Ar naudinga savivaldybei turėti skolų?

Keistoje padėtyje šiemet atsidūrė Šilutės rajono savivaldybė. Nors jos skolos ir sumažėjo, tačiau ir pasiskolinti pinigų šiemet ji begali mažiau negu ankstesniais metais. Tai susiję su valstybės finansų politikos pokyčiais. Apie šiuos bei kitus reikalus kalbėta Šilutės r. savivaldybės tarybos nariams bei administracijos vadovams pristatant 2017 m. Šilutės r. savivaldybės biudžetą.

Skolų nebegali daugėti
Su šių metų savivaldybės biudžetu supažindino Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Janina Valienė, o komentavo meras Vytautas Laurinaitis ir administracijos direktorius Sigitas Šeputis.

Paskelbta, kad pernai gražinta 0,98 milijono eurų skolų. Dar negrąžintų paskolų likutis sudaro 8,82 mln. eurų.

Pagal įstatymą, skolintis galima, kol skolos dydis neviršija 70 proc. savivaldybės biudžeto. Šilutės skola sudaro apie 49 proc. biudžeto, tad skolintis būtų galima dar apie 3,9 mln. Deja, pernai taip buvo galima elgtis, bet nebe šiemet. Finansų rodiklių įstatyme atsirado nuoroda, kad naujos skolos suma negali būti didesnė, negu praėjusių metų biudžete. Taigi, įsiskolinimas negali didėti (daugiau galite rasti skolų išieškojimas).
Tai reiškia, kad šiemet Šilutės rajono savivaldybė gali skolintis tik tiek, kiek atidavė pernai, – 0,98 milijono. Tarybos narys Arūnas Pupšys pasiteiravo, ar savivaldybė galėtų skolintis, jeigu visai neturėtų skolų. „Šiais metais ne“, – atsakė Janina Valienė, nes tai susiję su fiskaline drausme, įsipareigojimais Europai ir t. t.
Vis dėlto, pasirodo, išeitis yra. „Įkurta VIPA – viešųjų investicijų plėtros agentūra. Ji suteikia finansavimą ES struktūrinių fondų remiamiems projektams koofinansuoti. Tai reiškia, kad reikiamo dydžio įnašą, kurį turi į ES finansuojamą projektą įnešti savivaldybė, galima gauti iš ten. Ir sąlygos geros – paskola beprocentinė, jos gražinimas atidedamas 5 metams“, – paaiškino Administracijos direktorius Sigitas Šeputis.
Jis įspėjo Tarybos narius, kad savivaldybė pasistengs pasinaudoti šia galimybe. Tarybos narys Steponas Kazlauskas pasidomėjo, kokias palūkanas šiuo metu savivaldybė moka už esamas skolas. Jam paaiškino, kad palūkanų dydis šiuo metu yra 1,5-2,3 procento. To pasiekti pavyko laiku sėkmingai paėmus paskolų esamoms skoloms grąžinti.

Biudžetas panašus į pernykštį

Apie šių metų Šilutės rajono savivaldybės biudžetą renginio dalyviams pasakojo Biudžeto ir finansų skyriaus vedėja Janina Valienė.

Komentuodama 2017 m. biudžetą, Janina Valienė sakė, kad jis gana panašus į pernykštį: numatyta 36,8 mln. eurų pajamų. Didžiausią jų dalį sudarys gyventojų pajamų mokestis. Šiemet jo numatyta surinkti 3,6 proc. daugiau negu pernai. Anot Biudžeto ir finansų skyriaus vedėjos, tai realūs skaičiai.
Kokia tvarka šias lėšas Valstybinė mokesčių inspekcija grąžins savivaldybei, kol kas nelabai aišku. Numatyta, kad į rajono biudžetą jos bus pervedamos 2 kartus per mėnesį. Tačiau šiuo metu mokesčių inspekcija pavedimus daro tada, kai ten gaunami sumokėti mokesčiai, nors ir kasdien.
Biudžeto išlaidos taip pat panašios į pernykštes. Labiausiai padidėjo darbo užmokesčiui skirta suma.
Pasak Savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio, numatyta, kad pedagogų atlyginimai didės 3 procentais. Skirtingai negu anksčiau, šis padidėjimas jau numatytas formuojant biudžetą. Taip pat numatyta nupirkti naujų kompiuterių M. Jankaus, Pamario pagrindinėms mokykloms, Šilutės pirmajai ir Vydūno gimnazijoms (turimi kompiuteriai yra 10 metų senumo). Taip pat numatoma lizingo ar nuomos būdu įsigyti mokyklinių autobusiukų, kurių parkas taip pat sparčiai sensta.
Tarybos nariai teiravosi, ar bus skiriama daugiau lėšų kovai su smurtu šeimose. Administracijos direktorius Sigitas Šeputis paaiškino, kad tai ne pačios savivaldybės, o deleguota funkcija, tačiau teigiamų pasikeitimų šioje srityje esama. Atsirado daugiau socialinių darbuotojų ir jie prižiūri nebe po 16, kaip buvo anksčiau, o po 10 socialinės rizikos šeimų. Jau kitą savaitę bus atgabenti 5 nauji jiems skirti automobiliai. Ateityje tų automobilių dar gausės, mat siekiama, kad socialiniams darbuotojams nebereikėtų darbui naudoti nuosavo transporto.

Šilutės rajono tarybos nariai bei administracijos vadovai aptarė 2017 metų Šilutės rajono savivaldybės biudžetą.

Šilutės rajono savivaldybės 2017 m. biudžeto projektą numatoma svarstyti ir tvirtinti Tarybos posėdyje, kuris vyks vasario 23 d. Iki to laiko politikai jį dar nagrinės komitetų posėdžiuose kitą savaitę.
Vaidotas VILKAS

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Darius Nicius

Saugomų teritorijų valdymo sistemos pertvarka vyksta pagal numatytą planą. Įsteigtos naujos Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos ir Žemaitijos saugomų teritorijų direkcijos ir patvirtinti jų nuostatai, organizacinės struktūros ir šių direkcijų pareigybių sąrašai. Jau įvyko Aukštaitijos, Dzūkijos–Suvalkijos, Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijų vadovų atrankos. Nauji vadovai Nuo 2022 m. liepos 1 d. Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Adrija Gasiliauskienė, Dzūkijos–Suvalkijos saugomų teritorijų direkcijai vadovaus Paulius Čeponas, o Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcijai – Darius Nicius. „Nors spręstinų klausimų vis dar yra, bet

Konteinerių pervežimas. Ką reikia žinoti apie šią paslaugą?

Logistika mūsų ekonominiame gyvenime turi labai didelę reikšmę. Jeigu ne jos teikiamos paslaugos, negalėtų būti vystomi prekybiniai santykiai ne tik tarp atskirų įmonių, bet ir valstybių. Ypač daug šioje srityje pasitarnauja krovinių gabenimas konteineriais, kuris reikalauja išskirtinės atsakomybės už saugų prekių pristatymą i reikiamą vietą. Kada prireikia konteinerio kroviniams pervežti? Jūrinis konteineris, kaip labai patogi tara, yra naudojamas tada, kai reikia pergabenti didelius krovinių kiekius iš vieno sandėlio į kitą. Kadangi ne visada įmanoma prekes pervežti vien jūriniu transportu, nes

Iššūkis – aplankykite šią vasarą 35 parkus

Gegužės 24 d. paminėta Europos parkų diena. Šiais metais juos vienijanti organizacija „Europarc“ kviečia pasvarstyti, kas mes būtume be gamtos, nuo kurios priklauso mūsų fizinė ir dvasinė sveikata. Persijunk! Gamta mus aprūpina maistu ir oru, kuriuo kvėpuojame. Gaila, bet žmogaus ir gamtos ryšys šiandien yra praradęs pusiausvyrą. Todėl 2022 m. šūkis ragina: „Mes esame gamta – permąstyk, perkurk, persijunk“. Tai geriausia daryti būnant gamtoje – kviečiame lankyti Lietuvos parkus: ir tuos, kuriuose jau buvote ne kartą, ir tuos, kurių dar

Vizitas Norvegijoje įgyvendinant projektą „Kultūros skūnė“

Viešosios įstaigos „Kintai Arts“ ir Kintų bendruomenės atstovas Borisas Belchev kartu su norvegų partneriais iš įmonės „Biotope“ šių metų balandžio mėnesio pabaigoje lankėsi šiauriausioje Norvegijos gyvenvietėje Vardė (Vardø). Išvykos tikslas – pasisemti gerosios patirties, kurią planuojama pritaikyti kartu su septyniais partneriais įgyvendindant „Kultūros skūnės“ projektą ir kartu su Kintų bendruomene statant Meno regyklą. Meno regykla Pasitelkiant šiuolaikinį profesionalųjį meną ir kūrybišką vietokūrą, EEE finansinių mechanizmų finansuojamas projektas „Kultūros Skūnė“ siekia aktualizuoti Pamario krašto kultūrinius išteklius ir sukurti vietos kultūros traukos

Taip pat skaitykite