Vieni sutaupo, kiti ir degalams pritrūksta..

Savivaldybės tarybos Socialinių reikalų komiteto nariai ir administracijos atstovai lankėsi Katyčių ir Usėnų seniūnijose. Jie domėjosi ikimokyklinio ugdymo įstaigų poreikiu, kaip minėtose seniūnijose organizuota socialinė parama. Katytiškiai galėjo pasigirti per porą metų sutaupę 115 tūkst. litų socialinėms reikmėms skiriamų lėšų. Tuo tarpu Usėnų seniūnijoje trūksta lėšų net degalams socialinių darbuotojų darbui.

Katyčių seniūnė Juzefa Tamavičienė (kairėje) išvažiuojamojo posėdžio dalyvius Vytautą Laurinaitį, Inesą Murauskienę ir Juozą Sauspreškį pakvietė užeiti į baigiamus rengti naujus bendruomenės namus.

Kartu su Socialinių reikalų komiteto nariais Vytautu Laurinaičiu, Vladu Kainovaičiu ir komiteto pirmininku Juozu Sauspreškiu abiejose seniūnijose lankėsi Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Inesa Murauskienė ir Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis. Skyriaus vedėjas padėkojo, kad politikai į išvažiuojamąjį posėdį pakvietė ir administracijos atstovus. Drauge esą lengviau vertinti situaciją ir bendromis jėgomis spręsti neaiškumus.
Vienas išvykos tikslų buvo sužinoti, ar reikėtų steigti Katyčiuose ir Usėnuose ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Abiejų seniūnijų atstovai patikino, kad tokio poreikio seniūnijose nėra. Tiek Usėnuose, tiek Katyčiuose mažėja ikimokyklinio amžiaus vaikų. Nemažai jų į užsienį išsiveža tėvai, skirtingai nei anksčiau, nebepalikdami prižiūrėti giminaičiams. Dalis vaikų jau išaugo iš ikimokyklinukų amžiaus, o kelis likusius prižiūri ir auklėja namie nedirbančios arba ūkininkaujančios mamos.
Teoriškai ikimokyklinio ugdymo įstaigas dar galėtų lankyti po kelis vaikus iš kiekvienos seniūnijos, tačiau vien tam eikvoti skylėto Savivaldybės biudžeto lėšas būtų labai neatsakinga ir neracionalu.
Usėnų seniūnas Algirdas Rauktys papasakojo, kaip organizuojami viešieji darbai žmonėms, turintiems atidirbti už gaunamas pašalpas. Anot jo, rimtų darbininkų nelabai telikę, o darbas organizuojamas taip, kad dirbantysis būtų suinteresuotas jį padaryti, užuot skaičiavęs valandas, kurias jam privalu atidirbti. Užduotis jie gauna savo gyvenamose vietovėse ir į seniūniją važiuoti nereikia.

Usėnų socialinio darbo specialistės Audronė Čekanskienė (kairėje) ir Vilma Žiogienė skundėsi, kad joms reikia lankyti ir tris šeimas Juknaičiuose, tad nepakanka šiems tikslams skiriamų degalų.

Seniūnas ir socialinio darbo organizatorė Audronė Čekanskienė bei socialinė darbuotoja Vilma Žiogienė pasakojo, kad tenka rūpintis 13 socialinės rizikos šeimų Usėnuose ir dar trimis Juknaičiuose. Pasak seniūnijos atstovų, nors socialinės darbuotojos ir turi galimybę pasinaudoti seniūnijos transportu, tačiau kas mėnesį skiriamų 20 litrų degalų nepakanka. Gal pakaktų, jeigu nereikėtų lankytis Juknaičiuose.
Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis priminė, kad nuo šių metų pašalpoms mokėti skirtas lėšas kontroliuoja pati Savivaldybė. Ką pavyks sutaupyti iš pašalpoms skirtų 13,6 mln. litų, bus galima panaudoti kitiems socialinės paramos poreikiams tenkinti.
Vedėjas teiravosi apie komisijos, stebinčios piniginės socialinės paramos teikimą, veiklą. Ši komisija tikrina, ar paramos gavėjai neapgaudinėja, neturi nelegalių pajamų, atitinka visus valstybės reikalavimus, keliamus socialinės paramos gavėjams.
Usėnuose komisija svarstė tris tokius paramos gavėjus, tačiau pažeidimų neaptiko. Šioje seniūnijoje socialines pašalpas gauna 132 šeimos. Anot seniūno, galimybių dirbti nelegaliai kaime, kur visi vieni kitus pažįsta, beveik nėra. Anksčiau ar vėliau viskas išaiškėja.
Prie Katyčių seniūnijos išvažiuojamojo posėdžio narius pasitikusi seniūnė Juzefa Tamavičienė, visus pakvietė į baigiamus tvarkyti jaukius bendruomenės namus. Ten jų jau laukė socialinio darbo organizatorė Kristina Aužbikaviečienė. Moterys sakė, kad Katyčiuose veikla orientuojama į bendruomeniškumą. Tai liudija ir sutvarkyta buvusi kalvė, kur galės rinktis bendruomenės atstovai. Beje, patalpų išlaikymu jau pasirūpinta. Sumontuota speciali šildymo sistema, kuri neužšąla ir esant neigimai temperatūrai, o susirinkus, šildymui užteks tvarkant aplinką surinktos medienos atliekų.
Į bendruomenės gyvenimą stengiamasi įtraukti ir pašalpų gavėjus. Kai Katyčiuose vyksta renginiai, viešųjų darbų jiems neužkraunama, o pakviečiama dalyvauti. „Pastebėjome, kad dažniau išvykdami iš namų, žmonės stengiasi susitvarkyti, nusiprausti, gražiau apsirengti. Tai ugdo socialinius įgūdžius“, – viena per kitą kalbėjo moterys.
Katyčių seniūnijoje esama 17 socialinės rizikos grupės šeimų. Penkioms iš jų pinigų mokėjimas sustabdytas – produktų jiems perka bei mokesčius už šias šeimas sumoka seniūnijos socialinės darbuotojos. Tiesa, šiuo metu socialinio darbo organizatorei K. Aužbikavičienei nelengvos dienos, nes jos kolegė Raimonda Pielikytė gydosi ir visas krūvis tenka jai vienai.
Socialinės darbuotojos kartu su policijos atstovais lankosi rizikos šeimose ne tik darbo metu, bet ir po darbo valandų bei savaitgaliais, atvykę žiūri, ar vaikai turi ką valgyti. Netikėtų vizitų grėsmė tokias šeimas gerokai drausmina. Nors naujoji piniginės paramos gavėjus tikrinanti komisija tikrino tik vieną šeimą, per praėjusius dvejus metus Katyčių seniūnijoje sutaupyta 115 tūkst. Lt socialinei paramai skirtų lėšų.
Čia ir be naujosios komisijos buvo kruopščiai tiriama, ar visi pašalpas gauna teisėtai. Išaiškinta, kad tariamai vienišos moterys iš tiesų gyvena šeimose su sugyventiniais, išieškomi alimentai, padedama nustatyti tėvystę, kad vaikai gautų išlaikymą. Seniūnė prašė nors dalį sutaupytų lėšų skirti seniūnijos poreikiams. Į šį prašymą Socialinės paramos skyriaus vedėjas A. Šimelionis žadėjo atsižvelgti ir paieškoti galimybių, kaip paskatinti taupius katytiškius.
Vaidotas VILKAS

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite