Ar važiavote Šilutėje Petro Jakšto gatve?

Šviesios atminties Petras Jakštas – 1995 m. Šilutės rajone pradėtos teikti „Sidabrinės nendrės“ premijos laureatas. Tais metais pirmą kartą šia garbingiausia rajone premija buvo įvertintos trys asmenybės: Ieva Labutytė, Liudas Čičirka ir minėtasis P. Jakštas. Beje, jis apdovanotas po mirties – 1988 m., iškėlus Šilutėje Lietuvos trispalvę, šis žmogus atgulė amžinojo poilsio.

Taip atrodo garbingo žmogaus Petro Jakšto vardu pavadinta gatvė.

Taip atrodo garbingo žmogaus Petro Jakšto vardu pavadinta gatvė.

Nespėjęs įsijungti į atgimstančios Lietuvos gyvenimą, P. Jakštas klojo tam pamatus. Didelius ir tvirtus. 1994 m. išleistoje P. Jakšto monografijoje „Senoji Šilutė“ skaitome: „Aš visuomet mylėjau Dievą, Tėvynę, žmones ir knygas… Ką labiausiai, sunku pasakyti. Viskas jungėsi kartu“.
„Sidabrinės nendrės“ premija jau įteikta 38 asmenims ir kolektyvams.
Pernai sukako 60 metų, kai paprastas darbininkas Petras Jakštas apsigyveno Šilutėje. Čia jis praleido 33 savo gyvenimo metus. Liepų ir Kęstučio gatves jungianti gatvė Šilutėje pavadinta Petro Jakšto gatve. Tai irgi pagarbos ženklas Šilutės kraštui nusipelniusiam žmogui.
Netikėtai paskambino vienas šilutiškis. Jis priminė garbųjį Petrą Jakštą, šios asmenybės vardu pavadintą gatvę ir klausė, ar beveik visą laiką automobilių pristatyta gatvė, kur vienoje pusėje nėra net pėsčiųjų tako, nėra pavojinga ir prasilenkiantiems automobiliams, ir pėstiesiems. Miestelėnas suabejojo, ar tokiu būdu rodoma tinkama pagarba Petrui Jakštui.
„Suteikia gatvei vardą ir užmiršta ją tvarkyti, tarsi aplaidumas būtų priedas prie garbingo įvertinimo…“ – kalbėjo vyras, pataręs užsukti į šią gatvę ir įsitikinti, kad jo kritika teisinga.

Petro Jakšto gatvėje
Vienoje šios gatvės pusėje stovi nuosavi namai, šaligatvio palei juos nėra, tačiau jis yra kitoje gatvės pusėje. Palei šaligatvį nuolatos pristatyta automobilių. Palei šį skersgatvį stovi keturi penkiaaukščiai. Pirmuoju ir septintuoju numeriu pažymėti kraštiniai penkiaaukščiai stovi galais į Petro Jakšto gatvę, tad jie iš vieno šono turi kiemus automobiliams statyti. Blogiau trečiuoju ir penktuoju numeriais pažymėtiems daugiabučių gyventojams: tarp namų – nedidelis kiemas, statyti gausybę automobilių neužtenka vietos.
Stovi ženklas, nurodytu laiku ribojantis automobilių įvažiavimą į kiemą. P. Jakšto gatvėje eismas – dvipusis, greitis neribojamas, tad galima važiuoti iki 50 km/val. Kai pusę siauros gatvelės užstato automobiliais, keturių moteriškų žingsnių pločio likusia važiuojamąja dalimi rieda automobiliai. Prasilenkti automobiliams įmanoma, jeigu tarp dalyje gatvės sustatytų automobilių pavyksta aptikti tarpelį, į kurį šiaip taip įsukus galėtų pravažiuoti iš priekio atriedantis automobilis. Anot kalbinto vairuotojo, šia gatvele jis suka tik tada, kai joje nematyti važiuojančių automobilių.
„Čia neįmanoma prasilenkti dviem automobiliams. Tam nelieka nė 4 metrų pločio juostos!“ – sakė vyras, ne kartą vietoj P. Jakšto gatvės važiuoti pasirinkęs nors ir ilgesnį atstumą, bet saugesnį ir „netampantį nervų“.

Birutės gatvė baigiasi akligatviu, nors čia eismas galėtų tęstis Parko gatve.

Birutės gatvė baigiasi akligatviu, nors čia eismas galėtų tęstis Parko gatve.

Keista logika
Lygiagrečiai Petro Jakšto gatvei Kęstučio ir Liepų gatves palei Šyšą jungia Birutės gatvė. Nauja, su lygutėliu asfaltu, plačiais trinkelėmis grįstais šaligatviais iš abiejų gatvės pusių. Bene saugiausioje miesto gatvėje leistinas greitis sumažintas iki 40 km/val.! Vienoje šios gatvės pusėje – privačių namų kvartalas, kitoje žaliuoja pievelė. Sutikti čia šaligatviu pėdinantį pėsčiąjį – retenybė.
Į centrinę Lietuvininkų gatvę iš Birutės gatvės sukama Kęstučio ir Liepų gatvėmis, nors priklausytų ir Parko gatve. Tačiau Birutės gatvė baigiasi akligatviu. Toliau įkasti kuoleliai ir eismo pabaigą rodantis ženklas.
Kęstučio ir Liepų gatvių daugiabučių namų gyventojai irgi galėtų bambėti – už kokias nuodėmes jiems tenka klausytis zujančių automobilių dūzgesio, kvėpuoti išmetamosiomis dujomis… Kodėl iš mokesčių mokėtojų atimta teisė į miesto centrinę gatvę įvažiuoti už jų pinigus išasfaltuota Parko gatve?
Jeigu ne situacija P. Jakšto gatvėje, gūdūs vaizdai Liepų, Kęstučio gatvėse, galbūt neužkliūtų ir Parko gatvė. Visur gyvena šilutiškiai, tačiau kitų sąskaita pamaloninti tik Parko gatvės kelių prabangių nuosavų namų savininkai. Galbūt motyvuotą atsakymą pateiktų Šilutės rajono savivaldybėje esanti Saugaus eismo komisija?
Jeigu šiai komisijai rūpi saugus eismas, galbūt laikas daryti tvarką ir Petro Jakšto gatvėje?
Ar ne metas nuimti keistą greičio ribojimą plačioje ir ne taip jau judrioje Birutės gatvėje?
Verta pamatyti, kaip gyvena žmonės ir už Petro Jakšto gatvės minimų daugiabučių. Kiemuose – duobės, grioviai, kalneliai, gūbriai, telkšo balos. Panašūs nelygumai ir žalioje pievelėje, kuri paversta automobilių stovėjimo vieta. Matyt, kai kur statyti automobilius ant žolės – leistina, kai kur už tai baudžiama. Negalima tų daugiabučių namų gyventojų smerkti – sausakimšoje Liepų gatvėje visų kvartalo daugiabučių namų gyventojų automobiliai netilptų.

Stasė SKUTULIENĖ

Liepų gatvė pavirtusi mašinų statymo aikštelėmis.

Liepų gatvė pavirtusi mašinų statymo aikštelėmis.

 

2 komentarai

  • birute

    P.Jakšto gatvės šaligatvis galėtų būti siauresnis – būtų patogiau prasilenkti automobiliams. Pėstiesiems tikrai užtektų vietos.

    • Liepa

      Liepų gatvė pavirto autostrada, greitis tikrai ne 50 o daug didesnis ir intensivumas automobilių didelis jsu nuo 6 ryto.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Pasak VMI, šilutiškiai už 2021 metus dar nesumokėjo beveik 186,8 tūkst. eurų GPM

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad beveik 900 Šilutės r. savivaldybės gyventojų gegužės–birželio mėnesiais sulauks pranešimų apie deklaruotą ir laiku nesumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) už 2021 m., kurį reikėjo sumokėti iki gegužės 2 d. Šilutiškiai už praėjusius metus bendrai skolingi 186,8 tūkst. eurų GPM. VMI gyventojus apie turimas skolas informuoja savo iniciatyva per Mano VMI, o nesinaudojančius e.paslaugomis – paštu. „Didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, dėkojame jiems. Visgi kasmet turime ir vėluojančių.

Suomijos bibliotekose – jaukios erdvės lankytojų poreikiams

Vykdant „Erasmus+“ mobilumo projektą „Naujos kompetencijos bibliotekininkams vystant neformalųjį suaugusiųjų švietimą“ gegužės 9–13 d. grupė Šilutės r. savivaldybės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos, Klaipėdos apskr. I. Simonaitytės viešosios bibliotekos, Kretingos r. savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos bibliotekininkių lankėsi Suomijos bibliotekose, jų padaliniuose ir kitose įstaigose, teikiančiose kultūros, švietimo, skaitmeninio raštingumo bei kitas paslaugas. Projekto metu tobulintos edukacinių programų rengimo ir vykdymo kompetencijos, domėtasi  neformaliuoju suaugusiųjų švietimu, semtasi patirties stebint skandinavišką bibliotekinės veiklos modelį. Pirmąją kelionės dieną Lankytasi Helsinkio universiteto bibliotekoje, kuri

Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Darius Nicius

Saugomų teritorijų valdymo sistemos pertvarka vyksta pagal numatytą planą. Įsteigtos naujos Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos ir patvirtinti jų nuostatai, organizacinės struktūros ir šių direkcijų pareigybių sąrašai. Jau įvyko Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijų vadovų atrankos. Nauji vadovai Nuo 2022 m. liepos 1 d. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Adrija Gasiliauskienė, Dzūkijos–Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Paulius Čeponas, o Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai – Darius Nicius. „Nors spręstinų klausimų vis dar yra, bet

Konteinerių pervežimas. Ką reikia žinoti apie šią paslaugą?

Logistika mūsų ekonominiame gyvenime turi labai didelę reikšmę. Jeigu ne jos teikiamos paslaugos, negalėtų būti vystomi prekybiniai santykiai ne tik tarp atskirų įmonių, bet ir valstybių. Ypač daug šioje srityje pasitarnauja krovinių gabenimas konteineriais, kuris reikalauja išskirtinės atsakomybės už saugų prekių pristatymą i reikiamą vietą. Kada prireikia konteinerio kroviniams pervežti? Jūrinis konteineris, kaip labai patogi tara, yra naudojamas tada, kai reikia pergabenti didelius krovinių kiekius iš vieno sandėlio į kitą. Kadangi ne visada įmanoma prekes pervežti vien jūriniu transportu, nes

Taip pat skaitykite