Ar vėjo jėgainės „pastatys“ pagėgiškiams baseiną?

Paskutiniame Savivaldybės tarybos posėdyje politikai iš darbotvarkės išbraukė klausimą „Dėl Pagėgių savivaldybės teritorijos vėjo jėgainių parkų išdėstymo specialiojo plano koncepcijos patvirtinimo“. Elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamintojai aktyviai domisi Pagėgių kraštu, mat čia tokiai veiklai plėtoti yra itin palankios sąlygos.
Kokių teigiamų ar neigiamų aspektų galima tikėtis iš Pagėgių savivaldybės teritorijoje atsiradusių vėjo jėgainių parkų?

Pagėgių savivaldybės teritorijoje galėtų būti rengiami net devyni vėjo jėgainių parkai.

Palankios sąlygos
Vėjo jėgainių statyba ir eksploatavimas – solidus verslas, nešantis nemažai pajamų tiek juos statančioms firmoms, tiek jų savininkams, net ir gyventojams, kurių žemėse šios jėgainės statomos. Pagėgių krašto žemvaldžiai žino, kad išnuomoti žemę vėjo jėgainių statybai yra pelningas sandoris. Kai kurie jų pasidomėję rengiamais planais net patys pasiūlo išnuomoti turimus žemės plotus.
Opozicijos atstovų teigimu iš paskutinio Tarybos posėdžio išimtame sprendimo projekte dėl vėjo jėgainių parkų specialiojo plano koncepcijos patvirtinimo numatyta galimybė savivaldybės teritorijoje pastatyti iki 160 „vėjo malūnų“. Tai maksimalus teorinis skaičius, kurio gali ir nebūti, mat statyboms keliami dideli reikalavimai. Parkų koncepcijoje nurodoma, kad vėjo jėgainės būtų statomos retai apgyvendintose vietovėse, atsižvelgiant į regioninio parko ribas bei pasienio zoną.
Taip pat nurodoma, kad pagrindinė sąlyga vėjo energetikai plėtoti yra teritorijos vėjuotumas. Pagal parengtą vėjų atlasą tikėtinas vidutinis vėjo greitis Pagėgių savivaldybėje planuojamose teritorijose 50 m aukštyje siekia 5,5-6 m/s. Čia yra vienos iš palankiausių gamtinių sąlygų Lietuvos teritorijoje statyti vėjo jėgaines.
Planavimo sąlygose ir planavimo užduotyje nenurodyta, kokio pajėgumo vėjo jėgainių parkai planuojami Pagėgių savivaldybėje. Būtų ieškoma optimalaus sprendimo siekiant maksimalaus vėjo jėgainių parko pajėgumo darant minimalų poveikį aplinkai ir žmonėms. Numatoma, kad vėjo jėgainių parką gali sudaryti viena ar kelios vėjo jėgainių grupės.
Vietos vėjo jėgainių parkams parenkamos teritorijų atmetimo būdu, t. y. išskiriamos teritorijos, kuriose vėjo jėgainių rengti negalima: saugomos teritorijos, gyvenamosios teritorijos ir apsauginės zonos aplinkui jas, miestų ir miestelių urbanizuotos plėtros teritorijos (gali būti išimtys, jei nenumatoma gyvenamosios statybos), miškai, nuo elektros perdavimo linijų daugiau nei 10 km nutolusios teritorijos.
Numatomi parkai
Tokiu būdu Pagėgių savivaldybės teritorijoje įmanoma suformuoti 9 sąlyginius rajonus, kuriuose galėtų būti rengiami vėjo jėgainių parkai.
A zona: tarp Pagėgių, Lumpėnų ir Vilkyškių, į kurią patenka Kerkutviečių, Nepertlaukių, Strazdelių, Sodėnų kaimų teritorijos.
B zona: į šiaurės rytus nuo Pagėgių miesto, į kurią patenka dalis Strepeikių, Kulmėnų, Užubalių, Mantavičių, Eisraviškių, Jonikaičių ir Gudų kaimų teritorijos.
C zona: į rytus nuo Natkiškių gyvenvietės, ribojasi su šiaurine savivaldybės riba. Į šią zoną patektų dalis Vydytaičių, Eisraviškių, Kiūpelių, Ropkojų ir Žemučių kaimų. Ropkojų kaimo gyvenamoji dalis neturi patekti į vėjo jėgainių parkų teritoriją.
D zona: į šiaurės vakarus nuo Natkiškių gyvenvietės, ribojasi su šiaurine savivaldybės riba. Į šią zoną patenka dalis Timsrių, Minjotų, Daubarų ir Pėteraičių kaimų. Numatyta, kad Pėteraičių kaimo gyvenamoji dalis neturėtų patekti į vėjo jėgainių parką.
E zona: į šiaurės rytus nuo Rukų gyvenvietės, ribojasi su šiaurine savivaldybės riba. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Joniškaičių, Sūdėnų, Molgirių, Stumbragirių, Rėžių, Spenglių, Pakamonių, Mažaičių ir Aleknų kaimų teritorijos.
F zona: į vakarus nuo Rukų gyvenvietės. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną dalinai patenka Plaškių, Berštininkų, Stoniškių ir Kovgirių kaimų teritorijos.
G zona: į vakarus nuo Pagėgių miesto. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Vičių ir Anužių kaimų.
H zona: į pietryčius nuo Pagėgių miesto. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Šakininkų, Mikytų ir Krakeniškių kaimų.
I zona: į pietus nuo Lumpėnų ir Vilkyškių gyvenviečių. Į galimą vėjo jėgainių parko zoną patenka dalis Opstainėlių ir Bitėnų kaimų.
Įplaukos į biudžetą
Koncepcijoje nurodomi keli galimi vėjo jėgainių parkų atsiradimo scenarijai – nuo mažiausio iki didžiausio. Minimalistinis variantas numato, kad Pagėgių savivaldybės teritorijoje būtų rengiamai trys vėjo jėgainių parkai A, B ir C zonose. Tikėtinas parkų užimamas plotas būtų 47 km². Maksimalistinis koncepcijos variantas – būtų rengiamai devyni vėjo jėgainių parkai A, B, C, D, E, F, G, H ir I zonose. Tikėtinas parkų užimamas plotas būtų 79 km². Kiekvieno parko teritorija būtų skirstoma į atskirus segmentus, kuriuose atsirastų vėjo jėgainių grupės.
Tarybos opozicijos atstovų prašymu bus organizuota vietos gyventojų apklausa dėl vėjo jėgainių parkų kūrimo. Apklausos būdas turėtų paaiškėti po birželį vyksiančio Tarybos posėdžio. Valdančiosios daugumos frakcija pateikė siūlymą prie apklausos pridėti klausimus dėl viešojo baseino bei dar vienos sporto mokyklos savivaldybės teritorijoje atsiradimo. Tokios idėjos galėtų būti įgyvendintos sulaukus mokesčių už pradėjusias veikti vėjo jėgaines. Už vieną veikiančią vėjo jėgainę savivaldybės biudžetas būtų papildytas 10 tūkst. EU per metus.
„Elektros energijos iš atsinaujinančių energijos išteklių gamyba vyksta ir kitose savivaldybėse. Žinoma, vėjo jėgainės turėtų būti statomos rečiau apgyvendintose vietovėse, kad jos netrukdytų aplinkiniams gyventojams. 160 vėjo jėgainių savivaldybės teritorijoje neturėtų atsirasti – daugiausiai gal 90“, – „Pamariui“ sakė Pagėgių savivaldybės meras Virginijus Komskis.

Simonas SKUTULAS

Hits: 106

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Juokas gydo ir stiprina imunitetą! Rekomenduojame tris knygas, kurios privers kvatotis

Apie juoko naudą girdėjo kiekvienas: gaminasi vitaminas C, atsipalaiduoja raumenys ir mažėja patiriamo streso žala! Sutikite, to reikia kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, kuris kartais pamiršta stabtelėti ir pasidžiaugti viena kita smagia akimirka. Gerų progų pasijuokti toli ieškoti nereikia. Visada verta pažiūrėti komediją ar perskaityti nuotaikingą knygą. Rekomenduojame tris romanus, kuriuos skaitydami prunkščiosite ir šluostysite juoko ašaras. Knygas parinkome labai skirtingas, tad tikime, kad jos įtiks įvairių skonių žmonėms.    Fredrik Backman „Gyveno kartą Uvė“ Švedų rašytojas Fredrik Backman garsus tuo, kad

Sveikatą gerinantys pirkiniai visai šeimai

Labai dažnai galima išgirsti žmones sakant, kad šeima jų gyvenime – didžiausias turtas. Ir tai – tiesa, tačiau taip pat nereikėtų pamiršti ir dar vienos, labai svarbios laimingo bei kokybiško gyvenimo sudedamosios dalies. Tai – sveikata. Tik šeima, kurios visi nariai yra visiškai sveiki, gali jaustis labai laiminga bei gyventi visavertį gyvenimą. Taigi, peršasi išvada, kad kiekviena šeima turi atsakingai galvoti apie sveikatą gerinančius sprendimus. Nešvaistykite laiko veltui ir savo dienotvarkę planuokite taip, kad bent valandą per dieną, visi kartu

Lėlių namas: nuo ko priklauso jo kaina?

Nereikia ir sakyti – gražus, erdvus, spalvingas ir stilingas lėlių namas yra kone kiekvienos mergaitės svajonė. Taigi, na, o tėveliams, seneliams, tetoms ar dėdėms, belieka tik įgyvendinti šią svajonę. Vis dėlto, suaugusieji, kurie nusprendžia pradžiuginti mažąsias princeses šiuo drįstume sakyti kilnojamu–nekilnojamu turtu, ne juokais suglumsta: pastebi, kad kainos skiriasi net kelis kartus. Tad atsakykime į klausimą, kodėl egzistuoja tokie didelį skirtumai? Kambarių skaičius Viena iš priežasčių, kodėl lėlių namų kainos yra tokios skirtingos, tai – kambarių skaičius. Šiandien galite savo

Kaip iškepti puikaus skonio šašlykus?

Atšilus lietuviai prisimena mėsos kepimo ant žarijų tradiciją ir mėgaujasi galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių.  Prekybos tinklo „Iki“ atstovai pastebi, kad vis daugiau pirkėjų į krepšelius deda ant žarijų kepti tinkamos mėsos paketus. „Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų parduodama iki 80 proc. daugiau. Pagal populiarumą po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir

Taip pat skaitykite