Vardai. 2021 metais Lietuvoje padaugėjo 331 Marku ir 247 Amelijomis…

Gyvenimas kečia tradicijas ir Lietuvoje: naujagimiams nebeparenkami garsių istorinių asmenybių vardai, greičiau kelią skinasi girdėti filmuose ar skaityti knygose. Matyt, turi reikšmės ir tai, kad daug lietuvių išvyko gyventi į užsienį, ten susilaukia vaikų ir jiems parenka vardus, panašius į tenykščius. Įtakos turi ir Lietuvoje gyvenančių bei užsienyje įsikūrusių artimųjų ryšiai, tradicijos.

Vardo Markas reikšmė: iš lotynų kalbos Marcos (pasišventęs karo dievui Marsui). Vardą perėmė iš pradžių graikai, po to žydai ir Europoje jis paplito kaip vieno Šventojo Rašto autorių vardas (lietuviškas vardo variantas – Morkus).

Registrų centras paskelbė, kad 2021 m. iki gruodžio 22 d. Marko vardą Lietuvoje gavo 331 kūdikis, Amelijos – 247. Visas dažniausių vyriškų naujagimių vardų dešimtukas, Registrų centro duomenimis, yra toks: Markas – 331, Jokūbas – 277, Matas – 276, Dominykas – 258, Benas – 247, Herkus – 246,  Nojus – 240, Lukas – 231, Jonas – 217, Kajus – 208.

Populiariausių moteriškų naujagimių vardų dešimtukas 2021 m. yra toks: Amelija – 247, Emilija – 238, Liepa – 232, Lėja – 221, Sofija – 206, Gabija – 199, Luknė – 188, Kamilė – 165, Adelė – 164, Patricija – 163.

Vardas Amelija yra kilęs iš germaniško žodžio amal (darbas). Labiausiai tikėtina, kad vardas reiškia daršti, darbinga, atkakli, tačiau tikėtina ir kita versija, kad vardo reikšmė yra „Dievo darbas (kūrinys)“. Vardas dažnai klaidingai painiojamas su lotynišku vardu Emilija.

Galutinė 2021 m. statistika dar gali nežymiai keistis, tačiau reikšmingų pokyčių būti nebeturėtų.

2020 m. Marko ir Amelijos vardai pagal populiarumą buvo antroje vietoje. Marko vardas nusileido tik Benui, o Amelijos – tik Lėjai.

Lyginant su 2020  metais, populiariausių berniukų vardų dešimtuke įvyko vienintelis pokytis – Jonas išstūmė Adomą. Vienas naujas vardas ir mergaičių vardų dešimtuke – Adelė pakeitė Austėją. Įdomu tai, kad ir Markas, ir Amelija – labai neseniai išpopuliarėję vardai. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) vardyno duomenys atskleidžia, kad iki 2007 m. šis vardas niekada nebuvo duotas daugiau negu 40 kartų per metus, o iki 1990 m. buvo dar retesnis. Panaši situacija ir su Amelijos vardu. Iki 2004 m. fiksuoti tik pavieniai šio vardo atvejai kasmet, bet tada jo populiarumas pradėjo augti ir nuo 2014 m. Amelija kasmet yra populiariausių vardų dešimtuke.

Pamario krašte

Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris kas mėnesį skelbia populiariausius naujagimiams suteiktus berniukų ir mergaičių vardus. Iš to matyti, kad tris šių metų mėnesius populiariausi vardai buvo Benas ir Matas, o Marko vardas tarp dažniausių buvo du mėnesius. 2021 metais po du mėnesius populiariausi buvo vardai Kajus, Gabrielius, Lukas, Jokūbas.

Amelijos vardas buvo populiariausias kovą. Tris mėnesius 2021 m. labiausiai buvo mėgstamas Viltės vardas, po du mėnesius – Tėjos, Liepos, Austėjos, Kamilės.

Kol kas nėra gruodžio mėnesio rezultatų, kurie gali šiek tiek pakeisti populiariausių Šilutės rajone naujagimiams suteiktų vardų sąrašus.

Parengta pagal Registrų centro ir Savivaldybės inf.

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Savaitgalio orai: šeštadienis bus lietaus  

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, kad rugpjūčio 5 d., penktadienį, dangų dengs menkas debesų sluoksnis. Nelis. Pūs vidutinio stiprumo pietų, pietryčių krypties vėjas. Bus karšta diena. Įdienojus oras kais iki 27-32 laipsnių karščio. Rugpjūčio 6 d., šeštadienį, naktis be lietaus, tik paryčiais vakarinį šalies pakraštį pasieks vėsesni orai. Vakariniuose rajonuose ims slinkti trumpalaikės liūtys, gali sugriaudėti perkūnija. Pietų, pietvakarių vėjas keis kryptį į vakarų, šiaurės vakarų, bus nestiprus. Debesų daugės, tačiau oras neskubės vėsti ir saulei tekant termometrai rodys nuo 15

Liepą Šilutės rajone – 70 santuokų

Santuokų skaičiumi liepos mėnuo išskirtinis 2022 metais. Taip pat ir tuo, kad iš 70 santuokų net 37 – bažnytinės, o dvi – užsienyje. Šilutės r. savivaldybės Civilinės metrikacijos poskyris skelbia, kad liepą rajone įregistruota: 52 naujagimiai, 55 mirtys, 70 santuokų ir 6 ištuokos. Liepą sulaukta 25 berniukų ir 27 mergaičių, 28 naujagimiai gimė Šilutės mieste, 24 – seniūnijose, 23 sulaukta užsienyje, jie tik įtraukti į sąrašus. Viena šeima susilaukė dvynių. 17 naujagimių pripažinta tėvystė, nes poros nėra įregistravusios santuokos. Populiarūs

Kada reikia siuntimo pas gydytoją, o kada ne?

Siuntimas pas gydytoją specialistą yra svarbus ir, rodos, daugumai žmonių aiškus dalykas. Ligonių kasų specialistai pastebi, kad neretai gyventojai nežino, jog kai kuriais atvejais norint gauti Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamas gydytojų specialistų paslaugas siuntimo nė nereikia. Privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems žmonėms siuntimus gauti PSDF lėšomis apmokamų paslaugų išduoda šeimos gydytojai arba gydytojai specialistai. Siuntimai išduodami, jei gydytojui dėl paciento sveikatos būklės reikia pasikonsultuoti su kitu gydytoju, atlikti tyrimus, tikslinti gydymą, gydyti ligoninėje. Siuntimas galioja 60 dienų ir

Kataraktą galima įveikti

Akies lęšiukas savo funkcijas atlieka gerai tik tada, kai jis yra skaidrus, tačiau yra tokių akių ligų, kurios trukdo lęšiukui tinkamai funkcionuoti. Viena iš jų – katarakta. Katarakta (akies lęšiuko sudrumstėjimas) – viena dažniausių regėjimo netekimo priežasčių. Šią ligą gali sukelti nemažai veiksnių, tačiau pagrindinis susirgimo rizikos faktorius yra amžius. Sulėtėjus medžiagų apykaitai, akies lęšiukas pradeda drumstėti. Tai natūralūs senatviniai organizmo pokyčiai. Tačiau jei lęšiuko skaidrumas ima trukdyti įprastiniai veiklai, reiktų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Jaunesniems žmonėms katarakta gali būti

Taip pat skaitykite