Gruodžio 15-oji – Tarptautinė arbatos diena

„Gal puodelį arbatos?“ – vis dažniau išgirstame kvietimą. Gal net dažniau nei pasiūlymą pasišnekučiuoti prie puodelio kavos. Arbata vis labiau mėgstama ir vis  populiaresnė. Gal todėl minima ir Tarptautinė arbatos diena – gruodžio 15-ą, t. y. šiandien.

Arbatų įvairovė – didžiulė. Be to, arbatos turi gydomųjų, stiprinamųjų savybių.  

Kaip teisingai ruošti arbatą?

Pasirinkus mėgstamiausią arbatos rūšį, ja galima mėgautis nuo ryto iki vakaro.

Primename arbatos plikymo taisykles.

Tik atrodo, kad arbata pakeliuose pigesnė, o jos paruošimo būdas trumpesnis. Iš tiesų būtent biri arbata dažnai būna ne tik kokybiškesnė, skanesnė, tačiau ir pigesnė už parduodamą pakeliuose.

Nemažą arbatos, parduodamos pakeliuose, kainos dalį sudaro pakuotė. O ką jau kalbėti apie įvairius priedus. Palyginę birios ir pakeliais parduodamos arbatos kainas, įsitikinsime, kad būtent biri yra pigesnė.

Juodąją arbatą rekomenduojama plikyti užvirusiu ir „nurimusiu“, t. y. neverdančiu vandeniu. Biri juodoji arbata pritrauks per 4–5 min. Idealu, jei arbatžolės bus nukoštos ir nebemirks vandenyje. Priešingu atveju arbata po truputį ims kartėti.

Žaliosios ar baltosios arbatos negalima plikyti verdančiu vandeniu, nes jos yra jautriausios. Užpiltos verdančiu vandeniu jos praranda savo skonį ir aromatą. Minėtąsias arbatas reikėtų užpilti užvirusiu ir iki 70–85 °C atvėsusiu vandeniu. Arbatžoles užtenka palaikyti 2–3 min.

Žaliąją arbatą, priešingai nei juodąją, galima plikyti 2–3 kartus. Tiesa, plikant tas pačias žaliosios arbatos arbatžoles kelis kartus, svarbu neleisti joms išdžiūti.

Arbata negali būti laikoma labai ilgai. Pagal higienos normas ji turėtų būti suvartojama per dvejus metus, nors gamintojai dažnai nurodo 5 metų laikotarpį. Tiesa, yra išimtis – tai pu-erh arbata, kuri net neturi galiojimo laiko. Kuo ji senesnė – tuo tampa vertingesnė.

Tradiciškai supresuota pu-erh arbata.

Iš VIKIPEDIJOS

  • Pu-erh arbata (kin. 普洱茶, pinyin: pǔ’ěr chá) – subrandinta žalioji arbata, kilusi iš KinijosJunano provincijos. Taip pat gaminama kitose Kinijos srityse, TailandeVietnameLaoseMianmare. Išsiskiria savo gamybos technologija – pradžioje arbata paruošiama kaip žalioji, o vėliau fermentuojama pasitelkiant natūralų arba dirbtinį (pagreitintą) būdą. Jei daugumą arbatų rekomenduojama suvartoti per pirmus metus po pagaminimo, „Pu-erh“ su laiku įgija vis geresnę kokybę.
  • Pu-erh arbata skirstoma į žaliąją (青饼) ir subrandintą (熟饼). Subrandinta pu-erh turi daug skirtingų rūšių, mat keičiant fermentavimo sąlygas arbata gaunama vis kitokia. Sufermentuota arbata laikoma 2-3 metus, kol iš jos pasišalina kartumas. Kinijoje pu-erh tradiciškai presuojama į įvairių formų figūras. Gėrimui paprastai dedami 4 gr arbatos/150 ml vandens.
  • Ši arbata nuo seno vartojama kinų liaudies medicinoje kaip gerinanti virškinimą, blužnies darbą. Nustatyta, kad Pu-erh mažina cholesterolio kiekį kraujyje, turi antimikrobinių, antimutageninių savybių.

Kai kurie žmonės mano, jog tonizuoja tik juodoji arbata. Nieko panašaus – lygiai taip pat žvalumo suteikia ir žalioji arbata, todėl mėgaukitės ja pirmoje dienos pusėje. O štai vakarui rinkitės raudonąją ar įvairių žolelių arbatas, taip pat gėrimus, paruoštus su įvairiomis uogomis.

Tad, po puodelį arbatos! Šiandien tam ypač tinkama diena…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dar 9,5 mln. eurų dujų balionams daugiabučiuose keisti

Energetikos ministras Dainius Kreivys pasirašė įsakymą, kuriuo numatoma „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais“ programai skirti  iš valstybės biudžeto dar 9,582 mln. eurų. Kaip ir praėjusiais metais, parama vienam daugiabučio namo butui sieks iki 726 eurų. Liko 1000 daugiabučių „Šiuo metu šalyje dar yra apie 1000 daugiabučių namų, kuriuose naudojami nesaugūs dujų balionai. Skirdama virš 9 mln. eurų paramą valstybė jau trečius metus iš eilės padeda daugiabučių namų gyventojams  atsisakyti dujų balionų naudojimo buityje ir pasirinkti saugesnį

Sinoptikai įspėja: savaitgalis vėl bus vėjuotas, su krituliais ir šals

Sausio 20 d., ketvirtadienį, Lietuvą pasieks šaltasis atmosferos frontas, kuris neš kritulių, daugiausia sniego. Gausiausiai prisnigs šalies vakaruose. Pietvakarių, vakarų, vakariniuose rajonuose šiaurės vakarų vėjas bus labai stiprus, gūsiai daug kur sieks 15-20 m/s, šalies vakaruose vietomis 22-24 m/s, pajūryje įsisiautės iki 26 m/s. Daug kur sniegą pustys, vietomis kils pūga. Aukščiausia temperatūra dienos pradžioje bus nuo 1 laipsnio šalčio kai kur rytiniuose rajonuose iki 3 laipsnių šilumos prie jūros. Nuo vidurdienio temperatūra ims kristi, plikledis formuosis daugelyje rajonų. Sausio

Mokytoja, palikusi ryškų pėdsaką Šilutės istorijoje

Sausio 15-ąją, Klaipėdos krašto dieną, tuo pačiu Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojos, direktorės, Šilutės Garbės pilietės, doc. dr. Romualdos Dobranskienės gimtadienio dieną (būtų sukakę 90 metų), Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta knyga „Mokytojos mitas“. Tai kolektyvinis darbas, sudarytas iš beveik trisdešimties žmonių prisiminimų. Gausus būrys šilutiškių, buvusių mokinių, kolegų, namiškių atėjo į biblioteką. Muzikinį foną kūrė Marijus Kučikas (pianinas) ir bardas Adas Nausėda, dainavo dukra Indrė ir anūkė Indrė Dirgėlaitė. R. Dobranskienės gyvenimo akimirkas skaidrėse atkūrė bibliotekininkė Dalia Pupšytė.

Ligonių kasos ragina klausti, o ne aklai mokėti už gydymą

Gyventojai klausia Ligonių kasų, kodėl, būdami apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu, gydymo įstaigose kartais turi mokėti ar primokėti už gydymą, tyrimus ar procedūras. Neretai žmonės mano turintys mokėti už sveikatos priežiūros paslaugas, nes gydymo įstaigų pateikiama informacija apie mokėjimą už jas yra klaidinanti ar neaiški. Valstybinė ligonių kasa primena: kada už gydymą mokėti nereikia, kada tenka. Rūpimus klausimus Valstybinei ligonių kasai galima pateikti: el. paštu info@vlk.lt tel. (8 5) 232 2222 arba žiūrėkite šį vaizdo įrašą: https://youtu.be/T9lMmMrw9DE  Apdraustiesiems – nemokamai Apdraustieji papildomai nemokėdami

Taip pat skaitykite