Arvydo Švagždžio fotografijų paroda „Rusnės gamtos apsupty…“

Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje 17-osios Nacionalinės bibliotekų savaitės išvakarėse atidaryta rusniškio Arvydo Švagždžio fotografijų paroda „Rusnės gamtos apsupty…“ Tai antroji šio autoriaus paroda. Prieš kelerius metus rusniškiai jau galėjo pasigrožėti A. Švagždžio fotografijomis.

Fotografijos turi atskleisti akimirkos žavesį – įsitikinęs fotografuoti mėgstantis mokslininkas Arvydas Švagždys.

Šiųmetėje parodoje – Rusnėje ir kitose rajono apylinkėse užfiksuoti gamtos vaizdai.
Ir darbas, ir hobis
Arvydas Švagždys – ekologijos ir aplinkotyros mokslų daktaras, apgynė disertaciją „Gamtinių ir antropogeninių veiksnių įtaka žuvų sugavimų kaitai Kuršių mariose“. Dėsto Klaipėdos universitete, yra Žuvininkystės tarnybos prie ŽŪM Žvejybos Baltijos jūroje reguliavimo skyriaus vyriausiasis specialistas, prieš tris savaites kalbėjęs LR Seimo Kaimo reikalų komiteto išvažiuojamajame posėdyje, Šilutės r. savivaldybėje, kur išvardijo svarbiausias žuvininkytės problemas.
Gamtos ir ekologijos temos šiam žmogui gerai pažįstamos, jis mėgsta Pamario kraštą. „Pamarys – tai vieta, kur lyg akvarelėje susilieja keturios stichijos: žemė, oras, vanduo ir saulė. Čia gamta yra neklystantis dailininkas, kasmet, kasdien, kiekvieną minutę kuriantis nepakartojamus, neaprašomus, nenuspėjamus paveikslus, kaskart išnykstančius tam, kad vėl atgimtų vis kitu pavidalu. Šie vaizdai yra lyg mandala, vaizduojanti šios žemės baltišką dvasinę ir kosminę harmoniją. Taip kuriamas tobulas grožis…“
Paklaustas, kada susidomėjo gamtovaizdžio fotografavimu, A. Švagždys papasakojo: „Šiandien daug kas fotografuoja. Ypač nuo tada, kai atsirado skaitmeniniai fotoaparatai. Smagu buvo fotografuoti sūnų Dovydą. Užfiksuodavau gražiausias akimirkas, dalindavausi jomis su artimaisiais, daug džiaugsmo suteikdamas ir jiems. Žmona Rasa yra suklijavusi storiausius albumus. Daug nuotraukų saugau kompiuteryje. Nesu baigęs jokių fotografavimo mokslų, tačiau noriu parodyti ir kitiems tą grožį, kurį matau. Šiandien man fotografavimas – tik hobis“.
Įkvėpėjas – Linas Jankus
„Mano mokytojas ir įkvėpėjas buvo dailininkas iš Pjaulių kaimo, šalia Drevernos, Linas Julijonas Jankus, Klaipėdos universiteto Menų fakulteto Dailės katedros vedėjas, gyvenantis šalia Kuršių marių, gamtos apsuptyje. Kai kartą lankiausi jo jaukiuose namuose (susipažinome 2000 m.), jis ir paskatino mane imtis rimtai fotografuoti, tačiau ir ieškoti tokių akimirkų ir vaizdų, kurie slėptų kažkokią paslaptį, kurią žiūrintieji nuotraukas, turės patys pamatyti ir atspėti. Gal to daug kas to ir nežino, bet Linas daug darbų nutapė Rusnėje. Šis žmogus buvo labai talentingas. Džiaugiuosi, kad mūsų namų sienas puošia vienas jo paveikslas. Kai Jankus atvažiuodavo į Rusnę, mes ilgai kalbėdavomės įvairiomis temomis. Gyvenant Rusnėje gražių vaizdų netenka toli ieškoti – jų padovanoja kiekvienas metų laikas, reikia tik suspėti pamatyti tinkamą akimirką. Antai ankstyvą vasaros rytą tekant saulei, žiūrėdamas į ją nuo Atmatos tilto, gali išvysti prie didžiulės žydinčios obels atpėdinančią juodmargę. O šalikelėse savo šukuosenas demonstruoja išdidūs gluosniai – juos apkarpo, o jie sau auga toliau…“ – sakė A. Švagžys.

A. Švagždys su žmona Rasa ir sūnumi Dovydu.

Tai, kas šalia mūsų
,,Fotografuoju daugiausiai gamtą – tai, ką pažįstu, kas artima. Nuotraukų neryškinu jokiomis specialiomis programomis. Patinka natūralumas, – pasakojo Arvydas Švagždys. – Mano mokytojas ir įkvėpėjas Linas Jankus (šis talentingas žmogus 2014 metais iškeliavo Anapilin) mokė mane, kad kiekvienoje nuotraukoje būtų ekspresijos – akimirka, kuri atspindi realybės nepastovumą. Kitaip žiūrovui nebus įdomu“.
Bibliotekininkė Aldona Norbutienė, susitikimo pradžioje pakvietusi autorių papasakoti apie savo parodą, „papriekaištavo“ jam, kad tiek ilgai slėpė savo fotografijas: „Kiek daug žmonių jau būtų galėję jomis pasidžiaugti. Jūs puikiai galite reprezentuoti mūsų rajoną“.
Investicija, suteikianti emocijų
„Rusnės niekas neįsivaizduoja be laivų, be kurėnų. Juos fotografuodavau ir dalyvaudavau Šaktarpio mugėje. Neįtikėtina, bet žmonės pirko mano fotografijas, nes norėjo turėti gražių pažįstamų vaizdų savo namuose. Taip atsirado lėšų rėmeliams ir pirmosioms fotografijoms, kurias galima eksponuoti parodose. Tačiau turėjo praeiti ne vieneri metai, kol gimė pirmoji paroda. Ši paroda man labai svarbi“ – kalbėjo fotografas.
A. Švagždys dėkojo susirinkusiems, kurie rado laiko ir atėjo pasižiūrėti jo darbų, mielai atsakinėjo į klausimus. Dėkojo Rusnės salos etnokultūros centro direktorei Birutei Servienei, kuri vertina jo pomėgį ir skatina rengti parodas.
Niekas neskubėjo palikti svetingos bibliotekos, girdėjosi klausimų ir atsakymų, bėgiojo vaikai, blyksėjo fotoaparatų blykstės.
Birutė Morkevičienė

Hits: 437

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasaulinė kultūros diena paminėta virtualiai

1935 m. balandžio 15 d. Vašingtone JAV prezidentas Franklinas Ruzveltas ir dvidešimties Lotynų Amerikos šalių atstovai pasirašė sutartį dėl meno ir mokslo įstaigų bei istorinių paminklų išsaugojimo. Dabar ši diena paskelbta Pasauline kultūros diena, siekiant paskatinti saugoti visos žmonijos kultūros vertybes. Šia proga Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Informacijos skyriaus specialistai pakvietė visus kolegas bei kitų kultūros įstaigų darbuotojus, meno kolektyvus, bibliotekos lankytojus dalyvauti virtualioje viktorinoje „Kultūra – tau, man, kitiems…“, skirtoje šiai dienai paminėti. Kultūra kiekvienam iš mūsų yra

Sinoptikai džiugina: savaitgalį kai kur bus iki 19 laipsnių šilumos

Jau keletą dienų netoli mūsų šalies besisukantis ir tankius debesis plukdantis ciklonas niekur nesitrauks ir šiandien, tačiau debesų sluoksnis nebebus toks vientisas, daugelyje rajonų bent retkarčiais pasirodys saulė. Lietaus taip pat bus mažiau – palis tik vietomis, daugiausiai pietinėje šalies dalyje, vyraus trumpalaikio pobūdžio lietus. Įdienojus papūs stiprokas šiaurės rytų vėjas, kai kur gūsiai sieks 15 m/s. Iš rytų plūs šiltesnio oro masė, todėl net ir storesni debesys nesutrukdys orui sušilti iki 9-14 laipsnių. Šeštadienį debesuotumas bus nepastovus – naktį

Šilutės meno mokykla švenčia 55 metų veiklos sukaktį

Pandemija ir karantinai dėl COVID-19 nesutrukdė Šilutės meno mokyklos bendruomenei švęsti savo įstaigos veiklos 55 metų sukaktį. Tereikia užsukti į šios mokyklos interneto svetainę. Šios mokyklos istorija prasidėjo 1965 metų rugsėjo 1 d. Jau peržengtas 55 metų slenkstis. Į gyvenimą išlydėta per 1600 muzikantų, keli šimtai dailės skyriaus mokinių, šokėjų. Būtent muzikos, dailės ir šokio meno mokoma šioje mokykloje, kuri yra papildomo ugdymo, tad tėvai už savo vaikų lavinimą moka nustatytą mokestį. Šventes, kai suguža gausybė svečių, buvusių pedagogų, mokinių,

Nauja tvarka perkant automobilį

Lietuvoje nuo gegužės 1 d. ims veikti Transporto priemonių savininkų apskaitos sistema: pirkdami automobilį gausite specialų kodą. Su Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo ir Administracinių nusižengimų kodekso pakeitimais siejama sistema norima, kad gyventojai nesusidurtų su nesąžininga prekyba automobiliais, o jų teisės būtų apsaugotos, kad būtų suformuota skaidri transporto priemonių bei jų detalių prekyba, sumažėtų šioje srityje nesąžiningų sandorių, valstybė gautų priklausančius mokesčius. Vidaus reikalų ministrė  A. Bilotaitė pastebėjo, kad iki šiol dauguma automobilių pirkimo-pardavimo sandorių vyksta grynaisiais pinigais, taip galima

Taip pat skaitykite