Gyvenimas po „Žiemojančio angelo“ sparnais

Penktadienio pavakare į Žemaičių Naumiesčio biblioteką rinkosi knygos gerbėjai. Kalbėtasi apie naujausią (jau devintąją) Audriaus Šikšniaus knyga „Žiemojantis angelas“. Susitikime dalyvavo knygos autorius Audrius Šikšnius, knygos redaktoriai Birutė Morkevičienė ir Petras Skutulas. Ištrauką iš knygos skaitė Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistas Vytenis Papievis.

Penktadienio pavakarę į Žemaičių Naumiesčio biblioteką susirinko knygas mėgstantys skaityti naumiestiškiai, gimnazistai ir jų mokytojos.

Ištrauką iš knygos „Žiemojantis angelas“ skaitė Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistas Vytenis Papievis.

„Tai matai, vaikeliuk, kaip pradeda griūti namai“. Ne sienojas papuvęs išvirto iš sienos, ne kaminas nugriuvo, ne stogą vėjas nusinešė. Oi ne – visai čia kas kita. Visai nebe ta bus ir seklytėlė, ir kiemas, ir stalas per pusryčius, per pietus, per vakarienę. Ir ypač, kai ateis kokios šventės“.
A. H. Čigriejus

„Išplaukė iš pasąmonės“
Susitikimo pradžioje Audrius Šikšnius kalbėjo: „Kai užkliuvo už akių ir minčių šie mano gerbiamo rašytojo ir poeto žodžiai, iš karto viskas susidėliojo į savo vietas – išplaukė iš pasąmonės kažkada ne iš vieno žmogaus girdėtos gyvenimo istorijos, supratau, kaip jas turiu susieti. Ir pavadinimas atsirado savaime – „Žiemojantis angelas“ – gražus ir skambus“. Autorius pasakojo, kad autentiškų dalykų knygoje tėra nedaug, gal tik pagrindinė knygos herojė Monika primena jo močiutę. ,,Man yra sunku kalbėti apie tai, ko aš nepažįstu, prie ko aš nesu prisilietęs. Kol buvau vaikas, giminės istorija nesidomėjau, o šiandien nebėra kieno paklausti. Pasakodamas Monikos Jurkuvienės gyvenimo istoriją, pasakoju apie trėmimą į Sibirą, pokario laikus, kolūkių kūrimą. Vėliau, jau rašydamas, nemaniau, kad ši istorija nesutilps į vieną knygelę. Atsitiko taip, kad jau pabaigiau rašyti ir antrąją dalį, ir ,,jei pūs palankūs vėjai“ (vis tie finansai), pavasarį skaitytojus pasieks antroji dalis – pirmosios knygos tęsinys.

Atėjusieji galėjo įsigyti leidinį su autoriaus parašu.

Redaktoriai – apie knygą
Knygos redaktorė Birutė Morkevičienė, pristatydama jau penktą Audriaus Šikšniaus redaguotą knygą, pasakojo, kad įdomu redaguoti didesnį kūrinį, kuriame gausu veiksmo, veikėjų, gamtos ir buities darbų aprašymų. Paatviravo, kad dažnai tenka su autoriumi ginčytis dėl vieno ar kito žodžio vartojimo grožiniame kūrinyje (autorius kilęs iš Skuodo rajono, Aleksandrijos), dėl to, kad kai kurie epizodai gal per daug ištęsti. Papasakojo apie pagrindinius veikėjus, metą, kuriuo vyksta veiksmas.
,,Tai buvo pirmas didesnis darbas, nes prieš tai redaguotos keturios knygos buvo eilėraščių knygelės, kuriose buvo spausdinama ir novelių. Vien rankraščio buvo 500 puslapių (ačiū poniai Irenai, kuri kompiuteriu rinko tekstą), o knygą sudaro 221 puslapis“, – kalbėjo Birutė Morkevičienė.
Petras Skutulas, „Pamario“ laikraščio redaktorius, pasakojo: „Ne pirmi metai laikraštyje rašome ne tik apie aktualiausius įvykius, gaisrus ir nelaimes. Stengiamės rajono žmonėms papasakoti apie gražius, kūrybingus žmones. Štai neseniai supažindinome su mokytojos Dalios Žibaitienės kūryba (autorė Irena Arlauskienė), pasakojome apie mokytojo Anatolijaus Žibaičio knygos „Gardamas istorijos vingiuose“ sutiktuves. Jūs kiekvieną penktadienį galite skaityti laikraščio puslapiuose knygos „Žiemojantis angelas“ tęsinį. Tad nori nenori ir aš turiu galimybę perskaityti spausdinamas ištraukas. Tekste yra nemažai svetimybių, kurių šiandien nerekomenduojama vartoti. Bet kartais juos paliekame dėl spalvingumo, dėl noro tiksliau perteikti anų laikų aplinką ir atmosferą“, – pasakojo P. Skutulas. Prisiminęs apie tai, kad jų abiejų su knygos autoriumi vaikystė praėjo netoli Latvijos pasienio, papriekaištavo, kad jis galėjo į knygą įterpti bent keletą latviškų žodžių – dėl spalvos ir vaizdingumo.
Susitikimo dalyviai atidžiai ir susikaupę klausėsi Vytenio skaitomos knygos ištraukos. Prieš pradėdamas skaityti, Vytenis taikliai pastebėjo, kad ši knyga apie jo kartos atstovams nepažįstamus laikus, apie tai, ką gali papasakoti nebent seneliai arba tėvai.
Didelių diskusijų nekilo. Sunkoka kalbėti ar klausti, kol nesi skaitęs knygos. Norisi tikėtis, kad kai kitą kartą komanda atvyks su nauja knyga, „Žiemojančio angelo II“ tęsiniu, diskusija bus gyvesnė. Ar daug tokio liūdno likimo žmonių, kaip Monika, mūsų gyvenime? Ar ji galėjo pasielgti kitaip, pati būdama liūdna, dar daugiau liūdinti kitus žmones?
Susitikimo svečiai atsakė į susirinkusiųjų klausimus, Audrius Šikšnius perskaitė keletą naujausių savo poezijos posmų.
Gimnazistė Ingrida, kuri rašo projektinį darbą apie poeziją, po knygos pristatymo pakvietė autorių Audrių Šikšnių atvykti pavasarį, gegužės mėnesį, į gimnaziją ir papasakoti apie savo kūrybos kelią, apie tai, kaip randasi eilėraščiai.
Šiandien, kada knygynuose ir bibliotekose tiek daug iš kitų kalbų verstinės literatūros, nepamirškime kūrėjų iš savo aplinkos. Jiems taip pat reikia mūsų visų palaikymo.

Biruta Jakštytė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite