Ar Bardinus vadins Bardėnais?

Pagėgių savivaldybės taryba nusprendė skelbti gyventojų apklausą, ar keisti Bardinų kaimo pavadinimą Bardėnais. Šis kaimas yra netoli Rambyno kalno, Lumpėnų seniūnijoje.

Bardinų kaimo gyventojas Gediminas Stakvilionis dar gruodį kreipėsi į Pagėgių savivaldybę, prašydamas inicijuoti apklausą, kad Bardinų kaimo pavadinimas būtų pakeistas į Bardėnų. Šį raštą pasirašė 15 Bardinų kaimo gyventojų. Iniciatyvinės grupės atstovas G. Stakvilionis pageidavo ir pats dirbti apklausos komisijoje. Lumpėnų seniūnė Danguolė Mikelienė pateikė informaciją, kad Bardinų kaime savo gyvenamąją vietą yra deklaravę 104 pilnamečiai gyventojai.
Pagėgių savivaldybės taryba nusprendė skelbti gyventojų apklausą su tokiu tekstu: „Pritariu (nepritariu), kad būtų pakeistas Bardinų kaimo pavadinimas ir ši gyvenamoji vieta būtų pavadinta Bardėnų kaimu“. Apklausa vyks Bardinų kaime, gyventojų būstuose. Ji prasidėjo balandžio 1 d. ir vyks iki gegužės 1 d. Vietos gyventojų apklausos komisiją sudaro jos pirmininkė Lumpėnų seniūnė Danguolė Mikelienė, Bardinų kaimo gyventojų atstovas Gediminas Stakvilionis ir Lumpėnų seniūnijos raštvedė Jūratė Dargienė.
Vartotini abu pavadinimai
Tokią išvadą interneto svetainėje viešina A. Pangonytė, parengusi šia tema Valstybinės lietuvių kalbos komisijos naujienas. Praėjusių metų rugsėjį komisija gavo Bardinų kaimo gyventojo skundą, esą neteisingai vadinamas kaimas Bardinai. Tačiau surinkta informacija nepatvirtino gyventojų prielaidos, kad dabartinė oficiali kaimo vardo forma Bardinai iškreipta dėl rusų kalbos įtakos. Net du kartus svarsčius šią temą Vardyno pakomisės posėdžiuose, nutarta, kad Bardinai ir Bardėnai gali būti pripažinti norminiais variantais. 1923, 1926 m. Klaipėdos krašto vietovardžių sąrašuose yra Bardinai. Toks pavadinimas yra ir 1976 m. išleistame „Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinyne“. Norminimo pamatu greičiausiai tapo kalbinės ekspedicijos tose apylinkėse duomenys, surinkti 1961 metais, kur minimi Bardėnai, ko gero, derinant prie Lumpėnų, Lazdėnų.
Tačiau pageidaujamas variantas Bardėnai taip pat paliudytas tiek gyvojoje vartosenoje, tiek istoriniuose šaltiniuose vokiečių kalba. 1959 m. oficialiame leidinyje jis teikiamas kaip oficiali kaimo pavadinimo forma. Šiuo atveju gali kilti klausimas, ar toks variantas nėra paveiktas germanizacijos (t. y. vokiečių kalbos iškreipti Bardinai, nes vokiškai tariama Bardėnen). Mat istorijos šaltiniuose vokiečių kalba yra net trys pavadinimo variantai, sulietuvinus: Bardėnai, Bardai, Barzdėnai, nors du pastarieji aptikti tik istoriniuose šaltiniuose, o ne gyvojoje kalboje paliudyti variantai.
Darytina išvada, kad norminiais galėtų būti pripažinti du variantai – Bardinai ir Bardėnai. Kurį iš jų pripažinti oficialiu, gyventojų teikimu turėtų nuspręsti Pagėgių savivaldybės taryba. Pavadinimus gyvenamosioms vietovėms suteikia Vyriausybė, atsižvelgusi į savivaldybės tarybos siūlymą, pateiktą įvertinus vietos gyventojų nuomonę, kuri išreiškiama surengus apklausą.
Šilutės rajono vyriausiojo architekto Edmundo Benečio „Pamarys“ pasiteiravo, kas lauktų Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės Bardinų užkardos, jeigu būtų pakeistas kaimo pavadinimas? Suprantama, tektų keisti oficialų užkardos pavadinimą, iškabą, antspaudą, oficialių blankų rekvizitus ir kt. Žinoma, tektų keisti kaimo pavadinimo lentą, kuri stovi šalia kelio kaimo pradžioje. Gyventojai turėtų reikalų Registrų centre. Gal net tektų perregistruoti nekilnojamąjį turtą, deklaruoti kitą gyvenamąją vietą?
Atkaklusis Gediminas
Balandžio 28 d. Gediminui Stakvilioniui sukaks 90 metų, 50 metų iš jų prabėgo Bardinuose, tad žmogus dabar prisistato seniausiu vyru apylinkėje. „Pamariui“ telefonu jis sakė, kad „Bardėnų kaimas buvęs nuo amžių…“
Į kaimo ir krašto istoriją daug gilinęsis žmogus sukaupė dokumentų, įrodančių, kad net prieš kelis šimtus metų Prūsijos archyvuose aptiktame rašte nurodyta, jog davė žemės „Bardėnų kaimo gyventojui…“ Bardinų pavadinimo nevartota ir dabar jis neprigijęs.
Yra buvęs tarybinio ūkio Bardėnų skyrius, Bardėnų pradinė mokykla. G. Stakvilionio nuomone, Bardėnai yra kaip Bitėnai, Lumpėnai, Piktupėnai, kurie pavadinimus gavo nuo tekančių upių pavadinimų. Galbūt tai taikytina ir Bardėnams.
Žinoma, garbaus amžiaus Bardinų kaimo vyras sutinka, kad tinkami vartoti abu kaimo pavadinimai – Bardinai ir Bardėnai, tačiau jis nepagailėjo laiko ir jėgų, rašė raštus ir siekia, kad kaimas susigrąžintų, anot jo, tikrąjį Bardėnų pavadinimą.
Tad savo nuomonę pareikš kaimo gyventojai, vėliau – Pagėgių savivaldybės taryba ir galiausiai – Vyriausybė. Galutinio sprendimo dar teks palaukti.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nauji ribojimai dėl plintančio COVID-19. Suvaržymų bus didelių

Rugpjūčio 4 d. posėdžiavusi Vyriausybė apsisprendė griežtinti reikalavimus, susijusius su vėl sparčiai plintančiu COVID-19. Vieni reikalavimai jau įsigalios kitą savaitę, kiti suplanuoti nuo rugsėjo 13 d. Duota laiko apsispręsti prieš skiepus nusiteikusiems ar skiepijimąsi atidėliojantiems gyventojams.   Trečiadienį Vyriausybė sutarė dėl galimybių paso prievolės norint naudotis įvairiomis veiklomis, o šį sprendimą priims kitą savaitę. Be galimybių paso netrukus nebus galima naudotis veiklomis ar paslaugomis uždarose erdvėse, išskyrus numatytas išimtis: nebūtų galimybės eiti į teatrą, į kino teatrą, netrukus be galimybių

Šilutės ligoninėje draudžiamas pacientų lankymas

Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją Šilutės rajone bei siekiant išvengti naujų COVID-19 ligos užsikrėtimo atvejų, nuo rugpjūčio 4 d. Šilutės ligoninėje draudžiama lankyti pacientus.   Pacientų lankymas draudžiamas, išskyrus gydančio gydytojo leidimu terminalės sveikatos būklės pacientų (kraštutinai sunkios) ir pacientų iki 14 metų lankymą. Rugpjūčio 3 d. duomenimis, per parą Šilutės rajone užregistruoti 7 nauji COVID-19 ligos atvejai. Iš viso šiuo metu rajone serga 58 asmenys.  Daugiau apie epidemiologinę situaciją šalyje: https://koronastop.lrv.lt/lt/statistika-lietuvoje Šilutės ligoninės inf.

Lietuviai per metus išgeria milijonus butelių giros

Lietuvių taip mėgstamą girą galima pavadinti vienu seniausių bei brandžiausias tradicijas turinčių nacionalinių gėrimų. Savo populiarumo gira neprarado iki šiol – vien pernai lietuviškas prekybos tinklas „Maxima“ iš viso pardavė virš 4 milijonų pastarosios butelių bei skardinių. Sustatę juos šalia vienas kito, turėtume atstumą nuo Vilniaus iki Klaipėdos… Geriausia – natūralus saldumas Tiems, kurie rūpinasi savo mityba ir nori šiuo gėrimu vasara gaivintis kuo dažniau, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovė Brigita Baratinskaitė primena apie giros naudą organizmui. Ją užtikrinti, pasak

COVID-19 – socialinės globos įstaigose

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija kiekvieną pirmadienį skelbia naujausią informaciją apie koronaviruso plitimą Lietuvos socialinės globos įstaigose. Šilutės rajone veikia minimai ministerijai pavaldūs Macikų socialinės globos namai, vietos Savivaldybės pavaldumo Šilutės socialinės globos namai (buvę senelių globos namai), yra trys privatūs – „Pamario senjorų namai“, „Senjorų Eldoradas“ ir „Globavita“. Ministerija skelbia, kad šalyje esančiuose globos namuose įkurdinta beveik 13 tūkst. garbaus amžiaus ir neįgalių žmonių. Tokių namų yra 215, šiuo metu veikia 206. Rugpjūčio 2 d. duomenimis, šiuo metu nustatyti

Taip pat skaitykite