Angelės ir Vytauto Raukčių kūrybinę kraičio skrynią pravėrus

Gražią dovaną tautinio paveldo dirbinių meistrams Angelei ir Vytautui jų kūrybinio kelio 40-mečio proga dovanojo Šilutės kraštotyrininkų draugija ir Šilutės Hugo Šojaus muziejus. Pasveikinti tautodailės meistrų atvyko Šilutės kultūrinio gyvenimo puoselėtojai, literatai, Rusnės seniūnijos, Salos etnokultūros ir informacijos centro atstovai, Šilutės vokalinis moterų ansamblis „Vaivora“. Tautodailininkams Raukčiams perduoti Seimo nario Artūro Skardžiaus sveikinimai ir dovanos.

Tautodailininkai Angelė ir Vytautas Raukčiai jau keturiasdešimt metų drauge.

Tautinio paveldo dirbinių meistrai Angelė ir Vytautas Raukčiai mini savo kūrybinės veiklos 40-metį. Jų sukurti darbai žinomi ne tik Lietuvoje. Angelės ir Vytauto Raukčių ištapyta kraičio skrynia iškeliavo į Japoniją – ja grožisi imperatoriškoji šeima. Kita skrynia buvo nupirkta ir padovanota pasaulinio garso muzikantui Mstislavui Rostropovičiui. Tautodailininkų meistrų Raukčių išmargintų medinių margučių, kraičio skrynių ir kitokių tautinio paveldo dirbinių galima atpažinti ne tik bet kuriame Lietuvos regione, daugelyje pasaulio šalių. Angelė ir Vytautas Raukčiai yra vienintelio Lietuvoje privataus margučių muziejaus „Buities ir margučių palėpė“ įkūrėjai.
Angelė – margučių ir kraičio skrynių margintoja, novelistė, tautinių tradicijų puoselėtoja. 2006 m. tapo konkurso „Lietuvos kaimo spindulys 2006“ nugalėtoja.
Prieš 40 metų
Angelė šmaikštauja, kad į Šilutę atvažiavo aname amžiuje. Kauno technologijos technikume įgijusi audinių marginimo ir apdailos meno diplomą 1974 m. kovo 11-ąją įsidarbino tuomet plačiai garsėjusioje Šilutės melioracijos valdyboje. Angelei tekdavo apipavidalinti įmonės stendus. Darbe jai pravertė net mokykloje išmoktas dailyraštis, kai reikėdavo per gana trumpą laiką kaligrafiškai išrašyti diplomus socialistinio lenktyniavimo nugalėtojams…
Tą patį pavasarį įmonėje įsidarbino ir Vytautas. Prašėsi dirbti vairuotoju, bet mokantis apdirbti gintarą jaunas vyras buvo priimtas, kaip ir Angelė, stendų apipavidalintoju. Bendras požiūris į gyvenimą, meninė pajauta netruko suvesti du jaunus žmones.
Angelė šmaikštauja, kad gyventi kartu buvo patogiau – nebereikėjo pirkti dviejų vienodų knygų… Beje, ir bendradarbiai iškart įžvelgė porą. Angelė ir Vytautas susituokė 1976-aisiais, prieš tai spėję apsilankyti Šilutės kraštotyros muziejuje ir sudalyvauti vienoje muziejaus parodoje. Angelė tuomet komponavo floristinius atvirukus, Vytautas tapė paveikslus. Susituokę surengė pirmąją autorinių darbų parodą. Apie tai primena lankytojų įrašai knygose.
Kaziuko mugės, parodos
Tautodailininkai Raukčiai jau trys dešimtmečiai yra neatsiejami Kaziuko mugių dalyviai. Angelė prisimena pirmuosius įspūdžius iš Kaziuko mugės Vilniuje 1985-aisiais. Nespėjus išdėlioti visų atsivežtų dirbinių, bemat visus išgraibstė…
Būtent iš Kaziuko mugės į Raukčių namus pateko pirmasis dažytas velykaitis, davęs mintį marginti kiaušinius. Prieš dešimtmetį Raukčių sodyboje, palėpėje virš ūkinio pastato, radosi vienintelis Lietuvoje privatus buities ir margučių muziejus.
Angelė ir Vytautas Raukčiai, daugybės parodų, renginių, švenčių dalyviai, yra pelnę daugybę įvertinimų. Reikšmingiausi: 2006 m. pripažinti Lietuvos žemės ūkio ministerijos rengiamo konkurso „Lietuvos kaimo spindulys“ nominacijos „Kaimo menininkai“ nugalėtojais. Jiems įteikta medinė „Gerumo angelo“ statulėlė; 2007 m. tapo „Sidabrinės nendrės“ laureatais. Pirmieji rajone gavo Tautinio paveldo produkto sertifikatą. Vienas apdovanojimas pelnytas 2009-aisiais Vilniuje už tradicijų puoselėjimą, amato demonstravimą ir Kaziuko mugės tradicijų tęstinumą. 2010 m. Raukčiai pripažinti sėkmingiausiai dirbusiais tradiciniais amatininkais, jiems skirta Žemės ūkio ministerijos premija.
Stebina savo darbais
Prieš kelerius metus Vytautas sukūrė dėžučių kolekciją, Angelė į jas suguldė 30 margučių. Penkiose dėžutėse ant džiovintų žolynų sutalpino po 6 skirtingais gamtiniais dažais nudažytus ir skutinėtus margučius. Margučių kolekcija skirta Maironio metams paminėti prestižiniame šalies tautodailės konkurse pripažinta geriausiu taikomosios dailės kūriniu. Tautodailininkė Angelė Rauktienė už unikalią idėją ir darbą pelnė „Aukso vainiką“.
Pernai po Šilutės rajoną keliavo unikalus, vienintelis toks Lietuvoje tautodailininkų sukurtas „Metų kalendorius“, skirtas Kristijono Donelaičio metams paminėti. Kalendoriuje kiekvienas mėnuo yra vis kitos spalvos. Rėmus iš ąžuolo padarė Vytautas. 365 margučius skirtingais raštais išskutinėjo Angelė. Kiekvieną mėnesį žymintys margučiai yra skirtingų spalvų, kiekvienas sekmadienį žymintis kiaušinis išskutinėtas ne tik tautiniais ornamentais, bet ir ištraukomis iš „Metų“ poemos.
Tautodailininkai Raukčiai iš užmaršties prikėlė senovinius sietynus, kokius drožinėdavo lietuvininkai Pamario krašte. Du senoviniai sietynai išliko Šilutės krašto gerbėjo ir mecenato Hugo Šojaus dvare. Restauruodamas šiuos sietynus, laikydamasis tradicijų, Vytautas pasitelkęs išmonę sukūrė ir tris naujus. Jo darbai buvo parodyti Rusnės salos šventėje „Šaktarpis“, pelnė įvertinimą respublikiniame liaudies meno konkurse „Aukso vainikas“.
Apdovanoti daugybe gebėjimų
Ne tik tautinius raštus, bet ir savo mintis vaizdingai dėlioti gebanti Angelė rašo noveles, turi daugybę kitų gebėjimų. Vytautas – dievdirbys, angelų, paukščiukų, žvėrelių drožėjas, mokantis sumeistrauti kraičio skrynias, suvenyrines dėžutes, ištekinti įvairaus dydžio kiaušinius. Beje, visų mažiausias, kelių milimetrų kiaušinis dar ir atsidaro.
Meistro rankoms paklūsta ir šimtamečiai ąžuolai. Vienas paskutinių darbų – didžiulis kryžius Balčių kaime. Nemėgstantis daugžodžiauti Vytautas tarsteli, kad ąžuole išskaptavo žodžius: Balčių kaimui – buvusiam, esamam, būsimam. Dar prisimena, kaip anuomet gyvenusiam Kiškių kaime į metalo laužą pasmerktos atsidurti tekinimo staklės „pateko“ į jo dirbtuvę. Angelė priduria, kad iš Kiškių šeima išsikėlė gyventi į Balčius, bet nuo Šilutės niekada nenutolo.
Artimiausi planai
Paklausti apie ateities darbus tautodailininkai pasakoja, kad šiuo metu Kelmėje vykstančioje tautodailės darbų parodoje tarp daugybės eksponatų yra Vytauto senovinė skrynia, o Rokiškyje – jo sukurta prakartėlė. Ar Vytauto darbai pelnys apdovanojimų, paaiškės kitąmet. Vytautas skėsteli rankomis, sakydamas, kad reikia ruoštis personalinei parodai Lietuvos nacionaliniame muziejuje, o jo sukurti darbai yra „apsigyvenę“ pas įvairius žmones Lietuvoje ir kitose pasaulio šalyse. Teks kurti naujų…
Kad Angelė ir Vytautas yra vienas kitam skirti, itin artimi dvasia ir kūrybiniu polėkiu žmonės, gali suprasti iš to, kad jie neišskiriami ir drauge visur – darbe, kūrybiniame procese, šventėse, mugėse. Jų besišypsančių veidų niekada netemdo nerimo šešėliai.
Bet kurioje rajono šventėje tautodailininkai ir prekiauja, ir dovanoja savo sukurtų darbų. Vytauto rankomis skaptuojamas medžio gabalėlis įgauna naują būseną, virsta ilgakoje pempe ar kokiu kitu paukščiu. Angelė porina prašalaičiui, kaip dera rinkti vaistažoles. Tautiškai pasipuošusios tautodailininkų poros darbai labai mėgstami Vilniuje vykstančiose mugėse, šventėse.
Angelė ir Vytautas kartu praleido bemaž 40 metų. Žmona, švelniu žvilgsniu palytėdama Vytautą, apie kitąmet švenčiamas bendro gyvenimo rubinines vestuves švelniai tarsteli: „Vytautai, nenukankinau Tavęs?“ Vytauto veide nušvinta dėkingumo kupina šypsena…

Laima PUTRIUVIENĖ

Hits: 209

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Nuo COVID-19 jau paskiepytas kas penktas šalies gyventojas

Padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją. Vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc. Nors savivaldybės nepanaudotas vakcinas jau gali siūlyti žemiau esančios prioritetinėms grupėms, balandžio mėnesį pagrindinis prioritetas yra skiriamas senjorų vakcinacijai. Vyresni nei 65 metų amžiaus gyventojai yra registruojami skiepijimui bet kuria jų pageidaujama vakcina. Nesulaukus kvietimo, senjorai raginami patys kreiptis į savo savivaldybę detalesnei informacijai ir pasinaudoti valstybės

Nuo pirmadienio atsiveria daugiau parduotuvių, kino teatrai, leidžiami renginiai

Nuo pirmadienio Vyriausybės sprendimu veiklą gali atnaujinti parduotuvės, veikiančios prekybos centruose, kino teatrai, leidžiami renginiai. Prekybos centruose, kuriuose veiklą vykdo daugiau nei viena parduotuvė ar vienas prekybininkas ir prekybos plotas sudaro mažiau kaip 50 proc. viso prekybos centro ar kitos prekybos vietos prekybos ploto, vienu metu galinčių būti lankytojų skaičius apskaičiuojamas pagal bendrą prekybos centro, turgavietės ar kitos prekybos vietos prekybos plotą, kurio vienam lankytojui turi tekti ne mažiau kaip 50 kv. metrų arba vienu metu aptarnaujamas ne daugiau kaip

Lietuvos valstybės skola dabar ir prieškariu 

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Lietuvių išeivijos instituto vyr. mokslo darbuotojas profesorius Juozas Skirius: Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus pastebėjo, kad šiuo metu valstybės skola išaugusi iki neįprasto lygio, tačiau esą nereikėtų tuo gąsdintis. Lietuvos banko duomenimis, 2020 m. pabaigoje valstybės skola siekė 24,8 mlrd. eurų arba beveik 51 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP). Pasak G. Šimkaus, Lietuvos skola nesiekia Mastrichto kriterijaus (60 proc. BVP) ir yra mažesnė nei kitose euro zonos valstybėse. Įdomu, kad 2019-aisiais mūsų šalies skola siekė

Paspirtukų vairuotojai patiria nuostolių

Elektrinis paspirtukas – puikus sprendimas, norint greitai ir saugiai nukeliauti netolimą atstumą. Vis dėlto tai yra transporto priemonė, todėl jai galioja Kelių eismo taisyklės. Draudikai pastebi, kad kasmet daugėja važiuojančiųjų paspirtukais sukeltų eismo įvykių.  Žala kasmet didėja  „Elektriniai paspirtukai, kuriems nereikalingas vairuotojo pažymėjimas, gali važiuoti iki 25 kilometrų per valandą greičiu, todėl jais paprasta aplenkti dviratininkus ir pėsčiuosius, tačiau vienas neatsargus manevras gali sukelti pavojingą situaciją. Su paspirtukais susijusias žalas fiksuojame jau keletą metų. 2019 metais tokių žalų buvo 140,

Taip pat skaitykite