Ar vėjo jėgainės „pastatys“ pagėgiškiams baseiną?

Paskutiniame Savivaldybės tarybos posėdyje politikai iš darbotvarkės išbraukė klausimą „Dėl Pagėgių savivaldybės teritorijos vėjo jėgainių parkų išdėstymo specialiojo plano koncepcijos patvirtinimo“. Elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamintojai aktyviai domisi Pagėgių kraštu, mat čia tokiai veiklai plėtoti yra itin palankios sąlygos.
Kokių teigiamų ar neigiamų aspektų galima tikėtis iš Pagėgių savivaldybės teritorijoje atsiradusių vėjo jėgainių parkų?

Pagėgių savivaldybės teritorijoje galėtų būti rengiami net devyni vėjo jėgainių parkai.

Palankios sąlygos
Vėjo jėgainių statyba ir eksploatavimas – solidus verslas, nešantis nemažai pajamų tiek juos statančioms firmoms, tiek jų savininkams, net ir gyventojams, kurių žemėse šios jėgainės statomos. Pagėgių krašto žemvaldžiai žino, kad išnuomoti žemę vėjo jėgainių statybai yra pelningas sandoris. Kai kurie jų pasidomėję rengiamais planais net patys pasiūlo išnuomoti turimus žemės plotus.
Opozicijos atstovų teigimu iš paskutinio Tarybos posėdžio išimtame sprendimo projekte dėl vėjo jėgainių parkų specialiojo plano koncepcijos patvirtinimo numatyta galimybė savivaldybės teritorijoje pastatyti iki 160 „vėjo malūnų“. Tai maksimalus teorinis skaičius, kurio gali ir nebūti, mat statyboms keliami dideli reikalavimai. Parkų koncepcijoje nurodoma, kad vėjo jėgainės būtų statomos retai apgyvendintose vietovėse, atsižvelgiant į regioninio parko ribas bei pasienio zoną.
Taip pat nurodoma, kad pagrindinė sąlyga vėjo energetikai plėtoti yra teritorijos vėjuotumas. Pagal parengtą vėjų atlasą tikėtinas vidutinis vėjo greitis Pagėgių savivaldybėje planuojamose teritorijose 50 m aukštyje siekia 5,5-6 m/s. Čia yra vienos iš palankiausių gamtinių sąlygų Lietuvos teritorijoje statyti vėjo jėgaines.
Planavimo sąlygose ir planavimo užduotyje nenurodyta, kokio pajėgumo vėjo jėgainių parkai planuojami Pagėgių savivaldybėje. Būtų ieškoma optimalaus sprendimo siekiant maksimalaus vėjo jėgainių parko pajėgumo darant minimalų poveikį aplinkai ir žmonėms. Numatoma, kad vėjo jėgainių parką gali sudaryti viena ar kelios vėjo jėgainių grupės.
Vietos vėjo jėgainių parkams parenkamos teritorijų atmetimo būdu, t. y. išskiriamos teritorijos, kuriose vėjo jėgainių rengti negalima: saugomos teritorijos, gyvenamosios teritorijos ir apsauginės zonos aplinkui jas, miestų ir miestelių urbanizuotos plėtros teritorijos (gali būti išimtys, jei nenumatoma gyvenamosios statybos), miškai, nuo elektros perdavimo linijų daugiau nei 10 km nutolusios teritorijos.
Numatomi parkai
Tokiu būdu Pagėgių savivaldybės teritorijoje įmanoma suformuoti 9 sąlyginius rajonus, kuriuose galėtų būti rengiami vėjo jėgainių parkai.
A zona: tarp Pagėgių, Lumpėnų ir Vilkyškių, į kurią patenka Kerkutviečių, Nepertlaukių, Strazdelių, Sodėnų kaimų teritorijos.
B zona: į šiaurės rytus nuo Pagėgių miesto, į kurią patenka dalis Strepeikių, Kulmėnų, Užubalių, Mantavičių, Eisraviškių, Jonikaičių ir Gudų kaimų teritorijos.
C zona: į rytus nuo Natkiškių gyvenvietės, ribojasi su šiaurine savivaldybės riba. Į šią zoną patektų dalis Vydytaičių, Eisraviškių, Kiūpelių, Ropkojų ir Žemučių kaimų. Ropkojų kaimo gyvenamoji dalis neturi patekti į vėjo jėgainių parkų teritoriją.
D zona: į šiaurės vakarus nuo Natkiškių gyvenvietės, ribojasi su šiaurine savivaldybės riba. Į šią zoną patenka dalis Timsrių, Minjotų, Daubarų ir Pėteraičių kaimų. Numatyta, kad Pėteraičių kaimo gyvenamoji dalis neturėtų patekti į vėjo jėgainių parką.
E zona: į šiaurės rytus nuo Rukų gyvenvietės, ribojasi su šiaurine savivaldybės riba. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Joniškaičių, Sūdėnų, Molgirių, Stumbragirių, Rėžių, Spenglių, Pakamonių, Mažaičių ir Aleknų kaimų teritorijos.
F zona: į vakarus nuo Rukų gyvenvietės. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną dalinai patenka Plaškių, Berštininkų, Stoniškių ir Kovgirių kaimų teritorijos.
G zona: į vakarus nuo Pagėgių miesto. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Vičių ir Anužių kaimų.
H zona: į pietryčius nuo Pagėgių miesto. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Šakininkų, Mikytų ir Krakeniškių kaimų.
I zona: į pietus nuo Lumpėnų ir Vilkyškių gyvenviečių. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Opstainėlių ir Bitėnų kaimų.
Įplaukos į biudžetą
Koncepcijoje nurodomi keli galimi vėjo jėgainių parkų atsiradimo scenarijai – nuo mažiausio iki didžiausio. Minimalistinis variantas numato, kad Pagėgių savivaldybės teritorijoje būtų rengiamai trys vėjo jėgainių parkai A, B ir C zonose. Tikėtinas parkų užimamas plotas būtų 47 km². Maksimalistinis koncepcijos variantas – būtų rengiamai devyni vėjo jėgainių parkai A, B, C, D, E, F, G, H ir I zonose. Tikėtinas parkų užimamas plotas būtų 79 km². Kiekvieno parko teritorija būtų skirstoma į atskirus segmentus, kuriuose atsirastų vėjo jėgainių grupės.
Tarybos opozicijos atstovų prašymu bus organizuota vietos gyventojų apklausa dėl vėjo jėgainių parkų kūrimo. Apklausos būdas turėtų paaiškėti po birželį vyksiančio Tarybos posėdžio. Valdančiosios daugumos frakcija pateikė siūlymą prie apklausos pridėti klausimus dėl viešojo baseino bei dar vienos sporto mokyklos savivaldybės teritorijoje atsiradimo. Tokios idėjos galėtų būti įgyvendintos sulaukus mokesčių už pradėjusias veikti vėjo jėgaines. Už vieną veikiančią vėjo jėgainę savivaldybės biudžetas būtų papildytas 10 tūkst. EU per metus.
„Elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamyba vyksta ir kitose savivaldybėse. Žinoma, vėjo jėgainės turėtų būti statomos rečiau apgyvendintose vietovėse, kad jos netrukdytų aplinkiniams gyventojams. 160 vėjo jėgainių savivaldybės teritorijoje neturėtų atsirasti – daugiausiai gal 90“, – „Pamariui“ sakė Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras ,,Pamarys“ Palangoje laimėjo antrą vietą

Šilutės meno mokyklos fanfarinis pučiamųjų instrumentų orkestras „Pamarys“ Palangoje įvykusiame XXIII Lietuvos pučiamųjų instrumentų orkestrų čempionate B kategorijoje laimėjo antrą vietą. Šioje kategorijoje varžėsi Vilniaus Karoliniškių, Kauno 1-os, Šiaulių „Dainavos“, Jurbarko „Šventės“, Tauragės „Tauro“ Pasvalio rajono „T Brass“, Grigiškių, Platelių meno ir muzikos mokyklų orkestrai. Daugelis „Pamario“ orkestrų jaunųjų muzikantų pirmą kartą turėjo galimybę koncertuoti Palangos koncertų salėje. Visą dieną vykęs renginys, sukvietęs į vieną vietą 26  geriausius Lietuvos orkestrus, jauniesiems „Pamario“ pūtikams buvo neįkainuojama galimybė pasiklausyti kitų orkestrų, pasidalinti

Sukčiai vis išradingesni, sukčiavimas vis tobulesnis. Kaip saugotis?

Tauragės apskrities VPK praneša, kad į Šilutės rajono policiją kovo 19 d. pagalbos kreipėsi nuo sukčių nukentėjęs vyras, gim. 1997 m., internetiniame puslapyje radęs skelbimą apie parduodamą žemės ūkio techniką – sėjamąją, į pardavėjo sąskaitą pervedė pinigus, tačiau prekės negavo. Nuostolis 450 eurų.   Pateikiame Lietuvos policijos informaciją apie vis tobulėjantį sukčiavimą ir patarimus gyventojams. Prieš keletą metų populiarus buvo telefoninis sukčiavimas, kurio pagrindinis instrumentas buvo įtaigus telefoninis pokalbis, dabar sukčiai uzurpavo elektroninę erdvę. Būtent dėl jų daugėjimo, didėja ir

Ramučiuose degė gyvenamasis namas

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas praneša, kad kovo 27 d., pirmadienį, liepsnojo namas Tvenkinio g., Ramučių k. Pranešimas gautas ryte, pusę devynių. Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, atvira liepsna degė namo stogas. Pastatas – mūrinis, dviejų aukštų, antro aukšto  perdanga medinė, stogas dengtas šiferiu. Tai – individualus gyvenamasis namas. Gaisro metu nudegė 80 kvadratinių metrų stogo. Išdegė antras aukštas, nuo karščio sutrūkinėjo langų stiklai, sudegė didelė dalis medinės perdangos. Name buvo įrengtas dūmų detektorius. Pareigūnai įspėja gyventojus saugotis priešgaisrinės tarnybos darbuotojais apsimetusių

Savivalda skęsta klaustukų verpetuose

Balandžio 27 d. į pirmąjį posėdį turėtų rinktis naujos sudėties Šilutės rajono savivaldybės taryba. Kovo 19 d. antrajame rinkimų ture tiesiogiai išrinkto mero Vytauto Laurinaičio pasiteiravome, kokių permainų tikėtis Šilutės rajono valdžioje? Pavardžių neišgirdome. Kiek bus mero pavaduotojų? V. Laurinaitis atsakė, kad Šilutės r. savivaldybėje priklausytų dvi vicemerų pareigybės, gal tiek ir bus, gal nebus… „Dar labai neaiškios funkcijos, Vidaus reikalų ministerija iki balandžio pabaigos žada pateikti paaiškinimus. Iki spalio 1 d. ši ministerija turėjo parengi kelias dešimtis teisės aktų

Taip pat skaitykite