Vainute, pravėrus duris į „Gerumo namus“

Prie Vainute ketverius metus veikiančių „Gerumo namų“ durų vakar jau prieš devynias būriavosi žmonės. Čia surengta paskutinė prieškalėdinė labdaros akcija – viskas dalyta nemokamai, raginta rinktis ilgiau, imti daugiau. „Gerumo namų“ vadovė Anelė Lileikienė ir jos pagalbininkės rūpestingai siūlė įvairių drabužių suaugusiems ir vaikams, batų, patalynės ir, dažną kalbindamos vardu, primindavo, ką galėtų parnešti kaimynui.

Kai labdaros gavėjai išsiskirsto, „Gerumo namų“ moterims vėl tenka viską surinkti, surūšiuoti, sudėlioti – to imasi visos kartu (iš dešinės): Anelė Lileikienė, Kazimiera Agintienė, Aldona Gečienė, Birutė Tribičienė ir Salomėja Pakalnienė. Autorės nuotr.

Prieš ketverius metus spalio 22 d. ir Vainute duris atvėrė „Gerumo namai“. Iš tikrųjų tai yra Žemaičių Naumiestyje veikiančių „Gerumo namų“ filialas, iš naumiestiškių parsivežantis vokiečių atsiųstos įvairios labdaros, kuri iš čia pasiekia Vainuto krašto žmones. Vainute garsi ir gerbiama moteris Anelė Lileikienė kartu su Birute Tribičiene, Salomėja Pakalniene, Aldona Gečiene ir Kazimiera Agintiene be atlygio tvarko gautąją labdarą, net renka aukas ir rūpinasi Vainuto apylinkių vienišais žmonėmis, neįgaliaisiais, ligoniais, gausiomis šeimomis bei nukentėjusiais nuo gaisro, rengiant laidotuves. Anelė Lileikienė yra ne tik „Gerumo namų“ vadovė, bet ir Šilutės neįgaliųjų draugijos Vainuto padalinio pirmininkė, šiai veiklai paskyrusi jau 15 metų. Šioje organizacijoje – 61 neįgalus žmogus.
Moterys pirmadienio pusdienį buvo labai užsiėmusios. Beveik visus atėjusiuosius jos vadino vardais, ragino imti visko ir kvietė prie dėžių su patalyne, kiekvienam glėbį dėjo tai paltuką, striukę, nertinį, sijoną, kelnes. Vyrams prireikė patarimo, mat matavosi ir klausė, ar tinka…
Visas didelis kambarys su niša buvo prikrautas dėžių, ant stalų – krūvos tikrai švarių, tvarkingų drabužių vaikams ir suaugusiems, netrūko apavo, skarų, kepurių, šalikų ir kt. A. Lileikienė pakvietė žmones prie stalo, ant kurio buvo sudėti pundai iš „Pamario“ laikraščio redakcijos atvežtų žurnalų. Nors žurnalų buvo tikrai nemažai, jie netrukus nukeliavo į žmonių krepšius ir maišus. Leidiniai domino tiek moteris, tiek vyrus.
„Nelengva, bet dar vis einu ir noriu eiti. Kai iš namų išeinu, sveikesnė pasijuntu…“ – kalbėjo A. Lileikienė, apžvelgdama lėtai besiskirstančius žmones, kurių čia pirmadienį iki pietų bus apsilankę per 100.
Šie „Gerumo namai“ – nemokama darbo vieta minėtoms penkioms moterims būna kiekvieną pirmadienį nuo 9 iki 14 val. Kol viską iš maišų iškrauna, surūšiuoja, sukabina, sulanksto, išskirsto, tenka ir maišus, ir nelengvas dėžes pakilnoti. Beje, labdara iš Vokietijos atvežama į Žemaičių Naumiestį, o iš ten tenka į Vainutą parsivežti. Moterys džiaugėsi, kad labai rūpestingas Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus. Kas žino, kaip be jo išsiverstų…
Turi „Gerumo namai“ aukų dėžutę. Kas kiek išgali, tas tiek įdeda. Tačiau per ketverius metus, kaip rodo skrupulingai tvarkomos apskaitos knygos, aukų surinkta net 15 tūkst. Lt. Kiekvienas išleistas centas yra užfiksuotas. Šv. Kalėdų proga numatyta pirkti maisto produktų ir išdalyti gausioms bei vargingai gyvenančioms šeimoms: neliks pamiršti 45 seneliai, kuriems jau sukako 85 metai. Vyks advento vakaronė – ir šia proga moterys ruošia dovanėlių. Kaip įprasta, neliks be žaislų ir kitokios paramos Vainuto seniūnijos dvi mokyklos, vaikų darželis. Jau paruošti maišai žaislų, kuriuos galės išdovanoti seniūnija. Glaudūs ryšiai „Gerumo namų“ kolektyvą sieja su Senųjų kaimo tradicijų centru Bikavėnuose ir centro direktore Maryte Eugenija Matevičiene.
„Gerumo namų“ moterys iš gautosios labdaros surinko 11 dėžių drabužių ir juos perdavė ukrainiečiams. Kartais gaunama ligoniui slaugyti labai tinkamų funkcinių lovų, vaikštynių, lazdų, vežimėlių neįgaliesiems. Labdaringa veikla užsiimantis Tadas Girčius kartais perduoda ligoniams slaugyti reikalingų priemonių, kurių pageidauja namuose artimuosius slaugantys žmonės.
Senelių namų „Eldoradas“ vadovė Laimutė Giedraitienė – viena iš tų žmonių, kurių rūpesčiu visa ši labdara ir pasiekia Vainutą. Moterys neslepia, kad ateitis priklausys nuo to, ar vokiečiai rems Lietuvą, ar bebus šios labdaros. Kol jos yra, atsiranda ir aukų. Šių pinigėlių buvo skirta nuo gaisro nukentėjusiems paremti, laidotuvėms organizuoti, Martynui Giruliui, onkologiniams ligoniams ir t. t.
Vis dėlto išsprūdo nuostaba, kad taip šiltai priimti ir nuoširdžiai aptarnauti žmonės pro duris ėjo nė neatsisveikinę, nepadėkoję… Gal nenorima neatkreipti dėmesio, kad čia buvo… Gal priežastys visai kitokios? Tačiau nuoskaudų neišgirdome.
„Gerumo namų“ vadovė A. Lileikienė ir jos keturios bendramintės džiaugėsi, kad šįkart pasisekė – žmonių atėjo daug, stalai ir dėžės gerai patuštėjo, vadinasi, pagelbėta, niekas neišėjo tuščiomis.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Specialistų rekomendacijos, kaip saugoti sveikatą kaitros metu

Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba įspėja apie karštį:  rugpjūčio 12 d., penktadienį, temperatūra popietę kils iki +24-29°C; šeštadienio naktį vės iki 10-15 laipsnių, dieną oras įkais iki +25-30°C; sekmadienio dieną šils iki +26-31°C; Žolinės dieną temperatūra pakils iki +26-31°C.   Aktualu kiekvienam Karštis gali paveikti kiekvieno žmogaus sveikatą, bet ypač jautrūs yra kūdikiai ir vaikai iki 4 metų amžiaus, 65 metų amžiaus ir vyresni žmonės, asmenys, turintys antsvorio, dirbantys sunkų fizinį darbą, sergantys įvairiomis ligomis (endokrininės, inkstų, širdies ir kraujagyslių sistemų). Per

Rugpjūčio viduryje – Žolinė

Žolinė (Dzūkijoje – Kopūstinė) – tai atsisveikinimo su želmenimis ir gėlėmis diena. Javai jau nupjauti ir suvežti, uogos ir vaisiai surinkti, privirta uogienių. Moterys šią dieną rinkdavo gražiausias laukų gėleles, vaistažoles, dėkodavo Žemei už derlių ir grožį. Ūkininkai šiai šventei iškepdavo duonos iš šviežio derliaus ir padarydavo alaus, giros. Žolinės švęsti susirinkdavo visa giminė, buvo prisimenami ir giminės mirusieji. Buvo tikima, – kas neateis kartu švęsti per Žolinę, bus neturtingas. Šventės dieną buvo aukojami gyvuliai ir rituališkai kepama duona: naujojo

Vilniuje atidaroma viena moderniausių teniso arenų Europoje

Po kiek daugiau nei metus trukusios rekonstrukcijos Vilniuje esantis sporto kompleksas „SEB arena“ jau nuo rugsėjo duris atvers kaip didžiausias uždaras teniso, skvošo ir badmintono centras Vidurio Europoje. Atnaujintoje arenoje įrengtas ir pirmasis regione išmanusis teniso kortas, leisiantis organizuoti tarptautinius aukščiausio  lygio turnyrus. Naujojoje arenos dalyje įrengti 7 papildomi kietosios dangos kortai ir centrinis kortas, kurį supa net 1,5 tūkst. žiūrovų talpinančios tribūnos, 4 badmintono aikštelės ir net 10 patiems jauniausiems tenisininkams skirtų mažųjų teniso kortų. „Šiandien jau galime drąsiai

Prasideda ilgasis savaitgalis. Kokių klaidų nedaryti be priežiūros paliekant namus?

Žolinės savaitgalį dalis Lietuvos žmonių mėgausis besibaigiančia vasara, laisvadienius leisdami kurortuose, sodybose ar prie vandens telkinių. Nors tyrimai rodo, kad mūsų šalies gyventojai labiau negu estai ir latviai rūpinasi namų saugumu, draudikai atkreipia dėmesį, kad vasaros mėnesiais, ypač per Žolinę ar kitus ilguosius savaitgalius, be priežiūros palikti namai nukenčia dažniau nei įprastai. Todėl itin svarbu išvykstant pasirūpinti namų ir juose esančio turto saugumu, kad sugrįžus juos rastumėte tokius, kokius palikote. „Ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos šalių gyventojai pastaraisiais

Taip pat skaitykite