Vieną iš Seimo salių siūloma pavadinti Prezidento Griniaus vardu

Siekiant įvertinti Prezidento Kazio Griniaus nuopelnus Lietuvai bei tinkamai įprasminti šio iškilaus žmogaus darbus Lietuvos valstybingumui, Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija siūlo vieną iš Seime esančių posėdžių salių pavadinti Prezidento Kazio Griniaus vardu.

Šią iniciatyvą Seimo valdyba nutarė perduoti svarstyti Seimo Lietuvos laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisijai.

K.Grinius

2009 m. gruodžio 18 d. Pagryniuose, K. Griniaus gatvės pradžioje, Prezidento K. Griniaus garbei buvo atidengtas šis paminklinis akmuo.

„Vienas iš iškilių asmenybių – daktaras Kazys Grinius – visuomenės ir kultūros veikėjas, humanistas, vienas pirmųjų Lietuvos demokratų, varpininkas, gydytojas, švietėjas, visuomenės sveikatos aktyvistas, publicistas, knygnešys. Steigiamojo Seimo komiteto, rengusio Lietuvos Konstituciją, pirmininkas, Steigiamojo, I, II ir III Seimų narys. Šeštasis Lietuvos premjeras, pirmasis premjeras, vadovavęs parlamentinei Lietuvos Vyriausybei. Paskutinis demokratiškai išrinktas tarpukario Lietuvos Prezidentas“, – taip K. Grinių apibūdina „valstiečiai“.

K. Grinius buvo nuoseklus demokratijos, laisvos spaudos, susirinkimų laisvės šalininkas. „Drauge su Vincu Kudirka, Jonu Basanavičiumi ir kitais aktyviais mūsų tautos veikėjais prisidėjo prie tautinio atgimimo. Jis buvo knygnešių draugas, aktyvus tautinio atgimimo veikėjas, kartu su V. Kudirka leido „Varpą“.

K.Grinius

Lentelė su K. Griniaus atvaizdu (autorius Adomas Skiezgelas) skelbia, kad Šležuose yra Prezidento Kazio Griniaus tiltas. Nuotr. iš „Pamario“ archyvo

K. Grinius net kelis kartus buvo kalintas už lietuvišką veiklą. Būdamas profesionalus gydytojas labai aktyviai dalyvavo politiniame gyvenime – vadovavo Valstiečių liaudininkų sąjungai, kuri tuo metu buvo stipriausia Lietuvos partija. K. Grinius buvo Privalomojo sveikatos ir socialinio draudimo, progresinių mokesčių, socialinės rūpybos įstatymų ir nemokamo mokslo šalininkas. Pasisakė už stiprią savivaldą, o centrinės valdžios galių didinimą savivaldos sąskaita laikė monarchizmo ženklu. Nuo 1920 metų buvo Lietuvos Steigiamojo Seimo nariu, vėliau ėjo premjero ir galiausiai – Prezidento pareigas. Po 1926 metų perversmo, net ir pašalintas iš Prezidento posto, toliau tęsė darbą Lietuvai, aktyviai reiškė savo nuomonę spaudoje apie demokratijos principus ir Lietuvos valdymą“ – pažymima Seimo LVŽS frakcijos rašte Seimo valdybai.

K. Grinius 1940-aisiais emigravo iš Lietuvos, tolesnę veiklą tęsė JAV. Anot dabartinio Seimo „valstiečių“, K. Griniaus ištikimybę demokratinės valstybės idealams atspindi tai, jog net po karinio perversmo, po dviejų okupacijų išliko demokratu ir kūrė tikrą vakarietišką demokratijos sampratą tarpukario Lietuvoje.

Seimas, pabrėždamas K. Griniaus ištikimybę demokratinės valstybės idealams, 2016-uosius metus buvo paskelbęs K. Griniaus atminimo metais.

Jeigu būtų pritarta LVŽS frakcijos iniciatyvai, Seimo I rūmų posėdžių salė (203 k.) būtų pavadinta Prezidento Kazio Griniaus vardu.

ELTA jau anksčiau skelbė, kad Seimo nariai Lukas Savickas ir Tomas Tomilinas įregistravo rezoliucijos projektą. Juo kviečia Vilniaus miesto savivaldybę tinkamai įamžinti prezidento K. Griniaus atminimą Vilniaus mieste, parinkti tinkamą vietą jo paminklui ir surengti atvirą paminklo idėjų konkursą. Vyriausybė raginama numatyti 2024 m. valstybės biudžeto projekte lėšų K. Griniaus paminklui sostinėje.

ELTA

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Kas yra Bonsai? Paaiškiname

bonsai

Bonsai – iš japonų kalbos pažodžiui reiškia sodinti padėkle. Kiti verčia taip – medelis ant lėkštutės. Esmė lyg ir ta pati. Visagalė Wikipedia teigia, jog tai tradicinis japoniškas medelių auginimo ir puoselėjimo menas. Mums, mažai išmanantiems šiuos aspektus, bonsas yra tiesiog gražus ir egzotiškas mažas medelis vazonėlyje. Galbūt teisingiausia būtų pasakyti, jog bonsas yra iš tiesų  gražus miniatiūrinis medelis, kuriam sukurti naudojami sodininkystės metodai, asitelkiant menines priemones, kad būtų išaugintos miniatiūrinės gamtoje augančių medžių kopijos. Bonsų kūrimo procesas apima tam

Kaip išsirinkti termosą?

termosas

Ieškant idealiojo termoso, svarbu atsižvelgti į keletą esminių aspektų, kad pasirinktas produktas atitiktų asmeninius poreikius ir lūkesčius. Nors rinkoje egzistuoja daugybė variantų, nuo paprastų iki geriausių termosų, raktas į sėkmingą pasirinkimą slypi ne vien prekės ženklo populiarume, bet ir tam tikruose praktiškuose patarimuose. Štai keletas svarbių aspektų, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis termosą. Talpa Vienas pirmųjų svarstymų turėtų būti apie termoso talpą. Apibrėžkite savo poreikius: ar dažniausiai termosą naudosite trumpoms išvykoms, ar ilgoms kelionėms? Jeigu mėgstate ilgus pasivaikščiojimus gamtoje

Ką BŪTINA žinoti turintiems vaikų ir gyvenantiems užsienyje?

Gyvenimas užsienyje su vaikais gali būti įkvepiantis ir kartu iššūkių kupinas nuotykis. Šis straipsnis skirtas padėti tėvams, kurie planuoja arba jau gyvena užsienyje, suprasti pagrindinius aspektus, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį, norint užtikrinti šeimos gerovę. 1. Teisiniai reikalavimai ir dokumentacija Pirmas ir svarbiausias žingsnis – išsiaiškinti ir įgyvendinti visus teisinius reikalavimus, susijusius su gyvenimu užsienyje: Vizos ir leidimai. Priklausomai nuo šalies, gali prireikti įvairių vizų ar leidimų gyventi su šeima. Įsitikinkite, kad jūsų ir jūsų vaikų dokumentai yra tvarkingi ir

Gyventojai kviečiami įsitraukti į pašto ženklų kūrimą – tereikia pasiūlyti temą

Nors popierinių laiškų ir atvirlaiškių kasmet išsiunčiama vis mažiau, susidomėjimas pašto ženklais vis dar išlieka gana didelis ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Lietuvos paštas primena, kad prisidėti prie šių ženklų kūrimo gali kiekvienas – tereikia pasiūlyti dėmesio vertą temą. O jeigu jai pritars pašto mokos ženklų leidybos komisija, tema bus įamžinta ir lietuviškame pašto ženkle. Pasak Lietuvos pašto filatelijos projektų vadovės Aušrutės Varnienės, šiuo metu galima siūlyti temas 2025, 2026 ir 2027 metais pasirodysiantiems pašto ženklams. Tai padaryti galima iki

Taip pat skaitykite