Vainute, pravėrus duris į „Gerumo namus“

Prie Vainute ketverius metus veikiančių „Gerumo namų“ durų vakar jau prieš devynias būriavosi žmonės. Čia surengta paskutinė prieškalėdinė labdaros akcija – viskas dalyta nemokamai, raginta rinktis ilgiau, imti daugiau. „Gerumo namų“ vadovė Anelė Lileikienė ir jos pagalbininkės rūpestingai siūlė įvairių drabužių suaugusiems ir vaikams, batų, patalynės ir, dažną kalbindamos vardu, primindavo, ką galėtų parnešti kaimynui.

Kai labdaros gavėjai išsiskirsto, „Gerumo namų“ moterims vėl tenka viską surinkti, surūšiuoti, sudėlioti – to imasi visos kartu (iš dešinės): Anelė Lileikienė, Kazimiera Agintienė, Aldona Gečienė, Birutė Tribičienė ir Salomėja Pakalnienė. Autorės nuotr.

Prieš ketverius metus spalio 22 d. ir Vainute duris atvėrė „Gerumo namai“. Iš tikrųjų tai yra Žemaičių Naumiestyje veikiančių „Gerumo namų“ filialas, iš naumiestiškių parsivežantis vokiečių atsiųstos įvairios labdaros, kuri iš čia pasiekia Vainuto krašto žmones. Vainute garsi ir gerbiama moteris Anelė Lileikienė kartu su Birute Tribičiene, Salomėja Pakalniene, Aldona Gečiene ir Kazimiera Agintiene be atlygio tvarko gautąją labdarą, net renka aukas ir rūpinasi Vainuto apylinkių vienišais žmonėmis, neįgaliaisiais, ligoniais, gausiomis šeimomis bei nukentėjusiais nuo gaisro, rengiant laidotuves. Anelė Lileikienė yra ne tik „Gerumo namų“ vadovė, bet ir Šilutės neįgaliųjų draugijos Vainuto padalinio pirmininkė, šiai veiklai paskyrusi jau 15 metų. Šioje organizacijoje – 61 neįgalus žmogus.
Moterys pirmadienio pusdienį buvo labai užsiėmusios. Beveik visus atėjusiuosius jos vadino vardais, ragino imti visko ir kvietė prie dėžių su patalyne, kiekvienam glėbį dėjo tai paltuką, striukę, nertinį, sijoną, kelnes. Vyrams prireikė patarimo, mat matavosi ir klausė, ar tinka…
Visas didelis kambarys su niša buvo prikrautas dėžių, ant stalų – krūvos tikrai švarių, tvarkingų drabužių vaikams ir suaugusiems, netrūko apavo, skarų, kepurių, šalikų ir kt. A. Lileikienė pakvietė žmones prie stalo, ant kurio buvo sudėti pundai iš „Pamario“ laikraščio redakcijos atvežtų žurnalų. Nors žurnalų buvo tikrai nemažai, jie netrukus nukeliavo į žmonių krepšius ir maišus. Leidiniai domino tiek moteris, tiek vyrus.
„Nelengva, bet dar vis einu ir noriu eiti. Kai iš namų išeinu, sveikesnė pasijuntu…“ – kalbėjo A. Lileikienė, apžvelgdama lėtai besiskirstančius žmones, kurių čia pirmadienį iki pietų bus apsilankę per 100.
Šie „Gerumo namai“ – nemokama darbo vieta minėtoms penkioms moterims būna kiekvieną pirmadienį nuo 9 iki 14 val. Kol viską iš maišų iškrauna, surūšiuoja, sukabina, sulanksto, išskirsto, tenka ir maišus, ir nelengvas dėžes pakilnoti. Beje, labdara iš Vokietijos atvežama į Žemaičių Naumiestį, o iš ten tenka į Vainutą parsivežti. Moterys džiaugėsi, kad labai rūpestingas Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus. Kas žino, kaip be jo išsiverstų…
Turi „Gerumo namai“ aukų dėžutę. Kas kiek išgali, tas tiek įdeda. Tačiau per ketverius metus, kaip rodo skrupulingai tvarkomos apskaitos knygos, aukų surinkta net 15 tūkst. Lt. Kiekvienas išleistas centas yra užfiksuotas. Šv. Kalėdų proga numatyta pirkti maisto produktų ir išdalyti gausioms bei vargingai gyvenančioms šeimoms: neliks pamiršti 45 seneliai, kuriems jau sukako 85 metai. Vyks advento vakaronė – ir šia proga moterys ruošia dovanėlių. Kaip įprasta, neliks be žaislų ir kitokios paramos Vainuto seniūnijos dvi mokyklos, vaikų darželis. Jau paruošti maišai žaislų, kuriuos galės išdovanoti seniūnija. Glaudūs ryšiai „Gerumo namų“ kolektyvą sieja su Senųjų kaimo tradicijų centru Bikavėnuose ir centro direktore Maryte Eugenija Matevičiene.
„Gerumo namų“ moterys iš gautosios labdaros surinko 11 dėžių drabužių ir juos perdavė ukrainiečiams. Kartais gaunama ligoniui slaugyti labai tinkamų funkcinių lovų, vaikštynių, lazdų, vežimėlių neįgaliesiems. Labdaringa veikla užsiimantis Tadas Girčius kartais perduoda ligoniams slaugyti reikalingų priemonių, kurių pageidauja namuose artimuosius slaugantys žmonės.
Senelių namų „Eldoradas“ vadovė Laimutė Giedraitienė – viena iš tų žmonių, kurių rūpesčiu visa ši labdara ir pasiekia Vainutą. Moterys neslepia, kad ateitis priklausys nuo to, ar vokiečiai rems Lietuvą, ar bebus šios labdaros. Kol jos yra, atsiranda ir aukų. Šių pinigėlių buvo skirta nuo gaisro nukentėjusiems paremti, laidotuvėms organizuoti, Martynui Giruliui, onkologiniams ligoniams ir t. t.
Vis dėlto išsprūdo nuostaba, kad taip šiltai priimti ir nuoširdžiai aptarnauti žmonės pro duris ėjo nė neatsisveikinę, nepadėkoję… Gal nenorima neatkreipti dėmesio, kad čia buvo… Gal priežastys visai kitokios? Tačiau nuoskaudų neišgirdome.
„Gerumo namų“ vadovė A. Lileikienė ir jos keturios bendramintės džiaugėsi, kad šįkart pasisekė – žmonių atėjo daug, stalai ir dėžės gerai patuštėjo, vadinasi, pagelbėta, niekas neišėjo tuščiomis.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Augintinių ženklinimo ABC: kam, kaip ir kodėl to reikia?

Bela, Luna, Simba, Pūkis, Pupa, Maja, Rikis, Tobis, Murkis, Puma, Nika, Arčis, Gučis – populiariausi kačių ir šunų, registruotų Gyvūnų augintinių registre, vardai. Jūsų augintinio vardas taip pat gali būti populiariausiųjų sąraše, jei paženklinsite ir registruosite jį Gyvūnų augintinių registre. Primename, kaip tai padaryti ir kodėl svarbu paženklinti savo augintinius. Gyvūno ženklinimas mikroschema – tai neskausminga ir daug laiko netrunkanti procedūra. Ją atlieka veterinaras arba ženklintojas, registruojantis kates, šunis ir šeškus ir turintis mokymo baigimo pažymėjimą bei teisę prisijungti prie

Vasario mėnesį policija tikrins

Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja apie vasario mėnesio policijos prevencines priemones. Vasario 1-2 d. bus tikrinamas privalomų saugos priemonių (saugos diržų, saugos šalmų, vaikams skirtų specialių sėdynių (prisegimo sistemų) naudojimas, vasario 5-7 d. – transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumas, apsvaigimas nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų , vasario 9-11 d. ir vasario 27-28 d. – vairuotojų nesustojimas prieš pėsčiųjų perėją, kai to reikalaujama pagal Kelių eismo taisykles. Vasario 13-19 d. bus sustiprinta krovininių automobilių ir autobusų

Buvusiam Seimo nariui K. Bartoševičiui pareikšti įtarimai

Šiandien, vasario 1 d., ikiteisminiame tyrime, pradėtame 2022 m. lapkričio 15 d. dėl galimai įvykdytų nusikalstamų veikų, numatytų Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 150 straipsnio 3 ir 4 dalyse bei 153 straipsnio 1 dalyje, buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai pagal nurodytus straipsnius. Įvyko jo apklausa. Nukentėjusiais pripažinti 4 asmenys Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiai arba nepilnamečiai. Detalesnė informacija

Patarimai, į kuriuos svarbu atsižvelgti perkant ginklų seifą

Vienas iš populiariausių seifų šiandieninėje rinkoje yra ginklų seifai. Jie būna įvairių stilių ir dydžių. Daugelis yra tik plonos metalinės skardos spintos be apsaugos nuo ugnies ar įsilaužimo. Kyla klausimas, nuo ko pradėti renkantis ginklų seifą? Pirmiausia atsižvelkite į konstrukciją, metalo storį ir fiksavimo mechanizmo tipą. Po to įvertinkite atsparumą ugniai. Anksčiau ginklų spintelės buvo pagamintos iš medžio ir stiklo, todėl ginklai net būdavo matomi jose… Ginklams saugoti skirtuose seifuose dažniausiai galima laikyti nuo vieno iki penkių ginklų. Perkant seifą

Taip pat skaitykite