Ar Bardinus vadins Bardėnais?

Pagėgių savivaldybės taryba nusprendė skelbti gyventojų apklausą, ar keisti Bardinų kaimo pavadinimą Bardėnais. Šis kaimas yra netoli Rambyno kalno, Lumpėnų seniūnijoje.

Bardinų kaimo gyventojas Gediminas Stakvilionis dar gruodį kreipėsi į Pagėgių savivaldybę, prašydamas inicijuoti apklausą, kad Bardinų kaimo pavadinimas būtų pakeistas į Bardėnų. Šį raštą pasirašė 15 Bardinų kaimo gyventojų. Iniciatyvinės grupės atstovas G. Stakvilionis pageidavo ir pats dirbti apklausos komisijoje. Lumpėnų seniūnė Danguolė Mikelienė pateikė informaciją, kad Bardinų kaime savo gyvenamąją vietą yra deklaravę 104 pilnamečiai gyventojai.
Pagėgių savivaldybės taryba nusprendė skelbti gyventojų apklausą su tokiu tekstu: „Pritariu (nepritariu), kad būtų pakeistas Bardinų kaimo pavadinimas ir ši gyvenamoji vieta būtų pavadinta Bardėnų kaimu“. Apklausa vyks Bardinų kaime, gyventojų būstuose. Ji prasidėjo balandžio 1 d. ir vyks iki gegužės 1 d. Vietos gyventojų apklausos komisiją sudaro jos pirmininkė Lumpėnų seniūnė Danguolė Mikelienė, Bardinų kaimo gyventojų atstovas Gediminas Stakvilionis ir Lumpėnų seniūnijos raštvedė Jūratė Dargienė.
Vartotini abu pavadinimai
Tokią išvadą interneto svetainėje viešina A. Pangonytė, parengusi šia tema Valstybinės lietuvių kalbos komisijos naujienas. Praėjusių metų rugsėjį komisija gavo Bardinų kaimo gyventojo skundą, esą neteisingai vadinamas kaimas Bardinai. Tačiau surinkta informacija nepatvirtino gyventojų prielaidos, kad dabartinė oficiali kaimo vardo forma Bardinai iškreipta dėl rusų kalbos įtakos. Net du kartus svarsčius šią temą Vardyno pakomisės posėdžiuose, nutarta, kad Bardinai ir Bardėnai gali būti pripažinti norminiais variantais. 1923, 1926 m. Klaipėdos krašto vietovardžių sąrašuose yra Bardinai. Toks pavadinimas yra ir 1976 m. išleistame „Lietuvos TSR administracinio-teritorinio suskirstymo žinyne“. Norminimo pamatu greičiausiai tapo kalbinės ekspedicijos tose apylinkėse duomenys, surinkti 1961 metais, kur minimi Bardėnai, ko gero, derinant prie Lumpėnų, Lazdėnų.
Tačiau pageidaujamas variantas Bardėnai taip pat paliudytas tiek gyvojoje vartosenoje, tiek istoriniuose šaltiniuose vokiečių kalba. 1959 m. oficialiame leidinyje jis teikiamas kaip oficiali kaimo pavadinimo forma. Šiuo atveju gali kilti klausimas, ar toks variantas nėra paveiktas germanizacijos (t. y. vokiečių kalbos iškreipti Bardinai, nes vokiškai tariama Bardėnen). Mat istorijos šaltiniuose vokiečių kalba yra net trys pavadinimo variantai, sulietuvinus: Bardėnai, Bardai, Barzdėnai, nors du pastarieji aptikti tik istoriniuose šaltiniuose, o ne gyvojoje kalboje paliudyti variantai.
Darytina išvada, kad norminiais galėtų būti pripažinti du variantai – Bardinai ir Bardėnai. Kurį iš jų pripažinti oficialiu, gyventojų teikimu turėtų nuspręsti Pagėgių savivaldybės taryba. Pavadinimus gyvenamosioms vietovėms suteikia Vyriausybė, atsižvelgusi į savivaldybės tarybos siūlymą, pateiktą įvertinus vietos gyventojų nuomonę, kuri išreiškiama surengus apklausą.
Šilutės rajono vyriausiojo architekto Edmundo Benečio „Pamarys“ pasiteiravo, kas lauktų Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pagėgių rinktinės Bardinų užkardos, jeigu būtų pakeistas kaimo pavadinimas? Suprantama, tektų keisti oficialų užkardos pavadinimą, iškabą, antspaudą, oficialių blankų rekvizitus ir kt. Žinoma, tektų keisti kaimo pavadinimo lentą, kuri stovi šalia kelio kaimo pradžioje. Gyventojai turėtų reikalų Registrų centre. Gal net tektų perregistruoti nekilnojamąjį turtą, deklaruoti kitą gyvenamąją vietą?
Atkaklusis Gediminas
Balandžio 28 d. Gediminui Stakvilioniui sukaks 90 metų, 50 metų iš jų prabėgo Bardinuose, tad žmogus dabar prisistato seniausiu vyru apylinkėje. „Pamariui“ telefonu jis sakė, kad „Bardėnų kaimas buvęs nuo amžių…“
Į kaimo ir krašto istoriją daug gilinęsis žmogus sukaupė dokumentų, įrodančių, kad net prieš kelis šimtus metų Prūsijos archyvuose aptiktame rašte nurodyta, jog davė žemės „Bardėnų kaimo gyventojui…“ Bardinų pavadinimo nevartota ir dabar jis neprigijęs.
Yra buvęs tarybinio ūkio Bardėnų skyrius, Bardėnų pradinė mokykla. G. Stakvilionio nuomone, Bardėnai yra kaip Bitėnai, Lumpėnai, Piktupėnai, kurie pavadinimus gavo nuo tekančių upių pavadinimų. Galbūt tai taikytina ir Bardėnams.
Žinoma, garbaus amžiaus Bardinų kaimo vyras sutinka, kad tinkami vartoti abu kaimo pavadinimai – Bardinai ir Bardėnai, tačiau jis nepagailėjo laiko ir jėgų, rašė raštus ir siekia, kad kaimas susigrąžintų, anot jo, tikrąjį Bardėnų pavadinimą.
Tad savo nuomonę pareikš kaimo gyventojai, vėliau – Pagėgių savivaldybės taryba ir galiausiai – Vyriausybė. Galutinio sprendimo dar teks palaukti.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Kaip žmonės gerumu širdis šildė…

„Sėkime gerumo sėklas kitiems, nes meilės vaisiai visada paliečia ir mūsų gyvenimus.“  Kunigas ir lyderystės mokytojas Rytis Gurkšnys Mintis atgaivinti daug metų Pagėgių bibliotekos organizuotą gerumo iniciatyvą išsiplėtojo, įsisuko iki didelės, prasmingos ir maloniai nustebinusios akcijos.   Pradėkime nuo pradžių… Pagėgių savivaldybės Vydūno viešoji biblioteka, tuomet vadovaujama Elenos Stankevičienės, daugelį metų organizavo ar būdavo pagalbininkė organizuojant tokio tipo renginius, kurių metu surinktos lėšos būdavo skiriamos bėdos ištiktiems kraštiečiams. Šios akcijos metu surinkti pinigai finansine atrama tapo ne vienai šeimai. Šiais

Kontroliuos, kaip parduodamos, laikomos ir naudojamos pirotechnikos priemonės

Tauragės apskr. VPK pareigūnai nuo gruodžio 10 d. iki kitų metų sausio 4 d. vykdys civilinių pirotechnikos priemonių laikymo, naudojimo ir prekybos kontrolę. Visu šiuo laikotarpiu policijos pareigūnai tikrins fizinius ir juridinius asmenis, importuojančius bei prekiaujančius minėtomis priemonėmis, bei galimas civilinių pirotechnikos priemonių neteisėto prekybos ir naudojimo vietas. Raginame gyventojus naudojant pirotechnikos priemones laikytis visų būtinų saugumo reikalavimų ir instrukcijų, nurodytų ant pakuotės. Būkite itin atsargūs bandydami įsigyti pirotechnikos priemonių. Perkant tokias priemones iš nepatikimų, neturinčių leidimo užsiimti tokia veikla

Užsienyje įsikūrę Šilutės rajono gyventojai šiemet susilaukė 57 naujagimių

Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad lapkritį įregistruoti 22 naujagimiai, iš jų 5 gimę užsienyje. Per 11 šių metų mėnesių sulaukta 312 naujagimių, iš šio skaičiaus 57 gimė užsienio valstybėse. Lapkritį populiarūs buvo šie vardai: Matas, Jokūbas, Iglė, Liepa, reti – Tumas, Dovas, Lugnė, Upė. Iš 22 lapkritį užregistruotų naujagimių 14  berniukų ir 8  mergaitės, 13 mažylių susilaukė Šilutės miesto gyventojai, 44 – kaimiškųjų seniūnijų šeimos. Visus šių metų mėnesius mirusiųjų skaičiai buvo gerokai didesni už naujagimių. Lapkritį

Pasityčiojo iš paskutiniojo velionės noro

Netikėtai mirusios tauragiškės šeima ir artimieji iki šiol negali atsigauti ne tik dėl mylimo žmogaus netekties, bet ir šoko, kurį patyrė vykdydami paskutinę velionės valią. Kėdainiuose įsikūrusiame Lietuvos krematoriume moterį kremuoti iš pradžių atsisakyta dėl neva netinkamo karsto, o vėliau ir dėl jos pačios svorio.  Teko patirti tikrą košmarą Įtariama, kad iš velionės bei jos artimųjų galėjo būti pasityčiota, nes kažkam labai skubiai prireikė krematoriumo paslaugos. Sutrikus sveikatai, 52 metų Tauragės gyventoja (kilusi iš Katyčių) mirė praėjusią savaitę, lapkričio 29

Taip pat skaitykite