Vasario 2-ąją minima Pasaulinė pelkių diena

Lietuva ir dar 170 valstybių yra pasirašę pelkėms apsaugoti skirtą Ramsaro konvenciją. Šiuo lygiai prieš 50 metų Irano mieste Ramsare sudarytu tarptautiniu susitarimu saugomos ne tik visos planetos išlikimui svarbios pelkės, bet ir kitos vietos, kuriose gausu vandens. Tai žemapelkės, aukštapelkės, nendrynai, dirbtiniai ir natūralūs vandens telkiniai, pastoviai ar laikinai užmirkusios teritorijos. Visos jos vadinamos šlapžemėmis.

Lietuvoje yra per pelkes nusidriekusių pažintinių takų, kur gyventojai gali pasigrožėti natūralia gamta. Iš aštuonių tokių takų vienas yra Šilutės rajone – tai Kintų seniūnijos teritorijoje esantis Aukštumalos aukštapelkės pažintinis takas.

Dėl pandemijos ir karantino būreliais per pelkes vaikščioti draudžiama. Anksčiau kalbintas Kintų seniūnas Antanas Kližentis yra sakęs, kad pernai per pirmąjį karantiną buvo rūpesčių, kai žmonės veržėsi į gamtą ir daugelis važiavo pasivaikščioti Aukštumalos aukštapelkės pažintiniu taku. Pabūti gamtoje yra gerai, sveika ir pasivaikščioti, tačiau būriuotis, savaime suprantama, dabar draudžiama.

Nuotrauka iš „Pamario“ archyvo.

Žiemą Aukštumalos taku mažiau bevaikšto iš kitų miestų, gretimų savivaldybių atvykusių žmonių, nes ribojamas judėjimas tarp savivaldybių. Dėl šios priežasties į Aukštumalą nebesuvažiuoja ir gausybė Klaipėdos miesto gyventojų.

Vasarą, tikėtina, rasis daugiau galimybių pasigrožėti vaizdais visuose Lietuvos pažintiniuose takuose.

Šįkart trumpai apie juos.

Marijampolės savivaldybės teritorijoje yra 11 km į rytus nuo miesto Amalvos pažintinis takas, kuris veda į vieną didžiausių Suvalkijoje Amalvos pelkę. Yra  apžvalgos platforma, iš jos matyti Amalvos pelkės panorama bei toliau esantis Žuvinto biosferos rezervato kraštovaizdis, yra daug lankytinų vietų.

Beveik 2,5 km ilgio pažintinį taką per Aukštumalos aukštapelkę Šilutės rajone lankytojai mėgsta vadinti pabuvimu kaip savanoje. Takas laikomas vienu gražiausių takų pėstiesiems Lietuvoje. Jo gale prie pelkinio ežerėlio yra įrengta 3 m aukščio apžvalgos aikštelė, nuo kurios atsiveria paslaptingos aukštapelkės panorama.

Varnikų pažintinis takas Trakų rajone yra 3,5 km ilgio, juo einant galima apžiūrėti ir mišką, ir pelkę, pamiškės pievas ir užaugančius ežeriukus. Didelė pažintinio maršruto dalis vingiuoja gruntiniu miško takeliu, bet 1,5 km ilgio ruožas kerta sunkiai prieinamas pelkės vietas. Įrengtas beveik 1 metro pločio lentinis takas, tam panaudota drebulės mediena, kuri jau nuo senovės žinoma kaip itin atspari drėgmei.

Čepkelių raisto Varėnos rajone mokomasis takas yra 1,5 km ilgio. Nuo liepos 1 d. iki balandžio 1 d. take galima lankytis savarankiškai, tik privalu gauti leidimą Marcinkonių lankytojų centre.

Mūšos tyrelio pažintinis takas Joniškio rajone yra 5,8 km ilgio, tai žmogaus nepaliestas gamtos kampelis Žagarės regioniniame parke – Mūšos tyrelio pelkė. Tai ilgiausias žinomas pelkėse įrengtas lentų takas, įtrauktas į Lietuvos rekordų knygą. Jo ilgis 5775,87 m. Pelke teka Mūšos ir Juodupio upės, telkšo natūralus Miknaičių ežeras ir daug mažų ežerėlių.

Dubravos rezervatinė apyrubė Kauno r. turi 1,9 km taką, yra šalia Kauno, netoli Vaišvydavos, galima išvysti penkiasdešimt metų žmogaus rankų nepaliestą mišką ir nuostabaus grožio aukštapelkę. Dubravos rezervatinė apyrubė – vienintelė Lietuvoje. Ji apima 120 ha plotą.

Plynosios aukštapelkėje, Tauragės r., yra 1,8 km ilgio takas. Aukštapelkėje gausu retų augalų ir gyvūnų rūšių. Peri dirviniai sėjikai, tetervinai. Neseniai takas buvo paiilgintas – papildomai įrengta 500 metrų ilgio kilpa per beržyną ir spanguolyną.

Aukštapelkėje „Meškos šikna“, Varėnos r., ntiestas net 13,8 km ilgio takas, tačiau galima pasirinkti 7 km arba 10,5 km atkarpas. Šis takas yra skirtas susipažinti su Marcinkonių kaimu, jo kultūriniu paveldu ir gamtos vertybėmis. Čia pamatysite beveik visas Dzūkijai būdingas buveines: įvairių tipų miškus, natūralias Grūdos slėnio pievas ir smėlynuose įsikūrusias smiltpieves, „Meškos šiknos“ aukštapelkę ir Aklaežerio tarpinio tipo pelkę, Klonių kalną (Gaidžių kopą), Dziackagirio (Zackagirio) ištakų šaltinius, Grūdos upę, Duobupio upelį, Aklaežerio ir Kastinio ežerus.

Aplinkos ministerija skelbia: 

Šiuo metu natūralios pelkės užima vos apie 2,73 proc. Lietuvos teritorijos, o pažeistos – dar beveik 7 proc. Dauguma jų yra Baltijos ir Žemaitijos aukštumų daubuotame reljefe, Vidurio žemumoje, Pietryčių lygumos upių slėniuose.

 

Daugelį metų į pelkes ir kitas šlapynes žiūrėta kaip į nevertingą žemę – jos buvo nusausinamos, iškasamos, paaukojamos miestų infrastruktūrai. Iš Lietuvoje XX a. buvusių 1,5 tūkst. didesnių kaip 50 ha pelkių likę tik kiek daugiau nei pusė. Tai sausinimo, melioracijos padariniai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Visi naujausi straipsniai

Švelninamas karantinas: leidžiami sporto bei neformaliojo švietimo užsiėmimai atvirose erdvėse

Vyriausybės sprendimu, nuo kovo 6 d. leidžiama sporto, laisvalaikio ir pramogų paslaugas atvirose erdvėse vienu metu teikti ne daugiau kaip 5 asmenims, išskyrus dviejų šeimų ir (ar) dviejų namų ūkių narius. Trečiadienį Vyriausybė taip pat pritarė siūlymui leisti neformaliojo vaikų švietimo užsiėmimus atvirose erdvėse, kai juose dalyvauja ne daugiau kaip 5 vaikai. Nuo kovo 10-osios bus atnaujinti transporto priemonių vairavimo praktiniai mokymai ir egzaminai, neformaliojo suaugusiųjų švietimo užsiėmimai atvirose erdvėse, kai dalyvauja ne daugiau kaip 5 asmenys. Teikiant minėtąsias paslaugas,

Turtui ir pajamoms deklaruoti – du mėnesiai

Apie 161 tūkst. Klaipėdos, Tauragės ir Telšių apskričių gyventojų, pernai laiku pateikusių pajamų deklaracijas,  susigrąžino per 33, 4 mln. eurų GPM permokų. 10,7 tūkst. šilutiškių iš viso susigrąžino beveik 2 mln. eurų. 2021 m. kovo 3 d., Klaipėda. Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – Klaipėdos AVMI) informuoja, jog Mokesčių inspekcija į Elektroninio deklaravimo sistemą (EDS) perkėlė duomenis iš trečiųjų asmenų ir daugiau nei 2,3 mln. gyventojų jau gali teikti tikslias ir kokybiškas pajamų deklaracijas, iš kurių 1,74 mln. tai

Ūkininkai gali teikti dokumentus lengvatoms 

ESO ūkininkams primena apie galimybę 2021 metais pasinaudoti taikomomis lengvatomis: ūkininkai gali naudotis jiems Elektros energetikos įstatyme numatyta lengvata galios dedamajai ar buitiniams klientams numatytais elektros tarifais. Pateikę dokumentus, ūkininkai gali rinktis mokėti už galios dedamąją tik tris mėnesius ir už elektrą atsiskaityti pagal buitiniams klientams taikomas elektros kainas.  jei Jūsų žemės valdos ekonominis dydis (EDV) yra daugiau nei 0 ir lygus arba mažesnis nei 14, ir visų gautų pajamų iš žemės ūkio veiklos dalis procentais sudaro daugiau kaip 50

Ką reikia žinoti perkant papuošalus internetu?

Nekyla jokių abejonių, kad papuošalai – viena svarbiausių mūsų įvaizdžio detalių. Juos naudodami, ne tik išgryninsime kuriamą įvaizdį, bet ir atskleisime savo asmenybę. Tad nieko keista, kad įvairūs papuošalai yra viena dažniausiai įsigyjamų prekių. Siūlomą puikų būdą tiems kurie svajoja greitą bei patogiai įsigyti papuošalų – pirkite el. interneto parduotuvėje https://minimaltouch.lt/ . Kad išsirinktumėte labiausiai tinkamus ir visus lūkesčius pateisinančius papuošalus, atkreipkite dėmesį ir į šiuos patarimus. Svarbu dydis Internetinės parduotuvės parduodamus papuošalus pateikia aukštos kokybės nuotraukose ir būtent jos

Taip pat skaitykite