Gyvenimas po „Žiemojančio angelo“ sparnais

Penktadienio pavakare į Žemaičių Naumiesčio biblioteką rinkosi knygos gerbėjai. Kalbėtasi apie naujausią (jau devintąją) Audriaus Šikšniaus knyga „Žiemojantis angelas“. Susitikime dalyvavo knygos autorius Audrius Šikšnius, knygos redaktoriai Birutė Morkevičienė ir Petras Skutulas. Ištrauką iš knygos skaitė Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistas Vytenis Papievis.

Penktadienio pavakarę į Žemaičių Naumiesčio biblioteką susirinko knygas mėgstantys skaityti naumiestiškiai, gimnazistai ir jų mokytojos.

Ištrauką iš knygos „Žiemojantis angelas“ skaitė Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistas Vytenis Papievis.

„Tai matai, vaikeliuk, kaip pradeda griūti namai“. Ne sienojas papuvęs išvirto iš sienos, ne kaminas nugriuvo, ne stogą vėjas nusinešė. Oi ne – visai čia kas kita. Visai nebe ta bus ir seklytėlė, ir kiemas, ir stalas per pusryčius, per pietus, per vakarienę. Ir ypač, kai ateis kokios šventės“.
A. H. Čigriejus

„Išplaukė iš pasąmonės“
Susitikimo pradžioje Audrius Šikšnius kalbėjo: „Kai užkliuvo už akių ir minčių šie mano gerbiamo rašytojo ir poeto žodžiai, iš karto viskas susidėliojo į savo vietas – išplaukė iš pasąmonės kažkada ne iš vieno žmogaus girdėtos gyvenimo istorijos, supratau, kaip jas turiu susieti. Ir pavadinimas atsirado savaime – „Žiemojantis angelas“ – gražus ir skambus“. Autorius pasakojo, kad autentiškų dalykų knygoje tėra nedaug, gal tik pagrindinė knygos herojė Monika primena jo močiutę. ,,Man yra sunku kalbėti apie tai, ko aš nepažįstu, prie ko aš nesu prisilietęs. Kol buvau vaikas, giminės istorija nesidomėjau, o šiandien nebėra kieno paklausti. Pasakodamas Monikos Jurkuvienės gyvenimo istoriją, pasakoju apie trėmimą į Sibirą, pokario laikus, kolūkių kūrimą. Vėliau, jau rašydamas, nemaniau, kad ši istorija nesutilps į vieną knygelę. Atsitiko taip, kad jau pabaigiau rašyti ir antrąją dalį, ir ,,jei pūs palankūs vėjai“ (vis tie finansai), pavasarį skaitytojus pasieks antroji dalis – pirmosios knygos tęsinys.

Atėjusieji galėjo įsigyti leidinį su autoriaus parašu.

Redaktoriai – apie knygą
Knygos redaktorė Birutė Morkevičienė, pristatydama jau penktą Audriaus Šikšniaus redaguotą knygą, pasakojo, kad įdomu redaguoti didesnį kūrinį, kuriame gausu veiksmo, veikėjų, gamtos ir buities darbų aprašymų. Paatviravo, kad dažnai tenka su autoriumi ginčytis dėl vieno ar kito žodžio vartojimo grožiniame kūrinyje (autorius kilęs iš Skuodo rajono, Aleksandrijos), dėl to, kad kai kurie epizodai gal per daug ištęsti. Papasakojo apie pagrindinius veikėjus, metą, kuriuo vyksta veiksmas.
,,Tai buvo pirmas didesnis darbas, nes prieš tai redaguotos keturios knygos buvo eilėraščių knygelės, kuriose buvo spausdinama ir novelių. Vien rankraščio buvo 500 puslapių (ačiū poniai Irenai, kuri kompiuteriu rinko tekstą), o knygą sudaro 221 puslapis“, – kalbėjo Birutė Morkevičienė.
Petras Skutulas, „Pamario“ laikraščio redaktorius, pasakojo: „Ne pirmi metai laikraštyje rašome ne tik apie aktualiausius įvykius, gaisrus ir nelaimes. Stengiamės rajono žmonėms papasakoti apie gražius, kūrybingus žmones. Štai neseniai supažindinome su mokytojos Dalios Žibaitienės kūryba (autorė Irena Arlauskienė), pasakojome apie mokytojo Anatolijaus Žibaičio knygos „Gardamas istorijos vingiuose“ sutiktuves. Jūs kiekvieną penktadienį galite skaityti laikraščio puslapiuose knygos „Žiemojantis angelas“ tęsinį. Tad nori nenori ir aš turiu galimybę perskaityti spausdinamas ištraukas. Tekste yra nemažai svetimybių, kurių šiandien nerekomenduojama vartoti. Bet kartais juos paliekame dėl spalvingumo, dėl noro tiksliau perteikti anų laikų aplinką ir atmosferą“, – pasakojo P. Skutulas. Prisiminęs apie tai, kad jų abiejų su knygos autoriumi vaikystė praėjo netoli Latvijos pasienio, papriekaištavo, kad jis galėjo į knygą įterpti bent keletą latviškų žodžių – dėl spalvos ir vaizdingumo.
Susitikimo dalyviai atidžiai ir susikaupę klausėsi Vytenio skaitomos knygos ištraukos. Prieš pradėdamas skaityti, Vytenis taikliai pastebėjo, kad ši knyga apie jo kartos atstovams nepažįstamus laikus, apie tai, ką gali papasakoti nebent seneliai arba tėvai.
Didelių diskusijų nekilo. Sunkoka kalbėti ar klausti, kol nesi skaitęs knygos. Norisi tikėtis, kad kai kitą kartą komanda atvyks su nauja knyga, „Žiemojančio angelo II“ tęsiniu, diskusija bus gyvesnė. Ar daug tokio liūdno likimo žmonių, kaip Monika, mūsų gyvenime? Ar ji galėjo pasielgti kitaip, pati būdama liūdna, dar daugiau liūdinti kitus žmones?
Susitikimo svečiai atsakė į susirinkusiųjų klausimus, Audrius Šikšnius perskaitė keletą naujausių savo poezijos posmų.
Gimnazistė Ingrida, kuri rašo projektinį darbą apie poeziją, po knygos pristatymo pakvietė autorių Audrių Šikšnių atvykti pavasarį, gegužės mėnesį, į gimnaziją ir papasakoti apie savo kūrybos kelią, apie tai, kaip randasi eilėraščiai.
Šiandien, kada knygynuose ir bibliotekose tiek daug iš kitų kalbų verstinės literatūros, nepamirškime kūrėjų iš savo aplinkos. Jiems taip pat reikia mūsų visų palaikymo.

Biruta Jakštytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotarietiška pavakario talka Mažiuose

talka Mažių kapinaitėse

Jau vienuolikti metai kasmet rudenį ir pavasarį rotariečiai susirenka į talką Mažių kapinaitėse (Šilutės sen.). Darbo netrūksta: per vasarą priželia aukštos žolės, rudenį ir per visą žiemą ąžuolai storai pribarsto lapų,  tai vienur, tai kitur vis išlenda medžių atžalos. Vakar, spalio 18 d., taip pat vyko talka, tik šį kartą su patalkiais ir pokalbiais apie Vydūną.   Kažkur netoliese gimė Vydūnas   Atsiverčiu Šilutės Rotary klubui Vydūno bibliotekos padovanotą storą Vaclovo Bagdonavičiaus ir Aušros Martišiūtės-Linartienės parašytą monografiją VYDŪNAS ir randu

Kelionės išlaidų apmokėjimas – reikšminga pagalba suinteresuotiems darbu užsienyje

Namų remontas, „kapitalinis vizitas“ pas odontologą, svajonių atostogos su šeima ar naujas automobilis – svajonių ir planų turime kiekvienas, deja, ne visi turi palankias galimybes juos įgyvendinti. Bene dažniausia to priežastis – stinga lėšų. Jei Lietuvoje siūlomos darbo vietos jums nėra priimtinos dėl atlyginimo dydžio ar kitų priežasčių, atviros ir kitų valstybių darbo rinkos: tereikia žinoti, kaip išsirinkti geriausią karjeros sprendimą! Darbas užsienyje su apmokama kelione – palanki galimybė ir tiems, kuriems išvyka į vieną ar kitą šalį būtų „neįkandama“

Ar valstybinių ir privačių medicinos įstaigų įranga skiriasi?

Turbūt sutiksite, kad sveikata yra svarbiausias žmogaus turtas. Žinoma, norisi visada jaustis gerai ir kad tiek kūnas, tiek siela visada būtų sveiki. Tokiu atveju reikalinga nuolatinė savo kūno priežiūra, kuri apima tiek mūsų kasdienius ritualus, tiek medicininę įrangą, kuri gali diagnozuoti problemas dar tada, kol jos labai mažos. Tiesa, dažnai girdime, kad medicininė įranga valstybinėse ir privačiose klinikose skiriasi. Dėl to to kinta ir ligos radimo tempai. Ar tai yra tiesa? Negalime pasiremti faktais, kadangi nebuvo atliktas toks tyrimas. Tačiau

Rusniškis Saulius Bukantas – per plauką nuo „Auksinės Krivūlės“ riterio apdovanojimo

Šiandien, spalio 19 d., Vilniuje šešioliktą kartą šalies savivaldybėms bus teikiami svarbiausi metų apdovanojimai – „Auksinės Krivūlės“ statulėlės ir trims savivaldai nusipelniusiems asmenims – „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklai. Esame informavę, kad Šilutės r. savivaldybės taryba pasiūlė „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklu apdovanoti Rusnės bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininką Saulių Bukantą. Iškilmių dieną paaiškėjo, kad apdovanoti šiuo ženklu buvo pasiūlyta 14 veiklių, aktyvių ir savo darbais išsiskyrusių asmenų. S. Bukanto kandidatūrą palaikė 7 Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos nariai, tad vos vienas balsas nulėmė,

Taip pat skaitykite