Diskusijų sukėlęs renginys Hugo Šojaus dvare

Įpusėjus adventiniam metui rajone netrūko įvairiausių renginių. Vienuose buvo mokoma, kaip pasidaryti kalėdinių papuošalų ar nusipinti adventinį vainiką, kituose – kaip padengti stalą. Baigiantis metams pagerbti sportininkai, padėkota verslininkams, kultūros barų darbuotojai kvietė į koncertus. Visi renginiai, koncertai paliko šiltų, prieššventinio laukimo jauduliu paženklintų jausmų.
Tačiau vienas toks renginys Hugo Šojaus dvare sukėlė ir diskusijų.

Iš mecenatų – po 100 litų
„Pamarys“ iš anksto pranešė, kad šilutiškiai kviečiami į teatralizuotą Hugo Šojaus dvaro atgimimo renginį, kurį organizavo iki tol mūsų padangėje neregėta negirdėta viešoji įstaiga „Pamario festivaliai“.
Mėnesį prieš renginį sukviestoje spaudos konferencijoje įstaigos vadovės patikino, kad renginys uždegs žmones noru dalintis su kitais, tęs miesto prie Šyšos mecenatystės tradicijas, kad dvaras bus ta vieta, kur nuolat vyks gražūs renginiai.
Spaudos konferencijoje buvo pasakyta, kad šiam projektui Lietuvos kultūros taryba skyrė 20 tūkst. litų finansavimą, kad į renginį numatomi tik keli pakvietimai, o kitus bilietus norintieji patekti į renginį turės pirkti už 100 litų. Už bilietus surinktos lėšos bus skiriamos kitiems renginiams dvare organizuoti.
Pasėta intriga sukėlė diskusijų. Vieniems buvo netikėta, kad į renginį, kainuosiantį 100 litų žmogui, gali atvykti tik 60 žmonių, kiti pasigedo pačių organizatorių mecenatystės.
Profesionaliosios kultūros invazijos Šilutėje ištroškusiems buvo įdomu savo akimis pamatyti renginį, kurį režisuos ir ves garsus režisierius Gytis Padegimas, tačiau mokėti 100 litų pasirodė per brangu. Diskutuota ir apie tai, kad renginys vyks po ilgai užsitęsusios komplekso rekonstrukcijos vis dar eksploatuoti nepriduotame statinyje.
Apjuosę H. Šojaus skulptūrą klausėsi jo žodžių
Organizatoriai į renginį pakvietė gruodžio 13-ąją, vadinamąją Šviesos dieną. Naujuosius H. Šojaus dvaro gyventojus pasitiko renginio režisierius ir vedėjas Gytis Padegimas, vilkintis juodą apsiaustą primenančiu rūbu, kokį galbūt vilkėjo šio dvaro šeimininkas, ir su cilindru ant galvos. Apjuosę ratu H. Šojaus skulptūrą, atėjusieji klausėsi G. Padegimo skaitomos ištraukos iš H. Šojaus laiško: „Nuo seno mano gyvenimo užduotis buvo, nežiūrint mano turto, tarnauti bendram provincijos, apskrities ir ypač kartu su manimi gyvenančių žmonių labui…“
Kelionė po menes
Sugrįžusiems į dvarą rūpėjo pasivaikščioti po jo menes. Šioje kelionėje nuo pirmo iki trečio aukšto lydėjęs režisierius G. Padegimas kvietė atkreipti dėmesį į turėklus, lipdinius, daugybę kitų interjero detalių, būdingų tik šiam kraštui. „Silpnesnių nervų ponioms patariu tvirčiau įsitverti į savo ponų parankes. Nors niekas jūsų fiziškai nepalies, tačiau dvare yra vaiduoklių“, – žaismingai tarstelėjo jis.
Dvaro rūsiuose, žvakių šviesoje skambėjo folkloro ansamblio „Ramytė“ šišioniškių tarme traukiamos dainos. Dvaro palėpėse šmėžavo Hugo Šojaus surinktų pasakų personažai – juos kūrė Pamario pagrindinės mokyklos pradinukai. Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė perskaitė K. Donelaičio „Metų“ ištrauką.
Namų muzikavimo valanda
Nepastebimai prabėgo valanda menėje klausantis koncerto, kurį režisierius pavadino „namų muzikavimu“. Koncerto iniciatorė Dalia Jatautaitė grojo klavesinu. Skambėjo Ingridos Kažemėkaitės (sopranas), Mindaugo Jankausko (tenoras) atliekamos ištraukos iš operų, fleitininko Giedriaus Gelgoto atliekami kūriniai, violončele griežė jaunasis atlikėjas Tadas Petrulis. Koncertas užbaigtas J. Cechanovičiaus „Kalėdų ankstų rytą“, kurį atliko kvintetas.
Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis į susirinkusiuosius kreipėsi: „Garbieji Hugo Šojaus dvaro gyventojai“ ir išreiškė viltį, kad meninė dvasia ir toliau plevens šiame dvare, nes šis renginys esanti tik įžanga, žvalgyba į meninę dvaro paskirtį greta muziejininkystės. Dėkodamas renginio organizatoriams, kūrybinės grupės nariams, įvedusiems dvarą į kūrybinį kelią, įteikė gėlių ir dovanų.
Grožėjosi šokiu, tapyba
Dvaro svečiai buvo pakviesti į baleto užsiėmimą, veikė palėpės fotoateljė. Ypač didelio susidomėjimo sulaukė kauniečio menininko Juozo Tadausko tapybos darbų paroda. Tapytojas į Šilutę atvežė nutapytų medžių, drugelių, flamingų. Suklususiems meno gerbėjams autorius papasakojo, kad medžiai, drugeliai, paukščiai yra tai, kas išlieka ilgiau už trumpą mūsų, žmonių, viešnagę šioje žemėje.
Jo darbai filosofiniai, skatinantys susimąstyti, ne tik matyti akimis, bet ir pajusti širdimi. Menininkas savo paveiksluose naudoja kruopštumo, kantrybės reikalaujančią mineralinės temperos techniką. Ši technika ypatinga ir, beje, yra viena seniausių, naudojama tapant ikonas. Mineraline tempera nutapyti darbai spalvingi ir ilgaamžiai. Spalvos sodrios ir ryškios, dažnai net švytinčios, išlieka šimtmečius. Spalvos specialiu būdu išgaunamos iš akmens, į dažus įmaišoma kiaušinio trynio.
Paroda susižavėjusi ponia Virginija nusipirko vieną jai labiausiai patikusį paveikslą su drugeliais. Apkabinusi paveikslą kaip vaiką švytėjo jausdama iš jo sklindančią šviesą. Ir po kelių dienų, kai paveikslas rado vietą jos namuose, sakė, kad iš paveikslo sklinda ne tik švytėjimas, jis ir kvepia…
Įžiebė eglę
Efektinga buvo ir renginio kulminacija – skulptūros-eglutės įžiebimas fakelais. Dvaro kieme pastatytą skulptoriaus Simono Šidlausko sukurtą metalinę eglutę įžiebė visi renginio dalyviai.
Pedagogė Aldona Petrošienė, dairydamasi po dvarą, neslėpė džiaugsmo: „Ilgai laukėme, bet, pagaliau ir mes turime dvarą! Buvo apmaudu regėti, kiek puikių dvarų rekonstruojama, o mūsų dvaro kaip nėra taip nėra. Dabar jau atsigauna širdis“.
Pedagogė Loreta Mieliulytė, lipdama laiptais, tarsi glostė turėklus, kurie jai priminė laiką, kai čia buvo įsikūrusi žemės ūkio mokykla. Kiekvieno renginio dalyvio širdyje spurdėjo pasididžiavimo jausmas, kad Šilutė pagaliau turės dvarą – muziejų, kuris bus atviras visiems.
Renginio organizatoriai, pakvietę paskanauti Hugo Šojaus vyno bei ąžuolo gilių šokolado, sakė, kad pirmasis renginys, kaip ir daugeliui šeimininkių pirmas blynas, kiek prisvilo – ne viską, ką buvo sumanę, pavykę padaryti.

Laima PUTRIUVIENĖ

Rūsyje prie žvakių šviesų skambėjo folkloro ansamblio „Ramytė“ šišioniškių tarme atliekamos dainos.

Dailininko Juozo Tadausko paveikslą nusipirkusi ponia Virginija neslėpė susižavėjimo nutapytais drugeliais ir iš paveikslo sklindančia energetika.

Renginio režisieriui ir vedėjui Gyčiui Padegimui ne kartą teko konsultuotis su muziejaus direktore Roza Šikšniene.

Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė skaitė ištrauką iš K. Donelaičio „Metų“.

Šilutės rajono merui Vytautui Laurinaičiui buvo įteiktas dailininko Egidijaus Rudinsko grafikos darbas.

Viename iš renginio dalių – „Namų muzikavime“ skambėjo profesionalioji muzika.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nauji ribojimai dėl plintančio COVID-19. Suvaržymų bus didelių

Rugpjūčio 4 d. posėdžiavusi Vyriausybė apsisprendė griežtinti reikalavimus, susijusius su vėl sparčiai plintančiu COVID-19. Vieni reikalavimai jau įsigalios kitą savaitę, kiti suplanuoti nuo rugsėjo 13 d. Duota laiko apsispręsti prieš skiepus nusiteikusiems ar skiepijimąsi atidėliojantiems gyventojams.   Trečiadienį Vyriausybė sutarė dėl galimybių paso prievolės norint naudotis įvairiomis veiklomis, o šį sprendimą priims kitą savaitę. Be galimybių paso netrukus nebus galima naudotis veiklomis ar paslaugomis uždarose erdvėse, išskyrus numatytas išimtis: nebūtų galimybės eiti į teatrą, į kino teatrą, netrukus be galimybių

Šilutės ligoninėje draudžiamas pacientų lankymas

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją Šilutės rajone bei siekiant išvengti naujų COVID-19 ligos užsikrėtimo atvejų, nuo rugpjūčio 4 d. Šilutės ligoninėje draudžiama lankyti pacientus.   Pacientų lankymas draudžiamas, išskyrus gydančio gydytojo leidimu terminalės sveikatos būklės pacientų (kraštutinai sunkios) ir pacientų iki 14 metų lankymą. Rugpjūčio 3 d. duomenimis, per parą Šilutės rajone užregistruoti 7 nauji COVID-19 ligos atvejai. Iš viso šiuo metu rajone serga 58 asmenys.  Daugiau apie epidemiologinę situaciją šalyje: https://koronastop.lrv.lt/lt/statistika-lietuvoje Šilutės ligoninės inf.

Lietuviai per metus išgeria milijonus butelių giros

Lietuvių taip mėgstamą girą galima pavadinti vienu seniausių bei brandžiausias tradicijas turinčių nacionalinių gėrimų. Savo populiarumo gira neprarado iki šiol – vien pernai lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ iš viso pardavė virš 4 milijonų pastarosios butelių bei skardinių. Sustatę juos šalia vienas kito, turėtume atstumą nuo Vilniaus iki Klaipėdos… Geriausia – natūralus saldumas Tiems, kurie rūpinasi savo mityba ir nori šiuo gėrimu vasara gaivintis kuo dažniau, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė primena apie giros naudą organizmui. Ją užtikrinti, pasak

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Taip pat skaitykite