Bendruomenių namai – lazda su dviem galais

Šilutės r. savivaldybės taryba, atsižvelgdama į Vainuto bendruomenės prašymą, pagal panaudos sutartį dešimčiai metų perdavė jai Vainuto miestelyje, Galnės g.1, esančio pastato 306 kv. m ploto salę. Iš esmės, šiuo sprendimu tik pratęsta 2009 m. kovą pasirašyta panaudos sutartis. Tačiau ar pajėgs Vainuto bendruomenė 10 metų naudotis šiomis patalpomis ir jas išlaikyti?

Suremontuoti Vainuto kultūros namai centralizuotai šildomi brangiomis medienos granulėmis.

Kainuos apie 3 tūkst. eurų per metus
Iki šiol renovuotos buvusių Vainuto kultūros namų patalpos, kur įsikūrusi net tik Vainuto bendruomenė, bet yra ir biblioteka, šarvojimo salė bei kitos gyventojams reikalingos patalpos, taip pat privatininkams nuomojama salė šildomos centralizuotai. Dalis išlaidų kompensuojama iš gaunamo nuomos mokesčio.
Pasak Vainuto seniūno Vitalijaus Mockaus, visos bendruomenės reikmėms naudojamos patalpos šildomos seniūnijos lėšomis. Renovuojant pastatą buvo sumontuota nauja šildymo sistema, kuri veikia deginant medienos atliekas, pavyzdžiui, šakas arba specialias granules. Šakų prisirinkdavo tvarkydami aplinką, todėl šildymo išlaidos nebuvo labai didelės.
Deja, krosnis sugedo ir dabar ji veikia tik deginant medžio granules. Anot V. Mockaus, jam šakos kažkuo netiko, todėl kūrenti jomis daugiau nerizikuos. O medienos granulės brangios – viena tona, kurios užtektų 3 paroms nuolatinio kūrenimo, kainuoja apie 200 €. Paskaičiuota, kad vien bendruomenės salei, kurią savo sprendimu vėl panaudai atidavė Taryba, apšildyti per metus reikės apie 3000 €. Seniūnas abejoja, ar už tokią sumą bendruomenė įstengs šią salę išlaikyti.
Pasak V. Mockaus, rajono politikai turės rasti kažkokį visiems tinkamą sprendimą, nes panašioje padėtyje atsidūrė ir Gardamo bendruomenė, kuri naudojasi seniūnijos patalpomis.

Nedidelės patalpos ir gudri šildymo sistema, Katyčių bendruomenei kelia mažiau rūpesčių, negu jų kaimynams.

Vargsta ir su šildymu, ir su elektra
Ne taip seniai Gardamo seniūnijos Ramučių kaimo bendruomenė „Navata“ džiaugėsi gavusi erdvias sutvarkytas buvusios mokyklos patalpas. Buvusioje mokykloje išgriautos senos krosnys, įrengtas šiuolaikiškas centrinis šildymas, suremontuotos buvusios klasės. Pasak bendruomenės pirmininkės Lijanos Jagintavičienės, viskas būtų gal ir neblogai, tačiau šildymo problemų čia taip pat esama.
Kūrenti krosnį bendruomenės nariai nuolat atbėga pasikeisdami. Nuolatinis šildymas būtinas, nes šiose patalpose įsikūrusi ir nuolat veikia kaimo biblioteka. „Malkomis apsirūpinome patys, dėl jų bėdos nėra, tik vargina nuolatinis poreikis šildyti biblioteką. Mums patiems būtų tikusios ir senosios krosnys – ateitume, pasikurtume, kada reikia, ir daugiau nerūpėtų“,–kalbėjo bendruomenės pirmininkė.
Ypač aktyviai naudojama buvusios mokyklos sporto salė, tačiau, pasak pirmininkės, joje jaunimas intensyviai juda, todėl dėl šalčio nedejuoja.
Kartu su buvusios mokyklos patalpomis Ramučių bendruomenė paveldėjo ir sovietinius laikus menančią elektros instaliaciją antrajame statinio aukšte. Šiuo metu tai yra didžiausias bendruomenės galvos skausmas. Seni laidai pradėjo svilti, bet kada galėjo kilti gaisras, todėl jokio projekto bendruomenė parašyti nebespėjo. Teko skubiai ardyti tinką, keisti senus laidus. Darbai vyksta lėtai, nes lėšų nėra, ieškoma rėmėjų. Kiek gauna, už tiek padaroma. Už sunaudotą elektros energiją bendruomenė šiaip taip sumoka.

Buvusios mokyklos patalpas gavusios Ramučių bendruomenės pirmininkei Lijanai Jagintavičienei galva sopa ne tik dėl šildymo, bet ir dėl elektros.

Gudrūs katytiškiai
Atsiradus galimybei gauti ir susiremontuoti patalpas, bendruomenės nelabai turėjo iš ko rinktis. Remontavo tai, kas išlikę. Iš vienos pusės, mažai kam reikalingos patalpos vėl atgimė naujam gyvenimui, iš kitos – bendruomenes užgulė rūpestis, kaip gautas patalpas išlaikyti. Katyčių seniūnijos bendruomenei pasisekė. Savo reikmėms jie pritaikė buvusią kalvę.
Pritaikė protingai. Renovuoto statinio šildymo sistema užpildyta neužšąlančiu skysčiu. Jeigu nespigina ypač stiprūs šalčiai, kūrenti nereikia, o kada nutaria susirinkti, pasišildo. O šildo, kaip vainutiškiai anksčiau, aplinką tvarkant surinktomis šakomis. Tiesa, didžiulėmis erdvėmis, kaip jų kaimynai, katytiškiai negali pasigirti, tačiau prireikus praverčia šalia seniūnijos esanti salė.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite