Vieną iš Seimo salių siūloma pavadinti Prezidento Griniaus vardu

Siekiant įvertinti Prezidento Kazio Griniaus nuopelnus Lietuvai bei tinkamai įprasminti šio iškilaus žmogaus darbus Lietuvos valstybingumui, Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija siūlo vieną iš Seime esančių posėdžių salių pavadinti Prezidento Kazio Griniaus vardu.

Šią iniciatyvą Seimo valdyba nutarė perduoti svarstyti Seimo Lietuvos laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijai.

K.Grinius

2009 m. gruodžio 18 d. Pagryniuose, K. Griniaus gatvės pradžioje, Prezidento K. Griniaus garbei buvo atidengtas šis paminklinis akmuo.

„Vienas iš iškilių asmenybių – daktaras Kazys Grinius – visuomenės ir kultūros veikėjas, humanistas, vienas pirmųjų Lietuvos demokratų, varpininkas, gydytojas, švietėjas, visuomenės sveikatos aktyvistas, publicistas, knygnešys. Steigiamojo Seimo komiteto, rengusio Lietuvos Konstituciją, pirmininkas, Steigiamojo, I, II ir III Seimų narys. Šeštasis Lietuvos premjeras, pirmasis premjeras, vadovavęs parlamentinei Lietuvos Vyriausybei. Paskutinis demokratiškai išrinktas tarpukario Lietuvos Prezidentas“, – taip K. Grinių apibūdina „valstiečiai“.

K. Grinius buvo nuoseklus demokratijos, laisvos spaudos, susirinkimų laisvės šalininkas. „Drauge su Vincu Kudirka, Jonu Basanavičiumi ir kitais aktyviais mūsų tautos veikėjais prisidėjo prie tautinio atgimimo. Jis buvo knygnešių draugas, aktyvus tautinio atgimimo veikėjas, kartu su V. Kudirka leido „Varpą“.

K.Grinius

Lentelė su K. Griniaus atvaizdu (autorius Adomas Skiezgelas) skelbia, kad Šležuose yra Prezidento Kazio Griniaus tiltas. Nuotr. iš „Pamario“ archyvo

K. Grinius net kelis kartus buvo kalintas už lietuvišką veiklą. Būdamas profesionalus gydytojas labai aktyviai dalyvavo politiniame gyvenime – vadovavo Valstiečių liaudininkų sąjungai, kuri tuo metu buvo stipriausia Lietuvos partija. K. Grinius buvo Privalomojo sveikatos ir socialinio draudimo, progresinių mokesčių, socialinės rūpybos įstatymų ir nemokamo mokslo šalininkas. Pasisakė už stiprią savivaldą, o centrinės valdžios galių didinimą savivaldos sąskaita laikė monarchizmo ženklu. Nuo 1920 metų buvo Lietuvos Steigiamojo Seimo nariu, vėliau ėjo premjero ir galiausiai – Prezidento pareigas. Po 1926 metų perversmo, net ir pašalintas iš Prezidento posto, toliau tęsė darbą Lietuvai, aktyviai reiškė savo nuomonę spaudoje apie demokratijos principus ir Lietuvos valdymą“ – pažymima Seimo LVŽS frakcijos rašte Seimo valdybai.

K. Grinius 1940-aisiais emigravo iš Lietuvos, tolesnę veiklą tęsė JAV. Anot dabartinio Seimo „valstiečių“, K. Griniaus ištikimybę demokratinės valstybės idealams atspindi tai, jog net po karinio perversmo, po dviejų okupacijų išliko demokratu ir kūrė tikrą vakarietišką demokratijos sampratą tarpukario Lietuvoje.

Seimas, pabrėždamas K. Griniaus ištikimybę demokratinės valstybės idealams, 2016-uosius metus buvo paskelbęs K. Griniaus atminimo metais.

Jeigu būtų pritarta LVŽS frakcijos iniciatyvai, Seimo I rūmų posėdžių salė (203 k.) būtų pavadinta Prezidento Kazio Griniaus vardu.

ELTA jau anksčiau skelbė, kad Seimo nariai Lukas Savickas ir Tomas Tomilinas įregistravo rezoliucijos projektą. Juo kviečia Vilniaus miesto savivaldybę tinkamai įamžinti prezidento K. Griniaus atminimą Vilniaus mieste, parinkti tinkamą vietą jo paminklui ir surengti atvirą paminklo idėjų konkursą. Vyriausybė raginama numatyti 2024 m. valstybės biudžeto projekte lėšų K. Griniaus paminklui sostinėje.

ELTA

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kaip atgauti pinigus iš bankrutuojančios bendrovės? Praktiniai patarimai kreditoriams

Komentuoja teisės firmos „Sorainen“ teisininkas Erikas Linkevičius Bendrovei pradėjus bankroto procesą, kitos įmonės tikisi atgauti bent dalį susidariusių skolų. Tačiau ar kreditoriams verta imtis aktyvių veiksmų siekiant atgauti skolą iš jau bankrutuojančio skolininko? Vienareikšmio atsakymo į šį klausimą nėra. Dalijamės praktiniais patarimais kreditoriams, norintiems pamėginti atgauti neapmokėtas skolas. Skolos faktą patvirtinantys dokumentai – būtini Bankrutuojančios bendrovės vadovas, pradėdamas bankroto procesą, išsiunčia informacinį pranešimą savo kreditoriams. Pranešime turi būti nurodytas skolos dydis, ketinimas skelbti bankrotą, siūlymas sudaryti pagalbos susitarimą. Ir nors,

Pagalba medicinos priemonėmis: kas kompensuojama onkologiniams pacientams?

Dėl onkologinių ligų gydomi ir slaugomi pacientai dažnai nežino apie galimybę jiems reikalingas medicinos pagalbos priemones gauti nemokamai, rodo naujausia Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) apklausa. Ligonių kasų specialistai primena, kokios priemonės šiems pacientams gali būti kompensuojamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis. POLA šių metų vasarą atliko beveik 1000 pacientų apklausą dėl inkontinencijos ir žaizdų priežiūros. Tyrimo duomenys parodė, jog net 56 proc. apklaustųjų susiduria su šlapimo ir (ar) išmatų nelaikymo problemomis, o 25 proc. reikalinga žaizdų priežiūra. Didelė

Darbas nuotoliniu būdu: kaip jį organizuoti tinkamai?

Darbo kodekso 52 str. nuotolinis darbas apibrėžiamas kaip darbo organizavimo forma arba darbo atlikimo būdas, kai darbuotojas jam priskirtas darbo funkcijas arba jų dalį visą arba dalį darbo laiko su darbdaviu suderinta tvarka reguliariai atlieka nuotoliniu būdu, tai yra sulygtoje darbo sutarties šalims priimtinoje kitoje, negu yra darbovietė, vietoje, taip pat naudodamas informacines ir elektroninių ryšių technologijas (teledarbas). Dirbti nuotoliniu būdu skiriama darbuotojo prašymu arba šalių susitarimu. Kancleris Šarūnas Orlavičius pabrėžia, kad prašymą dirbti nuotoliniu būdu gali teikti kiekvienas darbuotojas,

Žinios iš policijos

Tauragės apskrities VPK praneša apie įvykius Šilutės rajone. Lapkričio 29 d. pradėtas tyrimas, dėl įvykio Uostadvaryje, Rusnės sen., kur lapkričio 11 d. pavakare gyvenamojo kambario patalpoje pas vyrą, gim. 1969 m., rastas savadarbis kastetas. Lapkričio 29 d. gautas moters, gim. 1972 m., pareiškimas, kad lapkričio 26 d. naktį namuose Taikos g., Šilutėje, vyras, gim. 1983 m., sukėlė jai fizinį skausmą. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Lapkričio 30 d. naktį namuose M. Jankaus g., Šilutėje, vyras, gim. 1985 m., sukėlė fizinį skausmą neblaiviai

Taip pat skaitykite