Ar Bardinus vadins Bardėnais?

Pagėgių savivaldybės taryba nusprendė skelbti gyventojų apklausą, ar keisti Bardinų kaimo pavadinimą Bardėnais. Šis kaimas yra netoli Rambyno kalno, Lumpėnų seniūnijoje.

Bardinų kaimo gyventojas Gediminas Stakvilionis dar gruodį kreipėsi į Pagėgių savivaldybę, prašydamas inicijuoti apklausą, kad Bardinų kaimo pavadinimas būtų pakeistas į Bardėnų. Šį raštą pasirašė 15 Bardinų kaimo gyventojų. Iniciatyvinės grupės atstovas G. Stakvilionis pageidavo ir pats dirbti apklausos komisijoje. Lumpėnų seniūnė Danguolė Mikelienė pateikė informaciją, kad Bardinų kaime savo gyvenamąją vietą yra deklaravę 104 pilnamečiai gyventojai.
Pagėgių savivaldybės taryba nusprendė skelbti gyventojų apklausą su tokiu tekstu: „Pritariu (nepritariu), kad būtų pakeistas Bardinų kaimo pavadinimas ir ši gyvenamoji vieta būtų pavadinta Bardėnų kaimu“. Apklausa vyks Bardinų kaime, gyventojų būstuose. Ji prasidėjo balandžio 1 d. ir vyks iki gegužės 1 d. Vietos gyventojų apklausos komisiją sudaro jos pirmininkė Lumpėnų seniūnė Danguolė Mikelienė, Bardinų kaimo gyventojų atstovas Gediminas Stakvilionis ir Lumpėnų seniūnijos raštvedė Jūratė Dargienė.
Vartotini abu pavadinimai
Tokią išvadą interneto svetainėje viešina A. Pangonytė, parengusi šia tema Valstybinės lietuvių kalbos komisijos naujienas. Praėjusių metų rugsėjį komisija gavo Bardinų kaimo gyventojo skundą, esą neteisingai vadinamas kaimas Bardinai. Tačiau surinkta informacija nepatvirtino gyventojų prielaidos, kad dabartinė oficiali kaimo vardo forma Bardinai iškreipta dėl rusų kalbos įtakos. Net du kartus svarsčius šią temą Vardyno pakomisės posėdžiuose, nutarta, kad Bardinai ir Bardėnai gali būti pripažinti norminiais variantais. 1923, 1926 m. Klaipėdos krašto vietovardžių sąrašuose yra Bardinai. Toks pavadinimas yra ir 1976 m. išleistame „Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinyne“. Norminimo pamatu greičiausiai tapo kalbinės ekspedicijos tose apylinkėse duomenys, surinkti 1961 metais, kur minimi Bardėnai, ko gero, derinant prie Lumpėnų, Lazdėnų.
Tačiau pageidaujamas variantas Bardėnai taip pat paliudytas tiek gyvojoje vartosenoje, tiek istoriniuose šaltiniuose vokiečių kalba. 1959 m. oficialiame leidinyje jis teikiamas kaip oficiali kaimo pavadinimo forma. Šiuo atveju gali kilti klausimas, ar toks variantas nėra paveiktas germanizacijos (t. y. vokiečių kalbos iškreipti Bardinai, nes vokiškai tariama Bardėnen). Mat istorijos šaltiniuose vokiečių kalba yra net trys pavadinimo variantai, sulietuvinus: Bardėnai, Bardai, Barzdėnai, nors du pastarieji aptikti tik istoriniuose šaltiniuose, o ne gyvojoje kalboje paliudyti variantai.
Darytina išvada, kad norminiais galėtų būti pripažinti du variantai – Bardinai ir Bardėnai. Kurį iš jų pripažinti oficialiu, gyventojų teikimu turėtų nuspręsti Pagėgių savivaldybės taryba. Pavadinimus gyvenamosioms vietovėms suteikia Vyriausybė, atsižvelgusi į savivaldybės tarybos siūlymą, pateiktą įvertinus vietos gyventojų nuomonę, kuri išreiškiama surengus apklausą.
Šilutės rajono vyriausiojo architekto Edmundo Benečio „Pamarys“ pasiteiravo, kas lauktų Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės Bardinų užkardos, jeigu būtų pakeistas kaimo pavadinimas? Suprantama, tektų keisti oficialų užkardos pavadinimą, iškabą, antspaudą, oficialių blankų rekvizitus ir kt. Žinoma, tektų keisti kaimo pavadinimo lentą, kuri stovi šalia kelio kaimo pradžioje. Gyventojai turėtų reikalų Registrų centre. Gal net tektų perregistruoti nekilnojamąjį turtą, deklaruoti kitą gyvenamąją vietą?
Atkaklusis Gediminas
Balandžio 28 d. Gediminui Stakvilioniui sukaks 90 metų, 50 metų iš jų prabėgo Bardinuose, tad žmogus dabar prisistato seniausiu vyru apylinkėje. „Pamariui“ telefonu jis sakė, kad „Bardėnų kaimas buvęs nuo amžių…“
Į kaimo ir krašto istoriją daug gilinęsis žmogus sukaupė dokumentų, įrodančių, kad net prieš kelis šimtus metų Prūsijos archyvuose aptiktame rašte nurodyta, jog davė žemės „Bardėnų kaimo gyventojui…“ Bardinų pavadinimo nevartota ir dabar jis neprigijęs.
Yra buvęs tarybinio ūkio Bardėnų skyrius, Bardėnų pradinė mokykla. G. Stakvilionio nuomone, Bardėnai yra kaip Bitėnai, Lumpėnai, Piktupėnai, kurie pavadinimus gavo nuo tekančių upių pavadinimų. Galbūt tai taikytina ir Bardėnams.
Žinoma, garbaus amžiaus Bardinų kaimo vyras sutinka, kad tinkami vartoti abu kaimo pavadinimai – Bardinai ir Bardėnai, tačiau jis nepagailėjo laiko ir jėgų, rašė raštus ir siekia, kad kaimas susigrąžintų, anot jo, tikrąjį Bardėnų pavadinimą.
Tad savo nuomonę pareikš kaimo gyventojai, vėliau – Pagėgių savivaldybės taryba ir galiausiai – Vyriausybė. Galutinio sprendimo dar teks palaukti.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Savaitgalio orai: šeštadienis bus lietaus  

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugpjūčio 5 d., penktadienį, dangų dengs menkas debesų sluoksnis. Nelis. Pūs vidutinio stiprumo pietų, pietryčių krypties vėjas. Bus karšta diena. Įdienojus oras kais iki 27-32 laipsnių karščio. Rugpjūčio 6 d., šeštadienį, naktis be lietaus, tik paryčiais vakarinį šalies pakraštį pasieks vėsesni orai. Vakariniuose rajonuose ims slinkti trumpalaikės liūtys, gali sugriaudėti perkūnija. Pietų, pietvakarių vėjas keis kryptį į vakarų, šiaurės vakarų, bus nestiprus. Debesų daugės, tačiau oras neskubės vėsti ir saulei tekant termometrai rodys nuo 15

Liepą Šilutės rajone – 70 santuokų

Santuokų skaičiumi liepos mėnuo išskirtinis 2022 metais. Taip pat ir tuo, kad iš 70 santuokų net 37 – bažnytinės, o dvi – užsienyje. Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad liepą rajone įregistruota: 52 naujagimiai, 55 mirtys, 70 santuokų ir 6 ištuokos. Liepą sulaukta 25 berniukų ir 27 mergaičių, 28 naujagimiai gimė Šilutės mieste, 24 – seniūnijose, 23 sulaukta užsienyje, jie tik įtraukti į sąrašus. Viena šeima susilaukė dvynių. 17 naujagimių pripažinta tėvystė, nes poros nėra įregistravusios santuokos. Populiarūs

Kada reikia siuntimo pas gydytoją, o kada ne?

Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms siuntimus gauti PSDF lėšomis apmokamų paslaugų išduoda šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai. Siuntimai išduodami, jei gydytojui dėl paciento sveikatos būklės reikia pasikonsultuoti su kitu gydytoju, atlikti tyrimus, tikslinti gydymą, gydyti ligoninėje. Siuntimas galioja 60 dienų ir

Kataraktą galima įveikti

Akies lęšiukas savo funkcijas atlieka gerai tik tada, kai jis yra skaidrus, tačiau yra tokių akių ligų, kurios trukdo lęšiukui tinkamai funkcionuoti. Viena iš jų – katarakta. Katarakta (akies lęšiuko sudrumstėjimas) – viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių. Šią ligą gali sukelti nemažai veiksnių, tačiau pagrindinis susirgimo rizikos faktorius yra amžius. Sulėtėjus medžiagų apykaitai, akies lęšiukas pradeda drumstėti. Tai natūralūs senatviniai organizmo pokyčiai. Tačiau jei lęšiuko skaidrumas ima trukdyti įprastiniai veiklai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jaunesniems žmonėms katarakta gali būti

Taip pat skaitykite