ESO pradeda diegti išmaniuosius elektros skaitiklius. Kas pasikeis?

išmanieji skaitikliai

ESO pradeda diegti išmaniuosius skaitiklius buitiniams vartotojams. Dainius Labutis (ELTA)

Lietuvos energijos skirstomųjų tinklų prižiūrėtojas „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) antradienį pakeitė pirmąjį elektros apskaitos skaitiklį į išmanųjį bei taip pradėjo išmaniosios apskaitos projektą – masinį išmaniųjų skaitiklių diegimą visiems vartotojams.

 

Tikimasi, kad vartotojai keis įpročius

Viliamasi, kad įdiegus naująją technologiją ir suteikus gyventojams galimybę detaliai stebėti savo energijos suvartojimo duomenis, vartotojai sutaupys apie 6 proc. elektros.

„Matėme vieno skaitiklio pakeitimą, kuris Lietuvoje jau vyksta. Tai vienas ESO strateginių tikslų, jis turės didelę įtaką Lietuvos energetikai“– simboliniame pirmojo išmaniojo skaitiklio keitimo renginyje sakė laikinasis ESO direktorius Renaldas Radvila.

„Yra atliktos studijos su 3 tūkst. klientų, kurios parodė, kad klientai detaliai matydami savo suvartojimo istoriją, keičia savo įpročius ir taip gali sutaupyti iki 6 proc. elektros. O dabartiniu metu taupyti ir matyti, kurie buitiniai prietaisai suvartoja daugiausiai, yra labai svarbu“, – pažymėjo ESO vadovas.

Jis kalbėjo, kad įgyvendinus atnaujinimą, elektros tinklas bus pilnai skaitmenizuotas, ESO „iki galutinio taško“ galės stebėti jo būklę.

Bus galima stebėti suvartojimą

Žurnalistams ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento direktorė Aurelija Židickytė-Orvydė pasakojo, kad visi išmaniuosius skaitiklius įsidiegę buitiniai vartotojai ir verslas ESO internetiniame savitarnos puslapyje galės stebėti valandinį bei visos dienos savo elektros suvartojimą. Duomenys bus pateikiami 15 minučių arba valandos tikslumu.

„Šitoje informacijoje galima matyti bendrą suvartojimą dienos, kuriais momentais buvo elektros suvartojimo pikas. Pagal tai klientas gali įsivertinti: galbūt vieną daug energijos suvartojantį įrenginį reikia pakeisti efektyvesniu, galbūt jis kažkurią valandą paliko kažkokį įrenginį neatjungęs. Šioje suvestinėje klientai galės įsivertinti savo vartojimo įpročius“, – žurnalistams aiškino A. Židickytė-Orvydė.

Skaitikliai visiems gyventojams, kurie suvartoja virš 1 tūkst. kWh elektros kasmet (apie 65 proc. visų buitinių vartotojų), taip pat verslo klientams, turėtų būti pakeisti iki 2026 metų. Šiuo laikotarpiu bus pakeista 1,2 mln. prietaisų. Nuo 2026 m. jie bus keičiami, kai pasibaigs dabartinių skaitiklių metrologinė patikra. Procesą vykdo prancūzų įmonė „Sagemcom Energy and Telecom“.

Pagerės kokybė?

ESO tvirtina, kad įdiegus skaitiklius pagerės ESO teikiamų paslaugų kokybė: operatorius nuotoliniu būdu greičiau gaus informaciją apie gedimus, tad greičiau juos ir pašalins.

Gyventojams išmaniųjų skaitiklių rodmenų nurašinėti nereikės, juos ESO gaus automatiškai, o tiksli mokėjimo suma bus automatiškai įrašyta sąskaitoje.

Apie konkrečią datą ir laiką, kada skaitikliai bus keičiami, ESO vartotojus informuos asmeniškai, jų keitimas nieko nekainuos.

ESO duomenimis, išmaniuosius skaitiklius jau įsirengė apie 35 tūkst. vartotojų. Pradėjus masinį diegimą planuojama įrengti apie 30 tūkst. skaitiklių per mėnesį, o didžiajai daliai vartotojų juos įdiegti per ateinančius trejus metus.

ESO atstovų teigimu, Lietuva, kartu su Čekija, yra paskutinės tokį projektą vykdančios valstybės, tačiau dėl to šalies vartotojams bus įdiegti moderniausi prietaisai.

Senuosius skaitiklius ketinama utilizuoti.

Lukas Juozapaitis (ELTA)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Seimas uždraudė neatlygintinai dalyti vienkartinius indus

Seimas priėmė Pakuočių ir pakuočių atliekų tvarkymo, Aplinkos apsaugos įstatymų ir Administracinių nusižengimų kodekso pataisas, kuriomis nuo 2025 m. gegužės 1 d. sutarta uždrausti viešojo maitinimo vietose neatlygintinai dalyti maisto ir gėrimų vienkartinius plastikinius gaminius, pvz., vienkartinius bokalus, lėkštes, kavos puodelius ir kt. Tokiu būdu siekiama skatinti vartotojų ekologinį sąmoningumą ir atsakomybę, mažinti vienkartinių pakuočių naudojimą. Pagal priimtus pakeitimus viešojo maitinimo vietose kaip alternatyva vienkartiniams indams turės būti pateikiamos daugkartinės pakuotės arba vienkartinės pakuotės, kurių sudėtyje nėra plastiko, arba stalo

Gardamo kaimo bendruomenė prašo savivaldybės 1000 eurų

Šilutės r. savivaldybės taryba kitą savaitę, be kitų klausimų, posėdyje  svarstys, ar iš savivaldybės biudžeto sušelpti Gardamo kaimo bendruomenę „Tenenys“. Pinigų prašo vaikų žaidimo aikštelei įrengti. Savivaldybės tarybai adresuotas Gardamo kaimo bendruomenės „Tenenys“ prašymas prisidėti prie įgyvendinamo projekto „Viešoji erdvė bendruomenės poreikiams“ skiriant 1000 eurų iš savivaldybės biudžeto. Bendruomenė paraišką teikė Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos pagal Nacionalinės paramos kaimo bendruomenių veiklai teikimo taisykles. Projekto vertė – 6500 Eur. Projektas turi būti įgyvendintas iki šių metų spalio 31

Savaitgalį žada iki +29 °C  

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad artėjantis savaitgalis bus karštas. Vėsiau tik pajūryje.  Liepos 20 d., šeštadienį, vietomis, didesnė tikimybė šiaurinėje šalies pusėje, trumpai palis. Vėjas vakarinių krypčių, 5-10 m/s. Temperatūra naktį bus 10-15, kai kur – 16-18, dieną – 23-28 °C. Liepos 21 d., sekmadienį, kai kur trumpai palis. Vėjas naktį silpnas, dieną šiaurės vakarų, 4-9 m/s. Temperatūra naktį bus 12-17, dieną – 24-29 °C. Vandens temperatūra upėse siekia 17-25, ežeruose – 22-26, Kuršių mariose – 21-23, Baltijos jūroje – 21

Kelių remontų sezonas pačiame įkarštyje. Ką reikia žinoti vairuotojams?

Ilgai lauktas vasaros sezonas atnešė ne tik šiltus orus atostogaujantiems, bet ir kelia vairuotojams nepatogumų dėl vykdomų kelio remonto darbų. Kelininkai skuba taisyti pagrindines miestų transporto arterijas ir svarbiausius šalies kelius. Remontuojamose atkarpose pasikeičia įprasta eismo tvarka − susiaurėja važiuojamoji dalis, sumažėja leistinas greitis. Neretai įrengiami šviesoforai ir kelio atitvarai, kurie apsunkina vairavimą, todėl vairuotojai turi būti itin dėmesingi. Keliai remontuojami vasarą „Vasaros metu kelių apkrova natūraliai išauga, ypač tuose keliuose, kurie veda į pajūrį, ežeringus regionus, kurortinius miestus. Oficialūs

Taip pat skaitykite