Bendruomenių namai – lazda su dviem galais

Šilutės r. savivaldybės taryba, atsižvelgdama į Vainuto bendruomenės prašymą, pagal panaudos sutartį dešimčiai metų perdavė jai Vainuto miestelyje, Galnės g.1, esančio pastato 306 kv. m ploto salę. Iš esmės, šiuo sprendimu tik pratęsta 2009 m. kovą pasirašyta panaudos sutartis. Tačiau ar pajėgs Vainuto bendruomenė 10 metų naudotis šiomis patalpomis ir jas išlaikyti?

Suremontuoti Vainuto kultūros namai centralizuotai šildomi brangiomis medienos granulėmis.

Kainuos apie 3 tūkst. eurų per metus
Iki šiol renovuotos buvusių Vainuto kultūros namų patalpos, kur įsikūrusi net tik Vainuto bendruomenė, bet yra ir biblioteka, šarvojimo salė bei kitos gyventojams reikalingos patalpos, taip pat privatininkams nuomojama salė šildomos centralizuotai. Dalis išlaidų kompensuojama iš gaunamo nuomos mokesčio.
Pasak Vainuto seniūno Vitalijaus Mockaus, visos bendruomenės reikmėms naudojamos patalpos šildomos seniūnijos lėšomis. Renovuojant pastatą buvo sumontuota nauja šildymo sistema, kuri veikia deginant medienos atliekas, pavyzdžiui, šakas arba specialias granules. Šakų prisirinkdavo tvarkydami aplinką, todėl šildymo išlaidos nebuvo labai didelės.
Deja, krosnis sugedo ir dabar ji veikia tik deginant medžio granules. Anot V. Mockaus, jam šakos kažkuo netiko, todėl kūrenti jomis daugiau nerizikuos. O medienos granulės brangios – viena tona, kurios užtektų 3 paroms nuolatinio kūrenimo, kainuoja apie 200 €. Paskaičiuota, kad vien bendruomenės salei, kurią savo sprendimu vėl panaudai atidavė Taryba, apšildyti per metus reikės apie 3000 €. Seniūnas abejoja, ar už tokią sumą bendruomenė įstengs šią salę išlaikyti.
Pasak V. Mockaus, rajono politikai turės rasti kažkokį visiems tinkamą sprendimą, nes panašioje padėtyje atsidūrė ir Gardamo bendruomenė, kuri naudojasi seniūnijos patalpomis.

Nedidelės patalpos ir gudri šildymo sistema, Katyčių bendruomenei kelia mažiau rūpesčių, negu jų kaimynams.

Vargsta ir su šildymu, ir su elektra
Ne taip seniai Gardamo seniūnijos Ramučių kaimo bendruomenė „Navata“ džiaugėsi gavusi erdvias sutvarkytas buvusios mokyklos patalpas. Buvusioje mokykloje išgriautos senos krosnys, įrengtas šiuolaikiškas centrinis šildymas, suremontuotos buvusios klasės. Pasak bendruomenės pirmininkės Lijanos Jagintavičienės, viskas būtų gal ir neblogai, tačiau šildymo problemų čia taip pat esama.
Kūrenti krosnį bendruomenės nariai nuolat atbėga pasikeisdami. Nuolatinis šildymas būtinas, nes šiose patalpose įsikūrusi ir nuolat veikia kaimo biblioteka. „Malkomis apsirūpinome patys, dėl jų bėdos nėra, tik vargina nuolatinis poreikis šildyti biblioteką. Mums patiems būtų tikusios ir senosios krosnys – ateitume, pasikurtume, kada reikia, ir daugiau nerūpėtų“,–kalbėjo bendruomenės pirmininkė.
Ypač aktyviai naudojama buvusios mokyklos sporto salė, tačiau, pasak pirmininkės, joje jaunimas intensyviai juda, todėl dėl šalčio nedejuoja.
Kartu su buvusios mokyklos patalpomis Ramučių bendruomenė paveldėjo ir sovietinius laikus menančią elektros instaliaciją antrajame statinio aukšte. Šiuo metu tai yra didžiausias bendruomenės galvos skausmas. Seni laidai pradėjo svilti, bet kada galėjo kilti gaisras, todėl jokio projekto bendruomenė parašyti nebespėjo. Teko skubiai ardyti tinką, keisti senus laidus. Darbai vyksta lėtai, nes lėšų nėra, ieškoma rėmėjų. Kiek gauna, už tiek padaroma. Už sunaudotą elektros energiją bendruomenė šiaip taip sumoka.

Buvusios mokyklos patalpas gavusios Ramučių bendruomenės pirmininkei Lijanai Jagintavičienei galva sopa ne tik dėl šildymo, bet ir dėl elektros.

Gudrūs katytiškiai
Atsiradus galimybei gauti ir susiremontuoti patalpas, bendruomenės nelabai turėjo iš ko rinktis. Remontavo tai, kas išlikę. Iš vienos pusės, mažai kam reikalingos patalpos vėl atgimė naujam gyvenimui, iš kitos – bendruomenes užgulė rūpestis, kaip gautas patalpas išlaikyti. Katyčių seniūnijos bendruomenei pasisekė. Savo reikmėms jie pritaikė buvusią kalvę.
Pritaikė protingai. Renovuoto statinio šildymo sistema užpildyta neužšąlančiu skysčiu. Jeigu nespigina ypač stiprūs šalčiai, kūrenti nereikia, o kada nutaria susirinkti, pasišildo. O šildo, kaip vainutiškiai anksčiau, aplinką tvarkant surinktomis šakomis. Tiesa, didžiulėmis erdvėmis, kaip jų kaimynai, katytiškiai negali pasigirti, tačiau prireikus praverčia šalia seniūnijos esanti salė.

Vaidotas VILKAS

Hits: 102

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasaulinė kultūros diena paminėta virtualiai

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasauline kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūros vertybes. Šia proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai pakvietė visus kolegas bei kitų kultūros įstaigų darbuotojus, meno kolektyvus, bibliotekos lankytojus dalyvauti virtualioje viktorinoje „Kultūra – tau, man, kitiems…“, skirtoje šiai dienai paminėti. Kultūra kiekvienam iš mūsų yra

Sinoptikai džiugina: savaitgalį kai kur bus iki 19 laipsnių šilumos

Jau keletą dienų netoli mūsų šalies besisukantis ir tankius debesis plukdantis ciklonas niekur nesitrauks ir šiandien, tačiau debesų sluoksnis nebebus toks vientisas, daugelyje rajonų bent retkarčiais pasirodys saulė. Lietaus taip pat bus mažiau – palis tik vietomis, daugiausiai pietinėje šalies dalyje, vyraus trumpalaikio pobūdžio lietus. Įdienojus papūs stiprokas šiaurės rytų vėjas, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Iš rytų plūs šiltesnio oro masė, todėl net ir storesni debesys nesutrukdys orui sušilti iki 9-14 laipsnių. Šeštadienį debesuotumas bus nepastovus – naktį

Šilutės meno mokykla švenčia 55 metų veiklos sukaktį

Pandemija ir karantinai dėl COVID-19 nesutrukdė Šilutės meno mokyklos bendruomenei švęsti savo įstaigos veiklos 55 metų sukaktį. Tereikia užsukti į šios mokyklos interneto svetainę. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1965 metų rugsėjo 1 d. Jau peržengtas 55 metų slenkstis. Į gyvenimą išlydėta per 1600 muzikantų, keli šimtai dailės skyriaus mokinių, šokėjų. Būtent muzikos, dailės ir šokio meno mokoma šioje mokykloje, kuri yra papildomo ugdymo, tad tėvai už savo vaikų lavinimą moka nustatytą mokestį. Šventes, kai suguža gausybė svečių, buvusių pedagogų, mokinių,

Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą. Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius. Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima

Taip pat skaitykite