16 tūkst. moterų. Sudarytų sandorių skaičiumi vyrai beveik 5 kartus lenkia moteris, o pagal turimų vertybinių popierių vertę – beveik 3 kartus.

Rūta Merkevičiūtė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorė.

„Tipinis aktyviausias pagal sandorių skaičių ir daugiausia turto sukaupęs neprofesionalusis investuotojas yra 35–54 m. vyras. Tačiau moterys, pradėjusios investuoti, yra nuoseklesnės ir panašų aktyvumą išlaiko nepaisant amžiaus grupės. Antra, į akis tikrai krinta nemažas skaičius neaktyvių vertybinių popierių sąskaitų, t.y. dalis gyventojų, kurie sąskaitas atsidarė, tačiau investuoti taip ir nepradėjo, galbūt matydami, kad stokoja žinių ar tiesiog nedrįsdami žengti pirmojo žingsnio“, – sako Rūta Merkevičiūtė, Lietuvos banko Finansinių paslaugų ir rinkų priežiūros departamento direktorė.

Bendra neprofesionaliųjų investuotojų portfelio vertė 2020 m. siekė 546,9 mln. eurų, o bendra vertybinių popierių sąskaitose esančio turto vertė – 1,3 mlrd. eurų. Iš viso per 2020 m. sudaryta daugiau kaip 525 tūkst. sandorių – keturis penktadalius sandorių sudarė vyrai, likusį penktadalį – moterys.

Vertinant pagal investuotojų amžių, daugiausia sandorių savo vertybinių popierių sąskaitose sudarė 45–54 m. amžiaus grupė (22,5 tūkst. sandorių sudarė moterys ir 121,4 tūkst. sandorių – vyrai). Panašiai aktyvi yra 35–44 m. amžiaus grupė (atitinkamai 22,3 ir 116,4 tūkst. sandorių).

Mažiausiai vertybinių popierių sandorių sudarė jaunimas iki 25  (atitinkamai moterys 2,2 tūkst. sandorių, vyrai 9 tūkst.). Pastebėtina, kad nors daugiausia sandorių sudaro 35–44 ir ir 45–54 m. amžiaus vyrų grupės (apie 120 tūkst. sandorių kiekviena grupė), tačiau vėliau, nuo 55 m., jų aktyvumas krinta dvigubai (iki 60 tūkst. sandorių per metus).

Pagal vertybinių popierių sąskaitose bendrą sukauptą turtą, didžiausia finansinių priemonių vertė yra 45–54 ir 55–64 m. vyrų sąskaitose (atitinkamai 247,4 ir 249 tūkst. eurų), daugiausia turto sukaupusios moterys yra vyresnės nei 65 m. (135,3 tūkst. eurų).

Lietuvos bankas paskelbė trumpąją apžvalgą Investuotojo paveikslas Lietuvoje (1.4 MB download icon). Apžvalgoje pateikiami apibendrinti 2020 m. pabaigos duomenys, vertinant Lietuvos finansų įstaigose atidarytas vertybinių popierių sąskaitas. Neprofesionaliesiems investuotojams investicines ir portfelio valdymo paslaugas teikia 5 bankai, 9 finansų maklerio įmonės, 10 valdymo įmonių ir 3 finansų patarėjų įmonės.

Daugiau informacijos neprofesionaliesiems investuotojams apie investavimą – Lietuvos banko Asmeninių finansų gide.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite