Gyventojams papildoma 6 mln. eurų parama efektyvių šilumos gamybos įrenginių įsirengimui

Energetikos ministerija praneša, kad netrukus vėl bus paskelbtas kvietimas gyventojams neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimui Vidurio ir Vakarų Lietuvoje. Tam numatyta skirti papildomai 6 mln. eurų Europos Sąjungos fondų investicijų. Šia ir kitomis inicijuojamomis paramos priemonėmis siekiama, kad gyventojai patys dalyvautų žaliojoje transformacijoje ir energetikos gamyboje, ir taip susimažintų energetines išlaidas.

Š. m. spalio 5 d. paskelbus 4 kvietimus, vienas iš jų – neefektyvių biomasę naudojančių katilų keitimui Vidurio ir Vakarų Lietuvoje sulaukė didžiulio gyventojų susidomėjimo ir jau po 5 dienų buvo laikinai sustabdytas pasiekus maksimalią pirmajame etape numatytą paskirstyti lėšų sumą – beveik 3,54 mln. eurų. Šiame kvietime buvo pateiktos 966 gyventojų paraiškos.

„Skatindami gyventojus modernizuotis turimas šildymo sistemas, siekiame didinti namų ūkių energetinį savarankiškumą ir sumažinti gyventojų išlaidas šildymui. Taip pat skatiname gyventojus įsitraukti į žaliąją transformaciją, investuojant į efektyvesnius, taupesnius bei mažiau taršius šildymo sprendimus, kurie orientuoti į namų ūkių energetinio savarankiškumo didinimą”, – sako viceministrė Inga Žilienė.

Vidurio ir Vakarų Lietuvos gyventojai, kurie nori pasikeisti neefektyvius biomasę naudojančius katilus efektyvesniais įrenginiais prieš šaltąjį sezoną, netrukus vėl galės pateikti paraiškas Lietuvos energetikos agentūrai.

Paskelbus kvietimus fiziniai asmenys, gyvenantys individualiuose namuose, neprijungtuose prie centralizuotos šilumos tiekimo sistemos, gali keisti neefektyvius biomasę arba iškastinį kurą naudojančius katilus į efektyvesnes, atsinaujinančius energijos išteklius naudojančias šilumos gamybos technologijas: naujus 5 klasės biokuro katilus arba šilumos siurblius su akumuliacinėmis talpomis arba be jų.

Efektyvesnių šilumos gamybos technologijų panaudojimas yra vienas svarbiausių faktorių, padedantis mažinti gyventojų išlaidas už šilumą. Tuo pačiu efektyvių technologijų panaudojimas individualiuose namuose reikšmingai mažina galutinės energijos suvartojimą nacionaliniu mastu bei prisideda prie aplinkosaugos tikslų.

Energetikos ekspertų vertinimu, seną gamtinių dujų katilą pakeitus į šilumos siurblį ir pasirinkus išmanų elektros planą pagal biržos kainas, išlaidas už šilumą per mėnesį šaltuoju metų laiku galima sumažinti daugiau kaip trečdaliu. Panašus išlaidų už šilumą sumažėjimas galimas ir pakeitus seną biokuro katilą nauju efektyvesniu biokuro katilu. Dar reikšmingesnis išlaidų už šilumą sumažėjimas galimas pas tuos gyventojus, kurie jau turi įsidiegę saulės elektrines ir kartu šiuo metu planuoja įsirengti šilumos siurblį.

Energetikos ministerija šiuo metu papildomai vertina individualių namų gyventojų, kurie savo patalpų šildymui naudoja neefektyvius šilumos gamybos įrenginius, tiekiančius šilumą ne į vandens pagrindu veikiančią namų šildymo sistemą pakeitimo alternatyvas (pvz., naudoja koklinius pečius). Siekiama, kad ir tokie gyventojai ateityje galėtų pasinaudoti parama ir naudotų efektyvius įrenginius.

Primename, kad paraiškos teikiamos užpildant elektroninę formą Lietuvos energetikos agentūros tinklapyje (https://lea.submittable.com/submit). Pasikonsultuoti gyventojams galima kreiptis el. paštu katilukeitimas@ena.lt arba tel. 8 5 230 3312 (darbo dienomis).

Energetikos min. inf.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Vaistininkė: liaudies medicina gali ne tik padėti, bet ir pakenkti

Prasidėjęs peršalimo ligų sezonas ne vieną paskatina imtis papildomų sveikatinimosi priemonių: griebiamės ne tik vaistažolių arbatų, bet ir tradicinių liaudies medicinos receptų. Vaistininkė perspėja, kad derinant liaudies mediciną su įprastomis gydymo priemonėmis svarbu nepamesti saiko, kad besigydydami dar labiau sau nepakenktume. Pasak „Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės, į vaistinę užsukantys neretai klausia, ar saugu naudoti vieną ar kitą liaudies medicinoje naudojamą gydymo būdą. Pasitaiko atvejų, kai žmonės ateina besiskundžiantys įvairiais simptomais, kurių nepavyko įveikti tradicinėmis priemonėmis. „Pavyzdžiui, kilusį kosulį bando

Ligonių kasos primena privalomojo sveikatos draudimo garantijas neįgaliesiems

Mums visiems kartais reikia šiek tiek pastangų visaverčiam gyvenimui gyventi. Tačiau daugiau kaip 220 tūkst. žmonių Lietuvoje neretai tenka labai stengtis, kad pasiektų kitiems paprastą tikslą. Tai – žmonės su negalia, į kurių kasdienybės iššūkius turėtume atkreipti dėmesį. Kaip šiuos iššūkius kasdien gali palengvinti privalomojo sveikatos draudimo garantijos? Draudimas valstybės lėšomis Esminis palengvinimas – privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Nedirbantys gyventojai, teisės aktų nustatyta tvarka pripažinti neįgaliaisiais, PSD yra draudžiami valstybės lėšomis. Tai reiškia, kad šiems žmonėms nereikia mokėti PSD įmokos,

Gydytoja įspėja: perštėjimas ir ašarojimas gali būti ne akių nuovargio, o pavojingesnės būklės požymiai

Žiemiški orai ir minusinė temperatūra didina ne tik peršalimo ligų riziką, bet ir tikimybę susidurti su akių problemomis. Šaltis ir vėjas lauke, šildymo įrenginių išsausintas patalpų oras, ryškus dirbtinis apšvietimas, taip pat ir nuolatinis žiūrėjimas į kompiuterių ekranus lemia, kad akys sausėja ir atsiranda perštėjimas, paraudimas, neryškus matymas. Gydytojų teigimu, svarbu nenumoti į simptomus ranka, nes jie yra būdingi ne tik laikinam akių nuovargiui, bet ir sausų akių sindromui, kuris negydomas gali sutrikdyti regėjimą. „Sausų akių sindromas nėra paprastas akių

Kodėl paukščiai nešioja žiedus?

Paukščių ekologija ir elgesys tiriami įvairiais metodais. Vienas jų, ypač dažnai ir plačiai naudojamas visame pasaulyje – žiedavimas. Žiedavimu išaiškinami paukščių migracijų maršrutai, žiemojimo vietos, amžiaus trukmė, žuvimo priežastys, gausumo tendencijos ir daugybė kitų paukščių ekologijos ir elgesio klausimų. Šiuo metodu vykdoma ir jūrinių erelių stebėsena. Jūriniai ereliai buvo stebimi ir Blinstrubiškių miške, kur ekosistemai išsaugoti įsteigtas biosferos poligonas. Visa ši saugoma teritorija priskirta „Natura 2000“ tinklui, kaip buveinių ir paukščių apsaugai svarbi teritorija, kurios didžiausia vertybė čia perinčios jūrinių

Taip pat skaitykite