Avis užpuolė vilkai

Daugiausia avių auginanti Pagėgių krašto ūkininkė Laima Aleknavičienė trečiadienio rytą išgyveno siaubą – nuskubėjusi patikrinti elektrinio aptvaro aptiko vieną papjautą avį, toliau – kitą… Ši perkąsta gerkle avis dar stovėjo. Buvo ir daugiau apkandžiotų avių. Atrodo, į bandą buvo įsisukę vilkai. 250 Lietuvos juodgalvių veislės avių auginanti moteris vakar sulaukė komisijos, kuri skaičiavo, kiek avių yra sveikų, kiek jų vilkai sudraskė, apkandžiojo.

Su Laima Aleknavičiene telefonu kalbėjomės trečiadienio rytą. Į ūkį jau buvo atvykę specialistų, Vilkyškių seniūnas Darius Jurkšaitis. Moteris pasakojo, kad avis iš ganyklos vakare pargina ir nakčiai jas uždaro į daržinę. Antradienį jau beveik temstant avys parbėgo iš ganyklos į sodybą pačios… Ūkininkė sakė dėl to nebuvo labai nustebusi – kartais tiesiog neapsaugo elektrinis aptvaras, o ji irgi tą dieną nesuskubo į ganyklą laiku.
Tad trečiadienio rytą susiruošė į ganyklą pažiūrėti, gal sugadintas elektrinis ganyklos aptvaras. Žiūri, guli viena negyva avis, toliau – kita, viena stovi perkąsta gerkle, kita irgi apkandžiota. Kai į sodybą parbėga visa 250 avių banda, bene sužiūrėsi, ar visos yra. Netrukus ūkyje jau sukinėjosi Pagėgių savivaldybės specialistų komisija ir su avių šeimininke vaikščiodami po ganyklą skaičiavo nuostolius.
„Kol kas nieko tiksliai nežinau, tačiau kai sužiūrėsime visas sveikas avis, visas apkandžiotas bei galbūt dingusias, bus aiškūs ir nuostoliai“, – kalbėjo L. Aleknavičienė.
Įprasta, kad parsiginti avių vakare į ganyklą eina arba pati šeimininkė, arba dukra. „Einu ir vėlai, net temstant. O ką dabar manyti? Jeigu vilkai tiek avių išpjovė, gali ir žmogų užpulti, jeigu pasitaikytume tuo metu, kai jie ateina grobio. Pernai irgi mūsų krašte vilkai veršelius pjovė. Vilkų yra. Visi tai žinome. O kai einu vakare į ganyklą avių, mūsų šuo kartais kažką nusiveja, aploja, net labai piktai. Gal kiškį, gal stirną, o gal vilką? Aš nemačiau, bet dabar jau baimės bus daug“, – atvirai kalbėjo moteris. Keleriškių kaime, Vilkyškių seniūnijoje, ji augina didžiausią bandą avių – tokios neturi nė vienas kitas Pagėgių krašto ūkininkas.
Kaip tvarkytis?
Pagėgių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas, valstybinis veterinarijos inspektorius Zenonas Komskis, vadovaujantis ir Rambyno medžiotojų klubo valdybai, telefonu „Pamariui“ pripažino, kad Rambyno girininkijos valdose yra vilkų, kasmet jie susilaukia vilkiukų, buvo atvejis, kai užpuolė ir išpjovė veršelius. Sumedžiota tiek vilkų, kiek leidžia limitas, o ką dabar daryti, neaišku. Žmonės pastebi vilkų, jie yra pridarę bėdų ir anksčiau, ir štai dabar išpjovė avis. Ūkininkams tai kelia didelį pavojų.
Vilkyškių seniūnas D. Jurkšaitis po apsilankymo L. Aleknavičienės ūkyje, avių ganykloje, pasakojo, kad ir pernai vilkai papjovė kelis veršelius, jų čia yra. Gali būti, kad šie į avių bandą įsisukę vilkai atsibastė iš kitur, galimas atvejis, kad net perplaukę Nemuną iš Kaliningrado krašto. Nuostabą kelia tai, kad pernai vilkai puolė antroje vasaros pusėje, kai vilkės jau moko medžioti vilkiukus, o šįkart – anksti.
Į ūkininkės Laimos Aleknavičienės avių bandą, ko gero, įsisuko ne vienas plėšrūnas. Vėliau atvykusi komisija nustatė, kad papjautos 5 didelės avys, 2 stipriai sukandžiotos, o trys maži ėriukai visiškai sudraskyti – pavyko rasti tik vieną kitą kūno dalį. Pastebėta, kad visais atvejais taikyta kąsti į kaklą. Stipriai sužalotoms avims prireikė veterinaro pagalbos. Užpultos buvo ganykloje likusios avys, kai dauguma parbėgo į sodybą.
Ganykla aptverta trijų eilių viela, elektrinio aptvaro paprastai bijo ir gyvuliai, ir žvėrys. Tad kyla daug klausimų. Anot seniūno, nuostolius įprasta atlyginti, o dėl vilkų medžioklės turi spręsti tie, kuriems tai daryti priklauso.
Galbūt institucijos ir specialistai, įvertinę situaciją Laimos Aleknavičienės ūkyje, padarys išvadų, Savivaldybė kompensuos patirtą žalą ir ūkininkai sulauks pagalbos – bus apginti nuo puolančių vilkų. Žinoma, jeigu tikrai puola vilkai.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų dar nenustatyta

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 12 pasaulio šalių, kuriose beždžionių raupai nėra endeminiai, užregistruoti 92 laboratoriškai patvirtinti ir 28 įtariami šios ligos atvejai. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis, atvejai patvirtinti aštuoniose Europos šalyse – Belgijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje, Portugalijoje, Ispanijoje, Švedijoje ir Nyderlanduose. Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta. Tai pirmas kartas, kai Europoje pranešta apie užkrėtimo grandines, neturinčias epidemiologinių sąsajų su Vakarų ar Centrine Afrika, kur ši liga yra

Už pramogavimą vandens motociklais po Krokų lanką gresia baudos

Prieš keletą dienų Aplinkos apsaugos departamento Šilutės gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai, surengę  akciją „Poilsiauk atsakingai“,  Šilutės rajone, Krokų lankos botaniniame-zoologiniame draustinyje, pastebėjo du asmenis, plaukiojančius vandens motociklais. Pasitelkus gausesnes aplinkosaugos pareigūnų pajėgas plaukiojimas draustinyje vandens motociklais buvo sustabdytas. Už plaukiojimą draudžiamoje vietoje asmenims gresia baudos nuo 600 iki 1150 eurų. „Svarbu atkreipti dėmesį, kad vandens motociklai priskiriami vandens transporto priemonėms, varomoms vidaus degimo varikliais, turinčiais vandens srauto pompą, todėl plaukioti jais galima tik nurodytuose vandens telkiniuose ir laikantis nustatytų

25 tūkstančiai eurų renginiams

Šilutės r. savivaldybės tarybai siūloma svarstyti, kokiems strateginiams rajono renginiams paskirstyti 25 tūkstančius eurų iš Savivaldybės biudžeto. Tai – keturi tradiciniai nevyriausybinių organizacijų renginiai. Visuomeninei organizacijai „Forumas“, kuri rengia kasmetinį tarptautinį  Žuvienės virimo čempionatą, siūloma skirti 15 000 Eur. VšĮ „Kintai Arts“, jos Kintų muzikos festivaliui – 4000 Eur. Asociacijai „Pamario vakarai“, kuri organizuoja Rusnės festivalį, – 5000 Eur, Šilutės sportinių šokių klubui „Lūgnė“, rengiančiam  sportinių šokių konkursą „Pamario pora“, – 1000 Eur. Ar pritarti projektui, svarstys Savivaldybės taryba. Parengta

Taip pat skaitykite