ESO pradeda diegti išmaniuosius elektros skaitiklius. Kas pasikeis?

išmanieji skaitikliai

ESO pradeda diegti išmaniuosius skaitiklius buitiniams vartotojams. Dainius Labutis (ELTA)

Lietuvos energijos skirstomųjų tinklų prižiūrėtojas „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) antradienį pakeitė pirmąjį elektros apskaitos skaitiklį į išmanųjį bei taip pradėjo išmaniosios apskaitos projektą – masinį išmaniųjų skaitiklių diegimą visiems vartotojams.

 

Tikimasi, kad vartotojai keis įpročius

Viliamasi, kad įdiegus naująją technologiją ir suteikus gyventojams galimybę detaliai stebėti savo energijos suvartojimo duomenis, vartotojai sutaupys apie 6 proc. elektros.

„Matėme vieno skaitiklio pakeitimą, kuris Lietuvoje jau vyksta. Tai vienas ESO strateginių tikslų, jis turės didelę įtaką Lietuvos energetikai“– simboliniame pirmojo išmaniojo skaitiklio keitimo renginyje sakė laikinasis ESO direktorius Renaldas Radvila.

„Yra atliktos studijos su 3 tūkst. klientų, kurios parodė, kad klientai detaliai matydami savo suvartojimo istoriją, keičia savo įpročius ir taip gali sutaupyti iki 6 proc. elektros. O dabartiniu metu taupyti ir matyti, kurie buitiniai prietaisai suvartoja daugiausiai, yra labai svarbu“, – pažymėjo ESO vadovas.

Jis kalbėjo, kad įgyvendinus atnaujinimą, elektros tinklas bus pilnai skaitmenizuotas, ESO „iki galutinio taško“ galės stebėti jo būklę.

Bus galima stebėti suvartojimą

Žurnalistams ESO Išmaniosios apskaitos valdymo departamento direktorė Aurelija Židickytė-Orvydė pasakojo, kad visi išmaniuosius skaitiklius įsidiegę buitiniai vartotojai ir verslas ESO internetiniame savitarnos puslapyje galės stebėti valandinį bei visos dienos savo elektros suvartojimą. Duomenys bus pateikiami 15 minučių arba valandos tikslumu.

„Šitoje informacijoje galima matyti bendrą suvartojimą dienos, kuriais momentais buvo elektros suvartojimo pikas. Pagal tai klientas gali įsivertinti: galbūt vieną daug energijos suvartojantį įrenginį reikia pakeisti efektyvesniu, galbūt jis kažkurią valandą paliko kažkokį įrenginį neatjungęs. Šioje suvestinėje klientai galės įsivertinti savo vartojimo įpročius“, – žurnalistams aiškino A. Židickytė-Orvydė.

Skaitikliai visiems gyventojams, kurie suvartoja virš 1 tūkst. kWh elektros kasmet (apie 65 proc. visų buitinių vartotojų), taip pat verslo klientams, turėtų būti pakeisti iki 2026 metų. Šiuo laikotarpiu bus pakeista 1,2 mln. prietaisų. Nuo 2026 m. jie bus keičiami, kai pasibaigs dabartinių skaitiklių metrologinė patikra. Procesą vykdo prancūzų įmonė „Sagemcom Energy and Telecom“.

Pagerės kokybė?

ESO tvirtina, kad įdiegus skaitiklius pagerės ESO teikiamų paslaugų kokybė: operatorius nuotoliniu būdu greičiau gaus informaciją apie gedimus, tad greičiau juos ir pašalins.

Gyventojams išmaniųjų skaitiklių rodmenų nurašinėti nereikės, juos ESO gaus automatiškai, o tiksli mokėjimo suma bus automatiškai įrašyta sąskaitoje.

Apie konkrečią datą ir laiką, kada skaitikliai bus keičiami, ESO vartotojus informuos asmeniškai, jų keitimas nieko nekainuos.

ESO duomenimis, išmaniuosius skaitiklius jau įsirengė apie 35 tūkst. vartotojų. Pradėjus masinį diegimą planuojama įrengti apie 30 tūkst. skaitiklių per mėnesį, o didžiajai daliai vartotojų juos įdiegti per ateinančius trejus metus.

ESO atstovų teigimu, Lietuva, kartu su Čekija, yra paskutinės tokį projektą vykdančios valstybės, tačiau dėl to šalies vartotojams bus įdiegti moderniausi prietaisai.

Senuosius skaitiklius ketinama utilizuoti.

Lukas Juozapaitis (ELTA)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite