Ar šventė be alkoholio – ne šventė?
Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, pirmą kartą Lietuva pateko į daugiausia alkoholio suvartojančių valstybių sąrašo trečiąją vietą – po Moldovos ir Baltarusijos, aplenkė net ketvirtoje vietoje atsidūrusią Rusiją. Ar lietuviai – alkoholikų tauta?
7 litrų lietuviams mažai…
Praėjusių metų duomenimis, vienam vyresniam nei 15 metų amžiaus Lietuvos gyventojui per metus vidutiniškai teko 15,4 litro suvartoto alkoholio, Moldovoje – 16,8, Baltarusijoje – 17, 5, Rusijoje – 15,1 litro.
Pasaulinės sveikatos organizacijos paskelbta riba yra 7 litrai absoliutaus alkoholio per metus.
2007 m. Lietuvoje šis kiekis sudarė 14,6, 2009 – 10,8 litro (kitų metų duomenys – šio rašinio diagramoje).
Nuo 2010 metų gėrimo mastai vis didėja. Pernai pasiektos aukštumos, kokių Lietuvoje dar nebuvo. Tokie per metus suvartojamo alkoholio kiekiai ir praėjusių metų duomenys paakino Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą kreiptis į Seimą, Vyriausybę ir siūlyti valdžiai imtis priemonių alkoholio vartojimui Lietuvoje mažinti.
Nieko nauja nesiūloma: mažinti prieinamumą įsigyti alkoholio, didinti jo kainas ir mažinti galimybes jo nusipirkti, drausti ir labiau riboti alkoholio reklamą, griežčiau vertinti neblaivius vairuotojus.

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento duomenimis, Lietuvoje alkoholio suvartojimo (litrais) dinamika yra tokia:
Seimo užmojai
Seimas priėmė Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatą, kad nuo sausio 1 d. draudžia prekybą alkoholiu degalinėse. Šių metų gegužę Seimas šiame įstatyme padarė pakeitimų, kad ne tik koncertų, spektaklių, bet ir visų švenčių, masinių renginių, parodų bei kitų renginių, skirtų nepilnamečiams, metu nebūtų prekiaujama ir nebūtų vartojama alkoholio.
Savivaldybių tarybos turi teisę riboti ar uždrausti prekybą alkoholiu ne tik švenčių, masinių renginių metu, bet ir parodose, koncertuose, spektakliuose, cirko pasirodymuose ir kituose renginiuose.
Antai Šiaulių rajono savivaldybė pasirinko: visi Savivaldybės renginiai turi būti be alkoholio – nebus nei prekiaujama, nei leidžiama vartoti. Yra ir kitų savivaldybių, besirenkančių tokį kelią.
Kaip Šilutės rajone?
Renginio organizatorius kreipiasi į Šilutės rajono savivaldybės administracijos direktorių leidimo rengti šventę, koncertą ir t. t. Prašymą vertina Šilutės policijos komisariato atstovas. Administracijos direktorius įsakymu leidžia organizuoti šventę, įsakyme nurodoma jos trukmė ir prekybos alkoholiu leistinas laikas.
Savivaldybės administracijos Ūkio skyriaus vyr. specialistė Irma Augutienė supažindino su direktoriaus įsakymais. Štai Žemaičių Naumiestyje rudenį Dagotuvių šventė vyko nuo 12 iki 23 val., prekiauti alkoholiu, kuriame etilo alkoholio koncentracija neviršija 6 proc., leista nuo 12 iki 22.30 val. Licencija – viena: tik vienas prekybininkas prekiavo alumi ir sidru.
Žuvienės virimo čempionate, kuris vyko nuo 8 iki 17 val., minėto stiprumo alkoholiniais gėrimais buvo leista prekiauti visą šventės laiką. Šilutės mažųjų laivų uoste rugpjūčio 28 d. vykusiame Vasaros palydų koncerte (18-23 val.) alkoholiu leista prekiauti nuo 18 iki 22.30 val.
Šylių, Bikavėnų kaimuose vykusiose šventėse prekyba alkoholiu uždrausta likus pusvalandžiui iki šventės pabaigos. Liepos 25 d. Švėkšnos šventėje (9-23 val.) tokia prekyba leista nuo 11 iki 22 val. Liepą Kintų šventė prasidėjo 14 val., baigėsi 22 val. – visą laiką buvo leista prekiauti minėto stiprumo alkoholiu. Birželį dvi dienas Rusnėje Šilutės miesto šunų mylėtojų draugija organizavo renginį nuo 9.30 val. iki 18 val. – visą laiką leista prekiauti alkoholiu. Birželio 20 d. „Minijos flotilės 2015“ šventėje irgi nuo 12 val. iki 22 val. buvo leista prekiauti alkoholiu.
Tarybos sprendimas
2014 m. vasario 27 d. Šilutės r. savivaldybės taryba (ne dabartinė) pakeitė 2006 m. balandžio 27 d. priimtą sprendimą, kuriuo nustatyti švaros ir tvarkos reikalavimai renginiuose. Nustatyta, kad draudžiama prekiauti alkoholiniais gėrimais vaikams ir asmenims iki 18 metų skirtuose renginiuose arba kai planuojama, kad į renginį susirinks daugiau kaip 40 proc. nepilnamečių ir (ar) vaikų.
Prekiaujant alkoholiu, būtina aptverti visą renginio teritoriją. Jeigu to padaryti negalima, būtina užtikrinti, kad iš renginio teritorijos nebus išsinešama alkoholinių gėrimų. Prekyba alkoholiu turi būti nutraukta likus ne mažiau kaip 30 min. iki renginio pabaigos. Draudžiama prekiauti alkoholiu stiklinėje ar kitoje taroje, kuria galima sužaloti žmones. Renginyje saugumą užtikrinantys darbuotojai privalo pasirūpinti, kad: į renginio teritoriją nebūtų įsinešama alkoholinių ar kitų gėrimų, narkotikų ar kitų psichotropinių medžiagų; į renginio teritoriją nebūtų įleidžiami neblaivūs ar nuo psichotropinių medžiagų apsvaigę asmenys. Be to, renginio organizatoriai privalo užtikrinti, kad į renginio teritoriją nebūtų galima įsinešti ginklų, kitų daiktų, kuriais galima sužaloti žmogų ar sukelti grėsmę kitiems asmenims, taip pat renginio dalyvius bei žiūrovus apdrausti nuo nelaimingų atsitikimų, jei yra tikimybė, kad renginio metu gali kilti grėsmė asmenų sveikatai ir gyvybei.
Panašu, kad rajono Tarybai derėtų sugrįžti prie šios tvarkos: joje yra neįvykdomų ir nevykdomų reikalavimų. Be to, metas susirūpinti ir šventėmis be alkoholio.
Stasė SKUTULIENĖ