Atlygio už kraują donorai prašo vis rečiau

Nacionalinio kraujo centro (NKC) Klaipėdos filialo komanda spalio 21 d. lankėsi Pagėgiuose. Kultūros centro patalpose įsikūrę medikai laukė donorų – tiek už atlygį, tiek už dyką norinčių duoti kraujo.

Pagėgiuose neatlygintinai kraują davusi pagėgiškė Snieguolė Bytautaitė sakė tai daranti ne pirmą kartą.

 

Nuo 18 iki 65 metų
Prieš pietus aplankyti NKC atstovai sakė jau sulaukę 15 kraujo donorų, kurių dauguma tai darė neatlygintinai. Pasak gydytojo Gintaro Jankausko, geranoriškai savo kraują aukojančių vis daugėja.
„Kraujo poreikis yra nemažas, jo reikia visada. Nežinia kada gali įvykti skaudi nelaimė, kurioje gali nukentėti jūsų draugai ar artimieji, todėl nelikite abejingi ir tapkite kraujo donorais – jūsų pagalba jiems gali būti itin reikalinga. Tuo labiau kad artėjant žiemai, keliuose nutinka daug skaudžių nelaimių, padaugėja eismo įvykių.
Lietuvoje trūksta kraujo. Kiekvienas kraujo davęs žmogus iš karto padeda trims kitiems, kuriems tokios pagalbos reikia. Tiek jaunimas, tiek suaugusieji supranta neatlygintinos kraujo donorystės svarbą. Ši tendencija mus džiugina. Mes tikimės, kad ateityje nemokamų donorų tik daugės, nes vis daugiau žmonių supras šio reikalo svarbą“, – sakė G. Jankauskas.
Jis drąsino žmones nebijoti ateiti duoti kraujo, nes laikantis numatytų taisyklių sveiko žmogaus organizmui kraujo donorystė jokio neigiamo poveikio nedaro. Procedūra yra saugi ir neskausminga, jos metu paimamas nedidelis kiekis kraujo – 470 ml. Paimto kraujo tūris donoro organizme atsistato per dvi paras.
Kraujo donorais norintys tapti žmonės turi būti sulaukę 18 metų ir ne vyresni nei 65-erių. Jie turi būti sveiki, nesergantys tam tikromis ligomis. Pagėgiuose neatlygintinai kraujo davusi pagėgiškė Snieguolė Bytautaitė sakė, kad tai daro nebe pirmą kartą. Jos teigimu procedūra neskausminga, tik prieš tai ji šiek tiek jaudinosi. Pirmą kartą kraujo ji davė už atlygį, o šį kartą – be atlygio.
Nuolatiniai donorai
NKC filialai yra Vilniuje, Panevėžyje ir Klaipėdoje. Jų veikla apima visą Lietuvos teritoriją. Pagėgiuose minėtos įstaigos darbuotojai lankėsi ne pirmą kartą, jie čia atvyksta reguliariai. Anot Klaipėdos filialo atstovų, juos atvykti kviečia į įvairius miestelius, apie tokius vizitus jie praneša iš anksto.
NKC Klaipėdos filialo gydytojas G. Jankauskas patikino, kad donorų duotas kraujas naudojamas įvairiems kraujo preparatams gaminti ir jam perpilti. Donorų kraujas tinka įvairaus amžiaus grupių ligoniams – nuo kūdikių iki suaugusiųjų. Pastaruoju metu didėjant žmonių sergamumui įvairiomis ligomis, didėja ir donorų kraujo poreikis.
Pasak G. Jankausko, į NKC filialą Klaipėdoje ateina nuolatiniai kraujo donorai, kurie kraujo duoda nuolatos, kas keli mėnesiai. Pasak G. Jankausko, dauguma nuolatinių neatlygintinų donorų supranta, kad kada nors donorų kraujo gali prireikti ir jiems patiems.
Visi norintys, bet nespėję duoti kraujo, laukiami pirmadienį, spalio 27 d., Šilutės ligoninėje. Čia Nacionalinio kraujo centro Klaipėdos filialo medikai darbuosis nuo 10 iki 14 val. Kraujo bus galima duoti tiek nemokamai, tiek už atlygį.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

„Sidabrinės nendrės“ premijai teikiamos dvi kandidatūros

Šilutės r. savivaldybės „Sidabrinės nendrės“ premijos komitetas sulaukė dviejų pasiūlymų, ką apdovanoti „Sidabrinės nendrės“ premija. Tai: Ingrita Riterienė, visuomenininkė, asociacijos „Švėkšniškių sambūris“ vadovė, kultūros puoselėtoja. Teikėjai: Švėkšnos seniūnas ir Šilutės kultūros ir pramogų centro Švėkšnos skyriaus kultūrinės veiklos vadybininkė; Adma Baltutienė, Žemaičių krašto etnokultūros centro etnografė, folkloro kolektyvo „Pilutė“ vadovė. Teikėjai: Žemaičių krašto etnokultūros centras, Žemaičių Naumiesčio seniūnas, Gardamo seniūnė, Degučių kaimo bendruomenė „Rytdiena“, Žemaičių Naumiesčio gimnazija, Žemaičių Naumiesčio mokykla-darželis.  „Sidabrinė nendrė“ –  tai aukščiausia Šilutės rajono savivaldybės premija, teikiama

Kėdainiuose įgriuvo tiltas per Nevėžį

Šiandien Lietuvos automobilių kelių direkcija išplatino tokį pranešimą: „Įlūžus sijai, uždarytas eismas Kėdainių tiltu per Nevėžį (rajoniniu keliu Nr. 1906 Aukštutiniai Kaniūkai–Babtai–Labūnava–Kėdainiai nuo 44,37 iki 44,44 km). Informacija apie įvykį buvo gauta iš AB „Kelių priežiūra“ šiandien, sausio 31 d., apie 7.30 val. Eismas tiltu operatyviai uždarytas, statomi apylankos ženklai kaip apvažiuoti uždarytą vietą ir AB Lietuvos automobilių kelių direkcijos specialistai išvyko į vietą įvertinti situacijos. Eismas laikinai kreipiamas apylanka krašto keliu Nr. 144 Jonava–Kėdainiai–Šeduva“. Prezidentas kaltina kelininkus Kaip tik

Tik vienas centas, vertas beveik dviejų milijonų

Jeigu rankoje laikote 1 cento monetą, žinokite, kad labai netolimoje ateityje apyvartoje jų gali ir nebelikti. Antai Kanada vieno cento monetas nustojo kaldinti 2012 metais. Australijoje 1 ir 2 centų monetų nebegamina jau nuo 1992 m. Bahamų salose mažiausio nominalo monetų gamybą ir vartojimą sustabdė 2020 m. sausio pabaigoje. Jungtinės Karalystės Karališkoji monetų kalykla šiais metais paskelbė, jog dėl monetų pertekliaus kitą dešimtmetį jie nebegamins nei 2 svarų, nei 2 pensų monetų. O kaip Europoje? Anot Lietuvos banko, palyginus su

Šilutės rajono Taryboje: netinka niekas, ką pasiūlo opozicija

Sausio 26 d.  įvyko Šilutės rajono savivaldybės tarybos posėdis. Jame dalyvavo 23 Tarybos nariai iš 25: nedalyvavo Zigmantas  Jaunius ir Steponas Kazlauskas. Už biudžetą – 16 balsų Tarybos nariai patvirtinto Savivaldybės 2023 metų biudžetą  – 65 940 870 eurų pajamų. Už biudžetą balsavo 16 Tarybos narių, 7 opozicijos atstovai susilaikė. Jos vardu kalbėjęs Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų atstovas Žygimantas Kurlianskas  sakė, jog padaryti darbai matomi, jiems buvo pritarusi Taryba. Ir retoriškai klausė, ar būtų įmanoma geriau? Esą pagal gautas Europos

Taip pat skaitykite