Atidengtos opokos karjero paslaptys…

Liepai įpusėjus Stokiškių kaimo (Pagėgių sav.) gyventojai antrą kartą susitiko su uždarosios akcinės bendrovės „Glomus“ atstovais. Ši bendrovė planuoja gaivinti bene prieš tris dešimtmečius likimo valiai paliktą Mažaičių kaime, netoli Stoniškių esantį opokos karjerą. Kai vyko antrais susitikimas su gyventojais. Tada buvo tik pradėta pumpuoti iš karjero ten susikaupusį didelį kiekį vandens. 

Apie tai buvo rašyta: http://www.pamarys.eu/skaidrus-stoniskiu-opokos-karjero-vandens-telkinys-ima-skleisti-nemalonu-kvapa/

Tada karjeras dar atrodė taip (nuotrauka apačioje).

Šiandien vaizdas toks (nuotrauka apačioje).

Lapkričio 10 d. Stoniškių kaimo bendruomenės iniciatyvinė grupė (pirmininku išrinktas Petras Ubartas), seniūnė, Pagėgių savivaldybės atstovai, gamtosaugos pareigūnai ir minėtosios  UAB „Glomus“ atstovai aptarė dabartinę jau beveik nusausinto karjero situaciją.

Ankstesniame susirinkime stoniškiečius labiausiai jaudino du dalykai: ar dugne nusėdęs dumblas nepaskleis nežmonišką smarvę, kuri trukdys aplinkiniams normaliai gyventi. Kitas juos labai jaudinęs dalykas: kaip bus gelbėjamos didžiuliame vandens telkinyje prisiveisusios žuvys.

 

Smarvės nėra

Iškart galime pasakyti, kad likęs atidengtas dumblas didelės smarvės neskleidžia.

Tąkart lyg ir buvę sutarta, kad kitą dieną, t. y. ketvirtadienį opokos kasėjų bendrovės pasamdyta žvejybos įmonė pradės tinklais semti žuvis ir tam tinkamomis cisternomis išgabens jas į Gėgės upę. To padaryti nepavyko. Tada šis darbas buvo nukeltas į antradienį, t. y. šiandien. Darbas turėjo prasidėti 10.00 val., bet… buvo pranešta, kad žvejai pirma pažvejos Kuršių mariose ir tik tada atskubės į Stoniškius…

Punktualiai tokiu laiku atvykęs į būsimo įvykio vietą internetinio laikraščio pamarys.eu korespondentas buvo vienintelė gyva dvasia ant apmirusio opokos karjero ežero kranto… Netrukus pasirodė jaunas vyras. Susipažinus paaiškėjo, jog tai Stoniškių seniūnijos vyresnysis specialistas Marius Paleckis.

Žuvų būta

Pirmas klausimas: „Ar yra šiame likusiame karjero užutėkyje likusių žuvų?“

Seniūnijos specialistas patvirtino, kad žuvų čia dar yra likę daug. „Kontroliuodamas naktimis, ar nesidarbuoja  brakonieriai, tamsoje pašviečiau į vandens paviršių. Visame paviršiuje ištisai blizgėjo žuvų nugaros…“

Dar M. Paleckis pridūrė, jog šio karjero gylis yra 23 metrai. Paskutinį kartą be vandens jį apžiūrėjęs 1994 metais.

Petro Ubarto prietaisas rodė, kad žuvų likusiame vandenyje yra gausiai. Į žvejų tinklą jų tepateko 84.

Kad čia dar esama žuvies, akivaizdžiai parodė netrukus į karjerą atskubėjęs bendruomenės iniciatyvinės grupės pirmininkas Petras Ubartas. Su spiningu užmetęs žvejų mėgėjų naudojamą prietaisą, jis pranešė, kad giliausioje likusio  vandens telkinio vietoje vandens gylis yra beveik du metrai. Elektroninio „seklio“ ekrane aiškiai matėsi po vandeniu tūnančios žuvys. Dauguma jų gelmėje, o kai kurios pakilusios ir netoli paviršiaus.

 

Čiuožinėdavo ant 23 metrų gylio telkinio

Atėję keli aplinkiniai gyventojai stebėjosi buvusio ežero gyliu. Anot jų, dažną dieną karštymečiu čia maudydavosi, o žiemą čiuožinėdavo ant ledo, nė neįtardami, kokios čia gelmės po ledu… Tiesa, buvo viena nelaimė, kai susižalojo nuo pakrantėje palikto milžiniško žingsniuojančio ekskavatoriaus strėlės į vandenį šokusi moteris (apie tai buvo rašyta to meto „Pamaryje“), bet ji laimingai išgyveno.

Gandai apie šiame ežere kontrabandininkų skandintus automobilius nepasitvirtino. Bent jau kol kas…

 

Žuvų gausos nerasta

14 val. suskambo telefonas. Pagaliau atvyko žvejų brigada, gamtosaugininkai. Vyks žuvų perkėlimas iš karjero į Gėgės upę. vėl važiuoju į Mažaičius – į kaimą, kur ir yra opokos karjeras. Žvejai jau užmetę ir įpusėję traukti tinklą. Jis pasiduoda sunkiai, vis kabinasi už dugno. Tiesą, jį traukia tik dviese.

Keletas stebėtojų vis duoda šmaikščių patarimų. Ir štai – tinklas pagaliau pritraukiamas prie kranto. Pirmosios kibirais į visureigio plastikinę talpą nunešamos kelios nedidelės lydekaitės, kuojos. Dar iš tinklo surenkami stambesni karšiai, kuojos, ešeriukai. Tik vienas karšis neįlenda per užsukamą statinės skylę, tenka prapjauti didesnę angą.

Dideliam visų susirinkusiųjų nusivylimui, priskaičiuojama 84 žuvys… Anei galingų šamų, anei įspūdingo dydžio lydekų…

Žinoma, galėjo į tinklą visos žuvys ir nepatekti, bet būtų naivu manyti, kad jų ten liko tonomis…

Gamtosaugos lydimas žvejų visureigis išvažiuoja paleisti žuvų į Gėgę.

Petras Skutulas, autoriaus nuotraukos

 

 

 

 

 

 

5 komentarai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ką tikrins policija gruodžio mėnesį?

Policijos pareigūnai, užtikrindami eismo saugumą, gruodžio mėnesį Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato aptarnaujamoje teritorijoje, kuriai priklauso ir Šilutės rajonas bei Pagėgių savivaldybės teritorija, organizuos prevencines priemones. Šiomis dienomis (gruodžio 1-3 d.) vyksta pėsčiųjų, dviračių vairuotojų kontrolė – tamsiuoju paros laiku, matomumą gerinančių saugos priemonių (atšvaitų, ryškiaspalvių liemenių su šviesą atspindinčiais elementais ir kt.) naudojimas. Gruodžio 5-11 d., gruodžio 24-27 d. ir gruodžio 30-31 d. atidžiau bus kontroliuojama vairuotojų, įskaitant dviračių ir elektrinių paspirtukų, blaivumas, apsvaigimas nuo narkotinių ar kitų psichiką

Rinkimų komisijų pirmininkėmis Šilutėje ir Pagėgiuose bus Loretos

2023 m. kovo 5 d. Lietuvoje vyks savivaldybių tarybų ir tiesioginiai merų rinkimai. Vyriausioji rinkimų komisija priima su tuo susijusius sprendimus. Lapkričio 29 d. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino savivaldybių rinkimų komisijų sudėtis ir paskyrė šių rinkimų komisijų pirmininkus. Šilutės rajono rinkimų komisijai vadovaus Loreta Pakalniškienė, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovė, Pagėgių savivaldybėje – Loreta Razutienė, Lietuvos socialdemokratų partijos atstovė. Savivaldybių rinkimų komisijos sudarytos iš Lietuvos Respublikos teisingumo ministro, Lietuvos teisininkų draugijos, savivaldybių administracijų direktorių ir politinių partijų pateiktų kandidatūrų.

Už ilgametį darbą padėkota Birutei Servienei ir Romualdui Blechertui

Šilutės r. savivaldybės meras Vytautas Laurinaitis, administracijos direktorius Virgilijus Pozingis, jo pavaduotoja Daiva Žebelienė bei kultūros įstaigų vadovai pagerbė ilgametę Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorę Birutę Servienę ir palinkėjo sėkmės naujame gyvenimo etape. B. Servienei įteikta padėka už ilgametį, nuoširdų, pasiaukojamą darbą siekiant išsaugoti ir populiarinti Mažosios Lietuvos ir Rusnės kultūros vertybes. B. Servienė nuo 2005 m. vadovavo Rusnėje veikiančiam Salos etnokultūros ir informacijos centrui, kuris rūpinasi kultūros veikla ne tik Rusnėje, bet ir Usėnų bei Juknaičių seniūnijose. B.

UV lempos naudojimo gidas – kaip naudoti?

Gelinis nagų lakavimas yra tapęs vienu iš populiariausių lakavimo būdų. Jis yra patogus tuo, jog užtikrina tvarkingo manikiūro ilgaamžiškumą bei su juo galima atlikti įvairiausius nagų dailės sprendimus. Gelinis nagų lakas turi specialias priemones, o viena jų pagrindinių – UV lempa nagams. Šios lempos padeda sukurti nepriekaištingą nagų įvaizdį. Ji tinkama net ir tiems, kurie tik pradeda mokytis nagų dailės meno! Kokiais privalumais pasižymi UV nagų lempa? UV nagų lempos vienas iš pagrindinių privalumų – ji nepamainoma pradedantiesiems. Nesvarbu, ar

Taip pat skaitykite