Fejerverkų grožis ir pavojai

Nepaisant to, apie kokią šventę bebūtų kalbama, fejerverkai paprastai užima labai svarbią vietą. Tačiau nors fejerverkų šou gali būti gražus reginys, jie taip pat gali kelti ir įvairių grėsmių. Todėl prieš uždegant fejerverkus, vertėtų daugiau sužinoti apie tai, kaip užtikrinti fejerverkų saugą.

Kaip veikia fejerverkai?

Norint suprasti, kodėl fejerverkai gali kelti pavojų sveikatai, svarbu žinoti, kaip jie veikia. Pagrindinė fejerverkų sudedamoji dalis yra juodieji milteliai. Jie dar vadinami šaunamaisiais milteliais, mat užsidegę sprogsta. Fejerverkus sudaro žvaigždės, kurių sudėtyje yra cheminių medžiagų arba metalų, sukuriančių įvairias spalvas.

Pavyzdžiui, žvaigždė, kurios sudėtyje yra vario, sukurs mėlynos spalvos fejerverką, teigia www.saliutas.lt. Kiti mineralai, naudojami skirtingų spalvų fejerverkams gaminti, yra baris, stroncis ir natris. Mineralus galima maišyti tarpusavyje, kad būtų išgautos skirtingos spalvos.

Žvaigždės sudedamos į kartoninį arba plastikinį indą, vadinamą kriaukle. Žvaigždžių išdėstymas lemia fejerverko formą. Uždegus sprogdiklį ir pasiekus apvalkale esančias žvaigždes, jos sprogsta ir įgauna suprojektuotą formą.

Kas nutinka, kai fejerverkas sprogsta?

Spalva nėra vienintelis dalykas, kurį fejerverkai sukuria sprogimo metu. Jie taip pat skleidžia dūmus, kuriuos tamsoje gali būti sunku įžiūrėti. Jie gali išlikti po to, kai spalvos išnyksta. Dūmuose yra dalelių, kurias žmonės gali įkvėpti tiesiai į plaučius ir patirti neigiamą poveikį sveikatai. Fejerverkuose esančios cheminės medžiagos ir teršalai taip pat gali patekti į vandenį ir dirvožemį. Tai gali paveikti vandens ir augalų gyvūniją, pereiti į mitybos grandinę ir pasiekti žmones.

Fejerverkai taip pat skleidžia garsą. Garsą sukelia cheminė reakcija, vykstanti po to, kai uždegamas fejerverkas. Degant šaunamiesiems milteliams išsiskiria karštos dujos, kurios greitai plečiasi. Kai karštoms dujoms nebelieka vietos plėstis fejerverke, jos sprogsta ir sukelia sprogimo bangą.

Bet koks garsas, viršijantis 85 decibelus, gali sukelti klausos praradimą, priklausomai nuo poveikio trukmės ir dažnumo. Tačiau fejerverkų garso stiprumas gali siekti 150-175 decibelus – garsiau nei kylančio reaktyvinio lėktuvo variklis. Pasaulio sveikatos organizacija nurodo, kad didžiausias saugus lygis suaugusiesiems yra 140 decibelų. Vaikams didžiausias saugus lygis yra 120 decibelų. Kūdikiai apskritai neturėtų būti veikiami fejerverkų garsų.

Kaip užtikrinti fejerverkų saugą?

Jei artimiausiu metu planuojate mėgautis fejerverkais, nepamirškite šių saugos patarimų, kad apsaugotumėte save ir savo artimuosius.

Išlaikykite saugų atstumą

Išlaikydami saugų atstumą nuo fejerverkų, galite apsaugoti savo klausą. Kad išvengtumėte sužalojimų, rekomenduojama laikytis ne mažesnio kaip 10 metrų saugaus perimetro, kai fejerverkai naudojami ant žemės, ir ne mažesnio kaip 45 metrų perimetro, kai fejerverkai naudojami ore. Tačiau jei kalbama apie didesnius fejerverkų šou, geriausia rekomendacija būtų 150 metrų atstumas. Tokiu atstumu vis dar galėsite gerai matyti nerizikuodami pažeisti savo klausos. Kuo toliau esate nuo garso, tuo mažiau jis kenkia jūsų ausims.

Naudokite ausų apsaugą

Jei planuojate stebėti fejerverkus iš arti, ausų apsaugos priemonės arba ausų kištukai gali padėti apsaugoti jūsų klausą. Ausų kištukų galite įsigyti daugumoje vaistinių.

Netoliese laikykite vandens

Užsidegę fejerverkai gali sukelti rimtų nudegimų, jei nesilaikysite saugos priemonių. Jei ketinate naudoti fejerverkus namo kieme, juos uždegę greitai atsitraukite. Jei fejerverkas iki galo neužsidega arba nesudega, nebandykite jo uždegti iš naujo. Vietoj to užgesinkite jį vandens kibire arba panaudodami vandens žarną. Be to, prieš išmesdami visiškai sudegusius fejerverkus, užpilkite ant jų vandens, kad išvengtumėte šiukšlių gaisro.

Dėvėkite kaukę

Jei sergate kvėpavimo takų ligomis, pavyzdžiui, astma ar lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL), fejerverkų dūmuose esantys teršalai gali pabloginti jūsų būklę. Jei įmanoma, stenkitės būti pavėjui nuo fejerverkų arba dėvėkite N95 kaukę. Tokio tipo kaukė – tai orą valantis respiratorius, kuris filtruoja 95 % dūmų dalelių. Ji sandariai užsideda, prie ko kai kurie naudotojai gali būti nepripratę, todėl prieš lankantis fejerverkų šou būtų naudinga pasipraktikuoti užsidėti tokią kaukę.

Venkite nelegalių fejerverkų

Jei planuojate patys naudoti fejerverkus, įsitikinkite, kad jie yra legalūs. Atsakingos institucijos kruopščiai tikrina, ar legalūs fejerverkai yra saugūs, kol pasiekia parduotuves. Nelegalūs fejerverkai neatitinka nustatytų taisyklių ir gali sukelti rimtų sužalojimų. Juose taip pat gali būti daugiau miltelių nei rekomenduojama, kad sukeltų didesnius sprogimus. Legalūs fejerverkai yra tinkamai paženklinti, o nelegalūs – nepažymėti.

Nors fejerverkus geriausia palikti profesionalams, jais galima saugiai mėgautis ir patiems. Pirmiausia patikrinkite įstatymus ir fejerverkus šaudykite tik atviroje, laisvoje vietoje. Venkite degių medžiagų ir sausų lapų ar žolės, o su visais fejerverkais elkitės taip, tarsi jie būtų aktyvūs, kad išvengtumėte sužeidimų.

Nesvarbu, ar patys uždegate fejerverkus, ar mėgaujatės profesionaliu fejerverku, laikydamiesi šių patarimų galite išlikti saugūs ir sveiki.

pr2023/210

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Po vandeniu atsidūrusio Vilkyčių automobilių sporto komplekso šeimininkai skaičiuoja nuostolius

Šilutės rajone esantis Vilkyčių automobilių sporto kompleksas – vienintelė Lietuvoje trasa, kurioje jau daugelį metų vyksta Europos automobilių autokroso čempionato etapas. Šios varžybos suplanuotos ir šiemet. Jos vyks birželio 8-9 d. Tačiau organizatorių planus ramiai ruoštis varžyboms sujaukė gamta – dalis Vilkyčių automobilių sporto komplekso nukentėjo nuo potvynio. Kebeliuose, ant Veiviržo upės kranto 1987-ais metais Kazimiero Gudžiūno įkurtas automobilių sporto kompleksas kasmet sutraukia tūkstančius automobilių sporto gerbėjų. Čia per metus organizuojamos mažiausiai trejos tarptautinės automobilių kroso ir ralio kroso varžybos.

Bavarijos princas Luitpoldas papasakojo apie giminystės ryšius su Lietuva

Nedaugelis žino, kad Lietuvą ir Vokietijos Bavarijos žemę nuo seno sieja ypatingi santykiai. Istoriniai šaltiniai byloja apie garsiosios Vitelsbachų dinastijos giminystės ryšius su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) valdovų dinastijomis, Aukštutinės Bavarijos Ingolštato universitete studijavo ne vienas Lietuvos didikas, o ant ilgiausios pasaulyje Burghauzeno pilies vartų iki šiol puikuojasi herbas su Vyčio simboliu.   Glaudų Lietuvos ir didžiausios pagal plotą Vokietijos žemės ryšį patvirtina ir Jo Karališkoji Didenybė Bavarijos princas Luitpoldas. Praėjusiais metais jis lankėsi Lietuvoje, kur aptarė verslo klausimus ir

Katyčiuose rasta granata, Šilutėje – gaisras virtuvėje

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas, Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Vasario 22 d. vakare Skvero g., Katyčiuose, rasta rankinė granata. Įvestas planas „Skydas“. Atvykę išminuotojai rastą rankinę granatą išsivežė. Vasario 21 d. per pietus ugniagesiai gelbėtojai gavo pranešimą apie gaisrą daugiabučiame name H. Zudermano gatvėje, Šilutėje. Pranešta, kad bute gaminant maistą užsidegė aliejus. Gaisro metu apdegė virtuvės baldai ir buitinė technika. Aprūko 30 m² lubų ir sienų. Nuo sausio 24 iki vasario 3 d. vyras, gim. 1986

To nebuvo dešimt metų! Dėl potvynio atidarytos Kauno hidroelektrinės pralaidos

Kauno HES

Kauno hidroelektrinėje (Kauno HE), kurią valdo „Ignitis gamyba“, pirmą kartą per daugiau nei 10 metų dėl potvynio buvo atidarytos pralaidos, kad iš Kauno HE tvenkinio būtų išleidžiamas perteklinis vanduo. Hidroelektrinės pralaidų atidarymas nors retas, bet įprastas procesas. Dažniausiai jis vykdomas tuomet, kai vandens debitas yra didesnis už debitą, kurį galima praleisti per hidroagregatus elektros energijos gamybos proceso metu.  Pralaida keletui dienų buvo atidaryta praėjusią savaitę. Paskutinį kartą dėl potvynio Kauno hidroelektrinės pralaida buvo pakelta 2013 m. Pasak „Ignitis gamybos“ gamybos

Taip pat skaitykite