Gyvenimas po „Žiemojančio angelo“ sparnais

Penktadienio pavakare į Žemaičių Naumiesčio biblioteką rinkosi knygos gerbėjai. Kalbėtasi apie naujausią (jau devintąją) Audriaus Šikšniaus knyga „Žiemojantis angelas“. Susitikime dalyvavo knygos autorius Audrius Šikšnius, knygos redaktoriai Birutė Morkevičienė ir Petras Skutulas. Ištrauką iš knygos skaitė Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistas Vytenis Papievis.

Penktadienio pavakarę į Žemaičių Naumiesčio biblioteką susirinko knygas mėgstantys skaityti naumiestiškiai, gimnazistai ir jų mokytojos.

Ištrauką iš knygos „Žiemojantis angelas“ skaitė Šilutės Vydūno gimnazijos gimnazistas Vytenis Papievis.

„Tai matai, vaikeliuk, kaip pradeda griūti namai“. Ne sienojas papuvęs išvirto iš sienos, ne kaminas nugriuvo, ne stogą vėjas nusinešė. Oi ne – visai čia kas kita. Visai nebe ta bus ir seklytėlė, ir kiemas, ir stalas per pusryčius, per pietus, per vakarienę. Ir ypač, kai ateis kokios šventės“.
A. H. Čigriejus

„Išplaukė iš pasąmonės“
Susitikimo pradžioje Audrius Šikšnius kalbėjo: „Kai užkliuvo už akių ir minčių šie mano gerbiamo rašytojo ir poeto žodžiai, iš karto viskas susidėliojo į savo vietas – išplaukė iš pasąmonės kažkada ne iš vieno žmogaus girdėtos gyvenimo istorijos, supratau, kaip jas turiu susieti. Ir pavadinimas atsirado savaime – „Žiemojantis angelas“ – gražus ir skambus“. Autorius pasakojo, kad autentiškų dalykų knygoje tėra nedaug, gal tik pagrindinė knygos herojė Monika primena jo močiutę. ,,Man yra sunku kalbėti apie tai, ko aš nepažįstu, prie ko aš nesu prisilietęs. Kol buvau vaikas, giminės istorija nesidomėjau, o šiandien nebėra kieno paklausti. Pasakodamas Monikos Jurkuvienės gyvenimo istoriją, pasakoju apie trėmimą į Sibirą, pokario laikus, kolūkių kūrimą. Vėliau, jau rašydamas, nemaniau, kad ši istorija nesutilps į vieną knygelę. Atsitiko taip, kad jau pabaigiau rašyti ir antrąją dalį, ir ,,jei pūs palankūs vėjai“ (vis tie finansai), pavasarį skaitytojus pasieks antroji dalis – pirmosios knygos tęsinys.

Atėjusieji galėjo įsigyti leidinį su autoriaus parašu.

Redaktoriai – apie knygą
Knygos redaktorė Birutė Morkevičienė, pristatydama jau penktą Audriaus Šikšniaus redaguotą knygą, pasakojo, kad įdomu redaguoti didesnį kūrinį, kuriame gausu veiksmo, veikėjų, gamtos ir buities darbų aprašymų. Paatviravo, kad dažnai tenka su autoriumi ginčytis dėl vieno ar kito žodžio vartojimo grožiniame kūrinyje (autorius kilęs iš Skuodo rajono, Aleksandrijos), dėl to, kad kai kurie epizodai gal per daug ištęsti. Papasakojo apie pagrindinius veikėjus, metą, kuriuo vyksta veiksmas.
,,Tai buvo pirmas didesnis darbas, nes prieš tai redaguotos keturios knygos buvo eilėraščių knygelės, kuriose buvo spausdinama ir novelių. Vien rankraščio buvo 500 puslapių (ačiū poniai Irenai, kuri kompiuteriu rinko tekstą), o knygą sudaro 221 puslapis“, – kalbėjo Birutė Morkevičienė.
Petras Skutulas, „Pamario“ laikraščio redaktorius, pasakojo: „Ne pirmi metai laikraštyje rašome ne tik apie aktualiausius įvykius, gaisrus ir nelaimes. Stengiamės rajono žmonėms papasakoti apie gražius, kūrybingus žmones. Štai neseniai supažindinome su mokytojos Dalios Žibaitienės kūryba (autorė Irena Arlauskienė), pasakojome apie mokytojo Anatolijaus Žibaičio knygos „Gardamas istorijos vingiuose“ sutiktuves. Jūs kiekvieną penktadienį galite skaityti laikraščio puslapiuose knygos „Žiemojantis angelas“ tęsinį. Tad nori nenori ir aš turiu galimybę perskaityti spausdinamas ištraukas. Tekste yra nemažai svetimybių, kurių šiandien nerekomenduojama vartoti. Bet kartais juos paliekame dėl spalvingumo, dėl noro tiksliau perteikti anų laikų aplinką ir atmosferą“, – pasakojo P. Skutulas. Prisiminęs apie tai, kad jų abiejų su knygos autoriumi vaikystė praėjo netoli Latvijos pasienio, papriekaištavo, kad jis galėjo į knygą įterpti bent keletą latviškų žodžių – dėl spalvos ir vaizdingumo.
Susitikimo dalyviai atidžiai ir susikaupę klausėsi Vytenio skaitomos knygos ištraukos. Prieš pradėdamas skaityti, Vytenis taikliai pastebėjo, kad ši knyga apie jo kartos atstovams nepažįstamus laikus, apie tai, ką gali papasakoti nebent seneliai arba tėvai.
Didelių diskusijų nekilo. Sunkoka kalbėti ar klausti, kol nesi skaitęs knygos. Norisi tikėtis, kad kai kitą kartą komanda atvyks su nauja knyga, „Žiemojančio angelo II“ tęsiniu, diskusija bus gyvesnė. Ar daug tokio liūdno likimo žmonių, kaip Monika, mūsų gyvenime? Ar ji galėjo pasielgti kitaip, pati būdama liūdna, dar daugiau liūdinti kitus žmones?
Susitikimo svečiai atsakė į susirinkusiųjų klausimus, Audrius Šikšnius perskaitė keletą naujausių savo poezijos posmų.
Gimnazistė Ingrida, kuri rašo projektinį darbą apie poeziją, po knygos pristatymo pakvietė autorių Audrių Šikšnių atvykti pavasarį, gegužės mėnesį, į gimnaziją ir papasakoti apie savo kūrybos kelią, apie tai, kaip randasi eilėraščiai.
Šiandien, kada knygynuose ir bibliotekose tiek daug iš kitų kalbų verstinės literatūros, nepamirškime kūrėjų iš savo aplinkos. Jiems taip pat reikia mūsų visų palaikymo.

Biruta Jakštytė

Hits: 457

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dvi Savivaldybės įmonės pernai dirbo nuostolingai, viena – pelningai

Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai komitetuose svarsto trijų Savivaldybės uždarųjų akcinių bendrovių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Savivaldybei pavaldžios šios įmonės: Šilutės šilumos tinklų, „Šilutės vandenų“ ir Šilutės autobusų parko. UAB „Šilutės vandenys“, direktorius – Alfredas Markvaldas, pernai dirbo pelningai: gauta 79,9 tūkst. Eur pelno. Dėl karantino nuotoliniu būdu dirbo daug švietimo, kultūros, kitų įstaigų, buvo uždarytų viešbučių, kavinių, restoranų ir kt., tad lyg ir normalu būtų manyti, kad vandens reikėjo mažiau. Kita vertus, gyventojai dirbo nuotoliniu būdu iš namų, iš

Geriausia dovana mokyklai – knygos

Šilutės rajone mokyklas baigusieji, pasirinkusieji savo gyvenimo ir jau nemažai juo nuėjusieji, pasiekusieji ne tik mintyse saugo šviesų savosios mokyklos paveikslą. Jie ir jų sutuoktiniai kartais į savo mokyklą sugrįžta su dovanomis. Štai į Vainuto gimnazijos istoriją su dėkingumu įrašyti Nijolė ir Valdas Petrauskai. Nijolė 1961 m. baigė tuometinę Vainuto vidurinę mokyklą, ji dirba redaktore. Jos vyras Valdas – vertėjas, verčia knygas iš anglų, prancūzų, italų, lenkų, ispanų, švedų, portugalų kalbų. V. Petrausko vertimo žanrai: proza, drama, poezija. Vertėjas gimė

Naujausiuose pašto ženkluose – nykstantys pilkasis ruonis ir lūšis

Lietuvos paštas penktadienį Išleidžia Lauros Aleknavičiūtės kurtų pašto ženklų seriją „Europa. Nykstanti nacionalinė laukinė gamta“. Serija sudaryta iš dviejų pašto ženklų. Abiejų ženklų nominalas – po 0,75 Eur, tiražas – po 22 000 vnt. Kartu su pašto ženklais bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyksta Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8. Viename iš pašto ženklų pavaizduotas pilkasis arba kitaip dar žinomas kaip ilgasnukis ruonis. Lotyniškasis ilgasnukio ruonio pavadinimas kildinamas iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „maža

Šilutės pirmajai gimnazijai sukako 103 metai

Ypatingas balandis Šilutės pirmajai gimnazijai: balandžio 16 d. vadinama šios mokyklos gimtadieniu. Tokia žinia gimnazijos interneto svetainėje pasidalino istorijos mokytoja Laima Toliušienė. 1918 m. balandžio 16 d. Princo Joachimo gatvėje (dabar – Lietuvininkų g. 20) savo veiklą pradėjo Šilokarčemos realinė gimnazija – licėjus. Mokytoja Laima Toliušienė rašo: „Turtingą istoriją turime: susikūrę Vokietijos imperijos laikais, suklestėjome Lietuvos Respublikos laikotarpiu, išgyvenome nacių, sovietų diktatūras, gimnazijos statusą susigrąžinome nepriklausomoje Lietuvoje. Šiandien mokomės gražiame gimnazijos pastate, pastatytame tarpukario Lietuvos Respublikos laikais (1930 m.).“ Jeigu

Taip pat skaitykite