Ar vėjo jėgainės „pastatys“ pagėgiškiams baseiną?

Paskutiniame Savivaldybės tarybos posėdyje politikai iš darbotvarkės išbraukė klausimą „Dėl Pagėgių savivaldybės teritorijos vėjo jėgainių parkų išdėstymo specialiojo plano koncepcijos patvirtinimo“. Elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamintojai aktyviai domisi Pagėgių kraštu, mat čia tokiai veiklai plėtoti yra itin palankios sąlygos.
Kokių teigiamų ar neigiamų aspektų galima tikėtis iš Pagėgių savivaldybės teritorijoje atsiradusių vėjo jėgainių parkų?

Pagėgių savivaldybės teritorijoje galėtų būti rengiami net devyni vėjo jėgainių parkai.

Palankios sąlygos
Vėjo jėgainių statyba ir eksploatavimas – solidus verslas, nešantis nemažai pajamų tiek juos statančioms firmoms, tiek jų savininkams, net ir gyventojams, kurių žemėse šios jėgainės statomos. Pagėgių krašto žemvaldžiai žino, kad išnuomoti žemę vėjo jėgainių statybai yra pelningas sandoris. Kai kurie jų pasidomėję rengiamais planais net patys pasiūlo išnuomoti turimus žemės plotus.
Opozicijos atstovų teigimu iš paskutinio Tarybos posėdžio išimtame sprendimo projekte dėl vėjo jėgainių parkų specialiojo plano koncepcijos patvirtinimo numatyta galimybė savivaldybės teritorijoje pastatyti iki 160 „vėjo malūnų“. Tai maksimalus teorinis skaičius, kurio gali ir nebūti, mat statyboms keliami dideli reikalavimai. Parkų koncepcijoje nurodoma, kad vėjo jėgainės būtų statomos retai apgyvendintose vietovėse, atsižvelgiant į regioninio parko ribas bei pasienio zoną.
Taip pat nurodoma, kad pagrindinė sąlyga vėjo energetikai plėtoti yra teritorijos vėjuotumas. Pagal parengtą vėjų atlasą tikėtinas vidutinis vėjo greitis Pagėgių savivaldybėje planuojamose teritorijose 50 m aukštyje siekia 5,5-6 m/s. Čia yra vienos iš palankiausių gamtinių sąlygų Lietuvos teritorijoje statyti vėjo jėgaines.
Planavimo sąlygose ir planavimo užduotyje nenurodyta, kokio pajėgumo vėjo jėgainių parkai planuojami Pagėgių savivaldybėje. Būtų ieškoma optimalaus sprendimo siekiant maksimalaus vėjo jėgainių parko pajėgumo darant minimalų poveikį aplinkai ir žmonėms. Numatoma, kad vėjo jėgainių parką gali sudaryti viena ar kelios vėjo jėgainių grupės.
Vietos vėjo jėgainių parkams parenkamos teritorijų atmetimo būdu, t. y. išskiriamos teritorijos, kuriose vėjo jėgainių rengti negalima: saugomos teritorijos, gyvenamosios teritorijos ir apsauginės zonos aplinkui jas, miestų ir miestelių urbanizuotos plėtros teritorijos (gali būti išimtys, jei nenumatoma gyvenamosios statybos), miškai, nuo elektros perdavimo linijų daugiau nei 10 km nutolusios teritorijos.
Numatomi parkai
Tokiu būdu Pagėgių savivaldybės teritorijoje įmanoma suformuoti 9 sąlyginius rajonus, kuriuose galėtų būti rengiami vėjo jėgainių parkai.
A zona: tarp Pagėgių, Lumpėnų ir Vilkyškių, į kurią patenka Kerkutviečių, Nepertlaukių, Strazdelių, Sodėnų kaimų teritorijos.
B zona: į šiaurės rytus nuo Pagėgių miesto, į kurią patenka dalis Strepeikių, Kulmėnų, Užubalių, Mantavičių, Eisraviškių, Jonikaičių ir Gudų kaimų teritorijos.
C zona: į rytus nuo Natkiškių gyvenvietės, ribojasi su šiaurine savivaldybės riba. Į šią zoną patektų dalis Vydytaičių, Eisraviškių, Kiūpelių, Ropkojų ir Žemučių kaimų. Ropkojų kaimo gyvenamoji dalis neturi patekti į vėjo jėgainių parkų teritoriją.
D zona: į šiaurės vakarus nuo Natkiškių gyvenvietės, ribojasi su šiaurine savivaldybės riba. Į šią zoną patenka dalis Timsrių, Minjotų, Daubarų ir Pėteraičių kaimų. Numatyta, kad Pėteraičių kaimo gyvenamoji dalis neturėtų patekti į vėjo jėgainių parką.
E zona: į šiaurės rytus nuo Rukų gyvenvietės, ribojasi su šiaurine savivaldybės riba. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Joniškaičių, Sūdėnų, Molgirių, Stumbragirių, Rėžių, Spenglių, Pakamonių, Mažaičių ir Aleknų kaimų teritorijos.
F zona: į vakarus nuo Rukų gyvenvietės. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną dalinai patenka Plaškių, Berštininkų, Stoniškių ir Kovgirių kaimų teritorijos.
G zona: į vakarus nuo Pagėgių miesto. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Vičių ir Anužių kaimų.
H zona: į pietryčius nuo Pagėgių miesto. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Šakininkų, Mikytų ir Krakeniškių kaimų.
I zona: į pietus nuo Lumpėnų ir Vilkyškių gyvenviečių. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Opstainėlių ir Bitėnų kaimų.
Įplaukos į biudžetą
Koncepcijoje nurodomi keli galimi vėjo jėgainių parkų atsiradimo scenarijai – nuo mažiausio iki didžiausio. Minimalistinis variantas numato, kad Pagėgių savivaldybės teritorijoje būtų rengiamai trys vėjo jėgainių parkai A, B ir C zonose. Tikėtinas parkų užimamas plotas būtų 47 km². Maksimalistinis koncepcijos variantas – būtų rengiamai devyni vėjo jėgainių parkai A, B, C, D, E, F, G, H ir I zonose. Tikėtinas parkų užimamas plotas būtų 79 km². Kiekvieno parko teritorija būtų skirstoma į atskirus segmentus, kuriuose atsirastų vėjo jėgainių grupės.
Tarybos opozicijos atstovų prašymu bus organizuota vietos gyventojų apklausa dėl vėjo jėgainių parkų kūrimo. Apklausos būdas turėtų paaiškėti po birželį vyksiančio Tarybos posėdžio. Valdančiosios daugumos frakcija pateikė siūlymą prie apklausos pridėti klausimus dėl viešojo baseino bei dar vienos sporto mokyklos savivaldybės teritorijoje atsiradimo. Tokios idėjos galėtų būti įgyvendintos sulaukus mokesčių už pradėjusias veikti vėjo jėgaines. Už vieną veikiančią vėjo jėgainę savivaldybės biudžetas būtų papildytas 10 tūkst. EU per metus.
„Elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamyba vyksta ir kitose savivaldybėse. Žinoma, vėjo jėgainės turėtų būti statomos rečiau apgyvendintose vietovėse, kad jos netrukdytų aplinkiniams gyventojams. 160 vėjo jėgainių savivaldybės teritorijoje neturėtų atsirasti – daugiausiai gal 90“, – „Pamariui“ sakė Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis.

Simonas SKUTULAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite