Uostadvario vaidmuo kelyje Atmata – Klaipėda

Liepos mėnesį savo naujiems draugams aprodėme Rusnės salą. Mus gražiai priėmė, pažėrė daug įdomios informacijos, parodė sukauptus daiktus, menančius senovę, papasakojo apie čia gyvenusių žmonių įpročius, papročius, tradicijas. Viskas buvo gerai, kol mes nenuvažiavome iki Uostadvario. Gidė mums aiškino, kad Uostadvario švyturys buvo pastatytas ant Kuršių marių kranto, bet upės sąnašos vis didino Rusnės salą, dabar iki Kuršių marių kranto yra apie du kilometrus. Uostadvario švyturys ir pagalbiniai statiniai – tai sąmoningas ir būtinas statinys organizuojant vandens kelią Atmata – Minija – Vilhelmo kanalas – Klaipėda.

Uostadvaris. Petro Skutulo nuotr.

Uostadvaris.
Petro Skutulo nuotr.

Uostadvario pats pavadinimas pasako, kad tai uostas ir dvaras, tai yra gyvenimui ir ūkinei veiklai skirti pastatai. Pirmiausia į akis krenta ant Atmatos kranto pastatytas švyturys. Ant upės krantų paprastai švyturių nestatoma. Tuo labiau, tokios neplačios upės, kaip Atmata. Kam jis buvo pastatytas ir kokia šio švyturio paskirtis?
1865 metų rudenį buvo užbaigtas kasti 8 kilometrų kanalas nuo Lankupių iki Drevernos upės. Taip buvo pradėtas kasti vėliau kaizerio Vilhelmo vardu pavadintas kanalas, turėsiąs sujungti Atmatą su Klaipėdos uostu. Po 1871 metų karo tarp Prancūzijos ir Prūsijos, kurį pradėjo Prancūzija ir triuškinamai pralaimėjo, nemažai prancūzų karo belaisvių atkėlė ir į Klaipėdos kraštą. 1873 metais, vadovaujant vokiečių inžinieriams, 700 prancūzų karo belaisvių užbaigė kasti paskutinę 15 km kanalo atkarpą nuo Drevernos iki Smeltės.
1873 m. rugsėjo 17 d. Klaipėdos kanalas buvo pavadintas kaizerio Vilhelmo (Wilhelm) vardu. Iškasus kanalą, atsivėrė tiesioginis kelias Atmata – Minija – Vilhelmo (Klaipėdos) kanalas – Klaipėdos uosto Malkų įlanka. Tuomet ir prasidėjo laivų, baržų, sielių vargai.
Kaip atpažinti įplauką į Miniją? Tam 1876 metais ir buvo pastatytas 18 metrų aukščio aštuonbriaunis raudonų plytų švyturio bokštas su įvijiniais laiptais. Švyturio bokštas pastatytas tiesiai priešais įplauką į Minijos upės kanalą. Švyturys buvo matomas iš tolo, todėl laivų, baržų, sielių vairininkai gana anksti galėdavo pastebėti įplaukos į kanalą vietą. Švyturiu ne tik būdavo pranešama, kad čia yra įplauka į Miniją, bet ir užtikrinama tvarka: reikia sustoti, susimokėti už kanalą, pasisamdyti laivą–vilkiką, kad nutemptų prieš srovę iki Lankupių šliuzo ir toliau iki Klaipėdos.
Ar galima buvo nemokėti? Vaikystėje iš Lankupių šliuzą aptarnaujantis vyras man pasakojo, kad buvo galima nemokėti už kanalą, bet tada reikėdavo plaukti per Kuršių marias. Jos nebuvo gilinamos, nebuvo pažymėtas farvateris (giliausia vaga). O jei užeidavo audra, laivus nublokšdavo ant seklumų, sielius sudaužydavo, pridarydavo gerokai daugiau nuostolių negu kainavo mokestis už kanalą.
Pokariu mažai kas besinaudojo kanalu, todėl šliuzo darbininkas, mokytojo paprašytas, atėjo ir leido mums įplaukti į šliuzą, uždarė vartus, o atidarydamas kitus vartus sulygino vandens lygį ir mes galėjome plaukti toliau. Visa tai vyko 1954 metais mokytojo Jonušo organizuotoje ekskursijoje valtimis Minija – Dreverna – Ventės ragas – Atmata – Minija.
Kai dabar pravažiuodamas aplankau Lankupius ir matau, kas liko iš kanalo ir jame įrengto šliuzo, norisi tikėti, kad vandens kelias Atmata – Minija – Klaipėda galėtų būti atgaivintas. Tai būtų gera vieta sportuoti, ilsėtis ir gėrėtis nuostabia Pamario gamta.
Neturėtume pamiršti, kad Uostadvaris su savo švyturiu, kitais pastatais, vandens kėlimo stotis ir uostas – ryškūs XIX amžiaus industrializacijos, pramonės ir prekybos intensyvėjimo, neaplenkusio ir Klaipėdos krašto, ženklai.
Dr. Antanas Venckus

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Rekomenduojami video

Visi naujausi straipsniai

Jurginės – „Čyru vyru pavasaris, Jurai, mesk skrandą į pašalį“

Lietuvos etnografijos muziejus taip pavadino paskelbtą balandžio 23 d. minimoms Jurginėms skirtą publikaciją. O sinoptikai, balandžio 21-22 dienomis dalį Lietuvos nuklojus sniegui, skrandos nusimesti neragina. Šaltoka, ypač naktimis, kai daug kur stiprios šalnos, trūksta šilumos ir dienomis. Bet yra ir gerų žinių: oras pamažu šyla, gal sulauksime ir žadamų 24 laipsnių šilumos? O šįkart – apie Jurgines. Nemažai turime atmintinų dienų bei metinių švenčių. Bet prisiminti vertėtų dar vieną – balandžio 23 – Šv. Jurgio dieną.  Nuo seno šią dieną

Medikų dienos proga

Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai. Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai apdovanojimais pagerbs labiausiai nusipelniusius sveikatos apsaugos srityje dirbančius profesionalus, suteikdama 26-iems Nusipelniusio Lietuvos gydytojo, 27-iems – Nusipelniusio Lietuvos slaugytojo ir 23-ims – Nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą. 27 Nusipelniusių Lietuvos slaugytojų sąraše – Laimutė Pocienė iš Pagėgių pirminės sveikatos priežiūros centro. Šilutės rajono medikų šiuose sąrašuose nėra. „Šiemet už nuopelnus ir pasiekimus bus apdovanota aštuonios dešimtys

Gyvulininkystės ūkiams siūloma naujovė – pavadavimo ūkyje paslaugos

Žemės ūkio ministerija pradėjo diskusiją su socialiniais parneriais dėl naujos bandomosios pilotinės priemonės „Pavadavimo ūkyje paslaugos“, skirtos šalies gyvulininkystės sektoriui. Šią intervencinę priemonę, pritarus Europos Komisijai, ketinama įtraukti į Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginį planą. „Gyvulininkystės ūkiuose pavadavimo paslauga labai aktuali, nes tai sunkus rutininis darbas dėl nepertraukiamo gamybos ciklo, nenormuotos darbo dienos, ypač pieno gamyboje. O siūloma nauja paslauga aktuali ir vyresnio amžiaus, ir jauniesiems ūkininkams“, – sako žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.Pagalba bus skirta

Agrarinės aplinkosaugos veiklose dalyvaujantiems ūkininkams trumpėja įsipareigojimų laikotarpis

Žemės ūkio ministerijai patikslinus Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ įgyvendinimo taisykles (toliau – AGRO taisyklės), ūkininkams sutrumpintas paskutinių metų įsipareigojimų laikotarpis – dirbti žemę jie gali nelaukdami žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžios. Pareiškėjai galės vykdyti pasirinktą priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą nuo pirmos paramos paraiškos pateikimo dienos iki paskutinių įsipareigojimo metų gruodžio 31 d., išskyrus atvejus, kai veikloje numatyti specialūs terminai, tada įsipareigojimai turės būti tęsiami iki jų įvykdymo pabaigos. Prisiimtų

Taip pat skaitykite