Adventas, kupinas laukimo, susikaupimo, svajonių

Lapkričio pabaigoje Salos etnokultūros ir informacijos centre tradiciškai prasidėjo adventinė mugė. Ji veiks iki pat šv. Kalėdų. Apsilankę minėtame centre galite rasti advento vainikų, paveikslų, suvenyrų, papuošalų, atvirukų, kepinių ir kitų rankų darbo dovanėlių. 

Geriausia Rusnės saldumynų kepėja Danutė Sabeckienė (kairėje) ir Sonata Verbučianskė.

Geriausia Rusnės saldumynų kepėja Danutė Sabeckienė (kairėje) ir Sonata Verbučianskė.

Spektaklio premjera
Pirmadienį dramos kolektyvas „Keltas“ (vadovas Petras Stankus) parodė spektaklį pagal Hermano Zudermano apysaką „Jonas ir Erdmė. Nauja pradžia.“
Gal ilgėjantys rudens vakarai prailgo, o gal, kad prasidėjo adventinės rimties metas ir tą dieną žemę pabalino retas Pamario svečias baltas sniegas, Salos etnokultūros ir informacijos centre visos kėdės buvo užsėstos. Pasižvalgę po mugę, salos gyventojai laukė spektaklio.
Vakarą pradėjusi etnografė-vadybininkė Dalia Kubilienė trumpai supažindino su advento papročiais, papasakojo, kad kiekvieną savaitę uždegama žvakė skelbia Laukimą, Tikėjimą, Meilę ir Viltį. „Adventas – tai laikas, kupinas svajonių, susikaupimo. Dera atleisti net pikčiausiam priešui, atverti širdį geriems darbams“, – kalbėjo etnografė. Uždegusi pirmąją žvakę, pakvietė visus pažiūrėti spektaklį.
Minimaliomis dekoracijomis papuošta scena atitiko artistų ir žiūrovų lūkesčius. Jono Baltrušaičio (Petras Stankus) ir Erdmės Maurytės (Sonata Verbučianskė) lūpomis papasakota meilės istorija suteikia viltį viską pradėti iš naujo. Dialogai puikiai kūrė ano meto nuotaiką ir realijas, kai Rupkalvių pelkėse kūrėsi Žalgirių kolonija, naujakuriai sunkiai statėsi iš durpių namus. Iš dėžių konstruojami namo pamatai ir statomas pats namas, vaizduojamas potvynis, kai namiškiai su vaikais apsikabinę krosnies kaminą meldžiasi, buvo tikroviškas iki graudumo. Pelkių seniūno vaidmenį atliko Gintaras Banys, kaimyną Vitkūną vaidino Romualdas Endriukaitis. Scenoje pasirodė Vitkūno žmona (Dalia Kubilienė), dukros (Viltė Jatkauskaitė, Berta Guntarskytė).
,,Mintis inscenizuoti Hermaną Zudermaną brendo seniai. Su amžinatilse režisiere Virginija Gajauskiene kalbėdavome, tačiau vis atidėdavome. Kai nežinai, ką daryti, – ir nedarai. O kai jau žinai, – ir darai. Sėdau ir parašiau scenarijų. Aptarėme su Sonata. Norėjau nunešti parodyti Virginijai, tačiau ji jau buvo reanimacijoje. Gaila, kad jos šiandien nėra su mumis…“ – kalbėjo Petras Stankus.
Pasirodymą papildė folkloro kolektyvas „Sklada“ (vad. D. Kubilienė), padainavęs Pamario krašto dainų. „Sklada“ – beveik prieš trejus metus susibūręs kolektyvas, traukia Mažosios Lietuvos dainas, suka ratelius-žaidimus, puoselėja lietuvininkų papročius. Kolektyvas įdomus ir tuo, kad jame dainuoja trys rusniškių kartos: seneliai, tėvai, vaikai. Kai kurie vyresni dainininkai yra dainavę ir pirmajame kolektyve. Abiejuose kolektyvuose vaidina ir dainuoja rusniškiai, ilgamečiai meno saviveiklos mėgėjai, mokytojai, veterinarijos gydytojas, senjorai. Kolegas pasveikino, pasidžiaugė, kokie jie šaunūs, ir gėlių padovanojo Rusnės pagrindinės mokyklos mokytojos, priminusios, kad savaitgalį Juknaičiuose vykusioje dramos mėgėjų kolektyvų apžiūroje „Lėkis 2016“ Sonata Verbučianskė scenoje ne tik debiutavo, bet ir pelnė geriausios aktorės apdovanojimą.

Spektaklio akimirka.

Spektaklio akimirka.

Po mugę pasižvalgius
Mugėje dalyvavusios moterys papasakojo apie savo pomėgius. Garsi Rusnės kepėja Danutė Sabeckienė, skaičiuojanti jau devintą dešimtį, atsinešė savo keptų saldumynų – grybukų, kaštonų. Moteris pasakojo, kad jais puošia ir savo vaišių stalą, o jei kaimynui prireiks, ji ir jam būtinai iškeps. Kad ir vestuvėms.
Visų akį traukė šilutiškės kūrėjos Elvyros Mockienės kalėdiniai atvirukai, nykštukai, kaklo papuošalai, o karpiniuose atsispindėjo Rusnės motyvai: bažnyčia, paukščiai, meldai, valtis, švyturys ir kiti.
Eugenija Žemaitienė, iš sudžiovintų augalų ir gėlių komponuojanti paveikslus, sakė: „Man patinka gėlės, kur keistai žydi… Pati žolelė padiktuoja mintį“. Verslininkė Gražina Stankienė demonstravo savo lietas dekoratyvines žvakes, kurių kiekviena papuoštų šventinį stalą. Violeta Benetienė, visiems gerai žinoma papuošalų ir rankinių iš vilnos vėlėja, riešinių mezgėja, delmonų siuvinėtoja, demonstravo naujus savo pomėgius – piešimą ant sportinių marškinėlių, puodelių. Visų dėmesį traukė Esteros Žiliuvienės iš gamtinių medžiagų sukurti advento vainikai. Kas norėjo, galėjo nusipirkti gražių Bronės Pečkienės megztų vilnonių kojinių.
Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė padėkojo moterims, pateikusioms mugėje savo rankdarbių ir saldumynų, pasidžiaugė, kad tiek daug rusniškių atėjo pavakaroti ir, laikydama rankose kalėdinę gėlę, sakė: ,,Advento spalva – violetinė. Tai susitaikymo, atleidimo spalva. Tai laikas, kai turime pasiruošti švento Kūdikėlio gimimui. Būkite pasveikinti visi, šilta ir gera šiandien čia tarp jūsų visų“.
Ilgai niekas nenorėjo palikti svetingų namų, šnekučiavosi apie naudingai praleistą laiką – išeidami dar nusipirko sniego baltumo žvakių, kurių siūlė ,,Karitas“ draugijos moterys. O lauke tąvakar bolavo sniegas.

Birutė Morkevičienė

Vadybininkė Sonata Verbučianskė pristato naują Violetos Benetienės pomėgį.

Vadybininkė Sonata Verbučianskė pristato naują Violetos Benetienės pomėgį.

Rusnės folkloro kolektyvas „Sklada“ (vad. Dalia Kubilienė).

Rusnės folkloro kolektyvas „Sklada“ (vad. Dalia Kubilienė).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite