Vardai. 2021 metais Lietuvoje padaugėjo 331 Marku ir 247 Amelijomis…

Gyvenimas kečia tradicijas ir Lietuvoje: naujagimiams nebeparenkami garsių istorinių asmenybių vardai, greičiau kelią skinasi girdėti filmuose ar skaityti knygose. Matyt, turi reikšmės ir tai, kad daug lietuvių išvyko gyventi į užsienį, ten susilaukia vaikų ir jiems parenka vardus, panašius į tenykščius. Įtakos turi ir Lietuvoje gyvenančių bei užsienyje įsikūrusių artimųjų ryšiai, tradicijos.

Vardo Markas reikšmė: iš lotynų kalbos Marcos (pasišventęs karo dievui Marsui). Vardą perėmė iš pradžių graikai, po to žydai ir Europoje jis paplito kaip vieno Šventojo Rašto autorių vardas (lietuviškas vardo variantas – Morkus).

Registrų centras paskelbė, kad 2021 m. iki gruodžio 22 d. Marko vardą Lietuvoje gavo 331 kūdikis, Amelijos – 247. Visas dažniausių vyriškų naujagimių vardų dešimtukas, Registrų centro duomenimis, yra toks: Markas – 331, Jokūbas – 277, Matas – 276, Dominykas – 258, Benas – 247, Herkus – 246,  Nojus – 240, Lukas – 231, Jonas – 217, Kajus – 208.

Populiariausių moteriškų naujagimių vardų dešimtukas 2021 m. yra toks: Amelija – 247, Emilija – 238, Liepa – 232, Lėja – 221, Sofija – 206, Gabija – 199, Luknė – 188, Kamilė – 165, Adelė – 164, Patricija – 163.

Vardas Amelija yra kilęs iš germaniško žodžio amal (darbas). Labiausiai tikėtina, kad vardas reiškia daršti, darbinga, atkakli, tačiau tikėtina ir kita versija, kad vardo reikšmė yra „Dievo darbas (kūrinys)“. Vardas dažnai klaidingai painiojamas su lotynišku vardu Emilija.

Galutinė 2021 m. statistika dar gali nežymiai keistis, tačiau reikšmingų pokyčių būti nebeturėtų.

2020 m. Marko ir Amelijos vardai pagal populiarumą buvo antroje vietoje. Marko vardas nusileido tik Benui, o Amelijos – tik Lėjai.

Lyginant su 2020  metais, populiariausių berniukų vardų dešimtuke įvyko vienintelis pokytis – Jonas išstūmė Adomą. Vienas naujas vardas ir mergaičių vardų dešimtuke – Adelė pakeitė Austėją. Įdomu tai, kad ir Markas, ir Amelija – labai neseniai išpopuliarėję vardai. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) vardyno duomenys atskleidžia, kad iki 2007 m. šis vardas niekada nebuvo duotas daugiau negu 40 kartų per metus, o iki 1990 m. buvo dar retesnis. Panaši situacija ir su Amelijos vardu. Iki 2004 m. fiksuoti tik pavieniai šio vardo atvejai kasmet, bet tada jo populiarumas pradėjo augti ir nuo 2014 m. Amelija kasmet yra populiariausių vardų dešimtuke.

Pamario krašte

Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris kas mėnesį skelbia populiariausius naujagimiams suteiktus berniukų ir mergaičių vardus. Iš to matyti, kad tris šių metų mėnesius populiariausi vardai buvo Benas ir Matas, o Marko vardas tarp dažniausių buvo du mėnesius. 2021 metais po du mėnesius populiariausi buvo vardai Kajus, Gabrielius, Lukas, Jokūbas.

Amelijos vardas buvo populiariausias kovą. Tris mėnesius 2021 m. labiausiai buvo mėgstamas Viltės vardas, po du mėnesius – Tėjos, Liepos, Austėjos, Kamilės.

Kol kas nėra gruodžio mėnesio rezultatų, kurie gali šiek tiek pakeisti populiariausių Šilutės rajone naujagimiams suteiktų vardų sąrašus.

Parengta pagal Registrų centro ir Savivaldybės inf.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Miškų savininkus kviečia apžiūrėti savo miškus

Šių metų sausis tik įpusėjo, o Lietuvoje jau du kartus siautė stiprūs vėjai. Jie laužė ir vertė medžius miškuose, parkuose, pakelėse, gyvenvietėse. Sprendžiant iš gaunamų pranešimų, labiausiai nukentėjo Vakarų Lietuvoje, Dzūkijoje ir Panevėžio regione esantys miškai. Valstybinė miškų tarnyba kviečia miškų savininkus apžiūrėti savo miškus ir vėjo pažeistus medžius sutvarkyti iki pavasarinio atšilimo. Valstybinės miškų tarnybos miško sanitarinės apsaugos specialistai pažymi, kad 2021 metų vasarą šalies miškai kentėjo nuo labai karštų orų. Labiausiai nusilpo eglės, todėl pernai eglynuose gausėjo žievėgraužių

Šilutėje veikianti įmonė „Klasmann-Deilmann“ dalį gamybos žada perkelti į Latviją

Portalas 15min.lt praneša, kad problemos su Kinija kai kuriuos Lietuvos verslininkus skatina keisti savo planus. Keli jau pranešė iškeliantys dalį gamybos iš Lietuvos. Tai planuoja daryti ir durpių substratus gaminanti Šilutėje įsikūrusi „Klasmann-Deilmann“. Kinija nuo gruodžio pradžios aktyviai blokuoja Lietuvos įmonių eksportą – Kinijos muitinės duomenimis, gruodį į Kiniją pateko prekių iš Lietuvos tik už 3 mln. eurų, kai rugsėjį šis skaičius siekė 44 mln. eurų. Be to, Kinija spaudžia ir tarptautines bendroves nenaudoti Lietuvoje gaminamų komponentų. Vietoj Lietuvos pasirinkusio

Dviem iš trijų lietuvių trūksta vitamino D. Kaip jo gauti su maistu? 

Pastebimai pagerinti gyvenimo kokybę ir sumažinti įvairių ligų grėsmę – tokį poveikį gali turėti pakankamas vitamino D kiekis organizme. Jis padeda užtikrinti tinkamas smegenų funkcijas, sustiprina imuninę sistemą, apsaugo nuo vėžio, įvairių infekcijų, širdies ir kraujagyslių ligų. Viena produktų grupė – ypatinga Šeimos gydytojas V. Morozovas akcentuoja vitamino D svarbą žmogaus organizmui. Anot mediko, šis elementas stiprina sveikatą bei imunitetą, padeda išvengti onkologinių bei širdies ir kraujagyslių ligų, pagerina gyvenimo kokybę. Tiesa, pažymi pašnekovas, kad pilnai atsiskleistų visa vitamino D

Minime Ievos Simonaitytės 125-ąsias gimimo metines

Sausio 23 d. minimos Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės. Šiuos metus Seimas paskelbė I. Simonaitytės metais. Šia proga pateikiame ištraukų iš Domo Kauno parengtos knygos „Aš esu Etmės Evė: Ieva Simonaitytė amžininkų liudijimuose“. Leidinyje, skirtame įprasminti šios Mažosios Lietuvos metraštininkės atmintį, publikuojami penkiasdešimt septynių žmonių, pažinojusių arba artimai besibičiuliavusių su rašytoja, sakytiniai liudijimai. Jie užrašyti 1978–1983 metais. Tikrasis vardas Evė Ieva Simonaitytė (1897–1978) – išskirtinio likimo asmenybė. Pavainikė, benamės duktė. Būdama penkerių, jau žinojo lemtį: aš esu Etmės Evė. Nuo

Taip pat skaitykite