Vydūno viešojoje bibliotekoje dvelkė literatūriniai „Aštuoni Kuršmarių vėjai“

Savo naujausią knygą „Aštuoni Kuršmarių vėjai“ pristato rašytojas Laimonas Inis.

„Aštuoni Kuršmarių vėjai“ – naujausia, devintoji, rašytojo Laimono Inio sakmių ir padavimų leidinių ciklo knyga 2022 m. birželio 15 d. buvo pristatyta Pagėgių savivaldybės Vydūno viešojoje bibliotekoje.

Bibliotekos vadovė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė susirinkusiesiems pristatė knygos „Aštuoni Kuršmarių vėjai“ autorių – poetą, eseistą, novelistą, vertėją, prozininką, redaktorių, bibliotekininką, Lietuvos rašytojų sąjungos bei XXVII knygos mėgėjų draugijos narį Laimoną Inį. Kartu su juo atvyko garbūs svečiai: šio susitikimo koordinatorius – Karaliaučiaus lietuvių bendruomenės vadovas, Karaliaučiaus lietuvių bendruomenės Kaune įkūrėjas, Mažosios Lietuvos enciklopedijos bendraautoris  ir talkininkas, XXVII knygos mėgėjų draugijos narys, lietuvybės puoselėtojas Sigitas Šamborskis ir poetė, vertėja, žurnalistė, bibliotekininkė, XXVII knygos mėgėjų draugijos pirmininkė, Lietuvos universitetų moterų asociacijos (LUMA) prezidentė, Lietuvos gažinimo draugijos pirmininko pavaduotoja Dalia Poškienė.

Sveikinamąjį žodį renginio dalyviams, svečiams bei žiūrovams tarė ir gražiausius linkėjimus rašytojui Laimonui Iniui Pagėgių savivaldybės mero Vaido Bendaravičiaus vardu perdavė mero pavaduotoja Ligita Kazlauskienė. Ji įteikė svečiui reprezentacinį Pagėgių krašto leidinį. Pagėgių Šv. Kryžiaus bažnyčios klebonas Kazys Žutautas visiems susirinkusiems linkėjo gražaus, prasmingo laiko šviesioje bendrystėje su Knyga bei gražių prisiminimų, liksiančių po šio Mažosios Lietuvos autentikos kupino vakaro. Vakarą praturtino Aksaveros Mikšienės vadovaujamo Šilgalių kaimo folkloro ansamblio „Kamana“ dovanoti Mažosios Lietuvos etninės muzikos tradicijos kūriniai.

Mitologija ir tautosaka

Įvairiažanrėje rašytinėje kūryboje didžiulę patirtį turintis p. Laimonas Inis atviravo, jog pastaruosius kelis dešimtmečius atkakliai renka, tyrinėja Žemaitijos, Klaipėdos krašto, Mažosios Lietuvos mitologiją, stengdamasis geriau pažinti čionykštės žemės gyvą istorinę atmintį, perteikti bei įamžinti žmonių bei gamtos sąryšį, dvasią.

Anot autoriaus, atitinkamų analogijų su gamta galima įžvelgti ir žmogaus santykyje su literatūra: žmogus be knygos, be skaitymo, – tai tarsi medis be šaknų. Jau parašytos 9 šios etnologinės tematikos ciklo knygos, kuriose pateikta maždaug 150 tekstų apie mitologiją, tautosaką ir kt. Rašant šias knygas, daug laiko praleista archyvuose tyrinėjant istorinę medžiagą, skaitant senuosius grožinius bei religinius tekstus, bei kelionėse lankant savo veikaluose aprašomas vietas. Naujausioje 2022 m. dienos šviesą išvydusioje knygoje „Aštuoni Kuršmarių vėjai“ pateikiamos sakmės ir padavimai apie senuosius sembų, jotvingių, prūsų dievus, piliakalnius, kovas su kryžiuočiais bei interpretacijos apie žymiausius Mažosios Lietuvos ir su šiuo regionu susijusius kultūros bei raštijos veikėjus: Vilhelmą (slapyv. – Vydūnas) ir Klarą Storostus, Robertą Šumaną ir jo žmoną Klarą Viką, karalienę Luizę bei kt. Pasidžiaugta, jog knyga iliustruota Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos darbuotojo, XXVII knygos mėgėjų draugijos nario Vytauto Alberto Gocento tapybos darbais, o šio kūrėjo Klaipėdos krašto vaizdus atspindinčios tapybos darbų parodos ne kartą puošė Vydūno viešosios bibliotekos erdves ir džiugino lankytojų akis.

Su Mažąja Lietuva širdyje

Lietuvos universitetų moterų asociacijos (LUMA) prezidentė, poetė Dalia Poškienė perdavė Šveicarijos lietuvių bendruomenės valdybos pirmininkės Jūratės Caspersen sveikinimą pagėgiškiams. Viešnia apžvelgė naujausias Lietuvos universitetų moterų asociacijos išleistas knygas ir pasidžiaugė, jog daugelio jų redaktorius yra rašytojas Laimonas Inis. O Lietuvos gražinimo draugijos, kurios skyrius veikia ir Pagėgiuose, šimtmečiui paminėti dedikuotą leidinį p. Dalia Poškienė įteikė Pagėgių savivaldybės mero pavaduotojai Ligitai Kazlauskienei ir Šilgalių kaimo folkloro ansamblio „Kamana“ vadovei Aksaverai Mikšienei.

Savo įspūdžiais, skaitydamas ištraukas iš vakaro metu pristatytos knygos, dalijosi Karaliaučiaus lietuvių bendruomenės vadovas Sigitas Šamborskis: „Mano siela – Mažoji Lietuva, šioje knygoje palaiminta rašytojo Laimono Inio. Ši knyga – tai vertingas žinių šaltinis, kuriame „sutinkamos“ istorinės asmenybės, dievybės, Mažosios Lietuvos raštijos, kultūros kūrėjai, amžininkai, pradininkai. Juk Mažoji Lietuva – daugelio raštijos žanrų, kultūros reiškinių ir įvykių pradininkė Lietuvoje.“

Bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė simbolinėmis dovanėlėmis padėkojo vakaro svečiams ir atlikėjams. Apibendrindama leidinio „Aštuoni Kuršmarių vėjai“ sutiktuves, sakė: „Ši knyga yra puikus prisiminimas apie tai, kas esame. Apie drąsą ir pasiryžimą būti savimi, apie vertybes, savęs ir supančios aplinkos suvokimą, apie mūsų šaknis, apie tai, ką mums reikia prisiminti, kas mums šių dienų kontekste yra arba turėtų būti labai svarbu.“

Vakaras palydėtas poetų Laimono Inio ir Dalios Poškienės skaitomais autorinės poezijos tekstais bei knygų įsigijimo ir autografų dalinimo valanda. Šilti literatūriniai pokalbiai pratęsti prie arbatos puodelio.

Sonata Nognienė, Pagėgių savivaldybės Vydūno viešosios bibliotekos

metodininkė – skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja,

 

Nuotraukų autoriai – Liudmila Fetingienė ir Mantas Iljinovas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Lietuvos bankas ir kortos

Tarpukario Lietuvoje vienas populiariausių stalo žaidimų buvo kortos, jos buvo skirtos tiek žaidimams, tiek būrimui. 1924 m. Lietuvoje įsigaliojo kortų monopolis – jas gaminti galėjo tik valstybė, o platinti – tik tie, kurie turėjo valstybės leidimą. Atsivežti kortas iš užsienio buvo draudžiama, veikla buvo griežtai kontroliuojama valstybės institucijų. Šioje tarpukario kortų istorijoje Lietuvos bankas taip pat suvaidino nemažą vaidmenį. Lietuviškos kortos Lietuvoje kortos atsirado ir paplito Renesanso epochoje. Aistringas kortuotojas buvo Lenkijos karalius ir LDK kunigaikštis Žygimantas Senasis. Panašiu metu

Gyventojų saulės elektrinėms – dar 40 mln. eurų parama

Atsižvelgiant į smarkiai išaugusį įrengiamų saulės elektrinių populiarumą ir gyventojams aktyviai naudojantis valstybės parama, Energetikos ministerija antrą ketvirtį planuoja dar vieną 40 mln. eurų paramą. Planuojama, kad į paramą galės pretenduoti gyventojai, įsirengę arba didinę turimų elektrinių galią nuo 2023 m. rugpjūčio 23 d. arba dar planuojantys įsirengti elektrinę ar padidinti esamos galią. Saulės modulių kainos per metus sumažėjo perpus. Šiuo metu vidutinė pigesnių 10 kW saulės elektrinių įsirengimo kaina gali svyruoti tarp 5000-6000 eurų, brangesnių elektrinių – apie 8690

Policijos reidai: Šilutėje – 24 pažeidėjai

Tauragės apskrities VPK skelbia iš anksto suplanuotų ir paskelbtų policijos reidų rezultatus. Šilutėje – situacija prasčiausia. Policijos pareigūnai kovo 11-17 dienomis surengtų reidų metu tikrino vairuotojų veiklas, nesusijusias su vairavimu: naudojimasis mobiliojo ryšio priemonėmis vairuojant, kai neturima laisvų rankų įrangos, privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimą. Nustatyti 46 pažeidimai (Tauragė – 17, Šilutė – 24, Pagėgiai – 2, Šilalė – 3). Pažeidėjams surašyti administracinio nusižengimo protokolai. Primename, kad nuo kovo 19 d.

Pempės diena: jau stebimi šių paukščių tuoktuvių šokiai

Kovo 19 d. laikoma Pempės diena – bundančios gamtos ir atšilimo simboliu. Šiais metais Lietuvos ornitologų draugijos stebėtojai paprastąją pempę pastebėjo jau vasario pradžioje. Šylant klimatui ir orams vis anksčiau galima pastebėti daugiau pavasario šauklių, kurie pranašauja pasibaigusią žiemą. Pempės – įprasti pievų paukščiai Paprastoji pempė (Vanellus vanellus) – gan gerai žmonėms pažįstamas paukštis, išsiskiriantis savo išvaizda ir balsu. Tai atviro kraštovaizdžio paukštis, perėjimui renkasi gan įvairias vietas: pradedant atviromis pelkių plynėmis, šlapių durpynų plotais ir baigiant derlingomis įvairaus drėgnumo

Taip pat skaitykite