Adventas, kupinas laukimo, susikaupimo, svajonių

Lapkričio pabaigoje Salos etnokultūros ir informacijos centre tradiciškai prasidėjo adventinė mugė. Ji veiks iki pat šv. Kalėdų. Apsilankę minėtame centre galite rasti advento vainikų, paveikslų, suvenyrų, papuošalų, atvirukų, kepinių ir kitų rankų darbo dovanėlių. 

Geriausia Rusnės saldumynų kepėja Danutė Sabeckienė (kairėje) ir Sonata Verbučianskė.

Geriausia Rusnės saldumynų kepėja Danutė Sabeckienė (kairėje) ir Sonata Verbučianskė.

Spektaklio premjera
Pirmadienį dramos kolektyvas „Keltas“ (vadovas Petras Stankus) parodė spektaklį pagal Hermano Zudermano apysaką „Jonas ir Erdmė. Nauja pradžia.“
Gal ilgėjantys rudens vakarai prailgo, o gal, kad prasidėjo adventinės rimties metas ir tą dieną žemę pabalino retas Pamario svečias baltas sniegas, Salos etnokultūros ir informacijos centre visos kėdės buvo užsėstos. Pasižvalgę po mugę, salos gyventojai laukė spektaklio.
Vakarą pradėjusi etnografė-vadybininkė Dalia Kubilienė trumpai supažindino su advento papročiais, papasakojo, kad kiekvieną savaitę uždegama žvakė skelbia Laukimą, Tikėjimą, Meilę ir Viltį. „Adventas – tai laikas, kupinas svajonių, susikaupimo. Dera atleisti net pikčiausiam priešui, atverti širdį geriems darbams“, – kalbėjo etnografė. Uždegusi pirmąją žvakę, pakvietė visus pažiūrėti spektaklį.
Minimaliomis dekoracijomis papuošta scena atitiko artistų ir žiūrovų lūkesčius. Jono Baltrušaičio (Petras Stankus) ir Erdmės Maurytės (Sonata Verbučianskė) lūpomis papasakota meilės istorija suteikia viltį viską pradėti iš naujo. Dialogai puikiai kūrė ano meto nuotaiką ir realijas, kai Rupkalvių pelkėse kūrėsi Žalgirių kolonija, naujakuriai sunkiai statėsi iš durpių namus. Iš dėžių konstruojami namo pamatai ir statomas pats namas, vaizduojamas potvynis, kai namiškiai su vaikais apsikabinę krosnies kaminą meldžiasi, buvo tikroviškas iki graudumo. Pelkių seniūno vaidmenį atliko Gintaras Banys, kaimyną Vitkūną vaidino Romualdas Endriukaitis. Scenoje pasirodė Vitkūno žmona (Dalia Kubilienė), dukros (Viltė Jatkauskaitė, Berta Guntarskytė).
,,Mintis inscenizuoti Hermaną Zudermaną brendo seniai. Su amžinatilse režisiere Virginija Gajauskiene kalbėdavome, tačiau vis atidėdavome. Kai nežinai, ką daryti, – ir nedarai. O kai jau žinai, – ir darai. Sėdau ir parašiau scenarijų. Aptarėme su Sonata. Norėjau nunešti parodyti Virginijai, tačiau ji jau buvo reanimacijoje. Gaila, kad jos šiandien nėra su mumis…“ – kalbėjo Petras Stankus.
Pasirodymą papildė folkloro kolektyvas „Sklada“ (vad. D. Kubilienė), padainavęs Pamario krašto dainų. „Sklada“ – beveik prieš trejus metus susibūręs kolektyvas, traukia Mažosios Lietuvos dainas, suka ratelius-žaidimus, puoselėja lietuvininkų papročius. Kolektyvas įdomus ir tuo, kad jame dainuoja trys rusniškių kartos: seneliai, tėvai, vaikai. Kai kurie vyresni dainininkai yra dainavę ir pirmajame kolektyve. Abiejuose kolektyvuose vaidina ir dainuoja rusniškiai, ilgamečiai meno saviveiklos mėgėjai, mokytojai, veterinarijos gydytojas, senjorai. Kolegas pasveikino, pasidžiaugė, kokie jie šaunūs, ir gėlių padovanojo Rusnės pagrindinės mokyklos mokytojos, priminusios, kad savaitgalį Juknaičiuose vykusioje dramos mėgėjų kolektyvų apžiūroje „Lėkis 2016“ Sonata Verbučianskė scenoje ne tik debiutavo, bet ir pelnė geriausios aktorės apdovanojimą.

Spektaklio akimirka.

Spektaklio akimirka.

Po mugę pasižvalgius
Mugėje dalyvavusios moterys papasakojo apie savo pomėgius. Garsi Rusnės kepėja Danutė Sabeckienė, skaičiuojanti jau devintą dešimtį, atsinešė savo keptų saldumynų – grybukų, kaštonų. Moteris pasakojo, kad jais puošia ir savo vaišių stalą, o jei kaimynui prireiks, ji ir jam būtinai iškeps. Kad ir vestuvėms.
Visų akį traukė šilutiškės kūrėjos Elvyros Mockienės kalėdiniai atvirukai, nykštukai, kaklo papuošalai, o karpiniuose atsispindėjo Rusnės motyvai: bažnyčia, paukščiai, meldai, valtis, švyturys ir kiti.
Eugenija Žemaitienė, iš sudžiovintų augalų ir gėlių komponuojanti paveikslus, sakė: „Man patinka gėlės, kur keistai žydi… Pati žolelė padiktuoja mintį“. Verslininkė Gražina Stankienė demonstravo savo lietas dekoratyvines žvakes, kurių kiekviena papuoštų šventinį stalą. Violeta Benetienė, visiems gerai žinoma papuošalų ir rankinių iš vilnos vėlėja, riešinių mezgėja, delmonų siuvinėtoja, demonstravo naujus savo pomėgius – piešimą ant sportinių marškinėlių, puodelių. Visų dėmesį traukė Esteros Žiliuvienės iš gamtinių medžiagų sukurti advento vainikai. Kas norėjo, galėjo nusipirkti gražių Bronės Pečkienės megztų vilnonių kojinių.
Salos etnokultūros ir informacijos centro direktorė Birutė Servienė padėkojo moterims, pateikusioms mugėje savo rankdarbių ir saldumynų, pasidžiaugė, kad tiek daug rusniškių atėjo pavakaroti ir, laikydama rankose kalėdinę gėlę, sakė: ,,Advento spalva – violetinė. Tai susitaikymo, atleidimo spalva. Tai laikas, kai turime pasiruošti švento Kūdikėlio gimimui. Būkite pasveikinti visi, šilta ir gera šiandien čia tarp jūsų visų“.
Ilgai niekas nenorėjo palikti svetingų namų, šnekučiavosi apie naudingai praleistą laiką – išeidami dar nusipirko sniego baltumo žvakių, kurių siūlė ,,Karitas“ draugijos moterys. O lauke tąvakar bolavo sniegas.

Birutė Morkevičienė

Vadybininkė Sonata Verbučianskė pristato naują Violetos Benetienės pomėgį.

Vadybininkė Sonata Verbučianskė pristato naują Violetos Benetienės pomėgį.

Rusnės folkloro kolektyvas  „Sklada“ (vad. Dalia Kubilienė).

Rusnės folkloro kolektyvas „Sklada“ (vad. Dalia Kubilienė).

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Spurgų istorija: kaip jos atsirado ir kuo ypatingos lietuviškosios

spurgų istorija

Spurgų istorija, anot prekybos tinklo „Maxima“ atstovų, prasidėjo Europoje. O prie šio deserto raidos prisidėjo ir Lietuva. Kokia ta spurgų istorija, jų įvairove ir populiarumo visame pasaulyje priežastis?  Spurgos tapo mūsų kultūros dalimi  Įvairios formos, skirtingi užpildai ir skonio receptorius suvilgantys pabarstukai. Šios spurgų detalės patenkina daugelio klientų norus ir prisideda prie spartėjančio šio deserto populiarumo Lietuvoje, pastebi „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė. „Spurgos parduotuvių lentynose iki pat šiol patraukia žmonių dėmesį. Didžiausią susidomėjimo šiuo desertu proveržį

Šilutės narkotikų prekeivis kvaišalus slėpė miškuose

narkotikų prekeivis

Šilutės narkotikų prekeivis, kurį sulaikė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai, Klaipėdos rajone, miške, slėpė ir laikė didelį kiekį, kaip įtariama narkotinių (psichotropinių) medžiagų. 28-erių Šilutės miesto gyventojas buvo ypač atsargus – didelius kvaišalų kiekius slėpė miškuose įrengtose slėptuvėse. Pareigūnai slėptuvėse rado ir paėmė apie 0,5 kg, kaip įtariama, narkotinių (psichotropinių) medžiagų –  kokaino ir „Ecstasy“ tablečių. Ikiteisminio tyrimo medžiagoje, atliekant pirminius veiksmus, nedelsiant buvo atliktos kratos įtariamojo namuose. Kratos metu pareigūnai vyro namuose

Ką reikia žinoti žvejojant saugomose teritorijose?

žvejyba saugomose teritorijose

Žvejyba saugomose teritorijose. Aplinkos ministerija dažnai sulaukia klausimų, ar galima žvejoti ir plaukioti ornitologiniuose, ichtiologiniuose draustiniuose ir kitose saugomose teritorijose esančiuose vandens telkiniuose. Primename, kad ornitologiniuose draustiniuose, siekiant apsaugoti paukščius, draudžiama plaukioti tiek savaeigėmis, tiek nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis. Tik tuo atveju, jei ornitologiniame draustinyje esantis vandens telkinys yra išnuomotas mėgėjų žvejybai organizuoti, žuvų įveisimo ir mėgėjų žvejybos tikslais leidžiama plaukioti nesavaeigėmis plaukiojimo priemonėmis nuo rugpjūčio 1 d. iki balandžio 1d. Vienos populiariausių saugomose teritorijose esančių žvejybos vietų yra Nemuno deltos regioniniame

Skvernelis pasiūlė, Balčytis jau pasirinko, Vytautas Laurinaitis svarsto

Išsiskyrus buvusio premjero nepartinio Sauliaus Skvernelio ir Valstiečių ir žaliųjų sąjungai vadovaujančio Ramūno Karbauskio keliams, keliolikai Seimo narių susibūrus į frakciją „Vardan Lietuvos“, netrukus pasklido dar viena naujiena. S. Skvernelis ir jo bendraminčiai šioje frakcijoje kuria Demokratų partiją „Vardan Lietuvos“ ir kviečia jungtis visus norinčius. Apie tai jau rašėme. Šilutės krašte tiesiogiai į Seimą išrinktas Zigmantas Balčytis jau pasirinko: Seime perėjo į frakciją „Vardan Lietuvos“, padidinęs jos narių skaičių iki 14, nuskriaudęs Lietuvos regionų frakciją, kuri Seime beturės 8 narius.

Taip pat skaitykite