Diskusijų sukėlęs renginys Hugo Šojaus dvare

Įpusėjus adventiniam metui rajone netrūko įvairiausių renginių. Vienuose buvo mokoma, kaip pasidaryti kalėdinių papuošalų ar nusipinti adventinį vainiką, kituose – kaip padengti stalą. Baigiantis metams pagerbti sportininkai, padėkota verslininkams, kultūros barų darbuotojai kvietė į koncertus. Visi renginiai, koncertai paliko šiltų, prieššventinio laukimo jauduliu paženklintų jausmų.
Tačiau vienas toks renginys Hugo Šojaus dvare sukėlė ir diskusijų.

Iš mecenatų – po 100 litų
„Pamarys“ iš anksto pranešė, kad šilutiškiai kviečiami į teatralizuotą Hugo Šojaus dvaro atgimimo renginį, kurį organizavo iki tol mūsų padangėje neregėta negirdėta viešoji įstaiga „Pamario festivaliai“.
Mėnesį prieš renginį sukviestoje spaudos konferencijoje įstaigos vadovės patikino, kad renginys uždegs žmones noru dalintis su kitais, tęs miesto prie Šyšos mecenatystės tradicijas, kad dvaras bus ta vieta, kur nuolat vyks gražūs renginiai.
Spaudos konferencijoje buvo pasakyta, kad šiam projektui Lietuvos kultūros taryba skyrė 20 tūkst. litų finansavimą, kad į renginį numatomi tik keli pakvietimai, o kitus bilietus norintieji patekti į renginį turės pirkti už 100 litų. Už bilietus surinktos lėšos bus skiriamos kitiems renginiams dvare organizuoti.
Pasėta intriga sukėlė diskusijų. Vieniems buvo netikėta, kad į renginį, kainuosiantį 100 litų žmogui, gali atvykti tik 60 žmonių, kiti pasigedo pačių organizatorių mecenatystės.
Profesionaliosios kultūros invazijos Šilutėje ištroškusiems buvo įdomu savo akimis pamatyti renginį, kurį režisuos ir ves garsus režisierius Gytis Padegimas, tačiau mokėti 100 litų pasirodė per brangu. Diskutuota ir apie tai, kad renginys vyks po ilgai užsitęsusios komplekso rekonstrukcijos vis dar eksploatuoti nepriduotame statinyje.
Apjuosę H. Šojaus skulptūrą klausėsi jo žodžių
Organizatoriai į renginį pakvietė gruodžio 13-ąją, vadinamąją Šviesos dieną. Naujuosius H. Šojaus dvaro gyventojus pasitiko renginio režisierius ir vedėjas Gytis Padegimas, vilkintis juodą apsiaustą primenančiu rūbu, kokį galbūt vilkėjo šio dvaro šeimininkas, ir su cilindru ant galvos. Apjuosę ratu H. Šojaus skulptūrą, atėjusieji klausėsi G. Padegimo skaitomos ištraukos iš H. Šojaus laiško: „Nuo seno mano gyvenimo užduotis buvo, nežiūrint mano turto, tarnauti bendram provincijos, apskrities ir ypač kartu su manimi gyvenančių žmonių labui…“
Kelionė po menes
Sugrįžusiems į dvarą rūpėjo pasivaikščioti po jo menes. Šioje kelionėje nuo pirmo iki trečio aukšto lydėjęs režisierius G. Padegimas kvietė atkreipti dėmesį į turėklus, lipdinius, daugybę kitų interjero detalių, būdingų tik šiam kraštui. „Silpnesnių nervų ponioms patariu tvirčiau įsitverti į savo ponų parankes. Nors niekas jūsų fiziškai nepalies, tačiau dvare yra vaiduoklių“, – žaismingai tarstelėjo jis.
Dvaro rūsiuose, žvakių šviesoje skambėjo folkloro ansamblio „Ramytė“ šišioniškių tarme traukiamos dainos. Dvaro palėpėse šmėžavo Hugo Šojaus surinktų pasakų personažai – juos kūrė Pamario pagrindinės mokyklos pradinukai. Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė perskaitė K. Donelaičio „Metų“ ištrauką.
Namų muzikavimo valanda
Nepastebimai prabėgo valanda menėje klausantis koncerto, kurį režisierius pavadino „namų muzikavimu“. Koncerto iniciatorė Dalia Jatautaitė grojo klavesinu. Skambėjo Ingridos Kažemėkaitės (sopranas), Mindaugo Jankausko (tenoras) atliekamos ištraukos iš operų, fleitininko Giedriaus Gelgoto atliekami kūriniai, violončele griežė jaunasis atlikėjas Tadas Petrulis. Koncertas užbaigtas J. Cechanovičiaus „Kalėdų ankstų rytą“, kurį atliko kvintetas.
Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis į susirinkusiuosius kreipėsi: „Garbieji Hugo Šojaus dvaro gyventojai“ ir išreiškė viltį, kad meninė dvasia ir toliau plevens šiame dvare, nes šis renginys esanti tik įžanga, žvalgyba į meninę dvaro paskirtį greta muziejininkystės. Dėkodamas renginio organizatoriams, kūrybinės grupės nariams, įvedusiems dvarą į kūrybinį kelią, įteikė gėlių ir dovanų.
Grožėjosi šokiu, tapyba
Dvaro svečiai buvo pakviesti į baleto užsiėmimą, veikė palėpės fotoateljė. Ypač didelio susidomėjimo sulaukė kauniečio menininko Juozo Tadausko tapybos darbų paroda. Tapytojas į Šilutę atvežė nutapytų medžių, drugelių, flamingų. Suklususiems meno gerbėjams autorius papasakojo, kad medžiai, drugeliai, paukščiai yra tai, kas išlieka ilgiau už trumpą mūsų, žmonių, viešnagę šioje žemėje.
Jo darbai filosofiniai, skatinantys susimąstyti, ne tik matyti akimis, bet ir pajusti širdimi. Menininkas savo paveiksluose naudoja kruopštumo, kantrybės reikalaujančią mineralinės temperos techniką. Ši technika ypatinga ir, beje, yra viena seniausių, naudojama tapant ikonas. Mineraline tempera nutapyti darbai spalvingi ir ilgaamžiai. Spalvos sodrios ir ryškios, dažnai net švytinčios, išlieka šimtmečius. Spalvos specialiu būdu išgaunamos iš akmens, į dažus įmaišoma kiaušinio trynio.
Paroda susižavėjusi ponia Virginija nusipirko vieną jai labiausiai patikusį paveikslą su drugeliais. Apkabinusi paveikslą kaip vaiką švytėjo jausdama iš jo sklindančią šviesą. Ir po kelių dienų, kai paveikslas rado vietą jos namuose, sakė, kad iš paveikslo sklinda ne tik švytėjimas, jis ir kvepia…
Įžiebė eglę
Efektinga buvo ir renginio kulminacija – skulptūros-eglutės įžiebimas fakelais. Dvaro kieme pastatytą skulptoriaus Simono Šidlausko sukurtą metalinę eglutę įžiebė visi renginio dalyviai.
Pedagogė Aldona Petrošienė, dairydamasi po dvarą, neslėpė džiaugsmo: „Ilgai laukėme, bet, pagaliau ir mes turime dvarą! Buvo apmaudu regėti, kiek puikių dvarų rekonstruojama, o mūsų dvaro kaip nėra taip nėra. Dabar jau atsigauna širdis“.
Pedagogė Loreta Mieliulytė, lipdama laiptais, tarsi glostė turėklus, kurie jai priminė laiką, kai čia buvo įsikūrusi žemės ūkio mokykla. Kiekvieno renginio dalyvio širdyje spurdėjo pasididžiavimo jausmas, kad Šilutė pagaliau turės dvarą – muziejų, kuris bus atviras visiems.
Renginio organizatoriai, pakvietę paskanauti Hugo Šojaus vyno bei ąžuolo gilių šokolado, sakė, kad pirmasis renginys, kaip ir daugeliui šeimininkių pirmas blynas, kiek prisvilo – ne viską, ką buvo sumanę, pavykę padaryti.

Laima PUTRIUVIENĖ

Rūsyje prie žvakių šviesų skambėjo folkloro ansamblio „Ramytė“ šišioniškių tarme atliekamos dainos.

Dailininko Juozo Tadausko paveikslą nusipirkusi ponia Virginija neslėpė susižavėjimo nutapytais drugeliais ir iš paveikslo sklindančia energetika.

Renginio režisieriui ir vedėjui Gyčiui Padegimui ne kartą teko konsultuotis su muziejaus direktore Roza Šikšniene.

Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė skaitė ištrauką iš K. Donelaičio „Metų“.

Šilutės rajono merui Vytautui Laurinaičiui buvo įteiktas dailininko Egidijaus Rudinsko grafikos darbas.

Viename iš renginio dalių – „Namų muzikavime“ skambėjo profesionalioji muzika.

Hits: 47

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Dvi Savivaldybės įmonės pernai dirbo nuostolingai, viena – pelningai

Šilutės r. savivaldybės tarybos nariai komitetuose svarsto trijų Savivaldybės uždarųjų akcinių bendrovių praėjusių metų veiklos ataskaitas. Savivaldybei pavaldžios šios įmonės: Šilutės šilumos tinklų, „Šilutės vandenų“ ir Šilutės autobusų parko. UAB „Šilutės vandenys“, direktorius – Alfredas Markvaldas, pernai dirbo pelningai: gauta 79,9 tūkst. Eur pelno. Dėl karantino nuotoliniu būdu dirbo daug švietimo, kultūros, kitų įstaigų, buvo uždarytų viešbučių, kavinių, restoranų ir kt., tad lyg ir normalu būtų manyti, kad vandens reikėjo mažiau. Kita vertus, gyventojai dirbo nuotoliniu būdu iš namų, iš

Geriausia dovana mokyklai – knygos

Šilutės rajone mokyklas baigusieji, pasirinkusieji savo gyvenimo ir jau nemažai juo nuėjusieji, pasiekusieji ne tik mintyse saugo šviesų savosios mokyklos paveikslą. Jie ir jų sutuoktiniai kartais į savo mokyklą sugrįžta su dovanomis. Štai į Vainuto gimnazijos istoriją su dėkingumu įrašyti Nijolė ir Valdas Petrauskai. Nijolė 1961 m. baigė tuometinę Vainuto vidurinę mokyklą, ji dirba redaktore. Jos vyras Valdas – vertėjas, verčia knygas iš anglų, prancūzų, italų, lenkų, ispanų, švedų, portugalų kalbų. V. Petrausko vertimo žanrai: proza, drama, poezija. Vertėjas gimė

Naujausiuose pašto ženkluose – nykstantys pilkasis ruonis ir lūšis

Lietuvos paštas penktadienį Išleidžia Lauros Aleknavičiūtės kurtų pašto ženklų seriją „Europa. Nykstanti nacionalinė laukinė gamta“. Serija sudaryta iš dviejų pašto ženklų. Abiejų ženklų nominalas – po 0,75 Eur, tiražas – po 22 000 vnt. Kartu su pašto ženklais bus išleistas ir pirmos dienos vokas. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu vyksta Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8. Viename iš pašto ženklų pavaizduotas pilkasis arba kitaip dar žinomas kaip ilgasnukis ruonis. Lotyniškasis ilgasnukio ruonio pavadinimas kildinamas iš graikų kalbos žodžio, reiškiančio „maža

Šilutės pirmajai gimnazijai sukako 103 metai

Ypatingas balandis Šilutės pirmajai gimnazijai: balandžio 16 d. vadinama šios mokyklos gimtadieniu. Tokia žinia gimnazijos interneto svetainėje pasidalino istorijos mokytoja Laima Toliušienė. 1918 m. balandžio 16 d. Princo Joachimo gatvėje (dabar – Lietuvininkų g. 20) savo veiklą pradėjo Šilokarčemos realinė gimnazija – licėjus. Mokytoja Laima Toliušienė rašo: „Turtingą istoriją turime: susikūrę Vokietijos imperijos laikais, suklestėjome Lietuvos Respublikos laikotarpiu, išgyvenome nacių, sovietų diktatūras, gimnazijos statusą susigrąžinome nepriklausomoje Lietuvoje. Šiandien mokomės gražiame gimnazijos pastate, pastatytame tarpukario Lietuvos Respublikos laikais (1930 m.).“ Jeigu

Taip pat skaitykite