Ateina vasara: šilumos sulauksime nebent po Joninių

Birželio 1 d. – kalendorinės vasaros pradžia. Lietuviškas žodis „vasara“ yra indoeuropiečių kalbos kilmės, reiškiantis ankstyvą metą (plg. sanskrito kalba vasar „anksti“).

Vasara – šilčiausias metų laikas. Ką ir besakyti, šiemet lietuviai po šaltos žiemos ir drėgno pavasario laukia nesulaukia ateinančios vasaros. Juk pavasario šilumos nebuvo…

Vasara pasaulyjevasara

Kai šiauriniame žemės pusrutulyje ateina vasara, pietiniame pusrutulyje – žiema. Taigi, kai Lietuvoje vasara, Australijoje – žiema. Pietiniuose kraštuose, nors ir egzistuoja sąvokos – metų laikai, nes oro temperatūra svyruoja, tačiau žiemos metu ten vis tiek šilčiau, nei Lietuvoje per pačią vasarą. Ekvatoriuje iš viso nesikeičia metų laikai, čia saulė visada šviečia vienodai. Arktikoje vasarą saulė niekada nenusileidžia, keletą mėnesių šviečia ir dieną, ir naktį, tačiau žiemą du mėnesius saulė visai nepateka.

Temperatūra vis kyla

Mokslininkai teigia, kad visoje žemėje temperatūra nuolatos po truputį kyla. Skaičiuojama, kad per 40 metų temperatūra pakyla apytikriai 10°C. Žemės oro temperatūra turi įtakos ir vandens lygiui. Per 40 metų jis taip pat pakyla apytikriai 20 cm. Tokie pokyčiai gali grėsti žemės gyvybei.

Didžiausia temperatūra visoje žemėje iki šiol užfiksuota Afrikoje 1922 m. spalio 13 d. Tuomet ji buvo pakilusi iki 57,8°C. Didžiausia temperatūra Lietuvoje iki šiol užfiksuota 1994 m. liepos 30 d. Zarasuose – 37,5°C.

Etnologas L. Klimka geros vasaros nežada

Garsus Lietuvos etnologas, gamtos mokslų daktaras prof. Libertas Klimka geros vasaros nežada. Būsianti šalta vasara ir derlius prastas. Vėlavo sugrįžti kregždės, kurios, sakoma, parneša šilumą.

Vasaros pradžia bus be laukiamos šilumos. Po šalto birželio turėtų ateiti šilta liepa. Gegutė šiemet užkukavo dar nesusprogus lapams. Tai reiškia, kad bus blogai, derlius prastas.

Nuo seno sakoma, jeigu gegutė užkukuoja ant nuogų šakų, bus ar labai kontrastingi orai, ar labai mažai šilumos, tada prastas derlius išauga ir žmonėms būna sunku išgyventi.

Profesorius patarė stebėti, kokia bus Sekminių diena, kuri šiais metais bus švenčiama birželio 5-ąją. Jeigu Sekminių diena saulėta ir graži, tada ir vasara bei tikroji šiluma ateina. Bet jeigu su vėju ir lietumi, tai dar tenka susigūžti.

Dr. L. Klimka sutinka, kad prognozuojamam prastam būsimam derliui gali pakenkti ir šaltas pavasaris, kurio orą jis išpranašavo dar žiemos pabaigoje. Šiltesnių orų sulauksime nebent po Joninių.

Tik  į antrą vasaros pusę, po Joninių, tikriausiai galėsime pradėti mėgautis šiluma. Kad tik didelių kontrastų daug nebūtų, nes kartais būna, kad po tokio šalto, vėjuoto oro staiga prasideda sausra.

Metai, anot dr. L. Klimkos, bus sunkūs visomis prasmėmis: nerimo ir netikrumo tikrai yra daug.

pamarys.eu inf.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Ar verta rinktis aliuminio langus?

Rinkdamiesi naujus langus susiduriame su gausybe variantų. Vienas iš populiariausių – aliuminio langai. Ar tai tikrai geras pasirinkimas? Norėdami tai išsiaiškinti, prieš priimdami teisingą sprendimą, turite įvertinti šių langų privalumus ir trūkumus. Aliuminio profilio langai pasižymi puikiomis savybėmis, tokiomis kaip ilgaamžiškumas Jei pasirinksite kokybiškus langus ir juos montuos patyrę meistrai, kokybė jus džiugins ilgai. Tokie langai nekeičia savo išvaizdos ir eksploatacinių savybių daugelį metų. Taip pat verta paminėti, kad juos labai lengva prižiūrėti, lengva valyti. Taip yra dėl specialios dangos,

Plaukimas baidarėmis su vaikais: saugios kelionės patarimai

Ramus plaukimas baidarėmis su šeima – tai patogus laisvalaikis gamtoje ir neišdildomas įspūdis. Pamirškite kasdienius rūpesčius, susikraukite lagaminus ir leiskitės į kelionę baidarėmis! Tiesa, jei nuspręsite plaukti su vaikais, jums gali kilti daug klausimų. Vienas iš dažniausiai užduodamų klausimų: ar tikrai saugu vaikus pasiimti plaukti baidarėmis? Keliautojų dažnai klausiama, kokiu maršrutu pasirinkti ir kokių papildomų saugumo priemonių reikėtų imtis? Pateikiame trumpą atmintinę, kaip plaukimą baidarėmis su vaikais paversti malonia, saugia ir įsimintina jūsų šeimos pramoga. Plaukdami laikykitės svarbių saugos taisyklių

Prognozuojami karščiai, lietus su griaustiniu ir vėju, galima kruša

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad birželio 27 d., pirmadienis, po karšto ilgojo savaitgalio pokyčių dar neatneš – šalyje išsilaikys sausi, saulėti ir karšti orai.  5-10 m/s pietinis, rytinis vėjas gaivins menkai. Aukščiausia temperatūra pavėsyje šiandien sieks 28–33 laipsnius karščio, atokaitoje bus dar karščiau, todėl įdienojus geriau lauke nebūti. Įprasta, kad tvyrant tokiam karčiui medikai pataria vengti aktyvaus judėjimo ir su tuo susijusių darbų. Birželio 28 d., antradienį, orai ims keistis. Naktį lietaus dar nenumatoma. Bus ramu, tvanku ir labai šilta,

Birželio 29-ąją – Pasieniečių diena

Tai profesinė Lietuvos beveik pusketvirto tūkstančio Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) tarnautojų ir darbuotojų šventė. Šia proga vyks šventiniai renginiai ir Šilutėje. Programa Šilutėje: 11 val. Šv. mišios Šv. Kryžiaus katalikų bažnyčioje (Katalikų Bažnyčios g. 1); 12 val. VSAT vėliavų būrių maršas – paradas nuo bažnyčios Turgaus ir Lietuvininkų gatvėmis iki Šilutės senojo turgaus aikštės; 12.30 val. iškilmės aikštėje, pasieniečių rikiuotė, apdovanojimai; 13 val. Vidaus reikalų ministerijos reprezentacinio pučiamųjų orkestro koncertas; 13.30 val. parodomoji pasieniečių kinologų su šunimis programa; 14

Taip pat skaitykite