Į Maidaną – su striuke, sportbačiais ir… kvepalų buteliuku

Į susitikimą F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje su šilutiškiu www.15min.lt Tyrimo skyriaus žurnalistu, knygos „Kiborgų žemė“ autoriumi Dovydu Pancerovu atėjo gausus būrys šilutiškių. Visiems, skaičiusiems knygą ar dar neskaičiusiems, smalsu buvo iš pirmų lūpų išgirsti įspūdžių apie Ukrainos įvykius. Buvo daug klausimų ir atsakymų, liejosi emocijos.

Dovydas Pancerovas knygos „Kiborgų žemė“ sutiktuvėse F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje.

„Kiborgų žemė“ – Šilutėje
Susitikimo pradžioje bibliotekininkė Ignė Zarambaitė trumpai papasakojo apie vakaro svečią ir pakvietė kalbėti jį patį. Pasilabinęs su vakaro svečiais, susimojavęs su skaitykloje buvusiais draugais, su kuriais nespėjo pasisveikinti prieš renginio pradžią, pažadėjo papasakoti viską apie knygą ir Ukrainą, paprašęs teikti klausimus, kad būtų įdomiau.
„Į Ukrainą išvykau neplanuotai. Tą 2014 metų sausio 23-ios vakarą, kai man paskambino kolega žurnalistas Vidmantas Balkūnas ir pasakė, kad vyksta į Ukrainą rašyti apie revoliuciją, aš atostogavau Šilutėje. Bėgiojau, bandžiau mesti rūkyti, susitikinėjau su draugais… Skambutis viską pakeitė. Kai redaktorius man liepė toliau atostogauti, supratau, kad aš galiu atostogauti… ir Maidane. Internetu užsisakiau bilietus į Kijevą. Per Klaipėdą nuvykau į Vilnių ir tą pačią dieną jau buvau Kijeve. Vidmantas fotografavo, o aš turėjau rašyti. Ne veltui laikraščius spausdintomis raidėmis „leidau“ nuo penkerių metų. Budinčio redaktoriaus darbas „Lietuvos ryto“ portale jau buvo pabodęs, tad viliojo nauji nepatirti nuotykiai. Pagalvojau tik, kad čia žmonės kalba rusiškai, ir kaip aš su jais susikalbėsiu…“ – emocingai pasakojo Dovydas.
„Maidane – daug puikių žmonių“
„Ukrainos ambasadoje mus pasitiko ambasadorius Petras Vaitiekūnas. Jis apgailestavo, kad negalės mūsų apgyvendinti ambasadoje, nes čia nuolatos gausu svečių. Mes nuvažiavome į Ukrainą kaip turistai, tačiau žiemos metu nei patogiai apsirengę, nei pasiruošę. Nežinojome, kokios čia kainos, ir kitų dalykų. Aš net kvepalų buteliuką pasiėmiau… Mes ir psichologiškai nebuvome pasiruošę tam, ką išvydome. Kai išlipome iš automobilio netoli Maidano aikštės, supratome, kad Kijeve verda įprastas gyvenimas, viskas veikia. O kai patekome už barikadų, pamatėme, kad čia susirinkę gal 10 tūkstančių žmonių. Jie – su šalmais, kaukėmis, kareiviškomis uniformomis…
Pirmas įspūdis nustebino, sujaudino, mes nebuvome tam pasiruošę. Žmonės buvo labai draugiški. Valgėmė sumuštinius ir gėrėme arbatą, šildėmės prie laužų iš deginamų padangų. Ir daug kalbėjomės. Netrukome suprasti, kad jie tokie patys kaip ir mes: gyvena tokioje pat šiuolaikiškoje aplinkoje, naudojasi internetu, mobiliaisiais telefonais. Man tuo metu tai atrodė kaip didelis nuotykis. Aprašiau žmones, kurie po savo darbų vakare ateidavo į aikštę ir slaugydavo sužeistus žmones, gamindavo maistą. Stengiausi aprašyti savo patirtį“, – pasakojo D. Pancerovas.

Į susitikimą atėjo gausus būrys šilutiškių.

Ukrainoje lankėsi ne kartą
Dovydas pasakojo, kad Ukrainoje lankėsi ne vieną kartą. Po tų apsilankymų stiprėjo suvokimas, kas vyksta karo zonoje – ten, Rytuose. Prisiminė tą akimirką, kai Rusijos žurnalistai, gyvenę tame pačiame viešbutyje, skubiai išvyko į Krymą. Niekas gal ir nenujautė, tačiau tai buvo didelių įvykių pradžia – prasidėjo Krymo okupacija. Ne po pirmo apsilankymo Ukrainoje Dovydas sakė supratęs, kad žmonės, ypač jaunimas, į gatves išėjo dėl be galo didelės korupcijos. Visi įspūdžiai sudėlioti knygoje „Kiborgų žemė“. Dovydas prisiminė, kad knygą žadėjęs pavadinti „Kiborgai“, tačiau vėliau pakeitė „Kiborgų žemė“. Tai platesnis pavadinimas, apimantis daugiau žmonių, prisidėjusių prie revoliucijos.
Kokie žmonės vadinami kiborgais? Dovydas paaiškino, kad tai buvo kelios dešimtys ukrainiečių karių, kurie devynis mėnesius gynė pasipriešinimo simboliu tapusį Donecko oro uostą.
Sveikino pirmosios knygos proga
Susitikimas užsitęsė. Dovydą sveikino ir daug gražių žodžių pasakė Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojas Algirdas Gečas, dailės mokytoja Kristina Blankaitė. Abu mokytojai gyrė Dovydo rašymo stilių, trumpus sakinius, į kuriuos sutelpa vaizdingas pasakojimas, kuris atperka nuotraukų stygių.
Daugybė šilutiškių pageidavo, kad Dovydas pasirašytų knygoje, kurią buvo galima nusipirkti ir susitikimo metu. Manau, daugelis norėjo įsigyti savo krašto jauno žurnalisto leidinį, o kartu ir paremti 15min.lt inicijuotą projektą – visas šios knygos pelnas skirtas Lietuvos kariuomenei – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotajam pėstininkų batalionui, įsikūrusiam Tauragės miškuose.
Dovydas mielai fotografavosi su savo šeima ir draugais, buvusiais bendradarbiais Šilutėje.
Birutė Morkevičienė

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite