Vainute, pravėrus duris į „Gerumo namus“

Prie Vainute ketverius metus veikiančių „Gerumo namų“ durų vakar jau prieš devynias būriavosi žmonės. Čia surengta paskutinė prieškalėdinė labdaros akcija – viskas dalyta nemokamai, raginta rinktis ilgiau, imti daugiau. „Gerumo namų“ vadovė Anelė Lileikienė ir jos pagalbininkės rūpestingai siūlė įvairių drabužių suaugusiems ir vaikams, batų, patalynės ir, dažną kalbindamos vardu, primindavo, ką galėtų parnešti kaimynui.

Kai labdaros gavėjai išsiskirsto, „Gerumo namų“ moterims vėl tenka viską surinkti, surūšiuoti, sudėlioti – to imasi visos kartu (iš dešinės): Anelė Lileikienė, Kazimiera Agintienė, Aldona Gečienė, Birutė Tribičienė ir Salomėja Pakalnienė. Autorės nuotr.

Prieš ketverius metus spalio 22 d. ir Vainute duris atvėrė „Gerumo namai“. Iš tikrųjų tai yra Žemaičių Naumiestyje veikiančių „Gerumo namų“ filialas, iš naumiestiškių parsivežantis vokiečių atsiųstos įvairios labdaros, kuri iš čia pasiekia Vainuto krašto žmones. Vainute garsi ir gerbiama moteris Anelė Lileikienė kartu su Birute Tribičiene, Salomėja Pakalniene, Aldona Gečiene ir Kazimiera Agintiene be atlygio tvarko gautąją labdarą, net renka aukas ir rūpinasi Vainuto apylinkių vienišais žmonėmis, neįgaliaisiais, ligoniais, gausiomis šeimomis bei nukentėjusiais nuo gaisro, rengiant laidotuves. Anelė Lileikienė yra ne tik „Gerumo namų“ vadovė, bet ir Šilutės neįgaliųjų draugijos Vainuto padalinio pirmininkė, šiai veiklai paskyrusi jau 15 metų. Šioje organizacijoje – 61 neįgalus žmogus.
Moterys pirmadienio pusdienį buvo labai užsiėmusios. Beveik visus atėjusiuosius jos vadino vardais, ragino imti visko ir kvietė prie dėžių su patalyne, kiekvienam glėbį dėjo tai paltuką, striukę, nertinį, sijoną, kelnes. Vyrams prireikė patarimo, mat matavosi ir klausė, ar tinka…
Visas didelis kambarys su niša buvo prikrautas dėžių, ant stalų – krūvos tikrai švarių, tvarkingų drabužių vaikams ir suaugusiems, netrūko apavo, skarų, kepurių, šalikų ir kt. A. Lileikienė pakvietė žmones prie stalo, ant kurio buvo sudėti pundai iš „Pamario“ laikraščio redakcijos atvežtų žurnalų. Nors žurnalų buvo tikrai nemažai, jie netrukus nukeliavo į žmonių krepšius ir maišus. Leidiniai domino tiek moteris, tiek vyrus.
„Nelengva, bet dar vis einu ir noriu eiti. Kai iš namų išeinu, sveikesnė pasijuntu…“ – kalbėjo A. Lileikienė, apžvelgdama lėtai besiskirstančius žmones, kurių čia pirmadienį iki pietų bus apsilankę per 100.
Šie „Gerumo namai“ – nemokama darbo vieta minėtoms penkioms moterims būna kiekvieną pirmadienį nuo 9 iki 14 val. Kol viską iš maišų iškrauna, surūšiuoja, sukabina, sulanksto, išskirsto, tenka ir maišus, ir nelengvas dėžes pakilnoti. Beje, labdara iš Vokietijos atvežama į Žemaičių Naumiestį, o iš ten tenka į Vainutą parsivežti. Moterys džiaugėsi, kad labai rūpestingas Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus. Kas žino, kaip be jo išsiverstų…
Turi „Gerumo namai“ aukų dėžutę. Kas kiek išgali, tas tiek įdeda. Tačiau per ketverius metus, kaip rodo skrupulingai tvarkomos apskaitos knygos, aukų surinkta net 15 tūkst. Lt. Kiekvienas išleistas centas yra užfiksuotas. Šv. Kalėdų proga numatyta pirkti maisto produktų ir išdalyti gausioms bei vargingai gyvenančioms šeimoms: neliks pamiršti 45 seneliai, kuriems jau sukako 85 metai. Vyks advento vakaronė – ir šia proga moterys ruošia dovanėlių. Kaip įprasta, neliks be žaislų ir kitokios paramos Vainuto seniūnijos dvi mokyklos, vaikų darželis. Jau paruošti maišai žaislų, kuriuos galės išdovanoti seniūnija. Glaudūs ryšiai „Gerumo namų“ kolektyvą sieja su Senųjų kaimo tradicijų centru Bikavėnuose ir centro direktore Maryte Eugenija Matevičiene.
„Gerumo namų“ moterys iš gautosios labdaros surinko 11 dėžių drabužių ir juos perdavė ukrainiečiams. Kartais gaunama ligoniui slaugyti labai tinkamų funkcinių lovų, vaikštynių, lazdų, vežimėlių neįgaliesiems. Labdaringa veikla užsiimantis Tadas Girčius kartais perduoda ligoniams slaugyti reikalingų priemonių, kurių pageidauja namuose artimuosius slaugantys žmonės.
Senelių namų „Eldoradas“ vadovė Laimutė Giedraitienė – viena iš tų žmonių, kurių rūpesčiu visa ši labdara ir pasiekia Vainutą. Moterys neslepia, kad ateitis priklausys nuo to, ar vokiečiai rems Lietuvą, ar bebus šios labdaros. Kol jos yra, atsiranda ir aukų. Šių pinigėlių buvo skirta nuo gaisro nukentėjusiems paremti, laidotuvėms organizuoti, Martynui Giruliui, onkologiniams ligoniams ir t. t.
Vis dėlto išsprūdo nuostaba, kad taip šiltai priimti ir nuoširdžiai aptarnauti žmonės pro duris ėjo nė neatsisveikinę, nepadėkoję… Gal nenorima neatkreipti dėmesio, kad čia buvo… Gal priežastys visai kitokios? Tačiau nuoskaudų neišgirdome.
„Gerumo namų“ vadovė A. Lileikienė ir jos keturios bendramintės džiaugėsi, kad šįkart pasisekė – žmonių atėjo daug, stalai ir dėžės gerai patuštėjo, vadinasi, pagelbėta, niekas neišėjo tuščiomis.

Stasė SKUTULIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Tegul sklando Vydūno mintys tarp mūsų

Šią penktadienio pavakare prie Bitėnų (Pagėgių sav.) kapinių, kartais pavadinamų Mažosios Lietuvos panteonu, vartų susirinko būrelis žmonių. Jie iš M. Jankaus muziejaus, Rambyno regioninio parko, Pagėgių savivaldybės, Vydūno bibliotekos. Proga susirinkti – prieš 30 metų šioje smėlio kalnelio viršukalnėje amžinojo poilsio buvo paguldyti iš Vokietijos pargabenti garsiojo Vydūno (Vilhelmo Storosto) palaikai. Vydūno bibliotekos direktorė Milda Jašinskaitė-Jasevičienė, lyg atsiprašydama susirinkusiųjų, sakė, kad renginys nebus toks, kokį planavo dėl tądien ir naktį siautusios vėtros. Prieš žengiant per vartus į jaukias kapinaites, M.

Spalio 22-oji. Griežtesnė tvarka Šilutės prekybos centruose

Lietuvoje nuo spalio 22 d. dėl sparčiai plintančio COVID-19 įsigaliojo griežtesnė tvarka aptarnaujant pirkėjus prekybos centruose bei mažose parduotuvėse. Vienur aptarnauja tik turinčius galimybių pasą, kitur reguliuoja pirkėjų srautus pagal į parduotuvę įsinešamų krepšelių ar vežimėlių prekėms kiekį. Prekybos centre IKI Dariaus ir Girėno g., Šilutėje, veikiantis prekybos centras „Iki“ spalio 22 d. aptarnavo pirkėjus, tik gavusius su ištraukiama rankena didokus krepšius prekėms susidėti. Prie įėjimo į prekybos salę budinti centro darbuotoja pirkėjui primindavo, kad paimtų šį krepšį. Patogus, nes

Naktį audra talžė ir Šilutės rajoną

Jau spalio 21-oji, ketvirtadienis, su vėju ir dažnu lietumi neleido užmiršti Hidrometeorologijos tarnybos ir Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybos paviešintų ir net gyventojams išsiųstų pranešimų, kad bus audra, siautės stiprus vėjas. Šilutėje orai buvo keistai permainingi: štai Pagryniuose, Šilutės priemiestyje, stiprus vėjas plėšė medžių lapus, padange greitai slinko debesys, tai nušvisdavo saulė, tai staiga prapliupdavo lietus, o pavakare padangėje pasirodė vaivorykštės puslankis, greta – mažiau ryškus antras. Vėjas vis stiprėjo. Tačiau ir toks pabjuręs oras šalčio neatnešė. Naktis jau buvo

„Mano VMI“ jau galima rasti žemės mokesčio deklaracijas

žemės mokesčio

Klaipėdos apskrities valstybinė mokesčių inspekcija (Klaipėdos AVMI) informuoja, kad nuo spalio 21 d. privačios žemės savininkai prisijungę prie Mano VMI jau gali sužinoti mokėtiną žemės mokesčio sumą už 2021 m. ir iš karto ją apmokėti. VMI e. paslaugomis nesinaudojantieji žemės mokesčio deklaracijų sulauks paštu iki lapkričio pradžios. Žemės mokestį šiais metais reikia sumokėti iki lapkričio 15 d. Šilutės rajono savivaldybėje šiais metais žemės mokestis apskaičiuotas 11,5 tūkst. privačios žemės savininkų, kurie į savivaldybės biudžetą sumokės beveik 646,2 tūkst. eurų: apie

Taip pat skaitykite