Cibulinio šventė Grygališkėje

Grygališkės kaimas (Žemaičių Naumiesčio sen.) – pilnas darbščių ir linksmintis mokančių žmonių. Šiemet kaimynai vėl rinkosi į šventę pagerbti Stasines švenčiančius Stasius. Kartu sodinti svogūnai, vaišintasi visokiais gardumynais, klausytasi dainų, šokta ir kalbėta apie artėjančius vasaros darbus.

Grygališkės kaimo Stasiai varžėsi svogūnų sodinimo varžytuvėse.

 

Pirmą kartą svogūnų sodinimo – Cibulinio – šventę grygališkiečiai susirinkę į būrį šventė prieš penkerius metus. Tokią sueigą pasiūlė kaimo seniūnaitis Stasys Baltutis, kuriam rūpi ir savas ūkis, ir viso kaimo gerovė.
Čia gimęs ir augęs Stasys Baltutis laimės toli neieškojo, čia šeimą sukūrė ir vaikus užaugino, anūkų sulaukė. Jo gražiai idėjai sukviesti kaimynus į šventę pritarė žmona Adma, kuri yra Žemaičių krašto etnokultūros centro vadybininkė bei Degučių kaimo folkloro ansamblio „Pilutė“ vadovė.
Šiemet grygališkiečiai švęsti Stanislovinių rinkosi jau trečią kartą.
Nuo seno senoliai per šv. Stanislovą sodindavo svogūnus ir berdavo žirnius. Ilgalaikė patirtis rodo, kad būtent per šv. Stanislovą, dar vadinamą Cibulinį, pasodinti svogūnai užauga gražūs, o žirniai nekirmija. Į daržą eidavo sėti ankstų rytą arba vėlyvą vakarą, žiūrėdavo, kad danguje nesusitiktų saulė ir mėnulis.
Taigi, vakarop, kai karvės pamelžtos ir namų ūkio darbai padaryti, grygališkiečiai rinkosi į šventę. Šventė – bendra, suneštinė. Kaimynai rinkosi ir su gera nuotaika, ir įvairiausių skanėstų atsinešė: kas saldaus sūrio, kas cibulynės su spirgais, silkės su grietine ir karštomis bulvėmis…
Kol stalus dengė, šventės šeimininkė Adma Baltutienė priminė: „Visi mes – žmonės, visi panašūs… Visi užgimstam nuogi ir gražūs, o kaip mus vadinti, nusprendžia tėvai“. Prie šventinės scenos, įrengtos priekaboje, pakviesti varduvininkai. Atskubėjo Stasės ir Stasiai: Ežerinskienė, Baltutienė, Mickus, Baltutis. Jiems padalyta svogūnų ir prasidėjo varžytuvės, kuris juos greičiau suskubs pasodinti į ką tik paruoštas vagas Augusto Baltučio žemėje. Kad darbas eitųsi sparčiau, varduvininkai galėjo pasikviesti po vieną talkininką. Svogūnų sodinimo varžytuves laimėjo vikrusis Stasys Mickus, kuriam talkino Lina.
Po smagaus darbo varduvininkus dainomis sveikino Degučių kaimo folkloro ansamblis „Pilutė“.
Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas padėkojo organizatoriams už gražią šventę ir kartu su šventės vedėja Stasius ir Stases papuošė simboliniais svogūnų vėriniais. Varduvininkams ir šventės talkininkams įteiktos specialios dovanos, praversiančios ūkyje.
Grygališkės kaimo seniūnaitį S. Baltutį vardinių ir artėjančio gimtadienio proga pasveikino šeimyna „Vaikiškos svajonės“.
Šventėje netrūko svečių ir iš gretimų kaimų. Linksmų melodijų pagriežė „Gaspadorių“ kapela iš Skuodo rajono Rukų kaimo. Suskubo suktis pirmosios poros. Net pravažiuojantieji stabdė savo automobilius, norėdami dainų pasiklausyti.
Kol kaime skambėjo muzika, šeimininkės iš Žemaičių Naumiesčio „Gerumo namų“ spirgino kiaušinienę su lašinukais – taip skaniai kvepėjo, kad labai raginti nė vieno nereikėjo…

Laima PUTRIUVIENĖ

Kiaušiniene iš tokio dydžio keptuvės galima pusę kaimo pamaitinti…

Grygališkės kaimynai susirinko.

Seniūnas Jonas Budreckas sveikina varduvininką ir šventės organizatorių Stasį Baltutį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Baltijos keliui 35-eri: kviečia nueiti savo Baltijos kelią

Trys drąsios Baltijos valstybės savo vienybe 1989-aisiais sužavėjo visą pasaulį, o jėga, kurią sugebėjo sukurti tūkstančiai taikių žmonių, nenustoja stebinti iki šių dienų. Pasitinkant 35-ąsias Baltijos kelio metines, prasideda iniciatyva, kviečianti šiuos šventinius metus pažymėti ypatingai – kiekvienam nueiti savo Baltijos kelią. Tai – 650 kilometrų. Tvaraus judumo platforma „Walk15“ ir draudimo bendrovė ERGO gyventojus iš viso pasaulio kviečia prisijungti į „Einančio Baltijos kelio“ žingsnių iššūkį ir šio tikslo siekti kartu. „Prieš penkerius metus pakvietėme Lietuvą, Latviją, Estiją į „Einantis

Mokiniams: likusieji šių metų tarpiniai patikrinimai vyks taip, kaip numatyta

Į gegužės pradžioje vyksiančius inžinerinių technologijų, chemijos ir istorijos žinių tarpinius patikrinimus užsiregistravusiems mokiniams patikrinimai vyks, kaip numatyta.  Nacionalinė švietimo agentūra organizavo papildomą šių dalykų užduočių recenzavimą. Atsižvelgdama į mokyklų bendruomenėms kylančius klausimus dėl būtinybės III gimnazijos klasės mokiniams dalyvauti likusiuose trijuose šių metų gegužę organizuojamuose chemijos, istorijos ir inžinerinių technologijų tarpiniuose patikrinimuose pagal patvirtintą tvarkaraštį, ministerija mokyklas raštu informavo, kad pagal galiojantį reglamentavimą dalyvauti chemijos, istorijos ir (ar) inžinerinių technologijų tarpiniame patikrinime turi visi mokiniai, jei jie mokosi šio

Policija prašo pagalbos ir informuoja

Tauragės apskrities VPK  prašo pagalbos aiškinantis vagystę Pagėgių savivaldybės teritorijoje, praneša reidų rezultatus ir kitas naujienas. Nuo balandžio 19 d. 19.00 val. iki balandžio 21 d. 8.00 val. Pagėgių sav., Endriškių k., iš vėjo jėgainių parko buvo pavogtas įmonei priklausantis jėgainės generatorius. Turint bet kokios informacijos apie šį įvykį prašome apie tai pranešti Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Pagėgių policijos komisariato vyriausiajai tyrėjai Agnei Vaitkevičienei, tel. Nr. +37065535185 arba el. paštu agne.vaitkeviciene@policija.lt Viršijo leistiną greitį Balandžio 15-21 dienomis Tauragės apskrities

Galutinai patvirtinta: šiemet daugiamečių pievų atkurti nereikės

pievos

Pasėlius deklaravusiems Lietuvos ūkininkams daugiamečių pievų šiais metais atkurti tikrai nereikės – Europos Parlamentas (EP) patvirtino reglamento, susijusio su daugiamečių pievų išlaikymo nuostatomis, pakeitimus. Žemės ūkio ministerija jau anksčiau buvo  informavusi ūkininkus apie numatomą palankų sprendimą, kad jie galėtų laiku pradėti pavasarinius darbus. Pasak žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, Europos Komisija (EK) rimtai pažiūrėjo į daugiamečių pievų išlaikymo problemą, kuri mūsų šalies ūkininkams  šiais metais tapo itin aktuali, ir įsiklausė į racionalų Lietuvos pasiūlymą dėl daugiamečių pievų plotų užskaitymo galimybės

Taip pat skaitykite