Dalia Grybauskaitė – antrąkart Lietuvos Respublikos Prezidentė

Tokie preliminarūs LR prezidento rinkimų antrojo turo rezultatai, kurie Lietuvos istoriją paženklina dviem reikšmingais faktais: Dalia Grybauskaitė yra pirmoji moteris, tapusi Lietuvos Respublikos Prezidente, ir pirmoji LR Prezidentė, perrinkta antrai kadencijai.

Prezidentę Dalią Grybauskaitę su pergale pasveikino jos varžovas rinkimuose socialdemokratas Zigmantas Balčytis. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Abu išsaugojo turėtas pozicijas
Saulėtą ir karštą sekmadienį prie rinkimų urnų atėję mažiau negu pusė Lietuvos rinkėjų nusprendė: Dalia Grybauskaitė dar 5 metus turi būti LR Prezidente, jos konkurentas Prezidento rinkimuose socialdemokratas Zigmantas Balčytis – taip pat penkerius metus, irgi antrą kadenciją, bus Europos Parlamento nariu. Abiem šalies prezidento posto siekusiems varžovams rinkėjai paliko tai, ką jie turėjo iki šiol.
Sąraše buvo 2 559 330 rinkėjų, balsavo 1 210 741 rinkėjas, tai yra tik 47,31 proc. balsavimo teisę turinčių asmenų, galiojančiais pripažinta 1 186 615 biuletenių. Prieš dvi savaites vykusiame pirmajame šių rinkimų ture dalyvavo 52,23 proc. rinkėjų. LR Prezidento rinkimų antrajame ture varžosi du daugiausiai balsų gavę pirmojo turo dalyviai ir laimi tas, kuris surenka daugiau balsų. Šįkart varžėsi LR Prezidentė D. Grybauskaitė ir iš Šilutės krašto kilęs europarlamentaras Z. Balčytis. Pirmajame ture už D. Grybauskaitę balsavo per 612 tūkst. rinkėjų, antrajame – per 700 tūkst. rinkėjų, tai sudaro 27,38 proc. visų rinkėjų. To užteko pergalei. Už Z. Balčytį pirmajame ture balsavo per 181 tūkst. rinkėjų, antrajame – beveik 486 tūkst. rinkėjų, tai sudaro 18,99 proc. visų rinkėjų.
D. Grybauskaitei daugiau balsų teko 52 savivaldybėse, Z. Balčytis pirmavo aštuoniose: Pagėgių, Šalčininkų, Šilalės, Švenčionių, Trakų, Vilniaus rajono, Visagino ir Zarasų.
Šilutės rajone į 38 balsavimo apylinkes atėjo tik 41,75 proc. rinkėjų, iš jų 55,37 proc. pirmenybę suteikė D. Grybauskaitei. Pagėgių krašto vienuolikoje rinkimų apylinkių balsavo 44,41 proc. rinkėjų, iš jų 51,48 proc. balsų atiteko Z. Balčyčiui. Pagėgių krašte iš 8395 rinkėjų balsuoti atėjo tik 3728 arba 44,41 proc., nors Lietuvoje rinkėjų aktyvumas siekė 47,31 proc. Šilutės rajone iš 39 022 rinkėjų balsavo 16291 – 41,75 proc. Toks menkas aktyvumas yra signalas politikams ir partijoms, kad rinkėjų nebeveikia išmoningi viliotiniai ir tradiciniai pažadai, kurie pamirštami jau rinkimų naktį…
Rinkėjai nustebino
Įdomų vaizdą galima matyti pažvelgus ir į sekmadienį vykusių Europos Parlamento (EP) rinkimų išankstinius rezultatus. Pirmoji žinia: rinkėjai pirmenybę suteikė Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) sąrašui, valdančiuosius ir aukštais reitingais besipuikuojančius socialdemokratus palikę antroje vietoje. Gal tai ženklas prieš kitų metų pradžioje vyksiančius savivaldos rinkimus?
Trečias pagal gautus balsus yra LR Liberalų sąjūdis, ketvirta – partija „Tvarka ir teisingumas“. Šių partijų sąrašų po du daugiausiai pirmumo balsų surinkę politikai gaus EP nario mandatus. Darbo partija – tik penkta, po jos rikiuojasi Lenkų rinkimų akcijos ir Rusų aljanso koalicija „Valdemaro Tomaševskio blokas“, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Iš šių trijų sąrašų į EP pateko po 1 atstovą: tebeteisiamas neoficialus „darbiečių“ lyderis Viktoras Uspaskichas, su EP mandatu vėl gausiantis teisinę neliečiamybę, Lenkų rinkimų akcijos lyderis Valdemaras Tomaševskis, Valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis Ramūnas Karbauskis. Pastarasis jau paskelbė, kad savo vietą siūlys užimti antrajam sąraše Ignalinos merui Broniui Ropei.
Po du mandatus iškovojusių partijų ketvertuke yra staigmenų: Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų sąraše europarlamentarą Algirdą Saudargą iš pirmosios vietos į antrąją išstūmė trečiu buvęs įrašytas Vytauto Landsbergio anūkas Gabrielius, beje, nedalyvavęs net Lietuvos politikoje. A. Saudargas ir G. Landsbergis pelnė EP narių mandatus.
Socialdemokratų sąraše į pirmąją vietą išreitinguota antra buvusi sąraše europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė, o Z. Balčytis liko antras – jiedu turėtų dirbti Europos Parlamente antrą penkerių metų kadenciją. LR liberalų sąjūdžio sąraše iš antros į pirmą vietą išreitinguotas lošėjas, politikoje nedalyvavęs milijonierius Antanas Guoga, į antrąją vietą iš trečios pakilo Seimo narys Petras Auštrevičius, kurie ir patenka į EP, o šio sąrašo vedlys, Seimo narys Gintaras Steponavičius rinkėjų valia mandato negauna.
Staigmena yra ir partijai „Tvarka ir teisingumas“, kurios vedlys Rolandas Paksas sąraše buvo ir liko pirmas, o į antrąją vietą iš trečios išreitinguotas aplinkos ministras Valentinas Mazuronis. Pastarojo sėkmė reiškia, kad Vyriausybei gali tekti ieškoti kito aplinkos ministro.
Lietuvos žaliųjų partija, Tautininkų sąjunga, Liberalų ir centro sąjunga mandatų negavo, tačiau liberalcentristų sąraše paskutinę 22 vietą turėjęs Vilniaus meras Artūras Zuokas išreitinguotas į pirmą vietą…
Pagėgių krašto 45,22 proc. į rinkimus atėjusių rinkėjų pirmenybę suteikė partijos „Tvarka ir teisingumas“ sąrašui, Šilutės rajone 26,57 proc. balsavusiųjų arba 3991 rinkėjo balsą gavo Socialdemokratų partijos sąrašas. Šilutės rajone antra pagal pasitikėjimą yra partija „Tvarka ir teisingumas“, po jų – TS-LKD, ketvirta – LR liberalų sąjūdis.
Mūsiškiai nesublizgėjo
Šilutės – Pagėgių krašte į Seimą tiesiogiai išrinktas Artūras Skardžius Socialdemokratų partijos kandidatų į Europarlamentą sąraše buvo aštuonioliktas, Šilutės rajone gavo 655 pirmumo balsus ir pakilo į tryliktą vietą. Z. Balčytis Šilutės rajone gavo 1701 pirmumo balsą, V. Blinkevičiūtė – 1687. Šilutiškiai gausiau reitingavo net J. Oleką, G. Kirkilą negu saviškį Seimo narį A. Skardžių.
Šilutės – Šilalės rinkimų apygardoje į Seimą išrinktas partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Remigijus Žemaitaitis gimtajame Šilutės rajone aplenkė visus ir gavo 1086 pirmumo balsus ir išsaugojo kandidatų į Europarlamentą sąraše turėtą šeštą vietą. Net 987 rinkėjai reitingavo LR liberalų sąjūdžio sąrašo naujoką A. Guogą, o į antrą vietą pirmumo balsais iškėlė Seimo narį iš Klaipėdos Eugenijų Gentvilą, vieną kadenciją buvusį EP nariu.
Drausmingai net 902 rinkėjai reitingavę Gabrielių Landsbergį, šiame TS-LKD sąraše antrąją vietą Šilutės krašto rinkėjai atidavė europarlamentarei Laimai Andrikienei. Tik 481 pirmumo balsą Šilutės rajone gavo V. Uspaskichas, 404 – Ramūnas Karbauskis, 30 – V. Tomaševskis.
Įvykę dveji rinkimai perša mintį, kad Darbo partijos populiarumo žvaigždė sparčiai gęsta, negali džiūgauti ir socialdemokratai, nes juos lenkia Tėvynės sąjunga. Mažai nuo socialdemokratų beatsilieka Liberalų sąjūdis – šios dvi partijos rėmė LR Prezidento rinkimus laimėjusią D. Grybauskaitę, ketvirta įsitvirtina partija „Tvarka ir teisingumas“.

„Pamario“ inf.

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai

Šiandien, vasario 1 d., ikiteisminiame tyrime, pradėtame 2022 m. lapkričio 15 d. dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje, buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai pagal nurodytus straipsnius. Įvyko jo apklausa. Nukentėjusiais pripažinti 4 asmenys Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiai arba nepilnamečiai. Detalesnė informacija

Patarimai, į kuriuos svarbu atsižvelgti perkant ginklų seifą

Vienas iš populiariausių seifų šiandieninėje rinkoje yra ginklų seifai. Jie būna įvairių stilių ir dydžių. Daugelis yra tik plonos metalinės skardos spintos be apsaugos nuo ugnies ar įsilaužimo. Kyla klausimas, nuo ko pradėti renkantis ginklų seifą? Pirmiausia atsižvelkite į konstrukciją, metalo storį ir fiksavimo mechanizmo tipą. Po to įvertinkite atsparumą ugniai. Anksčiau ginklų spintelės buvo pagamintos iš medžio ir stiklo, todėl ginklai net būdavo matomi jose… Ginklams saugoti skirtuose seifuose dažniausiai galima laikyti nuo vieno iki penkių ginklų. Perkant seifą

Neteisėtu praturtėjimu kaltinami sutuoktiniai pravers teismo duris

Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo skyriaus pareigūnai baigė ikiteisminį tyrimą, kurį Klaipėdos apygardos prokuratūros prokurorai perdavė teismui. Baudžiamojoje byloje sutuoktinių pora iš Pagėgių savivaldybės kaltinama neteisėtu praturtėjimu. Skaičiuojama, kad 40-metis K. K. ir 38 metų K. Ž. K. turėjo turto, kuriam įsigyti per kelerius metus panaudojo beveik 300 tūkst. eurų neteisėtų pajamų. Ikiteisminiam tyrimui vadovavo ir jį organizavo Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokurorė Dalia Mackevičienė. Tyrimą atliko Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės

Vasario 1 d. prasidėjo žiemos priėmimas į profesines mokyklas

Vasario 1 d. prasideda 2023 m. pagrindinio priėmimo į profesinio mokymo įstaigas žiemos etapas. Stojančiųjų prašymai mokytis LAMA BPO informacinėje sistemoje bus priimami iki vasario 12 d. Prašymus teikti gali ir jau įgijusieji išsilavinimą ar profesinę kvalifikaciją, ir jos dar neturintieji. „Šiuo metu darbo rinkoje labiausiai pasigendama inžinerijos ir informacinių technologijų sričių specialistų, taip pat didėja darbuotojų poreikis statybos, gamybos sektoriuose. Norėdami užpildyti šią spragą, skatiname kuo didesnį profesinio mokymo prieinamumą ir atvirumą, planuojame investicijas į profesinio mokymo programų atnaujinimą.

Taip pat skaitykite