Cibulinio šventė Grygališkėje

Grygališkės kaimas (Žemaičių Naumiesčio sen.) – pilnas darbščių ir linksmintis mokančių žmonių. Šiemet kaimynai vėl rinkosi į šventę pagerbti Stasines švenčiančius Stasius. Kartu sodinti svogūnai, vaišintasi visokiais gardumynais, klausytasi dainų, šokta ir kalbėta apie artėjančius vasaros darbus.

Grygališkės kaimo Stasiai varžėsi svogūnų sodinimo varžytuvėse.

 

Pirmą kartą svogūnų sodinimo – Cibulinio – šventę grygališkiečiai susirinkę į būrį šventė prieš penkerius metus. Tokią sueigą pasiūlė kaimo seniūnaitis Stasys Baltutis, kuriam rūpi ir savas ūkis, ir viso kaimo gerovė.
Čia gimęs ir augęs Stasys Baltutis laimės toli neieškojo, čia šeimą sukūrė ir vaikus užaugino, anūkų sulaukė. Jo gražiai idėjai sukviesti kaimynus į šventę pritarė žmona Adma, kuri yra Žemaičių krašto etnokultūros centro vadybininkė bei Degučių kaimo folkloro ansamblio „Pilutė“ vadovė.
Šiemet grygališkiečiai švęsti Stanislovinių rinkosi jau trečią kartą.
Nuo seno senoliai per šv. Stanislovą sodindavo svogūnus ir berdavo žirnius. Ilgalaikė patirtis rodo, kad būtent per šv. Stanislovą, dar vadinamą Cibulinį, pasodinti svogūnai užauga gražūs, o žirniai nekirmija. Į daržą eidavo sėti ankstų rytą arba vėlyvą vakarą, žiūrėdavo, kad danguje nesusitiktų saulė ir mėnulis.
Taigi, vakarop, kai karvės pamelžtos ir namų ūkio darbai padaryti, grygališkiečiai rinkosi į šventę. Šventė – bendra, suneštinė. Kaimynai rinkosi ir su gera nuotaika, ir įvairiausių skanėstų atsinešė: kas saldaus sūrio, kas cibulynės su spirgais, silkės su grietine ir karštomis bulvėmis…
Kol stalus dengė, šventės šeimininkė Adma Baltutienė priminė: „Visi mes – žmonės, visi panašūs… Visi užgimstam nuogi ir gražūs, o kaip mus vadinti, nusprendžia tėvai“. Prie šventinės scenos, įrengtos priekaboje, pakviesti varduvininkai. Atskubėjo Stasės ir Stasiai: Ežerinskienė, Baltutienė, Mickus, Baltutis. Jiems padalyta svogūnų ir prasidėjo varžytuvės, kuris juos greičiau suskubs pasodinti į ką tik paruoštas vagas Augusto Baltučio žemėje. Kad darbas eitųsi sparčiau, varduvininkai galėjo pasikviesti po vieną talkininką. Svogūnų sodinimo varžytuves laimėjo vikrusis Stasys Mickus, kuriam talkino Lina.
Po smagaus darbo varduvininkus dainomis sveikino Degučių kaimo folkloro ansamblis „Pilutė“.
Žemaičių Naumiesčio seniūnas Jonas Budreckas padėkojo organizatoriams už gražią šventę ir kartu su šventės vedėja Stasius ir Stases papuošė simboliniais svogūnų vėriniais. Varduvininkams ir šventės talkininkams įteiktos specialios dovanos, praversiančios ūkyje.
Grygališkės kaimo seniūnaitį S. Baltutį vardinių ir artėjančio gimtadienio proga pasveikino šeimyna „Vaikiškos svajonės“.
Šventėje netrūko svečių ir iš gretimų kaimų. Linksmų melodijų pagriežė „Gaspadorių“ kapela iš Skuodo rajono Rukų kaimo. Suskubo suktis pirmosios poros. Net pravažiuojantieji stabdė savo automobilius, norėdami dainų pasiklausyti.
Kol kaime skambėjo muzika, šeimininkės iš Žemaičių Naumiesčio „Gerumo namų“ spirgino kiaušinienę su lašinukais – taip skaniai kvepėjo, kad labai raginti nė vieno nereikėjo…

Laima PUTRIUVIENĖ

Kiaušiniene iš tokio dydžio keptuvės galima pusę kaimo pamaitinti…

Grygališkės kaimynai susirinko.

Seniūnas Jonas Budreckas sveikina varduvininką ir šventės organizatorių Stasį Baltutį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje. NEPRAŽIOPSOKIT!

Gruodžio 18 d. lygiai 8 VAL. iš ryto Pagėgiuose, Turgaus g. prasidės vienintelis Lietuvoje „Kalėdinis žąsų turgus Mažojoje Lietuvoje“! 2017 m. „Kalėdiniam žąsų turgui Mažojoje Lietuvoje“ suteiktas tautinio paveldo produkto sertifikatas. Bus programa Jomarke alasą kels, kupčystę riktingai ves pievininkai, sūrininkai, paukštininkai. Veiks lioterija „Laimėk žąsį“, sušildys tija, kafija ir švarczupė! Pirkti bus visokio tavoro, reiks tik derėtis maloniai. Jomarko „šukdytojai“ – aktoriai Jonas Buziliauskas (Beausis) ir Giedrius Viduolis (Tata). Visus lietuvius ir lietuvaites iš visų miestų, miestelių ir ūkių

Kalėdų Senelis ir jo pagalbininkė jau keliauja į Šilutės H. Šojaus muziejų

Laba diena, turime džiugią žinią! Kalėdų Senelis ir jo pagalbininkė jau ruošia roges ir elnius kelionei į Šilutės Hugo Šojaus muziejų. Kalėdų senelis visų – mažų ir didelių draugų lauks gruodžio 11 ir 18 d. nuo 10:00 iki 16:00 val., o pagalbininkė Kalėdų Senelio rezidenciją aprodys gruodžio 10 ir 16 d. nuo 10.00 iki 16.00 val. Visus pasitiksime su dovanėlėmis ir šventine nuotaika, o susitikimo akimirkos bus įamžintos nuotrauka. Įėjimo kaina 5 eurai. Išsami informacija tel. 8 682 29145, 8

Švėkšnoje kuriama „Stebuklinga kalėdinė žydinti pieva“

Švėkšnos seniūnijos gyventojai, jauni ir brandaus amžiaus, ruošiasi artėjančioms didžiosioms metų šventėms – Kalėdinės eglės įžiebimui tradicinėje miestelio vietoje šalia šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčios. Ir ne tik… Švėkšnos seniūnas Alfonsas Šeputis pasakojo, kad eglė būsianti karkasinė, kaip jau įprasta, ne žaliaskarė: „Prisidedame prie medžių išsaugojimo…“ Eglę planuojama įžiebti gruodžio 16 d. 16.30 val. Puošimo darbai prasidės gruodžio 8 d. „Jeigu COVID-19 neplis, jeigu šiek tiek nurimusi banga nepakils, ruošiamės švęsti prie eglės. Susirenka žmonės. Savaitę iki eglės įžiebimo švėkšniškiai puoš

Šilutėje duris atvers paramos valgykla

Šia gera žinia pasidalino Šilutės rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis. Tik prieš keliolika metų Šilutėje nepasiturintys gyventojai gaudavo talonus ir eidavo pavalgyti nemokamų pietų į „Šilutės baldų“ valgyklą. Vėliau tokios paramos nebuvo, o artėjant Kalėdų šventėms Savivaldybė kviečia į paramos valgyklos atidarymą. Tilps 20 žmonių Iš A. Šimelionio išgirdome prašymą neviešinti šios valgyklos atidarymo datos, nes ten pavalgyti būsią tik 20 vietų, jeigu susirinktų gausiai, būtų nesmagu palikti žmones už durų. Valgyklos atidarymo renginys planuojamas lapkričio pabaigoje. 

Taip pat skaitykite