Angelų sargų prievolė – negailint jėgų nei sveikatos dirbti žmonių labui

Šilutės r. policijos komisariato viršininkas Artūras Mikalauskas. Petro Skutulo nuotr.

Spalio 2 d. švenčiama Policijos, Angelų sargų diena – Lietuvos policijos profesinė šventė. Šia proga „Pamarys“ pakalbino Tauragės apskrities VPK Šilutės r. policijos komisariato viršininką Artūrą Mikalauską, šias pareigas einantį nuo 2016 metų kovo. Iš viso tarnybai policijoje A. Mikalauskas paskyrė 26 gyvenimo metus.

Pateikiame interviu su Artūru MIKALAUSKU.
– Ar būti policijos pareigūnu yra jūsų vaikystės svajonė?
– Prisimenu, kai dar mokiausi mokykloje, žavėjo sukarinta profesija. Tačiau baigęs aštuonias klases, įstojau į technikumą, nukrypau į žemės ūkį. Gal ir tėvai nebūtų pritarę kitokiam pasirinkimui. Tačiau baigęs mokslus vis tiek pasukau į policiją. Man artimas žmogus pasiūlė nueiti į policiją dėl darbo. Nuėjau, pasikalbėjau su tuometiniu Šilalės policijos komisariato vadovu ir abejonių neliko.

– O jeigu šiandien tektų rinktis gyvenimo kelią, kaip ir prieš 26 metus pasirinktumėte policininko darbą?
– Jeigu tektų kartoti kiekvieną savo žingsnį, nieko nekeisčiau. Tokio didžiulio nusivylimo darbe nebuvo. Sunkumų yra kiekviename darbe. Trejus metus turėjau civilių darbą ir ten lengva nebuvo. Nesakau, kad policijos darbas yra lengvas. Yra problemų, tačiau kur jų nėra? Niekur nėra, kaip sviestu patepta…

– Kai žmones ištinka bėda, šaukiasi policijos. Štai dingo vaikas, reikia policijos pajėgų. Tačiau pasigirsta, kad policija to ar ano nepadarė, blogai dirbo… Ar mes nesuprantame, ar nemokame vertinti policijos darbo? Ar čia mūsų įprotis ieškoti kaltų?
– Jautri tema… Dingus žmogui, ypač – vaikui, artimieji patiria didelį sukrėtimą. Nesenas toks įvykis Šilutės rajone. Esu dėkingas dinusio vaiko artimiesiems, kurie mums neišsakė nei priekaištų, nei abejonių. Tai jau buvo antra dingusio žmogaus paieška rajone. Yra žmonių, kurie susirenka padėti, daug tokių žmonių. Esame jiems labai dėkingi. Ateityje, jeigu nutiktų kažkas panašaus, kuo greičiau ir įvairiomis priemonėmis kviesimės žmones į pagalbą. Tačiau yra ir dar viena grupė žmonių, kurie nori „pliusų“ gauti… Jiems svarbiau reitingus pasikelti, pasirodyti. Jie neturi supratimo, kas yra paieška, tyrimas, galimos versijos, bet tampa tokiais visažiniais vertintojais… Sakoma, kad Lietuvoje kiekvienas yra krepšinio specialistas, tai einame prie to, kad jie ims vertinti kiekvieno iš mūsų darbą, nors nei šioje sferoje dirbo, nei išmano. Galbūt vaiko paieškos veiksmai nuliūdino tuos reitingų mėgėjus, tačiau pasigedimas policijos masiškumo čia tikrai netiko. Gal pareigūnai tuo metu tiria įvairias versijas, kurios svarbesnės negu gausybei policininkų stovėti apjuosus vandens telkinį ir žiūrėti, kaip du narai nardo? Gal tuomet mums priekaištavusieji būtų likę patenkinti… Tačiau mes tuo metu darėme tai, ką privalu daryti. Sulaukėme priekaištų, kam sodybas tikrina. Tai vertinimai neturint patirties. Tik filmuose nusikaltimas bemat ištiriamas. Realiame gyvenime taip nėra. Policijos darbas labai susijęs su gyventojų pagalba, jų pateikta informacija, labai priklauso nuo gyventojų supratimo.

– Tačiau Lietuvoje pasitikėjimas policija labai išaugo. Kodėl?
– Yra pokyčių. Jie vyksta nuo 2016 metų. Neliko budėtojų, naktį policijos komisariatas uždarytas. Pasigirdo abejonių, kaip čia bus? Ir ne visi policijos darbuotojai tuo buvo patenkinti. Teko palikti kėdes kabinetuose, lipti į automobilį ir vykti patruliuoti. Buvo ir priminusių, kad jie yra mokslus baigę… Aš sakau, kad reikia prisiminti duotą priesaiką – negailint jėgų nei sveikatos, dirbti žmonių labui. Žmogui jo nelaimė – visų svarbiausia. Jam ir minutės belaukiant policijos tampa amžinybe, sukyla pyktis. Atvykus tenka visko išgirsti. Susitikimuose su gyventojais vis primenu, kad neskambintų policijai dėl menko kivirčo šeimoje. Vyras parėjo į namus neblaivus, jau kviečia policiją. Stipriau durimis trinktelėjo – skambina policijai. Atvykus pareigūnams, nebeturi pretenzijų, pareiškimo rašyti nebenori – jau susitaikė. Per tokius iškvietimus nukenčia kiti gyventojai, kuriems buvo labiau reikalinga skubi policijos pagalba. Visuomenė turėtų išmokti savo buitines problemas narplioti pati. Ir į policiją kreiptis tik tuomet, kai kyla reali grėsmė, pavojus. Juk dabar dauguma iškvietimų tik sugaišina, atima laiką ir nėra nei tyrimo, nei rezultato. Tokių iškvietimų labai daug. Žmonės gyvena kartu, konfliktuoja, neranda išeities ir nuolat kviečia policiją. Svarbiausia – nesaikingas alkoholio vartojimas. Iš šito neišbridome ir nežinau, ar greitai išbrisime. Yra visuomenės dalis, kuri priklausoma nuo alkoholio, gauna pašalpas ir sukelia daug rūpesčių. Pasigendu alkoholio vartojimo kultūros. Jo dar visur labai daug. Nepaisant įvairių griežtinimų, girtaujama daug, matyt, pokyčiams reikia ilgo laiko.
– Kalbamės Policijos dienos proga. Vadovaujate labai atjaunėjusiam kolektyvui, kuriame daug jaunų žmonių, daug – moterų ir merginų. Tai irgi – naujovė.
– Turime 69 etatus, iš jų 37 yra Veiklos skyriuje – tai padalinys, į kurį įtraukti buvę apylinkių inspektoriai, kriminalinės policijos darbuotojai, ikiteisminio tyrimo pareigūnai. 28 etatai yra Reagavimo skyriuje, kurio pareigūnai vyksta į iškvietimus. Kasmet kolektyvą papildo 4-5 jauni darbuotojai. Šiemet mus paliko du pasienyje tarnavę pareigūnai, kurie, pasirodo, nesitikėjo tokio nelengvo darbo policijoje… Du pareigūnai važinėja pas mus dirbti iš Kauno, yra iš Šilalės, Jurbarko.
– Gausu vagysčių. Gyventojai sako, kad apvogus policija nepadeda. O ar patys saugo savo turtą, kai prieš išvykdami ilsėtis į šiltuosius kraštus, įvairias keliones, viešumoje apie tai paskelbia, ten būdami skelbia nuotraukas, dalijasi įspūdžiais?
– Tai nėra gerai. Ši informacija domina ir vagis. Daug geriau apie išvykimą informuoti kaimyną, kad namus ar butą prižvelgtų. Deja, trūksta pasitikėjimo kaimynais. Neretai išvykimą slepia nuo kaimynų, o viešina socialiniuose tinkluose. Yra saugios kaimynystės grupių. Kai tenka bendrauti su gyventojais dėl tokių grupių steigimo, išgirstu, kaip nepasitikima kaimynais. Esą dar ką paims…
– Jūsų pastebėjimus juk galima patvirtinti ir statistika, tarkim, šių metų aštuonių mėnesių. Kokia ji?
– Jau treti metai pirmoje vietoje pagal skaičių yra smurtiniai nusikaltimai – 127 arba 31 procentas visų. Tai nestiprus sveikatos sutrikdymas, įvairus smurtas artimoje aplinkoje. Antroje vietoje – vagystės: 113 arba 28 procentai. Trečioji grupė – neblaivūs vairavę asmenys, tokių atvejų – 57 arba 14 procentų. Tokios trys grupės nusikalstamų veikų yra vyraujančios jau treti metai. Ir tie smurtiniai nusikaltimai, ir neblaivūs vairuotojai – šie 45 procentai visų nusikalstamų veikų susiję su alkoholio vartojimu. Gal 95 procentai smurtinių nusikaltimų padaryti neblaivių asmenų…
– Tad kas jums kelia didžiausią nerimą? Kas teikia vilties ir kuo šiandien džiaugiatės?
– Geru ženklu pavadinčiau gyventojų aktyvumą ir norą padėti policijai. Džiugina didesnis visuomenės pilietiškumas, sąmoningumas. Gyventojai neabejingi tam, kas vyksta. Padaugėjo pranešimų policijai. Liūdina tai, kad daug vartojama alkoholio, gausu girtaujančių žmonių. Tai tiesiogiai susiję su nusikalstamumu. Bet tai ne tik Šilutės rajono bėda – taip yra visoje Lietuvoje. Girdime pastabų, kad viešuose renginiuose daug neblaivių asmenų, o šalia vaikai. Kokį pavyzdį mato? Štai antri metai Šilalės miesto šventė vyko be alkoholio. Geras pavyzdys. Per metus Šilutės rajone vyksta dešimtys seniūnijų ir kitokių švenčių. Bendruomenės galėtų parodyti iniciatyvą švęsti be alkoholio. Juk susirenka ir jaunimo, vaikų.
– Policijos darbas – ne pyragai. O algos?
– Reorganizacija, visos pertvarkos leido sutaupyti lėšų. Išgrynintos funkcijos, neliko veiklos dubliavimo, atsisakyta nereikalingų etatų, o sutaupytos lėšos skirtos atlyginimams didinti. Mažiausia alga policijoje dabar yra 700 Eur, tyrėjo – 850 Eur, skyrių vadovų – 1000 Eur. Didinimas vyksta jau kelerius metus. Tai juk ne 550 Eur, kaip būdavo anksčiau. Ir pertvarkos programa nenutraukta, ji vykdoma toliau. 2020 metais mažiausia alga turėtų būti 1000 Eur. Policija valstybėje pirmoji iš sukarintų struktūrų pasirinko tokią pertvarką ir tokį algų kėlimo planą.
– Beliko išgirsti jūsų žodžius profesinės šventės proga, skirtus kolegoms angelams sargams?
– Kolegoms linkiu būti tvirtais, ryžtingais, taip pat gražaus bendravimo, gerų bendro darbo rezultatų ir vis didėjančio gyventojų pasitikėjimo policija. Mano asmeninis noras, kad mano kolektyvo žmonės būtų laimingi, gerbtų vienas kitą ir padėtų vienas kitam.

Kalbėjosi Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Nuo antros Velykų dienos vairuotojų laukia pokyčiai

Balandžio 1 d., pirmadienį, kai yra antroji Velykų diena, o laikrodžiai sekmadienio naktį pasukti viena valanda į priekį, pereita į vasaros laiką, vairuotojų laukia pokyčiai. Tad susikaupti šventinį ilgąjį savaitgalį teks daugiau.  Antrąją Velykų dieną, balandžio 1-ąją, nors minima ir melagių diena, šalies magistraliniuose keliuose ir greitkeliuose keičiasi maksimalus leistinas greitis. Nuo balandžio 1 iki spalio 31 dienos lengvųjų automobilių, motociklų ir triračių vairuotojai greitkeliuose gali važiuoti maksimaliu 120 km/val. greičiu, o magistralėse – 130 km/val. greičiu. Balandį prasideda vasarinių

Valstybė ir šiemet skatins stojančiuosius į pedagogiką

Šiemet į valstybės finansuojamas studijų vietas aukštosiose mokyklose numatoma priimti 12,7 tūkst. pirmakursių – tiek pat, kiek ir pernai. Tačiau siekiama priimti kuo daugiau stojančiųjų į darbo rinkai svarbias studijas. Pirmą kartą formuojama atskira konkursinė eilė stojantiesiems iš socialiai pažeidžiamų grupių. Visų pirmakursių studijoms valstybė numato skirti 14,7 mln. eurų (2023 m. – 14,1 mln. eurų). Tokį sprendimą šiandien Vyriausybė. „Norime paskatinti jaunuolius rinktis tas specialybes, kurios labai svarbios valstybei, darbo rinkai. Stebint augantį tam tikrų specialistų poreikį, šiemet vėl

Policija – apie įvykius Šilutės rajone

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Kovo 27 d. naktį bute Juknaičiuose rastas vyro, gim. 1964 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. ankstų rytą namuose Bikavėnų k., Vainuto sen., rastas moters, gim. 1977 m., kūnas be išorinių smurto požymių. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti. Kovo 27 d. popietę namuose Jaunimo al., Šilutėje, pas jaunuolį, gim. 2005 m., rasta 10 vnt. buteliukų, kuriuose galimai yra narkotinių ir psichotropinių medžiagų.

Orai: dienomis bus keliolika laipsnių šilumos

Hidrometeorologijos tarnyba praneša, kokių orų tikėtis artimiausiomis dienomis. Gera žinia – bus šilta. Kovo 28 d., ketvirtadienį, naktis buvo be lietaus. Vėjas pietryčių, 8-13 m/s. Temperatūra 2-7 laipsniai šilumos. Dieną pietvakarių Lietuvoje daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietryčių, 9-14 m/s, kai kur gūsiai 15 m/s. Temperatūra 12-17 laipsnių šilumos. Kovo 29 d., penktadienį, naktį daug kur palis, dieną vietomis silpnas lietus. Vėjas naktį pietryčių, pereinantis į pietvakarių, 7-12 m/s, dieną pietvakarių, pietų, 8-13 m/s, kai kur gūsiai iki

Taip pat skaitykite