Ateina vasara: šilumos sulauksime nebent po Joninių

Birželio 1 d. – kalendorinės vasaros pradžia. Lietuviškas žodis „vasara“ yra indoeuropiečių kalbos kilmės, reiškiantis ankstyvą metą (plg. sanskrito kalba vasar „anksti“).

Vasara – šilčiausias metų laikas. Ką ir besakyti, šiemet lietuviai po šaltos žiemos ir drėgno pavasario laukia nesulaukia ateinančios vasaros. Juk pavasario šilumos nebuvo…

Vasara pasaulyjevasara

Kai šiauriniame žemės pusrutulyje ateina vasara, pietiniame pusrutulyje – žiema. Taigi, kai Lietuvoje vasara, Australijoje – žiema. Pietiniuose kraštuose, nors ir egzistuoja sąvokos – metų laikai, nes oro temperatūra svyruoja, tačiau žiemos metu ten vis tiek šilčiau, nei Lietuvoje per pačią vasarą. Ekvatoriuje iš viso nesikeičia metų laikai, čia saulė visada šviečia vienodai. Arktikoje vasarą saulė niekada nenusileidžia, keletą mėnesių šviečia ir dieną, ir naktį, tačiau žiemą du mėnesius saulė visai nepateka.

Temperatūra vis kyla

Mokslininkai teigia, kad visoje žemėje temperatūra nuolatos po truputį kyla. Skaičiuojama, kad per 40 metų temperatūra pakyla apytikriai 10°C. Žemės oro temperatūra turi įtakos ir vandens lygiui. Per 40 metų jis taip pat pakyla apytikriai 20 cm. Tokie pokyčiai gali grėsti žemės gyvybei.

Didžiausia temperatūra visoje žemėje iki šiol užfiksuota Afrikoje 1922 m. spalio 13 d. Tuomet ji buvo pakilusi iki 57,8°C. Didžiausia temperatūra Lietuvoje iki šiol užfiksuota 1994 m. liepos 30 d. Zarasuose – 37,5°C.

Etnologas L. Klimka geros vasaros nežada

Garsus Lietuvos etnologas, gamtos mokslų daktaras prof. Libertas Klimka geros vasaros nežada. Būsianti šalta vasara ir derlius prastas. Vėlavo sugrįžti kregždės, kurios, sakoma, parneša šilumą.

Vasaros pradžia bus be laukiamos šilumos. Po šalto birželio turėtų ateiti šilta liepa. Gegutė šiemet užkukavo dar nesusprogus lapams. Tai reiškia, kad bus blogai, derlius prastas.

Nuo seno sakoma, jeigu gegutė užkukuoja ant nuogų šakų, bus ar labai kontrastingi orai, ar labai mažai šilumos, tada prastas derlius išauga ir žmonėms būna sunku išgyventi.

Profesorius patarė stebėti, kokia bus Sekminių diena, kuri šiais metais bus švenčiama birželio 5-ąją. Jeigu Sekminių diena saulėta ir graži, tada ir vasara bei tikroji šiluma ateina. Bet jeigu su vėju ir lietumi, tai dar tenka susigūžti.

Dr. L. Klimka sutinka, kad prognozuojamam prastam būsimam derliui gali pakenkti ir šaltas pavasaris, kurio orą jis išpranašavo dar žiemos pabaigoje. Šiltesnių orų sulauksime nebent po Joninių.

Tik  į antrą vasaros pusę, po Joninių, tikriausiai galėsime pradėti mėgautis šiluma. Kad tik didelių kontrastų daug nebūtų, nes kartais būna, kad po tokio šalto, vėjuoto oro staiga prasideda sausra.

Metai, anot dr. L. Klimkos, bus sunkūs visomis prasmėmis: nerimo ir netikrumo tikrai yra daug.

pamarys.eu inf.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jei pavyksta skaitytoją įtraukti į išgalvotą pasaulį…

Tikriausiai būtų sunku rasti žmogų, kuris per savo gyvenimą nebūtų perskaitęs bent vienos knygos. Su kiekvienu perskaitytu kūriniu žmogus įgauna išminties ir patirties, o širdis prisipildo gerumo…  Ir gana dažnai norima pasinerti į daugiau to paties rašytojo knygų, norima pakalbėti gyvai su autoriumi, išgirsti jo minčių. Deja, rašytojai po kaimiškąsias vietoves keliauja retokai… Stoniškiuose – rašytoja Irena Buivydaitė-Kupčinskienė Bet Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos Stoniškių filialui labai pasisekė: jau iš anksto žinota, kad į Vydūno viešąją biblioteką balandžio mėnesį atvyks

Ar mes esame pilietiški? Einame į priekį, bet pusiaukelės dar nepasiekėme

Gegužės 14-ąją – Pilietinio pasipriešinimo dieną – bus pirmąkart nacionaliniu mastu organizuojamas Pilietiškumo egzaminas. Jo metu tiek Lietuvoje, tiek užsienyje gyvenantys piliečiai bus kviečiami prisijungti ir išbandyti savo žinias pilietiškumo, visuotinės gynybos klausimais. Egzaminui artėjant – pokalbis egzamino – pilietiškumo – tema su VU TSPMI profesore Aine Ramonaite. Mokslininkė teigia – per pastaruosius 20 metų Lietuvos visuomenė pilietiškumo prasme nuėjo ilgą kelią, tačiau pusiaukelės vis dar nepasiekė. Daugelį metų tyrinėjate pilietinę visuomenę, pilietinę galią. Kaip apibūdintumėte, koks yra tas „pilietiškas

Bibliotekos nurašytas knygas galės atiduoti tiems, kam jos reikalingos

Bibliotekos, prieš atiduodamos perdirbti nurašytas knygas, galės neatlygintinai perduoti jas fizinių ar juridinių asmenų nuosavybėn. Seimas priėmė tokią galimybę suteikiančias Kultūros ministerijos parengtas Bibliotekų įstatymo pataisas. Ši nuostata netaikoma senų, retų ir ypač vertingų knygų bei rankraščių fondui ir nacionaliniam publikuotų dokumentų archyviniam fondui. Šiuo metu rengiama ir kultūros ministro įsakymu bus patvirtinta pripažintų nereikalingomis arba netinkamomis naudoti bibliotekų fondo nurašytų knygų neatlygintino perdavimo fizinių ir juridinių asmenų nuosavybėn tvarka, kurioje numatoma detaliai reglamentuoti perdavimo procesą, perdavimo būdus ir taikomus

Policijos pareigūnai fiksuoja chuliganiškus vairavimus

Chuliganiškas vairavimas yra Kelių eismo taisyklių pažeidimas, už kurį transporto priemonės vairuotojui gresia ne tik piniginė bauda, bet ir teisių atėmimas. Vienas iš dažniausiai daromų vairuotojų pažeidimų yra, kai išvažiuojama į priešpriešinę eismo juostą ir nesilaikoma Kelių eismo taisyklių nustatytos lenkimo tvarkos. Nuo balandžio 22 d. iki balandžio 24 d. policijos pareigūnai užfiksavo 16 chuliganiško vairavimo atvejų (Šilutėje – 7, Tauragėje – 8 ir Pagėgiuose – 1). Pažeidėjams surašyti protokolai. Primename, kad nuo balandžio 26d. iki 28 d. bus vykdoma

Taip pat skaitykite