Ar važiavote Šilutėje Petro Jakšto gatve?

Šviesios atminties Petras Jakštas – 1995 m. Šilutės rajone pradėtos teikti „Sidabrinės nendrės“ premijos laureatas. Tais metais pirmą kartą šia garbingiausia rajone premija buvo įvertintos trys asmenybės: Ieva Labutytė, Liudas Čičirka ir minėtasis P. Jakštas. Beje, jis apdovanotas po mirties – 1988 m., iškėlus Šilutėje Lietuvos trispalvę, šis žmogus atgulė amžinojo poilsio.

Taip atrodo garbingo žmogaus Petro Jakšto vardu pavadinta gatvė.

Taip atrodo garbingo žmogaus Petro Jakšto vardu pavadinta gatvė.

Nespėjęs įsijungti į atgimstančios Lietuvos gyvenimą, P. Jakštas klojo tam pamatus. Didelius ir tvirtus. 1994 m. išleistoje P. Jakšto monografijoje „Senoji Šilutė“ skaitome: „Aš visuomet mylėjau Dievą, Tėvynę, žmones ir knygas… Ką labiausiai, sunku pasakyti. Viskas jungėsi kartu“.
„Sidabrinės nendrės“ premija jau įteikta 38 asmenims ir kolektyvams.
Pernai sukako 60 metų, kai paprastas darbininkas Petras Jakštas apsigyveno Šilutėje. Čia jis praleido 33 savo gyvenimo metus. Liepų ir Kęstučio gatves jungianti gatvė Šilutėje pavadinta Petro Jakšto gatve. Tai irgi pagarbos ženklas Šilutės kraštui nusipelniusiam žmogui.
Netikėtai paskambino vienas šilutiškis. Jis priminė garbųjį Petrą Jakštą, šios asmenybės vardu pavadintą gatvę ir klausė, ar beveik visą laiką automobilių pristatyta gatvė, kur vienoje pusėje nėra net pėsčiųjų tako, nėra pavojinga ir prasilenkiantiems automobiliams, ir pėstiesiems. Miestelėnas suabejojo, ar tokiu būdu rodoma tinkama pagarba Petrui Jakštui.
„Suteikia gatvei vardą ir užmiršta ją tvarkyti, tarsi aplaidumas būtų priedas prie garbingo įvertinimo…“ – kalbėjo vyras, pataręs užsukti į šią gatvę ir įsitikinti, kad jo kritika teisinga.

Petro Jakšto gatvėje
Vienoje šios gatvės pusėje stovi nuosavi namai, šaligatvio palei juos nėra, tačiau jis yra kitoje gatvės pusėje. Palei šaligatvį nuolatos pristatyta automobilių. Palei šį skersgatvį stovi keturi penkiaaukščiai. Pirmuoju ir septintuoju numeriu pažymėti kraštiniai penkiaaukščiai stovi galais į Petro Jakšto gatvę, tad jie iš vieno šono turi kiemus automobiliams statyti. Blogiau trečiuoju ir penktuoju numeriais pažymėtiems daugiabučių gyventojams: tarp namų – nedidelis kiemas, statyti gausybę automobilių neužtenka vietos.
Stovi ženklas, nurodytu laiku ribojantis automobilių įvažiavimą į kiemą. P. Jakšto gatvėje eismas – dvipusis, greitis neribojamas, tad galima važiuoti iki 50 km/val. Kai pusę siauros gatvelės užstato automobiliais, keturių moteriškų žingsnių pločio likusia važiuojamąja dalimi rieda automobiliai. Prasilenkti automobiliams įmanoma, jeigu tarp dalyje gatvės sustatytų automobilių pavyksta aptikti tarpelį, į kurį šiaip taip įsukus galėtų pravažiuoti iš priekio atriedantis automobilis. Anot kalbinto vairuotojo, šia gatvele jis suka tik tada, kai joje nematyti važiuojančių automobilių.
„Čia neįmanoma prasilenkti dviem automobiliams. Tam nelieka nė 4 metrų pločio juostos!“ – sakė vyras, ne kartą vietoj P. Jakšto gatvės važiuoti pasirinkęs nors ir ilgesnį atstumą, bet saugesnį ir „netampantį nervų“.

Birutės gatvė baigiasi akligatviu, nors čia eismas galėtų tęstis Parko gatve.

Birutės gatvė baigiasi akligatviu, nors čia eismas galėtų tęstis Parko gatve.

Keista logika
Lygiagrečiai Petro Jakšto gatvei Kęstučio ir Liepų gatves palei Šyšą jungia Birutės gatvė. Nauja, su lygutėliu asfaltu, plačiais trinkelėmis grįstais šaligatviais iš abiejų gatvės pusių. Bene saugiausioje miesto gatvėje leistinas greitis sumažintas iki 40 km/val.! Vienoje šios gatvės pusėje – privačių namų kvartalas, kitoje žaliuoja pievelė. Sutikti čia šaligatviu pėdinantį pėsčiąjį – retenybė.
Į centrinę Lietuvininkų gatvę iš Birutės gatvės sukama Kęstučio ir Liepų gatvėmis, nors priklausytų ir Parko gatve. Tačiau Birutės gatvė baigiasi akligatviu. Toliau įkasti kuoleliai ir eismo pabaigą rodantis ženklas.
Kęstučio ir Liepų gatvių daugiabučių namų gyventojai irgi galėtų bambėti – už kokias nuodėmes jiems tenka klausytis zujančių automobilių dūzgesio, kvėpuoti išmetamosiomis dujomis… Kodėl iš mokesčių mokėtojų atimta teisė į miesto centrinę gatvę įvažiuoti už jų pinigus išasfaltuota Parko gatve?
Jeigu ne situacija P. Jakšto gatvėje, gūdūs vaizdai Liepų, Kęstučio gatvėse, galbūt neužkliūtų ir Parko gatvė. Visur gyvena šilutiškiai, tačiau kitų sąskaita pamaloninti tik Parko gatvės kelių prabangių nuosavų namų savininkai. Galbūt motyvuotą atsakymą pateiktų Šilutės rajono savivaldybėje esanti Saugaus eismo komisija?
Jeigu šiai komisijai rūpi saugus eismas, galbūt laikas daryti tvarką ir Petro Jakšto gatvėje?
Ar ne metas nuimti keistą greičio ribojimą plačioje ir ne taip jau judrioje Birutės gatvėje?
Verta pamatyti, kaip gyvena žmonės ir už Petro Jakšto gatvės minimų daugiabučių. Kiemuose – duobės, grioviai, kalneliai, gūbriai, telkšo balos. Panašūs nelygumai ir žalioje pievelėje, kuri paversta automobilių stovėjimo vieta. Matyt, kai kur statyti automobilius ant žolės – leistina, kai kur už tai baudžiama. Negalima tų daugiabučių namų gyventojų smerkti – sausakimšoje Liepų gatvėje visų kvartalo daugiabučių namų gyventojų automobiliai netilptų.

Stasė SKUTULIENĖ

Liepų gatvė pavirtusi mašinų statymo aikštelėmis.

Liepų gatvė pavirtusi mašinų statymo aikštelėmis.

 

2 komentarai

  • birute

    P.Jakšto gatvės šaligatvis galėtų būti siauresnis – būtų patogiau prasilenkti automobiliams. Pėstiesiems tikrai užtektų vietos.

    • Liepa

      Liepų gatvė pavirto autostrada, greitis tikrai ne 50 o daug didesnis ir intensivumas automobilių didelis jsu nuo 6 ryto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Rotarietiška pavakario talka Mažiuose

talka Mažių kapinaitėse

Jau vienuolikti metai kasmet rudenį ir pavasarį rotariečiai susirenka į talką Mažių kapinaitėse (Šilutės sen.). Darbo netrūksta: per vasarą priželia aukštos žolės, rudenį ir per visą žiemą ąžuolai storai pribarsto lapų,  tai vienur, tai kitur vis išlenda medžių atžalos. Vakar, spalio 18 d., taip pat vyko talka, tik šį kartą su patalkiais ir pokalbiais apie Vydūną.   Kažkur netoliese gimė Vydūnas   Atsiverčiu Šilutės Rotary klubui Vydūno bibliotekos padovanotą storą Vaclovo Bagdonavičiaus ir Aušros Martišiūtės-Linartienės parašytą monografiją VYDŪNAS ir randu

Kelionės išlaidų apmokėjimas – reikšminga pagalba suinteresuotiems darbu užsienyje

Namų remontas, „kapitalinis vizitas“ pas odontologą, svajonių atostogos su šeima ar naujas automobilis – svajonių ir planų turime kiekvienas, deja, ne visi turi palankias galimybes juos įgyvendinti. Bene dažniausia to priežastis – stinga lėšų. Jei Lietuvoje siūlomos darbo vietos jums nėra priimtinos dėl atlyginimo dydžio ar kitų priežasčių, atviros ir kitų valstybių darbo rinkos: tereikia žinoti, kaip išsirinkti geriausią karjeros sprendimą! Darbas užsienyje su apmokama kelione – palanki galimybė ir tiems, kuriems išvyka į vieną ar kitą šalį būtų „neįkandama“

Ar valstybinių ir privačių medicinos įstaigų įranga skiriasi?

Turbūt sutiksite, kad sveikata yra svarbiausias žmogaus turtas. Žinoma, norisi visada jaustis gerai ir kad tiek kūnas, tiek siela visada būtų sveiki. Tokiu atveju reikalinga nuolatinė savo kūno priežiūra, kuri apima tiek mūsų kasdienius ritualus, tiek medicininę įrangą, kuri gali diagnozuoti problemas dar tada, kol jos labai mažos. Tiesa, dažnai girdime, kad medicininė įranga valstybinėse ir privačiose klinikose skiriasi. Dėl to to kinta ir ligos radimo tempai. Ar tai yra tiesa? Negalime pasiremti faktais, kadangi nebuvo atliktas toks tyrimas. Tačiau

Rusniškis Saulius Bukantas – per plauką nuo „Auksinės Krivūlės“ riterio apdovanojimo

Šiandien, spalio 19 d., Vilniuje šešioliktą kartą šalies savivaldybėms bus teikiami svarbiausi metų apdovanojimai – „Auksinės Krivūlės“ statulėlės ir trims savivaldai nusipelniusiems asmenims – „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklai. Esame informavę, kad Šilutės r. savivaldybės taryba pasiūlė „Auksinės Krivūlės“ riterio ženklu apdovanoti Rusnės bendruomenės „Rusnės sala“ pirmininką Saulių Bukantą. Iškilmių dieną paaiškėjo, kad apdovanoti šiuo ženklu buvo pasiūlyta 14 veiklių, aktyvių ir savo darbais išsiskyrusių asmenų. S. Bukanto kandidatūrą palaikė 7 Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos nariai, tad vos vienas balsas nulėmė,

Taip pat skaitykite