Apie dziudo klubo „Kumikata“ veiklą

Šilutėje vis labiau populiarėja kovinių imtynių sportas – dziudo. Apie šią sporto šaką Žibų pradinės mokyklos mokiniams (auklėtoja Rasa Jankauskienė) pasakojo Šilutės dziudo klubo „Kumikata“ treneris Rimvydas Lukošius. Susitikimas vyko F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje.

Šilutės dziudo sporto klubo „Kumikata“ treneris Rimvydas Lukošius šią sporto šaką kultivuoja nuo 12 metų.

Dziudo istorija
R. Lukošius vaikams papasakojo, kad dziudo priešistorė siejama su Džiudžitsu kovos menu, kurį kultivavo senovės samurajai, norėdami ne tik sutvirtėti fiziškai, įvaldyti kovos techniką ir sustiprinti savo psichologines savybes. Prieš daugelį metų išskirtinėmis fizinėmis savybėmis nepasižymėjęs japonų mokytojas Dzigaro Kano tobulai įvaldė Džiudžitsu kovos meną.
Išanalizavęs šį kovos meną, D. Kano iš daugybės kovinių veiksmų atrinko dalį pratimų bei metimų, kurie nėra pavojingi žmogaus sveikatai ir nedaro neigiamo poveikio. Atrinkęs tinkamus pratimus ir sudėliojęs juos eilės tvarka, D. Kano sudarė eilę veiksmų, kurie vėliau buvo pritaikyti būtent dziudo sporto šakoje. Jis buvo pirmasis, kuris atidarė šios sporto šakos mokyklą.
Iš pradžių į šią sporto šaką daugelis žiūrėjo skeptiškai. Senovės Japonijoje ji buvo pripažinta po sėkmingo D. Kano geriausio mokinio pasirodymo įvairių kovos menų varžybose, kuriose jis įveikė visus savo priešininkus. Taip buvo atkreiptas dėmesys į dziudo kaip kovinę sporto šaką ir laikui bėgant ji išpopuliarėjo visame pasaulyje.
Išmokti dziudo sporto šakos paslapčių galima ir Šilutėje – R. Lukošius ragino vaikus mažiau laiko leisti žiūrint televizorių ar žaidžiant kompiuteriu, o daugiau laiko skirti fiziniam aktyvumui, mankštai. Norinčius sportuoti kvietė į dziudo treniruotes. Jis sakė vaikams, kad norint užsiimti šiuo sportu nereikia ypatingų fizinių savybių, bet norint pasiekti gerų rezultatų reikia turėti labai stiprią valią.
Suteikia pasitikėjimo savimi
Dziudo yra dvikovė sporto šaka, kur ant tatamio rungiasi du varžovai. Teisėjai pagal numatytas taisykles vertina sportininkų meistriškumą ir už sėkmingai atliktus veiksmus bei metimus skiria sportininkams taškus, pagal tai ir nustatomas kovos nugalėtojas. Kadangi sportininkai būna itin vikrūs, palengvinant teisėjų darbą, jie vilki skirtingos spalvos – mėlynos arba baltos – kimono.
R. Lukošius vaikams pasakojo, kad dziudo sporto šaka turi gilias tradicijas, kurių laikomasi iki pat šių dienų. Tai ne tik populiari sporto šaka, bet kartu ir moralinė tobulinimosi sistema.
Dziudo išsaugojo senovės samurajų dvasią ir garbės kodeksą. Dziudo imtynininkas, meistras ar pradedantis sportininkas turi būti drąsus, neišdidus ir nuoširdus aplinkiniams. Šios kovos meno įkūrėjas D. Kano savo meną skyrė harmoningai asmenybei ugdyti. Jis teigė, kad dziudo – tai ne tik savigyna be ginklo, tai dar ir kasdieninio gyvenimo filosofija.
„Savo auklėtiniams aiškiname, kad išmoktų kovinių veiksmų negalima naudoti blogiems tikslams. Bet kuris dziudo sporto šaka užsiimantis vaikas, nesvarbu ar tai berniukas, ar mergaitė, tampa vikresnis, greitesnis, sveikesnis, atidesnis bei mokantis aplinkiniams išreikšti pagarbą, atsiranda pasitikėjimas savimi, tai labai padeda besiformuojančiai vaiko asmenybei“, – pasakojo R. Lukošius.
Žibų pradinės mokyklos mokiniai susidomėję klausėsi trenerio pasakojimo apie dziudo ir uždavinėjo klausimus. R. Lukošius visus norinčius kvietė ateiti į treniruotes nuo kitų metų, mat šiemet grupės jau suformuotos. Mokiniams jis pristatė kelias F. Bajoraičio bibliotekoje esančias knygas, kuriose yra nemažai informacijos apie dziudo.
Didelis susidomėjimas
2006 m. įkurtas Šilutės dziudo klubas „Kumikata“ šiuo metu vienija apie 50 sportininkų, tarp kurių savo pasiekimais garsūs atletai ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Sportininkai treniruojasi keliose skirtingose grupėse: vaikų, meistriškumo ugdymo bei veteranų. Pats R. Lukošius dziudo sporto šaką kultivuoja nuo vaikystės – pradėjo, kai jam buvo 12 m. Treniruotis jis pradėjo Pagėgiuose. Baigęs Kūno kultūros institutą, sugrįžo į Šilutę. Čia jis iš pradžių organizavo kovinės savigynos užsiėmimus, po kurio laiko, atsiradus galimybių, jo iniciatyva buvo įkurtas Šilutės dziudo sporto klubas „Kumikata“.
Šilutės r. savivaldybė klubui skyrė prie Pamario pagrindinės mokyklos esančias patalpas, lėšų jų remontui bei tatamiui įsigyti. Vėliau atsirado dziudo grupė Šilutės sporto mokykloje. Šiuo metu dziudo treniruotės vyksta prie Šilutės Pamario pagrindinės mokyklos esančiose patalpose bei kartą per savaitę – Vainute.
„Kaip treneris galiu pasakyti, kad yra didelis susidomėjimas šia sporto šaka. Ateina daug norinčių treniruotis, tad ir salės norėtųsi didesnės. Vaikai auga ir jiems reikia daugiau vietos, tuo labiau kad dziudo – porinė sporto šaka. Belieka tikėtis, kad laikui bėgant atsiras Šilutės sporto centras, kur galbūt pavyks gauti didesnes patalpas treniruotėms“, – sakė dziudo sporto klubo „Kumikata“ treneris R. Lukošius.

Simonas SKUTULAS

Vienas komentaras

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Besidomintiems paukščių gyvenimu

Į Lietuvą sugrįžtantiems gandrams sutvarkyta per 100 lizdų Bendrovė „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) prisideda prie saugesnės aplinkos paukščiams – išlydėjus ir laukiant sugrįžtančių į Lietuvą gandrų, ant elektros linijų atramų pavojingai sukrauti gandralizdžiai sutvarkomi arba iškeliami ant specialių platformų. Kasmet perėti į Lietuvą parskrendantys gandrai lizdus suka tiesiai ant elektros linijų atramų. Pasak ESO Tinklų eksploatavimo tarnybos direktoriaus Virgiliajus Žukausko, elektros skirstymo oro linijos nėra natūrali gandrų buveinė. Todėl kasmet ESO perkelia gandralizdžius. Nuo praėjusių metų kovo ESO perkėlė net

Atsakė į amžiną klausimą: kuo skiriasi balto ir rudo lukšto kiaušiniai?

Tik baltus arba vien rudus – daugelis iš įpročio renkasi būtent vienos spalvos kiaušinius. Kitus veikia įsitikinimas, kad skirtinga lukšto spalva reiškia ir skirtingą kiaušinio kokybę. Tiesa, anot Vaidos Budrienės, prekybos tinko „Iki“ komunikacijos vadovės, prieš Velykas šios dvi pirkėjų grupės susivienija ir daugiausiai renkasi būtent baltuosius kiaušinius, kuriuos marginti yra paprasčiau. „Kasmet pastebime, kad prieš Velykas itin išauga kiaušinių baltu lukštu pardavimai. Šiuo metu kaip tik specialiai šiai šventei turime itin didelį tokių kiaušinių pasirinkimą. Taip pat šiuo laikotarpiu

Didėja transporto techninės apžiūros kainos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) pagal Privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros maksimalių kainų nustatymo metodiką apskaičiavo, kiek nuo šių metų liepos mėnesio transporto priemonių savininkams kainuos techninės apžiūros paslauga. Techninės apžiūros kainos indeksuojamos kiekvienais metais, atsižvelgiant į infliacijos ir darbo užmokesčio pokyčius šalyje, jei darbo užmokesčio pokytis nuo paskutinio kainų tvirtinimo yra lygus arba viršija 9 proc. ir/arba infliacijos/defliacijos pokytis yra lygus arba viršija 5 proc. pagal Statistikos departamento duomenis. Pagal 2023 m. kovo mėnesį Statistikos departamento pateiktus naujausius duomenis

Saulės moduliai: kuo juos nuplauti pavasarį?

Po tamsios ir niūrios žiemos saulės modulių savininkai ruošiasi pradėti „gaudyti“ pavasario saulę. Tačiau kartu su prasidedančiu intensyviu saulės gamybos sezonu patariama nepersistengti valant, plaunant ar kitaip bandant nušveisti saulės modulius. Energetikos sprendimų bendrovės „Elektrum Lietuva“ saulės produktų vadovė Domantė Navarskaitė atkreipia dėmesį, kad nuo saulės modulių įvairūs nešvarumai pakankamai efektyviai pasišalina patys. „Saulės moduliai yra statomi kampu, su nuolydžiu, todėl paprastai krituliai juos neblogai nuplauna be jokių papildomų žmogaus pastangų. Taip nuo modulių gerai pašalinamos dulkės, medžių lapai ar

Taip pat skaitykite