Ar važiavote Šilutėje Petro Jakšto gatve?

Šviesios atminties Petras Jakštas – 1995 m. Šilutės rajone pradėtos teikti „Sidabrinės nendrės“ premijos laureatas. Tais metais pirmą kartą šia garbingiausia rajone premija buvo įvertintos trys asmenybės: Ieva Labutytė, Liudas Čičirka ir minėtasis P. Jakštas. Beje, jis apdovanotas po mirties – 1988 m., iškėlus Šilutėje Lietuvos trispalvę, šis žmogus atgulė amžinojo poilsio.

Taip atrodo garbingo žmogaus Petro Jakšto vardu pavadinta gatvė.

Taip atrodo garbingo žmogaus Petro Jakšto vardu pavadinta gatvė.

Nespėjęs įsijungti į atgimstančios Lietuvos gyvenimą, P. Jakštas klojo tam pamatus. Didelius ir tvirtus. 1994 m. išleistoje P. Jakšto monografijoje „Senoji Šilutė“ skaitome: „Aš visuomet mylėjau Dievą, Tėvynę, žmones ir knygas… Ką labiausiai, sunku pasakyti. Viskas jungėsi kartu“.
„Sidabrinės nendrės“ premija jau įteikta 38 asmenims ir kolektyvams.
Pernai sukako 60 metų, kai paprastas darbininkas Petras Jakštas apsigyveno Šilutėje. Čia jis praleido 33 savo gyvenimo metus. Liepų ir Kęstučio gatves jungianti gatvė Šilutėje pavadinta Petro Jakšto gatve. Tai irgi pagarbos ženklas Šilutės kraštui nusipelniusiam žmogui.
Netikėtai paskambino vienas šilutiškis. Jis priminė garbųjį Petrą Jakštą, šios asmenybės vardu pavadintą gatvę ir klausė, ar beveik visą laiką automobilių pristatyta gatvė, kur vienoje pusėje nėra net pėsčiųjų tako, nėra pavojinga ir prasilenkiantiems automobiliams, ir pėstiesiems. Miestelėnas suabejojo, ar tokiu būdu rodoma tinkama pagarba Petrui Jakštui.
„Suteikia gatvei vardą ir užmiršta ją tvarkyti, tarsi aplaidumas būtų priedas prie garbingo įvertinimo…“ – kalbėjo vyras, pataręs užsukti į šią gatvę ir įsitikinti, kad jo kritika teisinga.

Petro Jakšto gatvėje
Vienoje šios gatvės pusėje stovi nuosavi namai, šaligatvio palei juos nėra, tačiau jis yra kitoje gatvės pusėje. Palei šaligatvį nuolatos pristatyta automobilių. Palei šį skersgatvį stovi keturi penkiaaukščiai. Pirmuoju ir septintuoju numeriu pažymėti kraštiniai penkiaaukščiai stovi galais į Petro Jakšto gatvę, tad jie iš vieno šono turi kiemus automobiliams statyti. Blogiau trečiuoju ir penktuoju numeriais pažymėtiems daugiabučių gyventojams: tarp namų – nedidelis kiemas, statyti gausybę automobilių neužtenka vietos.
Stovi ženklas, nurodytu laiku ribojantis automobilių įvažiavimą į kiemą. P. Jakšto gatvėje eismas – dvipusis, greitis neribojamas, tad galima važiuoti iki 50 km/val. Kai pusę siauros gatvelės užstato automobiliais, keturių moteriškų žingsnių pločio likusia važiuojamąja dalimi rieda automobiliai. Prasilenkti automobiliams įmanoma, jeigu tarp dalyje gatvės sustatytų automobilių pavyksta aptikti tarpelį, į kurį šiaip taip įsukus galėtų pravažiuoti iš priekio atriedantis automobilis. Anot kalbinto vairuotojo, šia gatvele jis suka tik tada, kai joje nematyti važiuojančių automobilių.
„Čia neįmanoma prasilenkti dviem automobiliams. Tam nelieka nė 4 metrų pločio juostos!“ – sakė vyras, ne kartą vietoj P. Jakšto gatvės važiuoti pasirinkęs nors ir ilgesnį atstumą, bet saugesnį ir „netampantį nervų“.

Birutės gatvė baigiasi akligatviu, nors čia eismas galėtų tęstis Parko gatve.

Birutės gatvė baigiasi akligatviu, nors čia eismas galėtų tęstis Parko gatve.

Keista logika
Lygiagrečiai Petro Jakšto gatvei Kęstučio ir Liepų gatves palei Šyšą jungia Birutės gatvė. Nauja, su lygutėliu asfaltu, plačiais trinkelėmis grįstais šaligatviais iš abiejų gatvės pusių. Bene saugiausioje miesto gatvėje leistinas greitis sumažintas iki 40 km/val.! Vienoje šios gatvės pusėje – privačių namų kvartalas, kitoje žaliuoja pievelė. Sutikti čia šaligatviu pėdinantį pėsčiąjį – retenybė.
Į centrinę Lietuvininkų gatvę iš Birutės gatvės sukama Kęstučio ir Liepų gatvėmis, nors priklausytų ir Parko gatve. Tačiau Birutės gatvė baigiasi akligatviu. Toliau įkasti kuoleliai ir eismo pabaigą rodantis ženklas.
Kęstučio ir Liepų gatvių daugiabučių namų gyventojai irgi galėtų bambėti – už kokias nuodėmes jiems tenka klausytis zujančių automobilių dūzgesio, kvėpuoti išmetamosiomis dujomis… Kodėl iš mokesčių mokėtojų atimta teisė į miesto centrinę gatvę įvažiuoti už jų pinigus išasfaltuota Parko gatve?
Jeigu ne situacija P. Jakšto gatvėje, gūdūs vaizdai Liepų, Kęstučio gatvėse, galbūt neužkliūtų ir Parko gatvė. Visur gyvena šilutiškiai, tačiau kitų sąskaita pamaloninti tik Parko gatvės kelių prabangių nuosavų namų savininkai. Galbūt motyvuotą atsakymą pateiktų Šilutės rajono savivaldybėje esanti Saugaus eismo komisija?
Jeigu šiai komisijai rūpi saugus eismas, galbūt laikas daryti tvarką ir Petro Jakšto gatvėje?
Ar ne metas nuimti keistą greičio ribojimą plačioje ir ne taip jau judrioje Birutės gatvėje?
Verta pamatyti, kaip gyvena žmonės ir už Petro Jakšto gatvės minimų daugiabučių. Kiemuose – duobės, grioviai, kalneliai, gūbriai, telkšo balos. Panašūs nelygumai ir žalioje pievelėje, kuri paversta automobilių stovėjimo vieta. Matyt, kai kur statyti automobilius ant žolės – leistina, kai kur už tai baudžiama. Negalima tų daugiabučių namų gyventojų smerkti – sausakimšoje Liepų gatvėje visų kvartalo daugiabučių namų gyventojų automobiliai netilptų.

Stasė SKUTULIENĖ

Liepų gatvė pavirtusi mašinų statymo aikštelėmis.

Liepų gatvė pavirtusi mašinų statymo aikštelėmis.

 

2 komentarai

  • birute

    P.Jakšto gatvės šaligatvis galėtų būti siauresnis – būtų patogiau prasilenkti automobiliams. Pėstiesiems tikrai užtektų vietos.

    • Liepa

      Liepų gatvė pavirto autostrada, greitis tikrai ne 50 o daug didesnis ir intensivumas automobilių didelis jsu nuo 6 ryto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip sumažinti paskolos mėnesio įmoką?

Paskola geromis sąlygomis yra labai svarbi. Vienas iš būdų sumažinti paskolos išlaidas yra pereiti prie paskolos su pigesnėmis palūkanomis. Kaip aš galiu sumažinti savo paskolas? Yra dviejų tipų paskolos: su užstatu (kai skolinatės naudodami turtą, pavyzdžiui, namą kaip užstatą), neužtikrinta (kai tarp jūsų ir skolintojo yra sudaryta oficiali sutartis). Asmeninė paskola yra be užstato, o tai reiškia, kad jūsų namams negresia pavojus. Tai gana nebrangi paskola, kurią grąžinate per nustatytą terminą (paprastai nuo vienerių iki septynerių metų) reguliariai mokėdami mėnesinius

Kokios įmonės gali gauti ES paramą?

Visi Europos piliečiai ir daugelis kitų pasaulio šalių tiesiogiai arba netiesiogiai gauna naudos iš ES biudžeto. Ji padeda milijonams studentų, tūkstančiams mokslininkų ir daugeliui miestų, regionų ir ne pelno organizacijų. Visi ES piliečiai gali kreiptis dėl ES finansavimo, tai apima ir ES įsisteigusias įmones. ES parama turi keletą skirtingų finansavimo programų, dėl kurių galite kreiptis, atsižvelgdami į jūsų verslo ar projekto pobūdį. Finansavimo galimybių taip pat galima gauti per programas, kurias tiesiogiai įgyvendins valstybės narės, pavyzdžiui, atkūrimo ir atsparumo priemonė

Kodėl verta rinkti roletus langams uždengti?

Daugelis žmonių nekreipia daug dėmesio į langų uždengimą ir dažnai pasirenka bet kokias žaliuzes ar roletus, kurios yra jų namuose. Jie praranda galimybę pakeisti savo erdvę, sukurti reikiamą funkcionalumą ir sukurti norimą išvaizdą. Taip yra todėl, kad puikiai parinkti roletai gali papildyti jūsų namų dizainą ir suteikti stilių. Alternatyva tradicinėms langų užuolaidoms yra langų roletai, tinkantys bet kurioje erdvėje. Jie yra ne tik praktiškas būdas padidinti kambario privatumą, bet ir puikus būdas valdyti šviesą ir temperatūrą. Protingai parinktos langų žaliuzės

Baldų furnitūra: kodėl lankstai tokie svarbūs?

Šiandien baldai neįsivaizduojami be furnitūros. Tai gali būti, pavyzdžiui, lankstai ir jų komponentai, kurie užtikrina gaminio funkcionalumą. Ar spintelė yra spintelė, jei jos durelės  tinkamai nesivarsto? Būtent durelių lankstai, spintelių lankstai bei panaši baldų furnitūra garantuoja baldo panaudojimo kokybę ir patvarumą.  Kaip išsirinkti tinkamus lankstus? Pagal tvirtinimo būdą ir vietą lankstai gali šiek tiek skirtis. Priklausomai nuo durelių atidarymo ir baldo konstrukcinių ypatumų, lankstai baldams būna įvairūs ir atitinka skirtingą atidarymo kampą. Taigi, standartinis kampas yra 105–110 laipsnių, o specialaus

Taip pat skaitykite