Cibulinio šventė Grygališkėje

Grygališkės kaimas (Žemaičių Naumiesčio sen.) – pilnas darbščių ir linksmintis mokančių žmonių. Šiemet kaimynai vėl rinkosi į šventę pagerbti Stasines švenčiančius Stasius. Kartu sodinti svogūnai, vaišintasi visokiais gardumynais, klausytasi dainų, šokta ir kalbėta apie artėjančius vasaros darbus.

Grygališkės kaimo Stasiai varžėsi svogūnų sodinimo varžytuvėse.

 

Pirmą kartą svogūnų sodinimo – Cibulinio – šventę grygališkiečiai susirinkę į būrį šventė prieš penkerius metus. Tokią sueigą pasiūlė kaimo seniūnaitis Stasys Baltutis, kuriam rūpi ir savas ūkis, ir viso kaimo gerovė.
Čia gimęs ir augęs Stasys Baltutis laimės toli neieškojo, čia šeimą sukūrė ir vaikus užaugino, anūkų sulaukė. Jo gražiai idėjai sukviesti kaimynus į šventę pritarė žmona Adma, kuri yra Žemaičių krašto etnokultūros centro vadybininkė bei Degučių kaimo folkloro ansamblio „Pilutė“ vadovė.
Šiemet grygališkiečiai švęsti Stanislovinių rinkosi jau trečią kartą.
Nuo seno senoliai per šv. Stanislovą sodindavo svogūnus ir berdavo žirnius. Ilgalaikė patirtis rodo, kad būtent per šv. Stanislovą, dar vadinamą Cibulinį, pasodinti svogūnai užauga gražūs, o žirniai nekirmija. Į daržą eidavo sėti ankstų rytą arba vėlyvą vakarą, žiūrėdavo, kad danguje nesusitiktų saulė ir mėnulis.
Taigi, vakarop, kai karvės pamelžtos ir namų ūkio darbai padaryti, grygališkiečiai rinkosi į šventę. Šventė – bendra, suneštinė. Kaimynai rinkosi ir su gera nuotaika, ir įvairiausių skanėstų atsinešė: kas saldaus sūrio, kas cibulynės su spirgais, silkės su grietine ir karštomis bulvėmis…
Kol stalus dengė, šventės šeimininkė Adma Baltutienė priminė: „Visi mes – žmonės, visi panašūs… Visi užgimstam nuogi ir gražūs, o kaip mus vadinti, nusprendžia tėvai“. Prie šventinės scenos, įrengtos priekaboje, pakviesti varduvininkai. Atskubėjo Stasės ir Stasiai: Ežerinskienė, Baltutienė, Mickus, Baltutis. Jiems padalyta svogūnų ir prasidėjo varžytuvės, kuris juos greičiau suskubs pasodinti į ką tik paruoštas vagas Augusto Baltučio žemėje. Kad darbas eitųsi sparčiau, varduvininkai galėjo pasikviesti po vieną talkininką. Svogūnų sodinimo varžytuves laimėjo vikrusis Stasys Mickus, kuriam talkino Lina.
Po smagaus darbo varduvininkus dainomis sveikino Degučių kaimo folkloro ansamblis „Pilutė“.
Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas padėkojo organizatoriams už gražią šventę ir kartu su šventės vedėja Stasius ir Stases papuošė simboliniais svogūnų vėriniais. Varduvininkams ir šventės talkininkams įteiktos specialios dovanos, praversiančios ūkyje.
Grygališkės kaimo seniūnaitį S. Baltutį vardinių ir artėjančio gimtadienio proga pasveikino šeimyna „Vaikiškos svajonės“.
Šventėje netrūko svečių ir iš gretimų kaimų. Linksmų melodijų pagriežė „Gaspadorių“ kapela iš Skuodo rajono Rukų kaimo. Suskubo suktis pirmosios poros. Net pravažiuojantieji stabdė savo automobilius, norėdami dainų pasiklausyti.
Kol kaime skambėjo muzika, šeimininkės iš Žemaičių Naumiesčio „Gerumo namų“ spirgino kiaušinienę su lašinukais – taip skaniai kvepėjo, kad labai raginti nė vieno nereikėjo…

Laima PUTRIUVIENĖ

Kiaušiniene iš tokio dydžio keptuvės galima pusę kaimo pamaitinti…

Grygališkės kaimynai susirinko.

Seniūnas Jonas Budreckas sveikina varduvininką ir šventės organizatorių Stasį Baltutį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Kviečiame teikti pasiūlymus Gyvūnų gerovės metams paminėti

Seimui 2022 m. paskelbus Gyvūnų gerovės metais, Aplinkos ministerija kviečia visuomenę, socialinius partnerius, verslą pasidalinti idėjomis, kaip juos paminėti. Pasiūlymų laukiame iki rugpjūčio 20 d. elektroniniu paštu info@am.lt. Atrinktos priemonės bus įtrauktos į Gyvūnų gerovės metų minėjimo programą. „Aš norėčiau, kad kiekvieni metai būtų gyvūnų gerovės, nes dėmesio šiai sričiai stokojama tiek iš valstybės, tiek iš piliečių. Juk, pripažinkim, kad dar požiūris į gyvį kaip į daiktą, nuosavybę, kažkokį madingą atributą, pelno nešėją labai gajus“, – pastebi aplinkos ministro patarėjas,

Prezidentas: sienų apsaugai – platesni karių įgaliojimai

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitikęs su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku ir kariuomenės vadu gen. ltn. Valdemaru Rupšiu aptarė karių įsitraukimą ekstremaliosios situacijos metu. Šalies vadovas teigiamai įvertino susitikimo metu krašto apsaugos ministro A. Anušausko pristatytus Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo bei Karinės jėgos naudojimo statuto pakeitimus, nustatančius konkrečius įgaliojimus, kuriuos kariai įgytų ekstremaliųjų situacijų metu, ir šių įgaliojimų įgijimo sąlygas. „Įstatymų pakeitimai leis kariams efektyviai prisidėti tiek saugant Lietuvos Respublikos sienas, tiek, poreikiui esant,

Taip pat skaitykite