Tuštėjančio kaimo grynuoliai

Gimę ir augę kaime nesižavi gyvenimu mieste, neieško didesnio uždarbio užsieniuose, savo gyvenimo pamatus stato gimtinėje. „Mieste uždustume“, – atvirai kalba Balčiuose gyvenantys Rasa ir Jonas Erciai, į miestą važiuojantys tik pasisvečiuoti, į koncertą, papramogauti.

Balčių kaimo gyventojai Jonas ir Rasa Erciai su sūnumis Aurimu ir Laurynu. Nuotraukoje trūksta tik dukros gimnazistės Gabrielės, laisvalaikį skiriančios visuomeninei veiklai, muzikai.

Susitelkusi bendruomenė
Aktyvi ir susitelkusi yra Balčių kaimo bendruomenė „Kivylių žiburiai“, kuriai vadovauja pirmininkė Kristina Užpelkienė. Kaip ir bet kuri šeima, bendruomenė pirmiausia pasirūpino savo namais. Gavusi projektinių lėšų, įsirengė bendruomenės namus. Pernai prie bendruomenės namų buvo įrengta poilsio aikštelė šeimai: medinės supynės, lipynės, suoleliai. Aikštelei rengti iš Žemės ūkio ministerijos gauta 25 tūkst. Lt.
Nuo 2009 m. gyvuojanti bendruomenė yra įgyvendinusi 5 projektus, tačiau turi ir daugiau sumanymų. Norėtų turėti lauko virtuvėlę, kuri praverstų įvairioms vasaros šventėms. Nors šio sumanymo įgyvendinti kol kas nepavyko, bendruomenės nariai nenuleidžia rankų – paramos tikisi sulaukti.
Bendruomenės pažiba – aktyvūs, visuomeniški čionykščiai žmonės, kaime likęs gyventi jaunimas. Liūdina, kad važiuojant kai kuriomis Balčių kaimo gatvelėmis ant pirštų gali suskaičiuoti namus, iš kurių kaminų dar rūksta dūmas…
Ir džiaugsme, ir liūdesy
Bendruomenė susitelkia per šventes bei liūdi dėl skaudžių nelaimių, netekčių. Prieš savaitę skaudi netektis įsibrovė į bendruomenės pirmininkės namus. Po ilgos ligos Anapilin iškeliavo jos vyras ir artimiausias pagalbininkas, pirmas skubėdavęs tvarkyti bendruomenės namų aplinką, rūpintis kitais reikalais. Dėl skaudaus praradimo savyje spausdama ašaras, bendruomenės pirmininkė Kristina Užpelkienė mielai pasakoja apie gražias kaimo šeimas. Pakviečia apsilankyti vienoje iš tokių.
Rasa ir Jonas Erciai
Rasa ir Jonas Erciai gyvena Medžiotojų gatvėje. Artimiausi jų kaimynai Jono brolio Alvydo šeima tiesiog ranka pasiekiama. Jonas atvirauja, kad su broliu Alvydu sieja artimiausi ryšiai: balandžio mėnesį gimusius brolius skiria tik vieneri metai. Kai sovietiniais ūkio laikais vairuotojais dirbusiems broliams pasiūlė gyventi prestižiniuose tuo metu alytnamiuose, Jonas ir Alvydas pareiškė įsikursią tik greta vienas kito.
Jie ir į žmonas paėmė seseris. Įsiterpdama K. Užpelkienė prisimena: „Simboliška – Rasos ir Jono tėvų šeimos gyveno daugiabutyje viena priešais kitą. Nenuostabu, kad vienas kitą nusižiūrėjo“.
Atitarnavęs kariuomenėje ir sugrįžęs į gimtinę, Jonas atšokęs brolio vestuves ir ilgai nelaukęs pats su Rasa sukūrė šeimą. Dirbo vairuotoju. Jonas, brolis Alvydas ir dar vienas draugas buvo vertinami kaip darbščiausi ūkio vairuotojai.
Nepriklausomybės metais atgavę žemės nuosavybę, ėmėsi su tėvu ūkininkauti, vėliau ūkį įregistravo savo vardu. Nusipirkęs apleistas fermas nuolat jas tvarkė. Modernizavo savo valdas gavęs ES paramą.
Ūkininkas fermoje laiko per 100 galvijų, tarp kurių apie 40 telyčių, pusšimtis melžiamų karvių. Iš bandos per mėnesį primelžia per 20 tonų pieno. Ilgą laiką karves melžė patys, dabar samdo melžėją. Tiesa, rasti gerą darbuotoją nebuvo lengva. Pasitaikė, kad 700 litrų pieno išleido į kanalizaciją… Ūkininkas pieną parduoda „Žemaitijos pienui“. Už litrą pieno gauna po 70 centų. Nedaug, tačiau jau dabar yra informuotas, kad nuo vasario gaus dar mažiau.
Brolis Alvydas specializuojasi augalininkystėje, kasmet per 100 ha užsėja kviečiais, rapsais, avižomis, kitais javais. Pernai užderėjo puikus derlius, apmaudu, kad grūdus teko parduoti nedidelėmis kainomis. Grūdus veža į Tauragę. Broliai visus darbus dirba kartu: rūpinasi technika, sėja, kulia, šienauja. Nudirbę savus darbus mielai talkina kaimynams.
Medžiotojai – Medžiotojų gatvėje
Medžiotojų vardą gavusioje gatvėje dauguma gyventojų yra medžiotojai. Pasak Jono Erciaus, medžiotojas buvo jo tėvas, tris dešimtmečius medžioja brolis Alvydas, jis pats medžiotojų būrelio narys yra jau du dešimtmečius. Medžioklė jam suteikia naujų jėgų. Pasivaikščiojęs po mišką su naujomis jėgomis kimba į ūkio darbus. Šiuo pomėgiu sudomino ir sūnų Lauryną. Vyresnysis sūnus Aurimas labiau domisi technika.
Kitas Jono pomėgis – sportas. Žiemos vakarais važiuoja į Vainuto gimnazijos sporto salę žaisti krepšinio. Pamėtyti į krepšį kartu su tėvu neatsisako ir sūnus Laurynas. Neretai pritrūksta žaidėjų. Jonas stebisi, kad jaunimas nesinaudoja puikiomis sąlygomis pasportuoti. Pamena, kad anksčiau jo amžiaus vaikinai žiemą žaisdavo ledo ritulį, slidinėdavo. Negi dabar jaunimas tik prie kompiuterių bežaidžia?..
Dovanų – žirgas
Anksčiau Lietuvos ūkininko kieme pagrindinis visų darbų talkininkas buvo arklys. Ir Jono Erciaus ūkyje yra, tačiau ne arklys. Žirgą 50-mečio proga padovanoję artimieji ir draugai įgyvendino jo ilgai puoselėtą svajonę. Arklius mylėjo nuo pat vaikystės. Eidavo kartu su močiute, gyvenusia Skiržemės kaime, šerti arklį. Ir dabar ūkininkaudamas randa laiko ir važiuoja į žirgų konkūrus. Šiuo pomėgiu užkrėtė šeimą, draugus.
Dovanotas žirgas Bosca reikalauja dėmesio. Kasdien valo ir šukuoja kailį, prajodinėja. Bosca ypač mėgsta morkas, tačiau pašaru nėra labai lepinama, nes mažai judėdama gali greitai priaugti svorio. Bosca ypač mėgsta draugiją, yra jautri, todėl, pasak ūkininko, jei neturi laiko, geriau prie žirgo neik. Jodinėti ant žirgo bandė žmona Rasa, dukra Gabrielė.
Pernai bendruomenės šventėje Jonas Ercius organizavo pirmąsias žirgų konkūro varžybas. Dėl geriausio raitelio vardo varžytis atvyko raiteliai iš įvairiausių Lietuvos kampelių. Pats varžybų organizatorius dalyvauti nesiryžo, tačiau ką gali žinoti, gal šiemet vėl pavyks surengti tokias varžybas ir jose dalyvauti.
Apie puikių emocijų kupiną šventę Balčių ir aplinkinių kaimų žmonės ilgai kalbėjo. Žiūrovų būtų buvę ir iš toliau, ir daugiau, tačiau organizatoriams pritrūko laiko apie tai informuoti.

Laima PUTRIUVIENĖ

8 komentarai

 • Ačiū

  Įdomu. Skaityčiau ir skaityčiau panašius rašinius. Išties daug įdomiu zmonių yra. bet laikraščiai labiau griebiasi kriminalo, tarsi tai skaidrintų mūsų gyvenimą. Kai daugiau gerumo, ir gyvenimas tampa sviesesnis.

 • lione

  Teisingai, rašykite, labai laukiam tokiu straipsniu. o tai vis rietenos, skandalai. atrodo, kad tam Šilutės krašte nieko daugiua ir nėra, tik dega, žūsta, vienas kitam akis dumia.

 • Jonas

  Džiaugiuosi savo ( Žygaičiai) kaimynais, jų turiningu gyvenimu. Linkiu visapusiškos sėkmės,
  o bendravardžiui pavydžiu gražaus žirgo.

 • kaimynas

  Keista kad uzpelkiene savo nuotraukos neisidejo

 • kaimynas

  Keista kad uzpelkiene ne savo foto idejo

 • komentuoja negrynuoliai :D

  uzuodziu ”pirmininkes”lindima i sikna 😀

 • Moteris

  Užsivedėte su savo tarpusavio sąskaitomis. Galėtumėte patylėti ir negadinti nuotaikos nei mums, kurie džiugiai paskaitėme ir linkime šiems žmonėms tik gero, nei šiai pagarbos vertai šeimai. Tiesiog piktavaliai pasitraukite nuo kompiuterio ir užtilkite. Jums tik duok pavardę, o š… užkrausite kiek galėsite. Bjauriuosi tokiais lietuviais.

 • silutiskis

  visada sakiau ir sakysiu, kad paprastų, bet neprastų žmonių gyvenimas yra tai ką mes galime priešpastatyti globalizacijai…:)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

Suskaičiuokite teisingai (apsauga nuo robotų): *

Visi naujausi straipsniai

Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną – apie saugumą keliuose visiems eismo dalyviams

Rugsėjo 26 d., sekmadienį,  Lietuvoje jau dvyliktą kartą bus minima Keliaujančiųjų ir vairuotojų diena. Jos tikslas – priminti visiems apie pagarbą vieni kitiems kelyje, pagalvoti, ar mes, kiekvienas iš mūsų, tinkamai elgiamės kelyje. Anot VĮ Lietuvos automobilių kelių direkcijos (toliau – Kelių direkcijos) direktoriaus Remigijaus Lipkevičiaus, svarbiausia – kiekvieno atsakomybė už save patį ir kitą žmogų. Todėl minėdami Keliaujančiųjų ir vairuotojų dieną primename, kad saugumas priklauso tik nuo mūsų pačių. Vienas neatsakingas poelgis – viršytas greitis, vairavimas apsvaigus, važiavimas neprisisegus

Martyno Pekarsko „Pilis“ – personalinė paroda Kintuose

Spalio 1 d. penktadienį, 17.00  val. „Kintai Arts“ rezidencijoje (Kintai, Kuršių g. 30) atidaroma Martyno Pekarsko personalinė kūrybos paroda “Pilis”. Šioje parodoje autorius pristato savo poros metų darbo Kintuose – studijoje miške – rezultatus. Tarp didelio formato eksponatų tapyba, muzikiniu metodu atlikti piešiniai, „ready-made“ artefaktai, tekstai. „Neišeik pro duris ir pažinsi pasaulį. Nedirsčiok pro langą ir išvysi kelius. Juo toliau nukaksi, juo mažiau žinosi. Tad išmintingas žmogus neina ir žino; nežiūri ir permato; neveikia ir nuveikia“. Laozi Parodos autorius:  – Aš

COVID-19: „Šilutės rajone situacija grėsminga“

Taip šiandien, rugsėjo 24-os rytą, sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė. Kadangi praėjusios paros, rugsėjo 23 d., duomenis Statistikos departamentas skelbia po pusės dešimtos, R. Jovaišaitė paminėjo statistiką, sietiną su rugsėjo 22 d. situacija. 100 tūkst. gyventojų Lietuvoje tenka 550,7 susirgimo atvejo. Šilutės rajone šis skaičius siekia 1008,4 atvejo, tai penkta vieta Lietuvoje, prasčiau tik Rietavo, Telšių, Klaipėdos miesto ir Palangos savivaldybių teritorijose. Užtat Raseinių rajone šis skaičius tėra 137,2… Lietuvoje per savaitę iš atliktų tyrimų

Meras praskleidė Savivaldybės detektyvo uždangą

Šilutės r. savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio rugsėjo 17 d. potvarkiu buvo sudaryta tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Ir po pirmojo komisijos narių susirinkimo niekas nieko neaiškino. Pirmininkė dėl nedarbingumo nedalyvavo, kiti keturi nariai informacijos siūlė kreiptis vis į savo kolegas… Tai ir beliko pavadinti itin slaptu detektyvu Šilutės rajono savivaldybėje. Tuomet rašėme: 2021 m. rugsėjo 17 d. mero Vytauto Laurinaičio potvarkiu sudaryta Tarnybinio nusižengimo tyrimo komisija. Kieno ir kokį nusižengimą tirs ši komisija? Paslaptis! Daugiau išsiaiškinti nieko nepavyko…   Visas ankstesnis straipsnis

Taip pat skaitykite