Aukos tėvams – užuojautos, įtariamajam – prakeiksmai, policijai – pagyrimai

Pirmosiomis šios savaitės dienomis Lietuvoje vėl linksniavo Šilutės rajoną: čia dingo dvidešimtmetė mergina, išaiškintas įtariamasis, rastas nužudytosios kūnas ir už grotų atsidūrė sulaikytas įtariamasis žudikas.

Nužudytos dvidešimtmetės studentės kūnas trečiadienį buvo rastas Macikuose, netoli kapinių.

Sekmadienio vakarą iš Saugų į Klaipėdą važiavusi 20 metų studentė universiteto bendrabutyje nepasirodė… Pirmadienį paiešką pradėjo Klaipėdos ir Šilutės policija. Antradienį pareigūnai jau sulaikė įtariamąjį šilutiškį, kuris bandė klaidinti pareigūnus. Trečiadienio rytą Lietuvą sukrėtė kraupi žinia: nužudytos studentės kūnas aptiktas Macikų kaime, netoli įtariamojo motinos namų, Šyšos paupyje.
Ypač operatyviai dirbusi policija sulaukė pagyrų, aukos artimieji – užuojautų, įtariamasis – prakeiksmų. Ką duos ši kraupi pamoka?
Taip keliauti įprasta
Mažeikių rajone gyvenantys 20-metės studentės Justinos Šikšniūtės tėvai neteko vienturtės dukters. Mergina internete susirado šilutiškį, kuris ją, aplankiusią Saugose gyvenančią močiutę, sekmadienį sutiko pavežti į Klaipėdą. Internetiniame tinkle yra net 1840 užsiregistravusių vartotojų, kurie prašo nuvežti į uostamiestį ar iš ten į Šilutę, netrūksta ir tokią paslaugą siūlančiųjų. O ką kalbėti apie tūkstančius žmonių, kurie panašiai važinėja į Kauną, Vilnių ir kitur.
Pirmadienį imta ieškoti į bendrabutį negrįžusios merginos. Netrukus išsiaiškinta, kad ją pavėžėjo 23 metų Valdas Jankauskas – du kartus teistas, kalėjęs ir užsienyje dirbęs vaikinas. Jo motina gyvena Macikų kaime, visai netoli Šilutės, kurią dažnai lankydavo šis sūnus. Policijai jis aiškino, kad merginą nuvežė į Klaipėdą, kur ji neva išlipusi. Tačiau kažkodėl ne prie bendrabučio, bet gerokai atokiau.
Policijos pareigūnai dirbo profesionaliai: įtariamasis netrukus prakalbo nužudęs merginą, o kūną ties Priekule įmetęs į Miniją. Tačiau iki antradienio vėlumos trukusios paieškos rezultatų nedavė: tik netoli Priekulės, gal 10 km nuo Sakūčių, aptikta dingusios merginos daiktų, stiklo duženų. Planuota Minijos upėje kūno paieškas tęsti trečiadienį. Tačiau trečiadienį po 10 val. policijos pareigūnai jau naršė teritoriją Macikų kaime, kur gyvena įtariamojo motina. Trys jo seserys dirba Anglijoje. Motina viena augino keturis vaikus. Yra socialiai remtina šeima, tačiau nepriskiriama asocialioms.
Pusę vienuolikos žiniasklaida jau skelbė: merginos kūnas aptiktas netoli įtariamojo motinos namų, Macikuose, prie kapinių, šalia vandens kanalo, kur retai vaikšto žmonės.
Teismo medicinos ekspertai ėmėsi darbo. Į Klaipėdos teismą atvesdintam įtariamajam paskirtas trijų mėnesių areštas.
Lietuvos žiniasklaida nuolat rinko ir platino vis naujas šios kraupios istorijos detales. Įtariamojo automobilyje pastebėtas išdaužtas langas, šis automobilis jau buvo parduotas vos už pustrečio šimto litų į metalo supirktuvę.
Pirminės ekspertų išvados: mergina išžaginta, sumušta. Išrengtos merginos kūnas buvo apkrautas šakomis ir lapais. Šioje vietoje aukos artimieji uždegė žvakučių, padėjo gėlių.
Interneto svetainėse nuolat papildomus straipsnius komentavę tūkstančiai žmonių pasisakė už mirties bausmės grąžinimą, įtariamąjį apipylė prakeiksmais, žeminančiais epitetais ir viešai erdvei nelabai tinkamais atsiliepimais. Radosi gausybė užuojautos žodžių vienturtės dukros netekusiems tėvams, artimiesiems. Panašu, kad trečiadienį Lietuva gyveno tik šia baisia tragedija.
Ką mano Šilutės policijos vadovas?
„Pamarys“ kalbina Šilutės policijos komisariato viršininką Sigitą Mikutavičių.
– Vos per dvi-tris dienas atskleistas itin žiaurus nusikaltimas – merginos žmogžudystė. Dirbo Klaipėdos policijos pareigūnai, o kiek prisidėjo Šilutės policija?
– Tyrimo iniciatoriai buvo kolegos iš Klaipėdos, o Šilutės policijos pareigūnai, kriminalistai glaudžiai dirbo jau nuo pirmadienio, vykdėme pavedimus. Antradienį supratome, kad įvykis – neeilinis. Saugojome informaciją. Buvome vykdytojai ir fizinė jėga: tikrinome kontaktus, veikos vietas, informaciją. Juk savo rajone vietos policija daugelį dalykų žino geriausiai. Dirbome ir dieną, ir naktį minučių tikslumu.
– Nė trijų dienų neprireikė atskleisti žmogžudystei. Tai – policijos profesionalumo rezultatas?
– Antradienį jutome didžiausią įtampą, nes jau suvokėme, kad tai nužudymas. Pareigūnai jautė didžiulę atsakomybę, dirbo labai susikaupę, buvo įtampos ir baimės, kad sulaikant įtariamąjį ko nors neatsitiktų. Jį sulaikė Klaipėdos ir Šilutės policijos pareigūnai. Būtent antradienį policijos pareigūnai pademonstravo tikrą profesionalumą. Buvo sunku. Pasirinkta taktika davė šimtaprocentinį rezultatą. Dar ne dabar, tačiau vėliau bus galima paminėti ir konkrečias pareigūnų pavardes, kurie nusipelnė ir pagarbos, ir dėkingumo. Buvo labai svarbu jų gebėjimas išlaikyti pusiausvyrą, nepadaryti klaidų, dirbti saugant taktikos paslaptį ir visa kita. Šilutės krašto gyventojai, kurie pyksta, kad kartais nesurandame penkių vištų vagies, šįkart galėtų pagrįstai didžiuotis policijos darbu ir profesionalumu. Dirba teisėtai, teisingai, greitai, be klaidų.
– Socialiniai interneto tinklai pilni asmeninės jų vartotojų informacijos, ten siūloma pavežti, ten ieškoma tokios paslaugos, ten daug gražių nuotraukų. Juk ten slypi ir pavojų?
– Turime duomenų, kad šiais tinklais naudojasi ir nusikalsti linkę asmenys. Kai garsūs Lietuvos žmonės, scenos žvaigždės šiuose tinkluose pasipuikuoja savo turtais, išgirstame, kad juos apvogė… Tai, kas paskelbta viešai, patraukia ir piktavalių dėmesį. Jie tuo naudojasi ir naudosis. Reikia rinktis, ką skelbti, kokias nuotraukas ten talpinti. Žmogus turi saugoti savo privatumą, ne viską dera viešinti. Nors už šias pastabas galiu išgirsti, kad esu senamadiškas žmogus, tačiau kalbamės žmogžudystės, kraupaus įvykio proga. Tad yra pamoka, dera mokytis.
Tarkime, ieškai žmogaus, kuris pavežtų į Klaipėdą ar kur kitur. Derėtų rinktis patikimą žmogų, apie vykimą informuoti draugus, artimuosius, parašyti žinutę. Pravartu turėti du telefonus. Žinoma, saugiau važiuoti keliems. Jeigu kyla abejonių, apie tai irgi geriau informuoti arba dar geriau – nevažiuoti.
– Dabar ir į užsienį, ir iš ten į Lietuvą net su užsidirbtais pinigais kišenėje veža privatūs asmenys…
– Saugiausia vykti grupėje, verta paprašyti vairuotojo dokumentų, duomenis pranešti artimiesiems. Juk už kelionę moki, tad turi teisę ir žinoti, kas teikia šią paslaugą.
– Žmogžudystę mūsų rajone aprašė ir plačiai tebenušviečia žiniasklaida, esama komentarų, netrūksta siūlymų sugrąžinti mirties bausmę. Vėl daug dėmesio tenka įtariamam žudikui, o aukos artimieji lieka beveik vieni su savo skausmu.
– O kiek nagrinėjama kalinių skundų, kad jiems to ar ano trūksta… Kur lieka nukentėjusieji, netekusieji brangių jiems žmonių, galbūt maitintojo, galbūt turto? Nukentėjusiųjų pusėje – tik policija, prokuratūra. Nėra deramo žalos atlyginimo.
Dėl mirties bausmės Lietuva apsisprendusi. Ir daugelis kitų valstybių pasirinko tokį kelią. Nesiimu to vertinti. Tačiau pokyčių reikėtų. Štai nuo kiekvieno mėnesio 10 iki 15 dienos, kai mokamos pašalpos, kitos išmokos, policija dirba išsijuosusi. Kol tuos pinigus išleidžia, prageria, būna gausybė smurto šeimose atvejų, chuliganizmo, panašių įvykių. Ir niekas nesikeičia. Taip kas mėnesį.
Yra bendruomenės, seniūnaičiai, seniūnai, savivaldybė, yra verslas. Ar tik policijai tai turi rūpėti, ar tik ji už tai atsakinga?
Gaunu informacijos, kad iš įkalinimo įstaigų į rajoną nuolat sugrįžta asmenų, kurie neįsidarbina, gyvena iš atsitiktinių pajamų. Gal kuris iš jų ir pasirenka kitokį gyvenimo kelią, yra pasimokęs, bet ar visi? Turime vienkiemiuose gyvenančių senelių sąrašus, domimės, ar juos lanko giminės, socialiniai darbuotojai. Norėtųsi, kad seniūnijos tam skirtų daugiau dėmesio – dažniau užsuktų, pasidomėtų, kas lankėsi, kas apsigyvento netoliese, gal turi kokių įtarimų.
– Kai atsitiks nelaimė, kokių Lietuvoje jau buvo, bus nužudytas senelis ar vienišas žmogus vienkiemyje, vėl atsigręš į policiją. O jos įspėjimai, patarimai, kurių tikrai netrūksta, lieka be atsako?
– Pasistato ir įsirengia žmogus rūmus už milijonus litų, o signalizacijai, filmavimo kameroms, kitokiai apsaugai tūkstančio litų pagaili… Taip ir pasakau, kai apvogtasis kreipiasi pagalbos. Juk tą prabangų namą kai kas stebi, domisi, kada gyventojai išvyksta, parvyksta, ar yra bent šuo. Išvyksti ilgesniam laikui, kaimyno paprašyk, kad prižvelgtų sodybą.
– Galbūt ir ši merginos žmogžudystė tebus trumpalaikė pamoka?
– Norėčiau, kad iš to būtų deramai pasimokyta.

Stasė SKUTULIENĖ

12 komentarai

 • Laikas

  Sunku sveiku protu suvokti. Tokius išgamas – į kartuves. As už mirties bausmę, ją reikia sugrąžinti.

 • Jo jo

  Užuojauta velionės močiutei Saugose, jai turi būti labai sunku. Anūkė iš jos namų išvyko į mirtį. Stiprybės tėvams, visiems, kam ši mergina buvo brangi. Tegul Dievas jums padeda.

 • Jonis

  Maladec policija. Ir Lietuvoj ja vis labiau pasitiki. Saunuoliai.

 • Janina

  Šitas žudikas monstriukas – toks kudas, mažas, menkas. Dievas jam daug ko nedavė. Bet pabaisa kokiu reta. Naikint tokius. Gal tai ne pirma jo auka, gal dar yra ką padaręs. Žulikas važinėja girdejau be teisiu.

 • Jiems

  Uzuojauta artimiesiems, tėvams, tai mociutei. Diedele uzuojauta.

 • Vladas

  Sugrazinti mirties bausme. Butinai. Skubiai.

 • Vat

  Baisu cia ir gyventi. Mano draugai is uzsienio sako niekada negris cia.

 • as

  kokia policija? cia nera ka narpliot, nes viskas buvo aisku is telefono ir susikto facebooko, bet paneles labaj gaila,

 • nu ja

  Nu ja tau atrodzia kad nebuvo ka dirbt. Lakste visi liezuvius iskore. O sitas urodas tupejo uz grotu, valgyt dave, a blogai. Nuteis, o mes ubagai ji kalejime maitinsim. Nu blyn.

 • Senelė

  Norėjau eit į redakcija, bet anūkė pasisiūlė čia parašyt. Užauginau keturis vaikus, gerus vaikus, sulaukiau šešių anūkų. Ir ačiū Dievui. Kai pagalvoju apie tos nužudytos mergaitės tėvus, širdis nelaiko. Kaip jiems visa tai iškentėt. Ir senelė Saugose juk irgi pergyvena. Pasimelsiu už juos ir už velionę. Aš čia kalbu, o anūkė rašo. Gal ir su klaidom. Bet ji gera mokinė. Sakau tėvams kad reikia saugot dukras, sūnus. Pamokykit vaikus nevažiuot su bet kuo. Tai baisūs laikai atėjo. Juk nieko nėra baisiau už žmogaus nužudymą. Cia dar taip baisiai, su išniekinimu. Ir pargabeno netoli motinos namų. Gal ne šiaip sau. Gal yra koks ryšis su blogumais šeimoje. Tai tiek. Tergul dievas saugo skausme atsidūrusius, velionės artimuosius ir draugus.

 • Pastebi

  Ir man pikta, kai trecdalis lietuviu gyvena skurde ir arti jo, o tokį urodą patupdė už grotų ir valgydina už mūsų mokesčių pinigus. Badu tokį. Pliką į pakrūmę ir tegul nustimpa. Jau patvirtino, kad žudikas yra ir prievartautojas. Oi tokiems kalejime nesaldu…

 • Vyras

  Užtraukė gėdą vyrų giminei. Matyt, cia bėda kitur – bus koks psichas. Gaila merginos. Užuojauta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kontroliuos, kaip parduodamos, laikomos ir naudojamos pirotechnikos priemonės

Tauragės apskr. VPK pareigūnai nuo gruodžio 10 d. iki kitų metų sausio 4 d. vykdys civilinių pirotechnikos priemonių laikymo, naudojimo ir prekybos kontrolę. Visu šiuo laikotarpiu policijos pareigūnai tikrins fizinius ir juridinius asmenis, importuojančius bei prekiaujančius minėtomis priemonėmis, bei galimas civilinių pirotechnikos priemonių neteisėto prekybos ir naudojimo vietas. Raginame gyventojus naudojant pirotechnikos priemones laikytis visų būtinų saugumo reikalavimų ir instrukcijų, nurodytų ant pakuotės. Būkite itin atsargūs bandydami įsigyti pirotechnikos priemonių. Perkant tokias priemones iš nepatikimų, neturinčių leidimo užsiimti tokia veikla

Užsienyje įsikūrę Šilutės rajono gyventojai šiemet susilaukė 57 naujagimių

Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad lapkritį įregistruoti 22 naujagimiai, iš jų 5 gimę užsienyje. Per 11 šių metų mėnesių sulaukta 312 naujagimių, iš šio skaičiaus 57 gimė užsienio valstybėse. Lapkritį populiarūs buvo šie vardai: Matas, Jokūbas, Iglė, Liepa, reti – Tumas, Dovas, Lugnė, Upė. Iš 22 lapkritį užregistruotų naujagimių 14  berniukų ir 8  mergaitės, 13 mažylių susilaukė Šilutės miesto gyventojai, 44 – kaimiškųjų seniūnijų šeimos. Visus šių metų mėnesius mirusiųjų skaičiai buvo gerokai didesni už naujagimių. Lapkritį

Pasityčiojo iš paskutiniojo velionės noro

Netikėtai mirusios tauragiškės šeima ir artimieji iki šiol negali atsigauti ne tik dėl mylimo žmogaus netekties, bet ir šoko, kurį patyrė vykdydami paskutinę velionės valią. Kėdainiuose įsikūrusiame Lietuvos krematoriume moterį kremuoti iš pradžių atsisakyta dėl neva netinkamo karsto, o vėliau ir dėl jos pačios svorio.  Teko patirti tikrą košmarą Įtariama, kad iš velionės bei jos artimųjų galėjo būti pasityčiota, nes kažkam labai skubiai prireikė krematoriumo paslaugos. Sutrikus sveikatai, 52 metų Tauragės gyventoja (kilusi iš Katyčių) mirė praėjusią savaitę, lapkričio 29

Kvietimas teikti idėjas Klaipėdos krašto metų programai

Šilutė ir visas Klaipėdos kraštas 2023 m. ruošiasi paminėti neeilinį istorinį įvykį – Klaipėdos krašto suvienijimo su Lietuvos Respublika 100-metį. Šis istorinis įvykis turi ypatingą svarbą Valstybės ir tautos likimo bei raidos istorijoje. Lietuvos Respublikos Seimas 2021 m. birželio 17 d. priėmė nutarimą  „Dėl 2023 metų paskelbimo Klaipėdos krašto metais“, kuris turi politinę ir kultūrinę reikšmę. Kviečiame įstaigas, organizacijas, meno kūrėjus telkis, diskutuoti ir teikti idėjas, kaip galėtume šio ypatingo įvykio jubiliejų paminėti Šilutės rajone ir etnografiniame Mažosios Lietuvos regione.

Taip pat skaitykite