Atlygio už kraują donorai prašo vis rečiau

Nacionalinio kraujo centro (NKC) Klaipėdos filialo komanda spalio 21 d. lankėsi Pagėgiuose. Kultūros centro patalpose įsikūrę medikai laukė donorų – tiek už atlygį, tiek už dyką norinčių duoti kraujo.

Pagėgiuose neatlygintinai kraują davusi pagėgiškė Snieguolė Bytautaitė sakė tai daranti ne pirmą kartą.

 

Nuo 18 iki 65 metų
Prieš pietus aplankyti NKC atstovai sakė jau sulaukę 15 kraujo donorų, kurių dauguma tai darė neatlygintinai. Pasak gydytojo Gintaro Jankausko, geranoriškai savo kraują aukojančių vis daugėja.
„Kraujo poreikis yra nemažas, jo reikia visada. Nežinia kada gali įvykti skaudi nelaimė, kurioje gali nukentėti jūsų draugai ar artimieji, todėl nelikite abejingi ir tapkite kraujo donorais – jūsų pagalba jiems gali būti itin reikalinga. Tuo labiau kad artėjant žiemai, keliuose nutinka daug skaudžių nelaimių, padaugėja eismo įvykių.
Lietuvoje trūksta kraujo. Kiekvienas kraujo davęs žmogus iš karto padeda trims kitiems, kuriems tokios pagalbos reikia. Tiek jaunimas, tiek suaugusieji supranta neatlygintinos kraujo donorystės svarbą. Ši tendencija mus džiugina. Mes tikimės, kad ateityje nemokamų donorų tik daugės, nes vis daugiau žmonių supras šio reikalo svarbą“, – sakė G. Jankauskas.
Jis drąsino žmones nebijoti ateiti duoti kraujo, nes laikantis numatytų taisyklių sveiko žmogaus organizmui kraujo donorystė jokio neigiamo poveikio nedaro. Procedūra yra saugi ir neskausminga, jos metu paimamas nedidelis kiekis kraujo – 470 ml. Paimto kraujo tūris donoro organizme atsistato per dvi paras.
Kraujo donorais norintys tapti žmonės turi būti sulaukę 18 metų ir ne vyresni nei 65-erių. Jie turi būti sveiki, nesergantys tam tikromis ligomis. Pagėgiuose neatlygintinai kraujo davusi pagėgiškė Snieguolė Bytautaitė sakė, kad tai daro nebe pirmą kartą. Jos teigimu procedūra neskausminga, tik prieš tai ji šiek tiek jaudinosi. Pirmą kartą kraujo ji davė už atlygį, o šį kartą – be atlygio.
Nuolatiniai donorai
NKC filialai yra Vilniuje, Panevėžyje ir Klaipėdoje. Jų veikla apima visą Lietuvos teritoriją. Pagėgiuose minėtos įstaigos darbuotojai lankėsi ne pirmą kartą, jie čia atvyksta reguliariai. Anot Klaipėdos filialo atstovų, juos atvykti kviečia į įvairius miestelius, apie tokius vizitus jie praneša iš anksto.
NKC Klaipėdos filialo gydytojas G. Jankauskas patikino, kad donorų duotas kraujas naudojamas įvairiems kraujo preparatams gaminti ir jam perpilti. Donorų kraujas tinka įvairaus amžiaus grupių ligoniams – nuo kūdikių iki suaugusiųjų. Pastaruoju metu didėjant žmonių sergamumui įvairiomis ligomis, didėja ir donorų kraujo poreikis.
Pasak G. Jankausko, į NKC filialą Klaipėdoje ateina nuolatiniai kraujo donorai, kurie kraujo duoda nuolatos, kas keli mėnesiai. Pasak G. Jankausko, dauguma nuolatinių neatlygintinų donorų supranta, kad kada nors donorų kraujo gali prireikti ir jiems patiems.
Visi norintys, bet nespėję duoti kraujo, laukiami pirmadienį, spalio 27 d., Šilutės ligoninėje. Čia Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo medikai darbuosis nuo 10 iki 14 val. Kraujo bus galima duoti tiek nemokamai, tiek už atlygį.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Kviečiame teikti pasiūlymus Gyvūnų gerovės metams paminėti

Seimui 2022 m. paskelbus Gyvūnų gerovės metais, Aplinkos ministerija kviečia visuomenę, socialinius partnerius, verslą pasidalinti idėjomis, kaip juos paminėti. Pasiūlymų laukiame iki rugpjūčio 20 d. elektroniniu paštu info@am.lt. Atrinktos priemonės bus įtrauktos į Gyvūnų gerovės metų minėjimo programą. „Aš norėčiau, kad kiekvieni metai būtų gyvūnų gerovės, nes dėmesio šiai sričiai stokojama tiek iš valstybės, tiek iš piliečių. Juk, pripažinkim, kad dar požiūris į gyvį kaip į daiktą, nuosavybę, kažkokį madingą atributą, pelno nešėją labai gajus“, – pastebi aplinkos ministro patarėjas,

Prezidentas: sienų apsaugai – platesni karių įgaliojimai

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį susitikęs su krašto apsaugos ministru Arvydu Anušausku ir kariuomenės vadu gen. ltn. Valdemaru Rupšiu aptarė karių įsitraukimą ekstremaliosios situacijos metu. Šalies vadovas teigiamai įvertino susitikimo metu krašto apsaugos ministro A. Anušausko pristatytus Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo bei Karinės jėgos naudojimo statuto pakeitimus, nustatančius konkrečius įgaliojimus, kuriuos kariai įgytų ekstremaliųjų situacijų metu, ir šių įgaliojimų įgijimo sąlygas. „Įstatymų pakeitimai leis kariams efektyviai prisidėti tiek saugant Lietuvos Respublikos sienas, tiek, poreikiui esant,

Taip pat skaitykite