Bendruomenių namai – lazda su dviem galais

Šilutės r. savivaldybės taryba, atsižvelgdama į Vainuto bendruomenės prašymą, pagal panaudos sutartį dešimčiai metų perdavė jai Vainuto miestelyje, Galnės g.1, esančio pastato 306 kv. m ploto salę. Iš esmės, šiuo sprendimu tik pratęsta 2009 m. kovą pasirašyta panaudos sutartis. Tačiau ar pajėgs Vainuto bendruomenė 10 metų naudotis šiomis patalpomis ir jas išlaikyti?

Suremontuoti Vainuto kultūros namai centralizuotai šildomi brangiomis medienos granulėmis.

Kainuos apie 3 tūkst. eurų per metus
Iki šiol renovuotos buvusių Vainuto kultūros namų patalpos, kur įsikūrusi net tik Vainuto bendruomenė, bet yra ir biblioteka, šarvojimo salė bei kitos gyventojams reikalingos patalpos, taip pat privatininkams nuomojama salė šildomos centralizuotai. Dalis išlaidų kompensuojama iš gaunamo nuomos mokesčio.
Pasak Vainuto seniūno Vitalijaus Mockaus, visos bendruomenės reikmėms naudojamos patalpos šildomos seniūnijos lėšomis. Renovuojant pastatą buvo sumontuota nauja šildymo sistema, kuri veikia deginant medienos atliekas, pavyzdžiui, šakas arba specialias granules. Šakų prisirinkdavo tvarkydami aplinką, todėl šildymo išlaidos nebuvo labai didelės.
Deja, krosnis sugedo ir dabar ji veikia tik deginant medžio granules. Anot V. Mockaus, jam šakos kažkuo netiko, todėl kūrenti jomis daugiau nerizikuos. O medienos granulės brangios – viena tona, kurios užtektų 3 paroms nuolatinio kūrenimo, kainuoja apie 200 €. Paskaičiuota, kad vien bendruomenės salei, kurią savo sprendimu vėl panaudai atidavė Taryba, apšildyti per metus reikės apie 3000 €. Seniūnas abejoja, ar už tokią sumą bendruomenė įstengs šią salę išlaikyti.
Pasak V. Mockaus, rajono politikai turės rasti kažkokį visiems tinkamą sprendimą, nes panašioje padėtyje atsidūrė ir Gardamo bendruomenė, kuri naudojasi seniūnijos patalpomis.

Nedidelės patalpos ir gudri šildymo sistema, Katyčių bendruomenei kelia mažiau rūpesčių, negu jų kaimynams.

Vargsta ir su šildymu, ir su elektra
Ne taip seniai Gardamo seniūnijos Ramučių kaimo bendruomenė „Navata“ džiaugėsi gavusi erdvias sutvarkytas buvusios mokyklos patalpas. Buvusioje mokykloje išgriautos senos krosnys, įrengtas šiuolaikiškas centrinis šildymas, suremontuotos buvusios klasės. Pasak bendruomenės pirmininkės Lijanos Jagintavičienės, viskas būtų gal ir neblogai, tačiau šildymo problemų čia taip pat esama.
Kūrenti krosnį bendruomenės nariai nuolat atbėga pasikeisdami. Nuolatinis šildymas būtinas, nes šiose patalpose įsikūrusi ir nuolat veikia kaimo biblioteka. „Malkomis apsirūpinome patys, dėl jų bėdos nėra, tik vargina nuolatinis poreikis šildyti biblioteką. Mums patiems būtų tikusios ir senosios krosnys – ateitume, pasikurtume, kada reikia, ir daugiau nerūpėtų“,–kalbėjo bendruomenės pirmininkė.
Ypač aktyviai naudojama buvusios mokyklos sporto salė, tačiau, pasak pirmininkės, joje jaunimas intensyviai juda, todėl dėl šalčio nedejuoja.
Kartu su buvusios mokyklos patalpomis Ramučių bendruomenė paveldėjo ir sovietinius laikus menančią elektros instaliaciją antrajame statinio aukšte. Šiuo metu tai yra didžiausias bendruomenės galvos skausmas. Seni laidai pradėjo svilti, bet kada galėjo kilti gaisras, todėl jokio projekto bendruomenė parašyti nebespėjo. Teko skubiai ardyti tinką, keisti senus laidus. Darbai vyksta lėtai, nes lėšų nėra, ieškoma rėmėjų. Kiek gauna, už tiek padaroma. Už sunaudotą elektros energiją bendruomenė šiaip taip sumoka.

Buvusios mokyklos patalpas gavusios Ramučių bendruomenės pirmininkei Lijanai Jagintavičienei galva sopa ne tik dėl šildymo, bet ir dėl elektros.

Gudrūs katytiškiai
Atsiradus galimybei gauti ir susiremontuoti patalpas, bendruomenės nelabai turėjo iš ko rinktis. Remontavo tai, kas išlikę. Iš vienos pusės, mažai kam reikalingos patalpos vėl atgimė naujam gyvenimui, iš kitos – bendruomenes užgulė rūpestis, kaip gautas patalpas išlaikyti. Katyčių seniūnijos bendruomenei pasisekė. Savo reikmėms jie pritaikė buvusią kalvę.
Pritaikė protingai. Renovuoto statinio šildymo sistema užpildyta neužšąlančiu skysčiu. Jeigu nespigina ypač stiprūs šalčiai, kūrenti nereikia, o kada nutaria susirinkti, pasišildo. O šildo, kaip vainutiškiai anksčiau, aplinką tvarkant surinktomis šakomis. Tiesa, didžiulėmis erdvėmis, kaip jų kaimynai, katytiškiai negali pasigirti, tačiau prireikus praverčia šalia seniūnijos esanti salė.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Tilžės akto originalas yra Vytauto Didžiojo karo muziejuje

Lygiai prieš 104 metus Tilžėje buvo pasirašytas Mažosios Lietuvos tautinės tarybos Aktas, šiais laikais dažniausiai vadinamas Tilžės aktu. Manoma, kad 1918 m. lapkričio 30 d. šį dokumentą 24 jo signatarai pasirašė veikiausiai spaustuvininko, visuomenės veikėjo Enzio Jagomasto bute, Tilžėje. Algirdas Matulevičius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos instituto vyresnysis mokslinis darbuotojas, yra rašęs: „Žinoma tik tiek, kad MLTT susirinkimas, kurio metu ir buvo pasirašytas šis dokumentas, galėjo vykti žymaus Tilžės spaustuvininko, „Lituanios“ savininko Enzio Jagomasto bute arba kito tilžiškio F. Sūbaičio bute.

Taip pat skaitykite