Geležinkelio stotis kyla naujam gyvenimui
Vargu ar vairavimo mokyklos „Šoferiukai“ įkurtuvės būtų tapusios Šilutei tokiu reikšmingu įvykiu, jeigu ne viena aplinkybė. Nauja klasė įkurta Šilutės geležinkelio keleivių laukimo salėje, kurią pritaikant naujoms reikmėms kruopščiai išsaugotos pastato istorinės detalės, patikslinta stoties statybos data.
1912-ieji ar 1870-ieji?
Individualios įmonės „Šoferiukai“ savininkas Albinas Knapkis pasakojo, kad įrengti nedidelę naują klasę prireikė daugiau kaip metų laiko ir apie 100 tūkst. Lt investicijų. Anot A. Knapkio, atliekant remontą nuotraukose buvo kruopščiai fiksuojama kiekviena detalė ir be Kultūros vertybių apsaugos departamento žinios neįkalta nė vienos naujos vinies…
Rengiant patalpas aptikti užmiršti laiptai į rūsį, kur anksčiau būta restorano virtuvės. Radinį dabar gali apžiūrėti visi, tačiau, pasak A. Knapkio, rūsio patalpos jo įmonei nepriklauso, todėl tebėra nesutvarkytos. Ardant sienas tarp plytų aptiktas seno kalendoriaus lapelis, ant kurio išspausdinta data: 1870 m. gruodžio 8 d.
A. Knapkio manymu, 1870-ieji – tikroji Šilutės geležinkelio stoties pastatymo data. Esamuose istoriniuose šaltiniuose teigiama, kad geležinkelio stotis pastatyta 1912 metais. Pasak įmonės savininko, visos geležinkelio stotys nuo Klaipėdos iki Šilutės buvo pastatytos vienu metu pagal tipinius projektus, kurie skyrėsi, priklausomai nuo gyvenvietės dydžio. Pavyzdžiui, Priekulės geležinkelio stotis mažai kuo skiriasi nuo Šilutės ir, nors ji labiau nudėvėta, tačiau išlaikiusi daugiau autentiškų detalių.
Grindų plytelės – kaip dvare
Ieškodamas originalių durų rankenų, A. Knapkis aplankė visas geležinkelio stotis, tačiau jų neaptiko, tad buvo pagamintos naujos, atitinkančios anų laikų įvaizdį. Nemažai vargo būta ir su grindų plytelėmis, kurių dalis buvo sunaikinta. Tokiomis pat grindų plytelėmis išklota ir dalis patalpų restauruojamame H. Šojaus dvare. Teko ieškoti panašių šiuolaikinių ir jomis lopyti tas vietas, kur plytelių trūko.
Viena „Šoferiukų“ vairavimo mokyklos klasė yra įsikūrusi Pagėgių geležinkelio stoties patalpose. Anksčiau ten buvo apleistas butas ir naujieji šeimininkai nieko įdomesnio jame neaptiko. Tik keičiant senas duris buvo aptikta užmūryta arka ir naujos durys įstatytos atsižvelgiant į buvusį architektūrinį sprendimą.
Įkurtuvės
Pasveikinti su įkurtuvėmis Albino Knapkio atvyko AB „Lietuvos geležinkeliai“ geležinkelių infrastruktūros direkcijos direktorius, generalinio direktoriaus pavaduotojas Albinas Ragauskis. Jis pasidžiaugė, kad atsirado žmonių, kurie puoselėdami savo verslą nepamiršo ir kultūrinio paveldo, darydami gera savo kraštui.
A. Ragauskis užsiminė, kad turi ketinimų vėl atnaujinti keleivinių traukinukų eismą nuo Klaipėdos iki Radviliškio ir atgal. Anot jo, kol kas atliekami geležinkelio linijų tvarkymo darbai, o vėliau bus galima pamąstyti ir apie traukinuką. Tai galėtų būti nedidelė, ekonomiška vieno vagono, panaši į autobusą, motrisa. Nors maršrutas tikrai nebūtų pelningas, bendravardžio Albino Knapkio pavyzdys skatina ir geležinkelininkus padaryti ką nors gero visuomenei.
Šiek tiek vėliau abu Albinai iškilmingai perkirpo įkurtuvių juostelę. Pasveikinti įkurtuvių proga atvyko Šilutės r. savivaldybės mero pavaduotojas Virgilijus Pozingis, administracijos direktorius Tomas Budrikis. Šilutės teritorinės darbo biržos vadovas Andrius Šašilkinas pasidžiaugė, kad šiuo metu, kai trūksta profesionalių vairuotojų, juos bus galima mokyti Šilutėje, taip sudarant galimybių įdarbinti daugiau žmonių.

Įkurtuvių juostelę perkirpo du Albinai: individualios įmonės „Šoferiukai“ savininkas Albinas Knapkis (kairėje) ir AB „Lietuvos geležinkeliai“ geležinkelių infrastruktūros direkcijos direktorius Albinas Ragauskis.
Įkurtuvių proga A. Knapkį sveikino Lietuvos automobilininkų sąjungos vairavimo mokyklų komiteto bei Kultūros vertybių apsaugos departamento atstovai, architektai ir grupė bičiulių bei bendraminčių. Naujoje klasėje vienu metu bus galima mokyti iki 12 būsimų vairuotojų. Baigusieji vairavimo mokyklą galės įgyti AM, A, B, BE, C, CE ir D kategorijų vairuotojų kvalifikaciją.
Vaidotas VILKAS