Bendruomenių namai – lazda su dviem galais

Šilutės r. savivaldybės taryba, atsižvelgdama į Vainuto bendruomenės prašymą, pagal panaudos sutartį dešimčiai metų perdavė jai Vainuto miestelyje, Galnės g.1, esančio pastato 306 kv. m ploto salę. Iš esmės, šiuo sprendimu tik pratęsta 2009 m. kovą pasirašyta panaudos sutartis. Tačiau ar pajėgs Vainuto bendruomenė 10 metų naudotis šiomis patalpomis ir jas išlaikyti?

Suremontuoti Vainuto kultūros namai centralizuotai šildomi brangiomis medienos granulėmis.

Kainuos apie 3 tūkst. eurų per metus
Iki šiol renovuotos buvusių Vainuto kultūros namų patalpos, kur įsikūrusi net tik Vainuto bendruomenė, bet yra ir biblioteka, šarvojimo salė bei kitos gyventojams reikalingos patalpos, taip pat privatininkams nuomojama salė šildomos centralizuotai. Dalis išlaidų kompensuojama iš gaunamo nuomos mokesčio.
Pasak Vainuto seniūno Vitalijaus Mockaus, visos bendruomenės reikmėms naudojamos patalpos šildomos seniūnijos lėšomis. Renovuojant pastatą buvo sumontuota nauja šildymo sistema, kuri veikia deginant medienos atliekas, pavyzdžiui, šakas arba specialias granules. Šakų prisirinkdavo tvarkydami aplinką, todėl šildymo išlaidos nebuvo labai didelės.
Deja, krosnis sugedo ir dabar ji veikia tik deginant medžio granules. Anot V. Mockaus, jam šakos kažkuo netiko, todėl kūrenti jomis daugiau nerizikuos. O medienos granulės brangios – viena tona, kurios užtektų 3 paroms nuolatinio kūrenimo, kainuoja apie 200 €. Paskaičiuota, kad vien bendruomenės salei, kurią savo sprendimu vėl panaudai atidavė Taryba, apšildyti per metus reikės apie 3000 €. Seniūnas abejoja, ar už tokią sumą bendruomenė įstengs šią salę išlaikyti.
Pasak V. Mockaus, rajono politikai turės rasti kažkokį visiems tinkamą sprendimą, nes panašioje padėtyje atsidūrė ir Gardamo bendruomenė, kuri naudojasi seniūnijos patalpomis.

Nedidelės patalpos ir gudri šildymo sistema, Katyčių bendruomenei kelia mažiau rūpesčių, negu jų kaimynams.

Vargsta ir su šildymu, ir su elektra
Ne taip seniai Gardamo seniūnijos Ramučių kaimo bendruomenė „Navata“ džiaugėsi gavusi erdvias sutvarkytas buvusios mokyklos patalpas. Buvusioje mokykloje išgriautos senos krosnys, įrengtas šiuolaikiškas centrinis šildymas, suremontuotos buvusios klasės. Pasak bendruomenės pirmininkės Lijanos Jagintavičienės, viskas būtų gal ir neblogai, tačiau šildymo problemų čia taip pat esama.
Kūrenti krosnį bendruomenės nariai nuolat atbėga pasikeisdami. Nuolatinis šildymas būtinas, nes šiose patalpose įsikūrusi ir nuolat veikia kaimo biblioteka. „Malkomis apsirūpinome patys, dėl jų bėdos nėra, tik vargina nuolatinis poreikis šildyti biblioteką. Mums patiems būtų tikusios ir senosios krosnys – ateitume, pasikurtume, kada reikia, ir daugiau nerūpėtų“,–kalbėjo bendruomenės pirmininkė.
Ypač aktyviai naudojama buvusios mokyklos sporto salė, tačiau, pasak pirmininkės, joje jaunimas intensyviai juda, todėl dėl šalčio nedejuoja.
Kartu su buvusios mokyklos patalpomis Ramučių bendruomenė paveldėjo ir sovietinius laikus menančią elektros instaliaciją antrajame statinio aukšte. Šiuo metu tai yra didžiausias bendruomenės galvos skausmas. Seni laidai pradėjo svilti, bet kada galėjo kilti gaisras, todėl jokio projekto bendruomenė parašyti nebespėjo. Teko skubiai ardyti tinką, keisti senus laidus. Darbai vyksta lėtai, nes lėšų nėra, ieškoma rėmėjų. Kiek gauna, už tiek padaroma. Už sunaudotą elektros energiją bendruomenė šiaip taip sumoka.

Buvusios mokyklos patalpas gavusios Ramučių bendruomenės pirmininkei Lijanai Jagintavičienei galva sopa ne tik dėl šildymo, bet ir dėl elektros.

Gudrūs katytiškiai
Atsiradus galimybei gauti ir susiremontuoti patalpas, bendruomenės nelabai turėjo iš ko rinktis. Remontavo tai, kas išlikę. Iš vienos pusės, mažai kam reikalingos patalpos vėl atgimė naujam gyvenimui, iš kitos – bendruomenes užgulė rūpestis, kaip gautas patalpas išlaikyti. Katyčių seniūnijos bendruomenei pasisekė. Savo reikmėms jie pritaikė buvusią kalvę.
Pritaikė protingai. Renovuoto statinio šildymo sistema užpildyta neužšąlančiu skysčiu. Jeigu nespigina ypač stiprūs šalčiai, kūrenti nereikia, o kada nutaria susirinkti, pasišildo. O šildo, kaip vainutiškiai anksčiau, aplinką tvarkant surinktomis šakomis. Tiesa, didžiulėmis erdvėmis, kaip jų kaimynai, katytiškiai negali pasigirti, tačiau prireikus praverčia šalia seniūnijos esanti salė.

Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak entnologo L. Klimkos, iki Šeštinių dera viską pasėti

Paskutinį pavasario mėnesį paprastai švenčiame ir dvi kilnojamąsias katalikų bažnyčios šventes – Šeštines ir Sekmines. Šeštinės – Kristaus dangun įžengimo šventė, kilnojama pagal Velykų laiką tarp gegužės 4 ir birželio 2 d., būna šeštosios savaitės po Velykų ketvirtadienį. Tai privaloma šventė tikintiesiems. Kryžiaus dienos Pirmosios trys tos savaitės dienos pažymimos kaip taikos, sveikatos ir derliaus maldavimų dienos. Šios dienos dar buvo vadintos Kryžiaus dienomis. Kadaise Lietuvos kaimuose visas tas dienas žmonių būriai giedodami litanijas eidavo melstis prie kaimo kryžių. Jie

Vyriausybė pritarė, kad medžiotojams būtų privaloma drausti civilinę atsakomybę

Vyriausybė pritarė Seimo siūlymui įvesti privalomą civilinį draudimą kiekvienam medžiotojui. Tačiau siūlo nustatyti vėlesnę šios prievolės įsigaliojimo datą ir numatyti instituciją, kuri vykdys priežiūros funkciją. „Medžiotojai turi apsidrausti, nes tai apsaugos juos pačius nuo įvairių sudėtingų situacijų, kuriose jie gali atsidurti įvykus nelaimei medžioklės metu. Todėl šis sprendimas yra tikrai prasmingas“, – komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas. Medžioklės įstatyme įtvirtinus pareigą medžiotojams draustis civilinės atsakomybės draudimu bus garantuojamas žalos atlyginimas tretiesiems asmenims, jei jiems, jų sveikatai ar turtui būtų padaryta

Meldinių nendrinukių sutiktuvės Šyšos polderyje

Po kelių metų pertraukos, birželio 1 d. Šyšos polderyje vyks meldinių nendrinukių sutiktuvės. Šį paukštį saugantys ūkininkai ir gamtos mylėtojai kviečiami 12 val. prie Šyšos polderio 2-osios siurblinės, kur, ragaujant skanias vaišes ir klausantis supančios gamtos garsų, vyks neformalus bendravimas su gamtininkais, bus aptariamos šios rūšies apsaugos naujovės, diskutuojama apie ūkininkams iškylančias problemas. Vakare (nuo 19 val.) susirinkusieji bus kviečiami pasitikti saulėlydį klausantis meldinių nendrinukių Šyšos polderio pievose. Išvykimas 19 val. nuo Šyšos polderio 2-osios (naujosios) siurblinės. „Nekantraujame po visų

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Taip pat skaitykite